زیباکلام: مردم با توجه به وضعیتی که کشور در آن قرار دارد، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نخواهند کرد

العربیه :صادق زیباکلام با بیان اینکه قالیباف همواره خود را یک «تکنوکرات» معرفی کرده، از «عادی» شدن انتقادات او برای مردم خبر داد و تاکید کرد کسانی که می‌گویند می‌خواهند تحولی ایجاد کنند، باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس ایران با پیروزی جناح اصولگرا همراه بود در حالیکه حدود 60 درصد از واجدان شرایط رای دادن از رفتن به پای صندوق‌های رای خودداری کردند. حالا رئیس مجلس یکدست اصولگرا، در همین روزهای اولیه، حملات تند خود علیه دولتی که با حمایت اصلاح‌طلبان، در آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شده بود را آغاز کرده است. قالیباف که در انتخابات سال 96 رقیب روحانی بود حالا در نقش رئیس قوه مقننه ایران حملات خود را به سمت ریاست‌جمهوری نشانه گرفته است.

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی، جایگاه قالیباف را غیرمتناسب با این انتقادات دانست. او پنج‌شنبه 4 ژوئن 2020، در این باره به فرارو گفت: «طیف تندرو با مخفی شدن پشت شعار‌هایی که می‌دهد عملا برنامه‌ای برای خروج کشور از وضعیت فعلی ندارند، در حالیکه در این زمینه باید برنامه ارائه دهند و مشخص شود که اصولگرایان در مجلس یازدهم می‌خواهند با چه طرحی وضعیت اقتصادی را سامان دهند».

زیباکلام با تاکید بر اینکه ژست انتقاد تند و تیز از دولت به قالیباف نمی‌آید، افزود: «این جملات از زبان شخصیتی همچون قالیباف که همواره خود را تکنوکرات معرفی کرده، نمی‌آید، این در حالیست که این سخنان دیگر برای مردم عادی شده و کسانی که می‌گویند می‌خواهند تحولی ایجاد کنند، باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند».

برخی قالیباف را با دیدگاه‌های تکنوکراتی می‌شناسند، 21 جولای 2018، سید صادق حسینی روزنامه‌نگار ایرانی در گفت‌وگو با خبرآنلاین قالیباف را تکنوکراتی میانه‌رو دانست که برای حفظ و ماندگاری‌اش در جریان اصولگرایی، سیاست مرزبندی با اصلاح‌طلبان را در پیش گرفته؛ همراه با «موج دلواپسانه» حرکت می‌کند تا «وجهه سیاسی»اش را در میان اصولگرایان تقویت کند، حتی اگر به آن اعتقاد چندانی نداشته باشد.

زیباکلام در ادامه تاکید کرد که مردم در حال حاضر از عملکرد دولت «ناراضی» هستند و همه چیز نیز عیان است اما انتقاد اصولگرایان از آن را نیز کار «عبثی» توصیف کرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، حکمرفا شدن «تنش» در روابط مجلس و دولت در یک سال آینده را پیش‌بینی کرد و افزود: «نمایندگان اصولگرا خیلی دلشان می‌خواهد کابینه را از حد نصاب بیندازند با استیضاح وزرا یا اینکه حتی طرح سوال از رئیس‌جمهور و عدم کفایت سیاسی روحانی را کلید بزنند، اما با توجه به موقعیتی که مجلس دارد، سایر ارکان نظام چنین اجازه‌ای به بهارستان‌نشینان نخواهد داد».

او با بیان اینکه قالیباف به دنبال آن است که از ریاست مجلس به ریاست‌جمهوری برسد، اظهار کرد: «قالیباف برای انتخابات سال 1400 هیچ شانسی ندارد و خود او نیز این مطلب را می‌داند».

زیباکلام، دست یافتن به پست ریاست‌جمهوری در سال 1400 را برای یک اصولگرای تندرو بیش از هر کس دیگری محتمل دانست و گفت: «مردم با توجه به وضعیتی که کشور در آن قرار دارد، در انتخابات 1400 نیز شرکت نخواهند کرد و میزان مشارکت پایین خواهد بود، در چنین شرایطی دوباره به دلیل اینکه اصولگرایان دارای یک سبد رای مشخص هستند که این افراد تحت هر شرایطی در انتخابات شرکت می‌کنند، در انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی می‌رسند و قدرت دیگر یکدست و یکپارچه خواهد شد».

گفتنی است، محمدباقر قالیباف رئیس جدید مجلس در نخستین نطق خود در بهارستان دولت را متهم به ناکارآمدی کرد و گفت: «تهدید نخست کاهش سرمایه اجتماعی نظام است که در نتیجه ناکارآمدی اشباع شده مدیریتی کشور و فاصله گرفتن مسئولان از اصول انقلاب ایجاد شده است و متاسفانه چالش اقتصادی و معیشتی را به وجود آورده که زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی فراگیر شده است».

به گفته او، تهدید دیگر «فساد نگران‌کننده‌ای» است که در تار و پود ساختار‌های مختلف نفوذ کرده و موجب افزایش «تبعیض، نارضایتی و عدم تحقق عدالت» شده است.

قالیباف، «نظام اداری-اجرایی متورم و بهم ریخته» ایران را «تهدید دیگری» دانست که امکان حکمرانی خوب را سلب کرده است.

او همچنین «تضعیف نهاد مهم خانواده» از طریق گسترش روزافزون «سبک زندگی غربی» را تهدید نگران‌کننده‌ای توصیف کرد.

رئیس مجلس ایران، همچنین دولت را به دلیل نداشتن «برنامه مشخص، مدون و راهکار روشنی برای عبور از مشکلات» که دولت برای سال 99، ذکر کرد، مورد انتقاد قرار داد.
+27
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  فاتحه ایران را بخونید
  2
  21
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
  ۳۱
  erfanmh - میامی، ایالات متحده امریکا
  برو بابا گوساله تو دیگه چی چی میگی واسه خودت چند مدت یبار میایی چند عدد جفتک به چپ و راست می اندازی ولی همه فهمیدن تفکر اصلی تو هم همون حفظ نظام هست و بزرگترین دغدغه و فکرت تو این یکی دو سال اخیر فقط همین قضیه بوده که کسی رای میده یا نمیده و کلا رای دادن رو بزرگترین افتخار و شرف میدونی ولی بدون دیگه اون دوران به سر رسیده و نوبت تو صف وایستادن جنابعالی و رفقا و همفکران شیره ای محترمه برای ارسال به آسایشگاه روانی فرارسیده آقای شیزوفرنی.تو و امثال تو در یک جامعه که دارای حکومت سالم است الان می بایست تحت درمان روانی با دارو و شک الکتریکی می بودید و بزگترین نگرانیتان هم برد تیم فوتبالتان میبود نه اینکه مملکت را در حد یک مسابقه فوتبال به مسخره گرفته اید و فکر و ذکرت این است که مسابقه بعدی کی برگزار می شود تا با همفکران کودن فکل کرواتیت بشینی تخمه بشکنی و شرط بندی کنی.جمع کن بساطت را آقای روشنفکر که همچون سوسکی خودت را در دانشگاه جا کرده ای.وقت سم پاشی است.
  1
  20
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  بابا برو گمشو دیگه تو هم. مزخرف. پ. ن. پ شرکت میکنند.
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  مملکت عملا در دست سپاهه شرکت کنیم یا نکنیم کاندیدای سپاهی به خیکمون بسته است...
  1
  29
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  تا یکسال دیگر همه رئیس دزدها که از پشت پرده دزدی(اختلاس)میکردنند دیگر بصورت واضح و روشن دزدی،قتل،غارت و خلاف خواهند کرد.قوه مقننه و قضائیه و دولت(اجراییه)یکدست و خلافکار و نظرشان به نظر خامنه ای نزدیکتر است.فاتحه
  0
  21
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۵
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  میشه تو خفه شی مزدور اجنبی
  2
  21
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  شرکت میکنند شرکت میکنند.
  5
  8
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  ممکنه نظر زیبا کلام این باشه مردم شرکت نمی کنن اما واقعیت با نظر ما فرق داره ، واقعیت اینه بازیه چهره معتدل دوباره پیدا میشه میگه مثلا با امریکا مذاکره تا تحریمها برداشته بشه مردم برای توی پوز زدن اون اصولگرا به این معتدله رای میدن
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. درست میفرمایید دوست عزیز. از طرز چیدن مهره ها توی مجلس، تکیه خامنه أی رو کلمه جوان محوری (شما بخونید مجتبی)، نفوذ سپاه و خیلی چیزهای دیگه کاملا میشه به ترکیب ١٤٠٠ پی برد. همین روحانی هم که الان میبینی در ظاهر یا خامنه أی در تقابل هست از همین الان براش توی یکی از قوا جا در نظر گرفته شده. خلاصه تاریخ حمله إعراب به ایران و گرفتن باج و خراج طوری که یک سر کاروان توی ری باشه و یک سرش مدینه (همونطور که عمر گفته بود) داره تکرار میشه. مگر اینکه واقعا ١٠ درصد ما مردم بلند شیم، واقعا ١٠ درصد برای سرنگونی این رژیم کفایت میکنه. ولی همونطور که میبینید طبقه متوسط که فقط ماتیک و ویسکی و جوجه کبابشون ردیف باشه بیشترین تعداد رو تشکیل میدن که اصلا حال بلند شدن ندارن. همون جاده چالوس و جوج براشون مهمتره! 😉
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Chokam - ری، ایران::]. من نظرم همین مجتبی است، منتها به صورت بزک کرده. یعنی عین بی سلمان میاد جلو، میگه من با کارهای پدرم مخالف بودم، اسراییل به رسمیت شناخته بشه و سازش با امریکا و حجاب اختیاری. همین سه مولفه مملکت رو میذاره در اختیار اقایون برای چپاول. به همین سادگی.
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۷
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  مردم مردم نکن دیگه دست شما سوپاپهای رژیم برای مردم رو شده . همتون جیره خوار و نوکره رژیم هستین و هیچ اعتمادی به شما نخواهد شد و همتون دردادگاه محاکمه خواهین شد . بزودی
  0
  3
  جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۹
  نظر شما چیست؟