سریع‌ترین قطارهای جهان

 چو شینکانسن، قطار میدان مغناطیسی ژاپنی که در دست تولید است به رکورد عملی ۵۰۵ کیلومتر در ساعت رسیده استرادیو فردا :فرهاد بهرامی
همچنان سفر با قطار از پرطرفدارترین روش‌های سفر است و اگر سرعت قطار زیادتر از حالت عادی باشد در مسیرهای زیر ۷۰۰ کیلومتر با توجه به کمتر بودن تشریفات سوار شدن به قطار نسبت به هواپیما، حتی می‌تواند سریع‌تر از استفاده از هواپیما باشد.

در این گزارش برخی از سریع‌ترین قطارهای جهان را معرفی می‌کنیم.
سریع‌ترین‌های چینی
قطار مـَگ‌لـِو شانگهای از جمله سریع‌ترین قطارهای جهان است. این قطار می‌تواند با سرعت ۴۳۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

مگ‌لو‌ها روی چرخ حرکت نمی‌کند بلکه روی میدان مغناطیسی شناور است و با ریل تماسی ندارد.

شتاب این قطار بیشتر از سریع‌ترین خودرو جهان است و تنها طی مدت چهار دقیقه می‌تواند به سرعت ۴۳۰ کیلومتر در ساعت برسد.

البته میزان مسیری که این قطار طی می‌کند چندان طولانی نیست و تنها ۳۰ کیلومتر است.
این قطار را شرکت آلمانی زیمنس توسعه داده است. تعداد مسافران این وسیله حمل و نقل عمومی حدود ۶۰۰ نفر است و مدت زمانی که برای رسیدن به فرودگاه پادونگ صرف می‌کند حدود هفت دقیقه است. قیمت بلیت این قطار زیر ۱۰ دلار است.

البته دومین قطار پر سرعت در چین هم جزو سریع‌ترین قطارهای جهان است. این قطار سی آر اچ ۳۸۰ نام دارد و می‌تواند به سرعت ۳۸۰ کیلومتر در ساعت هم دست پیدا کند.

این وسیله حمل و نقل بسیار سریع بین دو شهر شانگهای و نانجینگ حرکت می‌کند. طراحی دماغه این قطار، برای شکافتن هوا بسیار کشیده طراحی شده است. این قطار می‌تواند حدود ۵۰۰ نفر را حمل کند.
قطارهای سریع اروپایی
در اروپا سریع‌ترین قطار در ایتالیا تردد می‌کند البته این قطار ساخت فرانسه است.

قطار ایتالو در ایتالیا می‌تواند به سرعت ۳۶۰ کیلومتر در ساعت برسد با این همه در تست‌های سرعت، این قطار به سرعت ۵۳۰ کیلومتر در ساعت هم رسیده است اما برای امنیت سرعت آن‌را محدود کرده‌اند این قطار را شرکت آلستوم فرانسه ساخته است.

این قطار فاصله بین شهر رم و ناپل را تنها طی مدت یک ساعت طی می‌کند. از نکات مهم در این قطار این است که بیشتر بخش‌های قطار قابلیت بازیافت شدن دارند و کمترین صدمه را به محیط زیست می‌زند.
ایتالو در ایستگاه مرکزی ناپلاین قطار دارای ۱۱ واگن و سه کلاس قیمتی است.

از دیگر قطارهای سریع اروپا و جهان قطار ولارو E/AVS 103 در اسپاینا است. این قطار بین مادرید و بارسلونا، دو مرکز اصلی اقتصادی و سیاسی اسپانیا تردد می‌کند و با سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت این فاصله را طی دو ساعت و ۳۰ دقیقه طی می‌کند.

این قطار توسط شرکت زیمنس آلمان ساخته شده است و در تست‌های سرعت به سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت هم دست پیدا کرده است.

این قطار اسپانیایی هشت واگن دارد و می‌توان حدود ۴۰۰ نفر را حمل کند.

قطار دیگری هم در اسپانیا جزو سریع‌ترین قطارهای اروپا و جهان است؛ این قطار تالگو ۳۵۰ نام دارد و می‌تواند به سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. جلوی این قطار شبیه صورت اردک است.

در فرانسه قطار آلستوم یورو دوبلکس با سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت از جمله سریع‌ترین قطارهای جهان است. این قطار می‌تواند بیش از هزار نفر را جابه‌جا کند و بین آلمان، فرانسه و سوئیس تردد می‌کند.
یورو دوبلکس آر جی وی ۲ ان ۲ از سال ۲۰۱۸فرچه روسا از دیگر قطارهای سریع اروپا در ایتالیا با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت است که بین شهر رم و میلان تردد می‌کند.

و فاصله بین دو شهر اصلی ایتالیا را طی دو ساعت و ۴۰ دقیقه طی می‌کند.
قطار سریع ژاپنی
ژاپنی‌ها از پیشگامان ساخت قطار‌های سریع در جهان هستند.

قطار سری ای پنج شینکانسن ‌هایابوسا از جمله سریع‌ترین قطارهای جهان است که فاصله ۷۰۰ کیلومتری بین دو شهر توکیو و آئوموری را در کمتر از سه ساعت طی می‌کند.
سری ای ۵ در زمانی که وارد سروریس شد در سال ۲۰۱۱این قطار به بلندی دماغه آن معروف است و می‌تواند با سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت حدود ۷۰۰ نفر را حمل کند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟