چرا «حمید بعیدی‌نژاد» به سفیر آمریکا در لندن تاخته است؟

ایران وایر -  فرامرز داور : «حمید بعیدی‌نژاد»، سفیر ایران در لندن در توییترش از همتای امریکایی خود خواسته است تا از خود «شرم» کند.
 
بعیدی‌نژاد در توییتی به زبان انگلیسی نوشته است: «سفیر امریکا در انگلیس که هم‌وطنانش با سر دادن شعار "سیاهان مهم هستند"، به طرز بی‌رحمانه‌ای در داخل ایالات متحده سرکوب می‌شوند، باید از خود شرم کند که درباره بازداشت شهروند ایرانی دروغ می‌گوید. آیا او از پنجره‌، ده‌ها هزار لندنی را نمی‌بیند که از امریکا می‌خواهند خشونت علیه افراد بی‌گناه را پایان دهد و به حقوق بشر احترام بگذارد؟»
 
واکنش حمید بعیدی‌نژاد به «رابرت جانسون»، سفیر امریکا در لندن است که او هم در توییتی گفته بود: «رژیم ایران بسیاری را ناعادلانه بازداشت کرده است که یکی از این زندانیان، مراد طاهباز، شهروند ایالات متحده و بریتانیا است. ما در کنار متحدان خود هستیم و آزادی آن‌ها را خواستاریم.»
 «مراد طاهباز»، عضو هیأت مدیره «موسسه حیات وحش میراث پارسیان» است که همراه هشت متخصص دیگر، دو سال پیش توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و به جاسوسی متهم شد. علی‌رغم این‌که وزارت اطلاعات اتهام «جاسوسی» از سوی سپاه پاسداران علیه این افراد را نادرست خواند، قوه قضاییه برای آن‌ها احکام سنگین صادر و مراد طاهباز و «نیلوفر بیانی»، دو نفر از بازداشت شدگان را به ۱۰سال زندان محکوم کرد.
 
«کاووس سیدامامی»، یکی از بازداشت شدگان در زندان کشته شد و ماموران دلیل آن را «خودکشی» به دلیل شوک ناشی از دیدن مستندات سپاه عنوان کردند اما هرگز اجازه تحقیق مستقل درباره این فوت را ندادند. جسد سیدامامی فورا تحت تدابیر امنیتی به خاک سپرده شد.
 
نیلوفر بیانی دیگر فرد بازداشت شده در این پرونده، اطلاعاتی از داخل زندان به بیرون فرستاد مبنی بر این‌ که ماموران سپاه پاسداران او را تهدید کرده‌اند که عاقبتی مشابه سیدامامی پیدا خواهد کرد. سپس او را مورد شکنجه‌های روحی و جسمی شامل در آوردن صدای حیوانات وحشی در زمان بازجویی کرده و با خارج کردنش از زندان و انتقال او به یک ویلای خصوصی، وادارش کرده‌اند صحنه رفتارهای غیراخلاقی بازجویان را تماشا کند.
 
علی‌رغم این‌که موضوع به دفتر آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی اطلاع داده شد، این وضعیت تا ماه‌ها بعد ادامه داشت و سرانجام مراد طاهباز و خود نیلوفر بیانی با اعترافاتی که در چنین شرایطی از او گرفته شده، محکوم به یک دهه زندان شدند.
 
چنین وضعیت هولناکی از بازداشت خودسرانه، زندانی کردن ناعادلانه و حکم غیرقانونی مبنی بر اعتراف زیر شکنجه را سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با نابرابری اجتماعی و تبعیض علیه امریکایی‌های آفریقایی تبار مقایسه می‌کند.
 
در این‌که علیه این گروه از افراد در ایالات متحده تبعیض وجود دارد، تردیدی نیست اما هزاران شهروند امریکا به این وضعیت و مرگ یک رنگین پوست به دست پلیس اعتراض کرده‌اند. پلیس به اتهام قتل تحت محاکمه است و معترضان در آزادی در حال بیان نظرات خود هستند و کسی به سوی آن‌ها گلوله جنگی شلیک نمی‌کند و برای بازماندگان پرونده‌های امنیتی نمی‌سازد.
 
این وضعیت با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در ایران قابل مقایسه است که شهروندان معترض به افزایش قیمت سوخت، به گلوله بسته شدند و به گفته مقام‌های رسمی، تعداد کشته شده‌ها به ۲۳۰ نفر رسید.

«عبدالرضا رحمانی فضلی»، وزیر کشور جمهوری اسلامی گفته است ماموران مسلح فقط به سر معترضان شلیک نکردند بلکه به پای آن هم گلوله زدند!
 
حمید بعیدی‌نژاد با چنین کارنامه‌ای از دولت متبوعش در برابر معترضان غیرمسلح و شهروندان غیرنظامی بی‌گناه، به سفیر امریکا تاخته است.
+11
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  ایا اقای بعیدی نژاد خود نظامتان انقدر پاک و بی عیب است , در روز روشن و در جلوی چشم هزاران انسان کسی یا کسانی را نمیکشند که اینک دارید دولت امریکا را متهم به کشتن سیاه پوستان میکنید مگر ملت ایران انسان نیستن؟ کسانی طرفدار نظام اخوندی نباشند و یا معترض به نظام باشند از نظر تو و مسئولا" رژیم تبهکار اخوندی انسان نیستن و باید کشته شوند؟
  3
  21
  ‌پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان
  مرتیکه بیشرف رو که نیست والله .ادم میمونه که این همه وقاحت چطور تو وجود این بعیدی نژاد جا میشه.
  1
  15
  ‌پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
  نظر شما چیست؟