نماینده دائم ایران در سازمان ملل «ایرانی‌بودن» تسلیحات حمله به عربستان را رد کرد

دویچه وله :نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گزارش‌ها درباره "منشا ایرانی" سلاح‌های مورد استفاده در حمله به عربستان را رد کرد. وزارت خارجه ایران هم با صدور بیانیه‌ای به گزارش دبیرخانه سازمان ملل واکنشی مشابه نشان داد.

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در توئیتی به گزارش دبیرخانه سازمان ملل درباره "ایرانی‌بودن" سلاح‌هایی که علیه تأسیسات نفتی عربستان استفاده شده، واکنش نشان داد. او ضمن رد کردن این گزارش، دبیرخانه سازمان ملل را "فاقد ظرفیت، تخصص و دانش لازم برای انجام تحقیقات" دانست.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل مدعی شد که آمریکا در شکل‌گیری ارزیابی سازمان ملل نقش داشته است. اشاره تخت روانچی به محتوای گزارشی است که خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۲۲ خرداد (۱۱ ژوئن) منتشر کرد. بر این اساس، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به شورای امنیت این سازمان اعلام کرده که موشک‌های کروز و تجهیزاتی که سال گذشته در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو و فرودگاه بین‌المللی ابها در عربستان سعودی، و دست‌کم دو حمله پیش از آن از آنها استفاده شده "منشا ایرانی" داشته‌اند.

مطابق گزارش رویترز، دبیرکل سازمان ملل در عین حال گفته که این مسئله می‌تواند مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ارزیابی شود. قطعنامه مزبور در پیوند با توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی (۱+۵) تصویب شد.

تحریم‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی که آبان ماه امسال دوره پنج ساله آن تمام می‌شود و آمریکا تلاش دارد آن را تمدید کند، جزیی از این قطعنامه است.
بیانیه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران
پیش از اظهارات تخت روانچی، واکنش وزارت خارجه ایران هم در همین باره منتشر شد. در بیانیه این وزارتخانه "ادعاهای دبیرخانه سازمان ملل علیه ایران" رد شده است.

وزارت خارجه ایران اقدام دبیرخانه سازمان ملل را در راستای "سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران"  دانسته و توصیه کرده است که "با تهیه گزارش‌هایی که هیچ محمل قانونی ندارند به این روند خطرناک کمک نکند".

ایران همچنین اعلام کرده است که گزارش سازمان ملل متحد با "انگیزه سیاسی" انتشار یافته و دبیرخانه همزمان با اقدام آمریکا در ارائه پیش‌نویس قطعنامه برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی علیه ایران آن را منتشر کرده است.

وزات خارجه ایران، این "گمانه‌زنی" را مطرح کرده که گزارش دبیرخانه سازمان ملل "به سفارش آمریکا و برای بهره‌برداری توسط آن کشور در شورای امنیت علیه ایران" تهیه شده است.

در واکنش به احتمال تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی قدرت‌های غربی، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی اخیرا تهدید کرد که در صورت تداوم تحریم‌های تسلیحاتی "پیکر کم‌جان برجام به مرگ ابدی" خواهد رفت.
+0
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟