راهی شدن وزیر اطلاعات و کشور به مجلس برای پاسخگویی در مورد صدها آتش سوزی

دویچه وله :وزرای اطلاعات و کشور برای پاسخگویی پیرامون صدها مورد آتش‌سوزی‌ ظرف شش روز گذشته به مجلس ایران می‌روند. یک عضو هیئت رئیسه مجلس گفته است که آتش‌سوزی‌های صورت گرفته دارای شبهه است و باید در موردشان شفاف‌سازی صورت گیرد.

ناسا و دیده‌بان جهانی جنگل در ظرف شش روز گذشته ۱۷۰۸ آتش‌سوزی فعال در جنگل‌های ایران و ۲۸۷ هشدار حریق در عرصه‌های طبیعی رصد کرده‌اند.

به نوشته روزنامه همشهری طبق گزارش دیده‌بان جهانی جنگل که براساس نقشه‌های ماهواره‌های مختلف ناسا تنظیم شده استان خوزستان با ۵۷۹ مورد، فارس با ۳۰۱ مورد، بوشهر با ۱۹۰مورد، ایلام با ۱۸۱مورد و اصفهان با ۱۵۶مورد با آتش‌سوزی در جنگل‌ها مواجه شده و در برخی از این مناطق حریق هنوز مهار نشده است.

در عرصه‌های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، خراسان رضوی، تهران و کرمانشاه در رتبه بعدی آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی قرار گرفته‌اند.

طبق این آمار یک درصد دیگر از جنگل‌های محافظت شده ایران در روزهای اخیر سوختند.

وقوع این آتش‌سوزی‌ها آن هم در دل بهار پرسش‌های زیادی برانگیخته است. مهم‌ترین پرسش این است که چه عواملی باعث این آتشسوزی‌ها شده و عامل انسانی تاچه اندازه در بروز آن دخیل بوده‌ و چرا هنوز مهار نشده‌اند؟
سیاسی و امنیتی بودن آتش‌سوزی‌هامحمود علوی، وزیر اطلاعات ایراندر چند روز گذشته آتش‌سوزی‌ها در گوشه و کنار ایران به قدری زیاد شده است که برخی "شبهات" را در میان خود مسئولان نیز برانگیخته و به قضیه آتش‌سوزی جنبه "سیاسی و امنیتی" داده و پای وزاری اطلاعات و کشور را نیز به مجلس کشانده است.

علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس گفته است:‌ «وزرای کشور و اطلاعات برای ارائه گزارش درباره آتش‌سوزی‌های چند روز گذشته کشور به مجلس دعوت می‌شوند.»

این عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: «آتش‌سوزی‌های صورت گرفته دارای شبهه است و باید در موردشان شفاف‌سازی لازم صورت گیرد.»
نابودی۶۰ هزار هکتار جنگل ظرف پنج سال
مسئولان و مقام‌های ایرانی در مجموع از نابودی ۶۰ هزار هکتار جنگل در پنج سال گذشته خبر دادهاند.

رضا بیانی، مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها گفته است که در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ حدود ۶۰ هزار هکتار جنگل در ایران به دلیل حریق، آفات و بیماری، سدسازی، جاده‌کشی، فعالیت‌های عمرانی و قاچاق چوب نابود شده است.
آتش‌سوزهای جدید و مهارنشده
طبق تازه‌ترین خبرها بلوط‌زارهای زاگرسی دالاهو در استان کرمانشاه دچار آتش‌سوزی شده است. پارک چیتگر تهران هم از آتش در بهار داغ کشور در امان نمانده و "بخشی از ریه‌های تنفسی تهران از دست رفته" است.
در ظرف شش روز ۱۷۰۸ مورد آتش سوزی جنگل در ایران گزارش شده استمحمد نجاتی‌پور فرماندار باغملک صبح روز یکشنبه ۱۸ خرداد از وقوع آتش‌سوزی‌در جنگل‌های بلوط این منطقه خبر داد. او گفت از صبح مراتع و جنگل‌های بلوط در دهستان منگشت دچار آتش‌سوزی‌ شده است. این مقام محلی گفته است که از صبح تاکنون آتش دو سه بار مهار شده اما مجددا شعله‌ور شده است.

آتشسوزی اراضی ملی و ارتفاعات موسوم به چاه نفت جهرم که عصر جمعه ۱۶خرداد ۹۹ آتش گرفته بود هنوز مهار نشده و در حال سوختن است. علت این آتش‌سوزی هم مشخص نشده است.

مهدی شفیعیان، فرماندار جهرم گفته است که سخت‌گذر بودن منطقه، وزش باد و پوشش گیاهی عملیات مهار آتش را با مشکل روبرو کرده است.

این پنجمین آتش‌سوزی گسترده طی ماه‌های اخیر در شهرستان جهرم است.
سیگار کشیدن و آتش افروختن در مجاورت زمین‌های کشاورزی
عبادالله نوری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هلیلان در استان ایلام هم از وقوع آتش سوزی خبر داده است. این مقام محلی گفته است آتش سوزی "به دلیل بی‌احتیاطی برخی افراد و مجاورت زمین کشاورزی در کنار راه ارتباطی کهره، این زمین‌های کشاورزی دچار حریق شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هلیلان از مردم خواسته است "از سیگار کشیدن، آتش افروختن و انباشته کردن بی‌مورد مواد قابل اشتعال در مجاورت زمین‌های کشاورزی اجتناب کنند تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشند".
فعالان زیست‌محیطی در مهار آتش کمک می‌کنند۱۰ سال زندان برای آتشافروزی در جنگل‌ها و مراتع
هم‌زمان با گزارش‌های زیادی از گوشه و کنار ایران درباره آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع مقامت تهدید کردند که عاملان این آتش‌سوزی‌ها مجازات خواهند شد.

معاون حقوقی سازمان جنگل‌ها و مراتع اعلام کرد، طبق توافقی که با دادستان کل کشور انجام گرفته مقرر شده است افرادی که به‌عمد جنگل‌ها و مراتع را به آتش می‌کشند به حداقل ۱۰ سال زندان محکوم شوند.

به گزارش صداوسیما، رضا افلاطونی، آتش‌سوزی‌های وسیع در جنگل‌ها و مراتع مناطق مختلف ایران را ناشی از "بارندگی‌های خوب و رشد زیاد سطح پوشش گیاهی در جنگل‌ها و مراتع" خواند.

او از شناسایی و بازداشت چند نفر در این رابطه خبر داد و گفت، این افراد تحویل مقام‌های قضایی شده‌اند.
+7
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟