رویترز از قصد ایران برای ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه خبر داد

لاشه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینیدویچه وله :به گزارش خبرگزاری رویترز ایران جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراین بر فراز تهران را جهت بررسی و تحلیل به فرانسه می‌فرستد. در پی سرنگونی این هواپیما بر اثر اصابت دو موشک تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۲ خرداد (۱۱ ژوئن) با استناد به منابع آگاه از ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی به فرانسه خبر داده است. به گزارش رویترز ایران به سازمان هوانوردی سازمان ملل متحد گفته است که این جعبه‌ها را برای بررسی و تحلیل به فرانسه می‌فرستد.

ایران در ارتباط با لزوم این همکاری تحت فشار کشورهای کانادا، اوکراین، سوئد، بریتانیا و افغانستان و همچنین خانواده‌های قربانیان بوده است؛ پنج کشوری که شهروندان آنها در پی سرنگون شدن این هواپیما جان خود را از دست دادند.

هواپیمای پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین بامداد ۱۸ دی‌ماه ۹۸ اندکی پس از ترک فرودگاه تهران به مقصد کی‌یف، هدف موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد.

این رویداد پس از حمله تلافی‌جویانه موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه‌های آمریکایی در عراق در تاریخ ۸ ژانویه اتفاق افتاد.

تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند. اکثر مسافران را ایرانیان تشکیل می‌دادند، اما در بین آنان ده‌ها شهروند  کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا نیز بودند.

مقامات جمهوری اسلامی در ماه مارس به سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) از آمادگی ایران به تحویل جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده به اوکراین سخن گفته بودند. به گزارش رویترز نماینده ایران چهارشنبه ۲۱ خرداد (۱۰ ژوئن) در نشستی ویدیویی گفت: "این دستگاه‌های به‌شدت آسیب‌دیده به منظور تحلیل به سازمان تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (BEA) فرستاده می‌شود."

آنگونه که یک منبع آگاه به رویترز گفته است، ایران جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی را"در صورت موافقت کشورهای دخیل در تحقیقات به زودی به پاریس می‌فرستد".

مقامات جمهوری اسلامی تا کنون واکنشی رسمی در این باره نشان نداده‌اند. یک سخنگوی مارک گارنو، وزیر راه و ترابری کانادا نیز از اظهار نظر در این باره خوداری کرد.

او ضمن اشاره به وعده‌ و تعهدی که جمهوری اسلامی در ماه مارس داده بود، تنها خاطرنشان ساخت: "ما خواهان گام‌های ملموس از سوی ایران هستیم؛ اقداماتی که به نتیجه برسند".

گزارش جدید رویترز در حالی منتشر شده که محسن بهاروند، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران، روز شنبه گذشته ۱۷ خرداد (۶ ژوئن) در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران از آمادگی جمهوری اسلامی برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی خبر داده بود.

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ضمن اذعان به اینکه "امکان خوانش این جعبه سیاه در ایران وجود ندارد"، گفته بود، فکر نمی‌کند جعبه سیاه حاوی اطلاعاتی باشد که کمک شایانی به تحقیقات بکند. بنا بر اظهارات او "ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد و بعید می‌داند که اطلاعات مهمی در جعبه سیاه باشد".

جمهوری اسلامی از نخستین دقایق سرنگونی هواپیمای اوکراینی رویکرد و برخوردی شفاف از خود نشان نداده و مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی بارها تناقض‌گویی کرده‌اند. واکنش‌های متناقض ایران این شبهه را پدید آورده که مقام‌های جمهوری اسلامی شاید قصد لاپوشانی برخی از حقایق در ارتباط با سرنگونی هواپیما را دارند.

پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی تا سه روز مقامات ایران علت این حادثه را نقص فنی اعلام می‌کردند اما با انتشار ویدیوی لحظه اصابت موشک و راستی آزمایی آن توسط نیویورک تایمز، این حادثه زمان بازتابی جهانی یافت به طوری که مقام‌های ایران ناچار به اعتراف به سرنگون کردن این هواپیمای مسافربری شدند.
+16
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  چه فایده داره! بعد از این همه مدت که چیزی ازش نمیشود خواند! مسخره ها
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  وقتی علت سقوط هواپیما مشخص نباشد روی جعبه ی سیاه تحقیق می شود. وقتی مشخص شده علت سقوط ...شلیک حکومت عرعری خرمنه یی بوده. جعبه ی سیاه و فرستادن ان سیاه نمایی.
  2
  18
  ‌پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اگر رژیم اخوندی ایران میدانست در نهایت مجبور میشود که جعبه سیاه هواپیما اوکراینی را باید تحویل دهد چرا زود تحویل نداده؟ میخواست از اب گل الود باز ماهی بگیرد یا میخواست فیلمها داخل جعبه سیاه را ازبین ببرد که بهانه جنایتکار بودنش را به دیگر کشورها ندهد.
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
  نظر شما چیست؟