گذراندن درس طب سنتی برای تمامی دانشجویان دکتری عمومی اجباری شد

 عباس تبریزیان در حال طبابت اسلامیرادیو فردا :بنابر گزارش‌ها، تمامی دانشجویان دوره دکتری عمومی در ایران، صرف نظر از سال ورود به تحصیل ملزم به گذراندن درس طب سنتی شدند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، معاونت آموزشی وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت که گذراندن این درس نه تنها برای دوره‌های پزشکی بلکه برای دندانپزشکی و داروسازی نیز الزامی است.

این خبر در حالی مخابره می‌شود که سازمان نظام پزشکی ایران در برخی موارد از مداخله مروجان «طب اسلامی» در درمان بیماران انتقاد کرده است.

با بروز بحران ویروس کرونا، برخی از مدعیان «طب اسلامی» مدعی درمان کرونا با استفاده از روغن بنفشه، روغن حنظل و داروی امام کاظم شده بودند.

از جمله سعید اسکندری، رئیس انجمن طب سنتی خراسان رضوی، از توزیع موادی با نام‌های «داروی امام کاظم» و «روغن بنفشه» در سطح شهرها به‌ویژه «در برخی از مناطق شهر مشهد» خبر داده و گفته بود که توزیع‌کنندگان، مدعی مؤثر بودن این مواد علیه ویروس کرونا هستند.

«داروی امام کاظم» از داروهای «طب اسلامی» است که با هلیله سیاه، شکر سرخ، و ماده‌ای به نام مصطکی تهیه می‌شود.

در این میان نام​ عباس تبریزیان که خود را «پدر طب‌ اسلامی» می‌نامد بار دیگر مطرح شده است.

کانال تلگرامی عباس تبریزیان برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا «راهکارهایی» ارائه کرده که جنجال‌برانگیز شده است.

او پیش از این کتاب «اصول طب داخلی هاریسون» را، که از کتاب‌های مرجع علم پزشکی است، آتش زده بود.

در پی انتشار این ویدئو، خبرهایی درباره بازداشت این روحانی منتشر شد ولی دادستانی ویژه روحانیت اعلام کرد که این روحانی ساکن شهر نجف عراق است و بازداشت نشده است. با این حال سه پزشک با شکایت او به اتهام «توهین از طریق فضای مجازی» هر یک به ۶۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

در موارد پیشین نیز قوه قضائیه افرادی مانند حسین روازاده، از مبلغان مشهور «طب اسلامی» در ایران را که برای درمان کرونا عسل و سیاه‌دانه تجویز کرده است، زیر چتر حمایتی خود گرفته بود.

محمد سعیدی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه قم، در دیداری که آبان ۱۳۹۵با عباس تبریزیان داشت، خواستار آن شد که طب اسلامی به عنوان یکی از دروس حوزه علمیه تدریس شود.

تقریباً با آغاز رهبری علی خامنه‌ای، در سال ۱۳۶۹، در فرهنگستان علوم پزشکی شاخه‌ای به نام گروه طب اسلامی و طب سنتی تأسیس شد.
+11
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  پزشکی کهن ایرانی با طب اسلامی فرق میکنه. اصلا چیزی بنام دانش دینی وجود نداره و از دیدگاه علم مخلوط کردن بیربط شاخه‌های دانشه.این کار اتفاقا بسیار خوبه با اطلاع از یک دوست دکترم که پزشکی سنتی رو بعنوان تخصص خودش انتخاب کرد کاملا مطابق علم امروزیه و اتفاقا از فیلتر علم مدرن برای راست آزمایی روشهای کهن استفاده میشه. در طب سنتی راههای آسان بسیاری برای یک روش زندگی سالم وجود داره. مثلا نحوه خوردن آشامیدن استراحت و نگهداری از ارگانهای بدن و پوست مو. ضمنا آنچه که در دانشگاه تدریس می‌شود ترکیبی از پزشکی ایرانی و یونان چین هند و اروپاست که نه تنها در ایران بلکه در بقیه مراکز آکادمیک دنیا تدریس میشود. یک مثال از طب سنتی ایران اگر استرس یا افسردگی یا شوک روزانه داشتید برای موت کوتاهی با پای برهنه بر روی خاک یاشن راه بروید این چیزی بود که دوست دکترم گفت من تمسخر کردم ولی وقتی انجام دادم معجزه کرد.
  5
  28
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  واقعا" این مذهبیون بی مخ بزور میخواهند چیزی که در علم کنونی انسانها نمیگنجد الزامیش کنن . نماز خواندن و روزه گرفتن را هم الزامی و واجب کردن برای همین خیلی از جوانان و مردم گریزان شدن از نماز خواندن و روزه گرفتن .
  2
  28
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  دانستن طب گیاهی که نه تنها ضرری ندارد بلکه بسیار مفید هم هست. دوستم مرحوم دکتر علوی پزشک قلب هر دو را بلد بود. اما اینکه کشفیات ابن سینا پزشک یهودی ایرانی را به مزخرفات عمام جعفر صادق بچسبانند و به اسم طب اسلامی جا بزنند پلیسه و زاویه دارد
  16
  7
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۹
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  ننگ بر مردم که این حکومت حکومت میکنه براشون
  2
  18
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  خبر بد اینه, گویا پدر طب اِسلامی آقای عباس تبریزیان ایران رو برای همیشه ترک کرد, و با همون خانمی که بقول تبریزیان ریس سرطان هلند بود ازدواج کرده. یکی از دوستام میگفت ایشون رو با خانم جدیدش توی واندل پارک امستردام دیده. میگفت چون ماسک زده بود اول نشناختمش . اینه دیگه, وقتی مملکت صاحب نداشته باشه همه در میرن 🤥
  1
  10
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  اصلا طب سنتی که خیلی نقاط دنیا دارن مثل ایران و چین و هند و...فرق داره با اراجیف مذهبی که اینها اسمش رو طب اسلامی گذاشتن و سعی دارن از این راه مرخرفات مذهبی رو بیشتر رواج و تقویت کنند.اکثر به اصطلاح امام ها و خود پیغمبرشون با بیماری و مسمومیت مردن،اگه کسی یک ذره عقل داشت فکر میکرد چطور این شخصیتهای عرب ۱۴۰۰ سال قبل مقدس و شفا دهنده میتونن باشن وقتی خودشون با مریضی و مسمومیت مردن.
  4
  16
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  و باز هم این رابطه معنوی امت شیعه با انگشت. بر طبق رساله امام امت حقانیت خود را ثابت کرد. طب اسلامی. سمیه دانشگاه که همه بسیجی‌ هستند. من که ندیدم. می‌‌گویند برای یاد گرفتن مصرف روغن بنفشه، همه بسیجی‌‌ها صف می‌‌کشند. بی‌ دلیل نیست که پزشگان این‌ها انگشت کلفت دارند. از بس با انگشت تمرین پزشگی می‌‌کنند.
  3
  9
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  استاد تبریزیان استادیار روازاده و استاد راهنما سعید طوسی درخدمت دکترهای آینده مملکت حسابی قبل از ورود به بازار کار اونارو آب بندی میکنند...خخح
  1
  0
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::romano - تهران، ایران::]. طب قدیمی همون طب بقراط هست دیگه ..طبع گرم و سرد که مادر بزرگها بهش اعتقاد دارند ...سردیت کرد نبات بخور گرمیت کرد خاک شیر بخور ..
  1
  1
  دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  طب گیاهی با طب اسلامی که هم شهری اذرمیانه اقای تبریزیان با ان اخاذی میکند فرق دارد. ریشه ی بسیاری از داروهای امروز هم همان گیاهان قدیمی هستند
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱
  نظر شما چیست؟