واکنش کاربران توئیتر به این گفته آیت الله خامنه ای : مردم را می کشند و زبانشان دراز است

منتقدان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، سخنان او درباره مرگ جورج فلوید را در تناقض کامل با رفتار خشن حکومت ایران با معترضان در تجمع‌های داخل این کشور دانسته‌اندبی بی سی : پویا قربانی
هنوز ساعتی از اظهارنظر آیت‌الله علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران در مورد اعتراض‌های آمریکا نگذشته بود که‌ کاربران مخالف حکومت ایران با تکیه بر یکی از جملات او، در شبکه اجتماعی توییتر واکنش را آغاز کردند.

آیت‌الله خامنه‌ای در یک سخنرانی تلویزیونی به شدت به عملکرد دولت آمریکا در برخورد با معترضان به کشته شدن جورج فلوید تاخت و گفت: "مردم را می‌کشند و زبانشان هم دراز است. بعد از حقوق بشر دم می‌زنند. آن مرد سیاهی که کشته شد حقوق بشر نداشت؟"

این سخنان رهبر ایران موجی از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. منتقدان حکومت ایران با یادآوری کشته‌شدگان اعتراض‌های سال‌های نزدیک و دور در جمهوری اسلامی و بازنشر تصاویر آنها، کارنامه حکومت ایران را در برخورد با منتقدان و معترضان مرور می‌کنند. از یادآوری برخورد با معترضان در دی ۹۶ و آبان ۹۸ تا اعتراض‌ها به انتخابات سال ۸۸، اعتراضات کوی دانشگاه در سال ۷۸، قتل‌‌های زنجیره‌ای روشنفکران در دهه ۷۰ و اعدام‌های زندانیان مجاهد و چپ در دهه شصت. آنها این جمله آیت‌الله خامنه‌ای را هشتگ کرده‌اند که گفت: #مردم_را_می‌کشند_زبانشان_هم_دراز_است

شلدون، کاربر توییتر با انتشار تصاویر مادران دو شهروند ایرانی که در جریان سرکوب اعتراضات در ایران کشته شده‌اند، نوشته است: "سینا قنبری و ده‌ها نفر دیگر در ۹۶، ابراهیم کتابدار و ۱۵۰۰نفر دیگر در ۹۸، مردم بی‌دفاع را کشته و زبانش هم دراز است." محمد، برادر ندا آقاسلطان که در جریان اعتراض‌های سال ۸۸ با تیر مستقیم به سینه‌اش کشته شد، تصویر چهره خون‌آلود خواهرش را توییت کرده و به نوشتن همین جمله بسنده کرده که: "مردم را می‌کشند زبانشان هم دراز است" تصویر چهره خون‌آلود ندا آقا سلطان برای سالها به نمادی از اعتراضات موسوم به جنبش سبز تبدیل شد. سجاد شکری با اشاره به تاریخچه برخورد حکومت ایران با اعتراض‌های خیابانی در این کشور نوشته: "برای ما بعد از ۸۸ دیگه زندگی نشد، برای یک عده بعد از ۷۸، یک عده بعد از ۶۷، یک عده بعد از ۵۷، و یک عده بعد از۹۶، و یک عده ۹۸، و یک عده بعد گفتند #مردم_را_می‌کشند_زبانشان_هم_دراز_است همزمانی مرگ جورج فلوید در آمریکا با کشته‌شدن آسیه پناهی در کرمانشاه، بسیاری از کاربران را به مقایسه عملکرد رفتار حکومت‌ها با شهروندان واداشته است. آسیه پناهی، زن ۶۱ ساله در کرمانشاه ساعتی پس از مقاومت در مقابل تلاش ماموران شهرداری که قصد تخریب خانه‌اش را داشتند، جان باخت. دادستانی کرمانشاه تایید کرد که ماموران شهرداری برای تخریب خانه خانم پناهی مجوز نداشته‌اند و در جریان کشمکش به او اسپری فلفل غیرمجاز زده‌اند. بستگان آسیه پناهی می‌گویند که او به بیماری قلبی مبتلا بوده و این موضوع را به ماموران اطلاع داده بود.

کاربر آبراهام عکسی از آسیه پناهی را توییت کرده و نوشته: "آسیه پناهی؛ جرم، نداشتن سرپناه" کاربر تایگر با تکرار اتهام مقامات آمریکایی در مورد حکومت ایران نوشته است: "رهبر بزرگترین رژیم حامی تروریسم گفته #مردم_را_می‌کشند_زبانشان_هم_دراز_است راست میگه_ باید مثل خودش مردم را بکشی و گردن کلفتی کنی_ باید مثل خودش به هواپیمای مسافربری موشک بزنی و از دنیا باج خواهی کنی_باید ظرف ۳ روز ۱۵۰۰خانواده را عزادار کنی و خم به ابرو نیاری باید وقیح باشی"   رامین پوراندرجانی، پزشکی که بازداشت‌شدگان کهریزک را معاینه می‌کرد، یکی دیگر از افرادی است که منتقدان مرگ او را یادآوری کرده‌اند. مقامات ایران در چند مرحله ابتدا علت مرگ رامین پوراندرجانی را سکته قلبی و خودکشی اعلام کردند و پزشکی قانونی درنهایت علت مرگ او را مسمومیت اعلام کرد. درخواست خانواده او برای کالبدشکافی جسد رامین پوراندرجانی رد شد و نیروی انتظامی جسد او را دفن کرد. کاربر فیلیپ با انتشار عکسی از او نوشته است: علیرضا اعظمی در توییتی به یادآوری برخورد حکومت با معترضان در آبان ۹۸ پرداخته و فیلمی از سخنان لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس را بازنشر کرده که در ویدیو می‌گوید او دستور شلیک به معترضانی را داد که وارد ساختمان فرمانداری می‌شدند. این سخنان لیلا واثقی در آن زمان انتقادهای بسیاری را برانگیخت اما عده‌ای از مخالفان حکومت، طرح این گفتگو را تلاشی برای انحراف افکار عمومی از آمران اصلی دستور شلیک به معترضان دانستند. کاربر دیگری با عکسی از پیشنهادهای گوگل برای جستجوی عبارت ناتمام "اسامی کشته‌شدگان"، این عکس را توییت کرده است: کاربر فرین با انتشار عکس‌های منسوب به اجساد معترضان که ادعا شده پس از اعتراض‌های آبان ۹۸ در مواردی در آبگیرها و دریاچه سدها رها شده بودند جمله "نمی‌توانم نفس بکشم" را به فارسی و انگلیسی توییت کرده است. جورج فلوید پیش از مرگش، چند بار در حالی که زانوی پلیس روی گردن او بود این جمله را به سختی گفته بود و این حالا یکی از شعارهای اصلی معترضان به کشته شدن او و تبعیض نژادی در آمریکا تبدیل شده است.
+34
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  ایشان نمیکشد، قتل عام میکند! زبانش دراز نیست زهر آلود و متعفن است!
  1
  30
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
  ۴۰
  fm.gaotu - ادینبرو، ساموا
  تمام جملات رهبر (٣٪ از جمعیت ایران) موقت که در آن آمریکا و حکومت آمریکا است را با ایران و حکومت ایران جایگزین کنید میشود وصف حال ایران و حکومت ایران.
  2
  15
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  لقبشان فقیه است اما بسیار بسیار بسیار وقیح اند. .#مردم_را_می‌کشند_زبانشان_هم_دراز_است
  0
  6
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۴
  نظر شما چیست؟