پاسخ ظریف به ترامپ: زمان حل مسئله بستگی به شما دارد‎‎

رادیو فردا :محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در پاسخ به دعوت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، برای مذاکره به منظور دستیابی به توافقی جدید، گفت که تهران پیش از روی کار آمدن ترامپ با واشینگتن به توافق دست یافته بود و حالا «زمان» حل مسئله بستگی به شما دارد.

آقای ترامپ بامداد روز جمعه ۱۶ خرداد در واکنش به آزادی مایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، از تهران تشکر کرد و به ایران گفت که برای یک «توافق بزرگ» منتظر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نماند.

آقای وایت، ملوان سابق نیروی دریایی آمریکا که بیش از دو سال پیش در ایران بازداشت شده بود، روز پنجشنبه با یک هواپیمای سوئیسی ایران را ترک کرد، در حالی که همزمان با خروج وی، مجید طاهری پزشک ایرانی -آمریکایی ساکن فلوریدا آزاد و به او اجازه داده شد تا به ایران سفر کند.

طاهری به دلیل نقض تحریم‌های ایران ۱۶ ماه در بازداشت بود و وایت نیز بیش از دو سال پیش که برای دیدار با دوست دخترش به ایران رفته بود، بازداشت شد و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بعدا وی را به خاطر «توهین به رهبر ایران» و همچنین «انتشار عکسی خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

قبل از این گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال آزادی همزمان آقای وایت و سیروس عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف، میز مطرح بود. آقای عسگری از اتهام سرقت اسرار تجاری در آمریکا تبرئه شده بود، صبح چهارشنبه وارد ایران شد.

در پی این تحولات دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۱۵ خرداد گفت که این موارد نشان می‌دهد دستیابی به یک توافق میان تهران و واشینگتن ممکن است.

وی در توییتی که روز جمعه نیز منتشر کرد، خطاب به مقام‌های حکومت ایران گفت: «من در انتخابات برنده می‌شوم، شما اکنون به توافق بهتری می‌رسید». اما محمد ظریف در واکنش به اظهارات ترامپ پای توافق ایران با قدرت‌های جهانی موسوم به برجام را به میان کشید که واشینگتن دو سال پیش از آن خارج شد.

آقای ظریف در توییتر نوشت: «ما به‌رغم تلاش‌ زیردستانتان، به یک تبادل بشردوستانه دست یافتیم. ضمنا ما قبلا نیز تا سر کار آمدن شما یک توافق (برجام) داشتیم.»

وی افزود: «ایران و دیگر شرکای برجام، میز گفت‌وگو را هرگز ترک نکردند. مشاوران شما که اکثرشان را هم کنار گذاشته‌اید، دست به قمار بی‌خردانه‌ای زدند. اکنون به شما بستگی دارد که چه زمانی تصمیم بگیرید تا این موضوع (توافق) را حل کنید.»
تایید دیدار ظریف و فرماندار سابق نیومکزیکو
روز جمعه همچنین عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، موضوع دیدار بیل ریچاردسون، فرماندار سابق ایالت نیو مکزیکو، با ظریف درباره آزادی مایکل وایت را تایید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت ایران به «تلاش های انسان‌دوستانه که منجر به آزادی گروگا‌ن‌های ایرانی در آمریکا و خارج از آن شود همواره پاسخ مثبت داده و از آن استقبال کرده است».

آقای ریچاردسون نیز با انتشار توئیتی تایید کرده که طی یک سال گذشته برای آزادی وایت تلاش کرده و با ظریف و مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، دیدارهایی داشته است.

پیش از این وزارت خارجه ایران و آمریکا موضوع تبادل عسگری و وایت را رد کرده بودند.
+2
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟