اکبر طبری با رد تمام اتهام ها علیه خود : روشن است ماجرا پرونده سازی علیه من است

بی بی سی :اکبر طبری، معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه ‌قضائیه ایران که به فساد متهم شده، در جلسه دوم دادگاه تمام اتهام‌ها علیه خود را رد کرد و گفت: "۲۰ سال به قوه قضائیه خدمت صادقانه کرده است."

آقای طبری اتهام‌ها را "پرونده‌سازی‌ و افترا زنی" خواند و گفت "اکثر این اتهامات مربوط به ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته است و رسیدگی یا مختومه شده است."

او گفته "علی رغم تلاش یک ساله نتوانستند کوچکترین بهانه و دست آویزی برای اتهام زنی مرتبط با شغل و سمت من ارائه کنند".

اکبر طبری پس از ۲۰ سال حضور در قوه قضائیه ایران، اواخر سال ۱۳۹۷ برکنار شد و اطلاعات سپاه او را ۲۳ تیرماه سال ۱۳۹۸ بازداشت کرد. او در زمان ریاست محمود هاشمی شاهرودی و صادق آملی لاریجانی بر قوه قضائیه مدیرکلی امور مالی و معاونت اجرایی حوزه ریاست آن را بر عهده داشت.

اکبر طبری اکنون در دادگاه گفته: آقایانی که به عنوان متهم از آن‌ها نام برده شده، موارد اتهامی اغلبشان ارتباطی به من ندارد.

این پرونده ۲۲ متهم دارد از جمله غلامرضا منصوری و بیژن قاسم‌زاده، دو قاضی مشهور که حضورشان به عنوان متهم در این دادگاه خبرساز شده بود. دست‌کم چهار نفر از متهمان این پرونده در خارج از ایران هستند و چهار تن دیگر هم با قرار وثیقه آزادند.

نخستین جلسه دادگاه سه روز پیش برگزار شده بود و در آن نماینده دادستان با قرائت کیفرخواست متهمان را به "تشکیل شبکه چند نفری در ارتشا" متهم کرد.

در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و دیگر متهمان این پرونده، قاضی بابایی گفت "دادگاه و موضوعات مطروحه نباید دستمایه تسویه حساب اشخاص و گروه‌ها باشد".

در این پرونده نام هیچ یک از مقام‌های بلندپایه حکومت ایران مطرح نشده است. اما برخی نیز بازداشت آقای طبری را رقابت سیاسی با صادقی لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه می‌دانند.

به دنبال بازداشت آقای طبری، برخی هم انگشت اتهام را به سوی صادق آملی نشانه‌ رفتند اما رئیس پیشین قوه قضائیه پس از فشارهای رسانه‌ای و جدال لفظی‌اش با محمد یزدی، گفت ارتباط دادن او با اکبر طبری "فضاسازی" است و افزود: "آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و ... کرده‌اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده اند؟"
+3
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟