زیباکلام: رئیس جمهور آینده یا احمدی‌نژاد خواهد بود یا یک فردی مثل سعید جلیلی

العربیه :صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح‌طلب و مدرس دانشگاه تاکید کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، فقط طرفداران تندرو‌ها در انتخابات شرکت می‌کنند، بنابراین رئیس جمهور آینده هم یا احمدی‌نژاد خواهد بود یا یک فردی مثل سعید جلیلی.

زیباکلام با اشاره به حضور اکثریتی اصولگرایان در مجلس یازدهم تصریح کرد: «مجلس یازدهم تحت نفوذ جریانات تندرو قرار گرفته است، سال دیگر این اتفاق برای قوه مجریه می‌افتد و تعداد قابل توجهی از مردم به خصوص اقشار و لایه‌های تحصیلکرده و شهرنشین در انتخابات شرکت نمی‌کنند، همچون انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده فقط طرفداران تندرو‌ها در انتخابات شرکت می‌کنند، بنابراین رئیس جمهور آینده هم یا احمدی‌نژاد خواهد بود یا یک فردی مثل سعید جلیلی».

زیباکلام در ارتباط با انتخابالت آتی رساست جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: «از آن طرف چه جوبایدن باشد چه ترامپ، جریانات داخلی در انتخابات سال آینده به سمت نرمش قهرمانانه خواهند رفت، لذا نگرانی از این‌که دولت به دست اصولگرایان می‌افتد معنی ندارد کما این‌که مجلس هم دست این جریان افتاده است. در نتیجه از جایگاه نظارتی مجلس کاسته می‌شود و این یک مسئله بلاموضوع است، زیرا سالهاست مجلس به عنوان رکن سوم قدرت جایگاهی ندارد».

او در رابطه با آسیب‌های روی کارآمدن دولت اصول‌گرا در سال 1400 ( شمسی) و امکان تبدیل نمایندگان مجلس یازدهم به وکیل‌الدوله گفت: «سال‌هاست عملاً بُعد نظارتی مجلس کمرنگ‌تر شده و امروز که ما در خرداد 99هستیم، اساسا چیزی به نام بُعد نظارتی مجلس وجود ندارد. به این معنا که مجلس عملا برابر سیاست‌های مهم اعم از اقتصادی، خارجی، هسته‌ای هیچ کاره است؛ لذا بُعد نظارتی مجلس و پاسخگوطلب بودن مجلس سال‌هاست که از بین رفته است».

این چهره باصطلاح اصلاح‌طلب با اشاره به تاثیرات نظارت استصوابی بر عملکرد مجلس افزود: «در واقع نظارت استصوابی چیزی از مجلس به عنوان یک نهاد مستقل باقی نگذاشته است لذا فرقی نمی‌کند که بگوئیم روابط مجلس با دولت چگونه است، این قبیل مباحث که به نقش و جایگاه مجلس برمی‌گردد، عملا بلاموضوع شده است».

این مدرس دانشگاه در ادامه اظهار کرد: «از یک جهت بد نیست چراکه در این شرایط همه قدرت از جمله قوه مجریه، مقننه و سایر قوا‌ها دست تندرو‌ها قرار می‌گیرد؛ بنابراین به نوعی یکپارچگی به وجود می‌آید و کمترین فایده آن این است که نمی‌توانند میانه‌رو‌ها و اصلاح‌طلبان را مقصر مشکلات کشور بدانند چراکه همه قدرت از صدر تا ذیل آن، در دست اصولگرایان و جریان تندور است»
+6
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  عرب ها دارن می آیند زنان و دختران تون آماده کنید مردم ایران
  13
  23
  ‌چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
  ۴۹
  faghat hagh - روتردام، هلند
  مردک متفکر نما؛۳ نسل رو قبلی ها نابود کردند حالا نوبت تندروها هستش نسل های بعدی رو تو ایران نابود کنند...
  5
  19
  ‌چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  این هم قبلا یه اصولگرا مثل جلیلی بوداصولگروها بعضی چپول بعضی اسلامیست بودن، اصولگراهای چپول از اصولگراهای اسلامی اصولگراتر بودن اوائل،ودستشون بیشتر الوده به خون.اصولگراهای چپول سابق تبدیل به اصلاحطلبهای امروزی شدن . چپول با چپ فرق داره ، چپول رو اولین بار اسماعیل خویی بکاربرد دروصف اینها .
  4
  19
  ‌چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چون کفگیر این ها شدیدا به کف دیگ خورده و کسی را هم ندارد محتمل هست که احمدی نژاد را جلو بفرستند. در بین طبقات مادون (از نظر درآمد) هنوز وجهه ی خوبی دارد چون 800 بیلیون پول بی زبان دستش رسید و قسمتی را سر سفره ی مردم اورد. غافل از اینکه ان پول دیگر پرکشیده و اینده ی صنعت توسری خورده ی نفت کاملا مبهم هست و دیگر این امامزاده قادر نیست تا برایشان معجزه کند
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  امثال زیباکلام منفور هستند اینا آدمهایی هستن که هیچ اصولی ندارند و به تبع روزگار رو به اینور اونور میچسبونن ...این از اون تیپی هست که اگه یه روز بخوان تورو اعدام بکنن با لبخند تماشا میکنه!
  3
  19
  ‌چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  اگه کسی فکر کنه خاتمی و روحانی فرقی با احمدی نژاد و جلیلی دارن خیلی مشنگه.
  1
  23
  ‌چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۰
  نظر شما چیست؟