بخشنامه ابراهیم رئیسی ؛ «توهین به رهبر و مقدسات» جرم امنیتی است

 مجرمان سیاسی در ایران همواره تحت عنوان مجرمان امنیتی محاکمه می‌شوندرادیو فردا :مرکز رسانه قوه قضاییه روز شنبه، ۱۷ خرداد، از ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضاییه مرتبط با جرایم سیاسی خبر داد.

در بخشنامه ابلاغی ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، بر لزوم رسیدگی به اتهامات مرتکبان جرایم موضوع ماده ۲ قانون جرم سیاسی تأکید شده است که بر اساس آن، توهین به مقدسات، رهبری و مراجع تقلید همچنان از شمول جرایم سیاسی خارج و مشمول جرایم معروف به «امنیتی» است.

بر اساس ماده ۲ قانون جرم سیاسی، «توهین» به رؤسای قوای سه گانه، جرائم انتخاباتی و «نشر اکاذیب» از جمله موارد جرایم سیاسی شناخته شده‌اند.

تشخیص «توهین» و «نشر اکاذیب» به روال معمول بر عهده نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی است که سابقه بسیار طولانی در استفاده از این عناوین برای برخورد با مخالفان و منتقدان حکومت دارند.

صدور این بخشنامه در حالی است که این قانون اردیبهشت ١٣٩۵ در مجلس شورای اسلامی علی‌رغم ایرداهای دولت و نیز برخی حقوقدانان مبنی بر جامع نبودن آن به تصویب رسیده بود و با تأیید شورای نگهبان برای اجرا نیز ابلاغ شده بود.

به موجب ماده ۱ این طرح، جرایم مذکور در این قانون در صورتی سیاسی محسوب می‌شود که «مرتکب قصد ضربه زدن به اصل نظام را نداشته باشد».

علاوه‌بر این، تشخیص سیاسی بودن جرم نیز در این قانون بر عهده دادسرا یا دادگاهی گذاشته شده که پرونده متهم در آن مطرح است، ضمن آن‌که اگر متهم نسبت به غیرسیاسی بودن جرم اعتراض داشته باشد، مرجع رسیدگی به اعتراض همان دادسرای رسیدگی‌کننده به پرونده است.

بر اساس اصل ۱۶۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی، رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی باید به طور علنی و با حضور هیئت منصفه انجام گیرد، اما از انقلاب سال ۵۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۵ قانونی برای آن مدون نشده بود.

با این حال، پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان و ابلاغ برای اجرا در سال ۱۳۹۵، تاکنون هیچ پرونده‌ای با عنوان «جرم سیاسی» تشکیل و رسیدگی نشده است.

حتی در مهرماه همان سال، پس از آن‌ که پرونده عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، به‌ عنوان «اولین پرونده جرم سیاسی» به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شد، با مخالفت محسن افتخاری، رئیس دادگاه کیفری تهران، مواجه شد که آن را مصداق جرم سیاسی نمی‌دانست.

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها ادعا کرده‌اند که در ایران جرم و زندانی سیاسی وجود ندارد و به‌ طور معمول این دسته از متهمان و زندانیان را «امنیتی» تلقی می‌کنند.
+10
رأی دهید
-71

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  ریق به رهبر و مقدسات
  5
  67
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  اگر فردا تو بگی روزی ده نفر رو باید ما اعدام کنیم مردم ایران میرن تو صف مرده های متحرک
  4
  50
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  بعد این‌ها برای یک سیاپوست در آمریکا زوزه می‌‌کشند. ۲۰ نفر در یک نامه محترمانه به آقا .خواهش کردند. که کنار رود. پسر و دختر .عمه .خاله . پسر عمو را هم در زندان انداختند. حالا این هم قاضی قضات ما. بجأ دفاع از کوخ نشینان. فکر می‌‌کند. آنجا رهبر را باید لیسد. تا کرنا نگیرد. یکی‌ هم داریم که می‌‌گوید. "آقا مودب باش.نگو توله بسیجی‌" چه به این شیخ رسوا گویم؟ لطفا کمک کنید. با این تیتر موافقید ؟ حضرت حجت اللا رهیسی محترم. عزیز .بن حق. بن شریف .بن سادات. بن حق قول عمامه خوک زاده ؟ به اندازه کافی‌ مودب بودم ؟اگر خواستی‌ دوباره پاسخ بدهی‌ ؟ چیز‌های قبلی‌ را تکرار نکن. به هر حال برای حماقت. انتخاب سخن، بیکران است.
  5
  50
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
  ۳۶
  ناباور - تهران، ایران
  نه تنها توهین جرم است که انتقاد کننده هم مجرم است
  2
  19
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مگر رهبر چه الاغیه که نباید ازش انتقاد کرد و فحش داد ؟ البته خوبه که رهبرتون را جز مقدسات میدانید و توهین به او مساوی ست با اعدام و زندان و شکنجه اینجوری مشخص میشود باقی مقدسات و پیامبر و امامانتون هم کسانی بودند همانند خمینی و خرمنی و کسانی همانند شما شیادان و کلاهبرداران از بیسوادی مردم سؤاستفاده کرده اند و آنان را مقدس کردند و بخورد مردم نادان و بیسواد دادند و همینجور این کلاهبرداری توسط شما شیادان ادامه پیدا کرده
  3
  37
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  دیدی که مقدسات شما در مقابل کرونا عاجز شدند و حتی بت بزرگتان خانه خدا حتی نتوانست از خودش محافظت کند نه تنها در برابر کرونا که در زمانهای گذشته حتی نتوانست در مقابل سیل خودش را نجات دهد و باقی امامزاده ها و اماکن مثلا مقدستان هم نتوانستند و در آخر این الکل که در دین شما حرام میباشد برای گند زدائی اماکن مثلا مقدستان به کمکتان آمد
  3
  29
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  ۴۹
  بادبادک - زوریخ، سوییس
  هیچ چیزی در این دنیا مقدس نیست. نه حسن نه حسین نه دین نه مذهب نه نژاد نه کورش نه داریوش نه کشور نه شغل.. هیچ چیزی مقدس نیست و هیچ چیزی قابل پرستش نیست. هر چیزی رو می‌شه محترمانه نقد کرد. تاکید می‌کنم محترمانه. اینکه یک سری از بعضی‌ چیزا پیغمبر و قدیس میسازند همونایی هستند که باید ازشون دوری کرد. متاسفانه ۴۰ سال با مقدس سازی از اسلام زندگی‌ کردیم، حالا یک تفکر مقدس سازی از تاریخ ایران شکل گرفته و ظاهراً باید ۴۰ سال هم با کوروش داریوش بزنن تو سرمون. ۴۰ سال با حسین، ۴۰ سال هم با داریوش شاید بعدش به این نتیجه برسیم که دوای درد ما ملت دمکراسی و قانون اساسی‌ مدرن هست.
  3
  16
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  آذرمیانه! کجایی ببین که همه چیز اسلام کورکورانه باید قبول بشه. این آزادی هست که اسلام برای مردم آورده و باعث رشد علم و عصر طلایی اسلام شده!
  2
  11
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  برو بابا تو هم دلت خوشه. یکی این ببو گلابی جلاد را از خواب خرگوشی بیدار کنه. مگه دیگه کسی هم برای شما فاسدان ارزش قائله؟
  1
  5
  یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۶
  نظر شما چیست؟