پرواز موفقیت آمیز اولین هواپیمای مسافربری برقی

نخستین هواپیمای مسافربری برقی
رادیو فردا :فرهاد بهرامی
با اینکه همچنان سال‌ها مانده تا هواپیماهای برقی در ابعاد گسترده استفاده شوند اما یک هواپیما برقی مسافربری بالاخره توانست به پرواز درآید.

شرکت MagniX توانسته است اولین پرواز سفری موفقیت‌آمیز با یک هواپیمای برقی را انجام دهد. این شرکت با همکاری آئروتک یک هواپیمای سسنا ۲۰۸ بی، را برقی کرده است. این هواپیمای برقی موفق شد حدود ۳۰ دقیقه پرواز کند و تا ارتفاع دو هزار و ۵۰۰ پایی از سطح زمین اوج بگیرد.

موتورهای این هواپیما به دلیل برقی بودن کاملا بی صدا کار می‌کنند و آرامش بیشتر هنگام پرواز از خصوصیت‌های اینگونه هواپیماها به‌شمار می‌رود.

مدیران شرکت سازنده امید دارند این هواپیما تا سال ۲۰۲۱ مجوزهای لازم را برای پرواز تجاری کسب کند.

این هواپیمای کوچک مسافری می‌تواند پنج مسافر را تا مسافت ۱۶۰ کیلومتر حمل کند. مدیران شرکت سازنده می‌گویند هزینه تعمیراتی اینگونه هواپیماها حدود ۴۰ درصد کمتر از هواپیماهای دیگر است.

از طرفی این شرکت از هزینه کم برای شارژ این هواپیما خبر داده است؛ برای پرواز ۳۰ دقیقه‌ای با هواپیما عادی ۳۰۰ دلار هزینه سوخت نیاز است اما برای پرواز با این هواپیمای برقی تنها شش دلار هزینه شارژ برق می‌شود.

این شرکت امیدوار است با توجه به چنین موارد اقتصادی بتواند شرکت‌های مسافربری کوچک را به استفاده از چنین هواپیمایی برای مسافت‌های کوتاه تشویق کند.

با این وجود همچنان این هواپیماها مشکلات و مخالفان خود را دارند مهم‌ترین آن هزینه باتری و سنگینی آن است. این باتری‌ها خود پس از مدتی به زباله‌های خطرناکی تبدیل می‌شوند. برق تولیدی هم اکثرا توسط نیروگاه‌های حرارتی متکی به سوخت فسیلی تولید می‌شوند که بازده آن از موتورهای هواپیماها کمتر است.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟