هر ۲ دقیقه یک دروغ در سخنرانی خامنه ای در سالگرد فوت خمینی

ایران وایر :احسان مهرابی
سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در سالگرد فوت «روح‌الله خمینی»، با اعتراضات امریکا هم‌زمان شد و او نتوانست شعف خود را از حوادث اخیر این کشور پنهان کند. این اعتراضات مورد توجه دیگر مقامات جمهوری اسلامی نیز بوده‌اند.

اعتراضات امریکا فرصتی را برای مقامات جمهوری اسلامی فراهم آورده‌اند تا این گونه جلوه دهند که در همه جا با اعتراضات برخورد می‌شود. آن‌ها اما در ظاهر از معترضان حمایت می‌کنند و به دولت امریکا حمله.

 این موضوع در چند روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی نیز مطرح شده و حتی اعتراض «فائزه هاشمی» را به دنبال داشته است.
بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند جمهوری اسلامی به روایت خود، ۲۳۰ نفر و به گزارش خبرگزاری «رویترز»، هزار و ۵۰۰ نفر از معترضان آبان ۱۳۹۸ را کشته‌ است و صلاحیت اخلاقی اظهار نظر در این باره را ندارد.
شوروی دشمن و روسیه متحد نزدیک
آیت‌الله «علی خامنه‌ای» در سخنان امروز خود هم‌چنین پس از مدت‌ها، از «شوروی» به عنوان «دشمن» نام برده و گفته است: «یک بخش از جبهه دشمنان ایران، شوروی بود که با آن وضع فروپاشید و بخش دیگر آن امریکا است که امروز وضع آشفته آن را همه می‌بینند.»

موضع خامنه‌ای درباره فروپاشی شوروی، بسته به فضای سیاسی داخل ایران، متغیر بوده است. تابستان سال ۱۳۶۸، «اکبر هاشمی رفسنجانی» به شوروی سفر کرد و پس از آن، شعار «مرگ بر شوروی» از تریبون‌های جمهوری اسلامی حذف شد.

خامنه‌ای در دوره‌های مختلف درباره فروپاشی شوروی سخنان متناقضی بیان کرده است. او در سال‌های ابتدایی رهبری خود، دلیل فروپاشی شوروری را نبود آزادی در این کشور می‌دانست اما پس از دوم خرداد ۱۳۷۶، آن را نتیجه اقدامات امریکا عنوان کرد.

رهبر جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۹ گفته بود امریکا طرحی شبیه به طرح فروپاشی شوروی را برای ایران در نظر دارد اما «محمد خاتمی»، «گورباچف» نیست.

در دولت «محمود احمدی‌نژاد» نیز روابط ایران و روسیه به قدری نزدیک شده بود که کسانی که در اعتراضات سال ۱۳۸۸ علیه این کشور شعار می‌دادند، به زندان محکوم شدند.

با وجود حمایت شوروی از عراق در دوره جنگ با ایران، در تبلیغات رسمی جمهوری اسلامی بر حمایت امریکا از عراق تاکید می‌شود و در حالی که شوروی یکی از کشورهایی بود که سلاح‌های شیمیایی در اختیار عراق قرار می‌گذاشت، در تبلیغات رسمی تنها از شرکت‌های آلمانی نام می‌برند.
اعتراضات امریکا
رهبر جمهوری اسلامی هر چند در بخش پایانی سخنان خود به اعتراضات اخیر امریکا پرداخت اما این بخش، محور اصلی سخنان او بود.

خامنه‌ای گفت: «زانو زدن پلیس بر روی گردن یک سیاه‌پوست و فشار دادن آن تا جان باختن شخص و تماشای این صحنه از طرف چند پلیس دیگر، چیز جدیدی نیست بلکه همان اخلاق و طبیعت حکومت امریکا است که قبلاً نیز با بسیاری از کشورهای دنیا مثل افغانستان، عراق، سوریه و قبل از آن در ویتنام، همین کارها را کرده‌اند.»

رهبر جمهوری اسلامی تلاش کرده است موضوع اعتراضات ضد نژادپرستی در امریکا را با موضوع اقدامات این کشور در عرصه بین‌الملل و درگیری آن با دیگر کشورها گره بزند. او اما پیش از این بارها از عبارت «وحشی» برای امریکا و «نژادهای اروپایی» استفاده کرده است؛ عباراتی که معنای نژادپرستی دارند.

از سوی دیگر، خامنه‌ای سوریه را نیز در کنار افغانستان و عراق قرار داده در حالی که  «بشار اسد» متهم به جنایت در سوریه شناخته می‌شود که متحد جمهوری اسلامی است.
مردم را می‌کشند و زبان‌شان هم دراز است
رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «مردم را می‌کُشند و با جنایت واضح و آشکار، خودشان را نشان می‌دهند و عذرخواهی هم نمی‌کنند. در عین حال، زبان‌شان هم دراز است و می‌گویند حقوق بشر! آن مرد سیاهی که آن‌جا کشته شد، ظاهراً بشر نبود و حقوقی نداشت. این جوری است؟»

در حالی که در جریان اعتراض‌های امریکا، دست‌کم ۹ نفر در چندین ایالت این کشور کشته شده‌اند، در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸به روایت خود حکومت، ۲۳۰ نفر در مدت چهار روز کشته شدند.

مصداق بخشی از این سخنان خامنه‌ای، اقدامات جمهوری اسلامی در برابر مخالفان است. او نه تنها همواره به معترضان در دوره رهبری انگ‌هایی چون «مزدور»، «نوکر بیگانه»، «میکروب» و «اراذل و اوباش» زده بلکه از اعدام دسته جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ نیز دفاع کرده است.

مامور پلیسی که با گذاشتن پای خود بر روی گردن «جرج فلوید»، باعث کشته شدن این مرد سیاه‌پوست در امریکا شد، بازداشت شده است اما معترضان امریکایی خواستار بازداشت تمام چهار مامور پلیسی شده‌اند که در کشته شدن او دخیل بوده‌اند. با این حال، پس از گذشت هشت ماه از اعتراضات آبان ماه در ایران، هیچ یک از ماموران بازداشت نشده‌اند.
موضع ایرانی‌ها
رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «امروز آن ایرانی‌هایی که در کشور یا خارج از کشور هستند و شغل‌شان حمایت و بزک کردن امریکا هست هم دیگر سر خود را نمی‌توانند بلند کنند.»

این سخنان خامنه‌ای در حالی بیان شده‌اند که ایرانیان مخالف حکومت ایران مواضع متفاوتی درباره اعتراض‌های امریکا دارند و بخشی از مخالفان نیز با معترضان هم‌دل بوده‌اند.
شرم‌ساری مردم امریکا
رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گفت: «من قبلاً هم یک وقت گفتم، الان هم می‌گویم، ملت احساس خجلت و سرافکندگی می‌کند از حکومت‌های خودش و واقعاً جا دارد که ملت امریکا از این حکومتی که امروز در امریکا هست، احساس سرافکندگی کند.»

اشاره خامنه‌ای به «دونالد ترامپ» است. او اما در زمان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری امریکا، بر خلاف روال معمول، سخنان ترامپ را حرف دل مردم امریکا خوانده بود.

رهبر جمهوری اسلامی گفته بود ترامپ چون واضح تر سخن گفت، مردم امریکا به او بیشتر توجه کردند.

او تاکید کرده بود: «طرف مقابل گفت او عوام‌گرایانه حرف می‌زند. عوام‌گرایانه چرا. به این دلیل که مردم می‌دیدند حرف‌هایش درست است. در واقعیات زندگی خودشان آن را می‌دیدند.»
کرونا در امریکا
رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت به خاطر «مدیریت ضعیف» درباره کرونا، به علت فساد موجود در هیات حاکمه امریکا، تلفات و مبتلایان به بیماری در این کشور چندین برابر کشورهای دیگر است.

هرچند آمار تعداد افراد جان باخته بر اثر کرونا نسبت به برخی کشورهای اروپایی بالاتر بوده است اما تعداد افراد جان باخته در این کشور و ایران قابل مقایسه نیست. چرا که کارشناسان معتقدند آمار اعلام شده درباره تعداد افراد جان باخته و مبتلا در ایران بسیار کمتر از واقعیت است و در آمارهای وزارت بهداشت نه تنها خطای سیستمایتک بلکه عددسازی رخ داده است.

خامنه ای پیش از این نیز چندین بار سخنان عجیب و غریبی را درباره کرونا بیان و از جمله در سخنرانی نوروزی خود، دولت امریکا را به ساخت ویروس کرونا متهم کرده بود.

رهبر جمهوری اسلامی گفته بود: «گفته شده که یک بخش [ویروس کرونا] برای ایران بالخصوص تولید شده است. با استفاده از آشنایی‌های ژنتیک ایرانی که از وسایل مختلفی به دست آورده‌اند، این بخش را برای ایران درست کرده‌اند.»
تحول در مطالبات اساسی مردم
خامنه‌ای به مناسبت سال‌روز مرگ رهبر سابق جمهوری اسلامی، سخنانی را نیز درباره او و انقلاب ۱۳۵۷ بیان ‌کرده است.

 او در سخنرانی روز چهارشنبه، «تحول در مطالبات اساسی مردم» را یکی از اقدامات آیت‌الله خمینی دانست و گفت که پیش از مبارزه او علیه حکومت سابق، مطالبات مردم موضوعاتی مانند آسفالت کردن یک کوچه بوده اما آیت‌الله خمینی این مطالبات را به موضوعاتی چون «استقلال» و «آزادی» تغییر داده است.

جدای این موضوع که شروع اعتراض آیت‌الله خمینی علیه حکومت شاه، موضوعات مطرح در «لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی»، از جمله حق رای زنان بوده، آن دوره، زمان رونق ایدیولوژی‌های مختلف بوده است.

اما اکنون پس از ۴۰ سال از گذشت انقلاب ۱۳۵۷، مطالبات مردم به نیازهای اولیه زندگی، از جمله آب کشیده شده و نمونه آن اعتراضات مردم در اهواز است.
پیر شدن جمعیت
رهبر جمهوری اسلامی در سخنان روز چهارشنبه خود بار دیگر از پیر شدن جمعیت ابراز نگرانی کرد. او پیش از این نیز خواستار آن شده بود که جمعیت افزایش پیدا کند.

سخنان او در حالی بیان ‌شدند که در سناریوهای پیش‌بینی شده مرکز آمار ایران،‌ اگر نرخ باروری ۱/۵ فرزند به ازای هر زن باشد، رشد جمعیت تا سال ۱۴۲۵ هم‌چنان ادامه خواهد داشت و جمعیت ایران از مرز ۹۵ میلیون نفر خواهد گذشت که حدود ۱۹ میلیون نفر از آن‌ها (کمتر از ۲۰ درصد) ۶۵ ساله یا بیشترند.

«محمد میرزایی»، استاد دانشگاه و رییس سابق «انجمن جمعیت‌شناسی ایران» نیز پیش از این گفته بود سالانه یک میلیون و ۲۰۰ کودک در ایران متولد می‌شود درحالی که آمار مرگ و میر در سال کمتر از ۴۰۰ هزار نفر است و این نشان می‌دهد که جمعیت ایران رشد صعودی دارد و دچار سال‌خوردگی نمی‌شود.
پیشتازی ایران در حرکت علمی
یکی از دروغ‌هایی که رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود بارها تکرار کرده، پیشتاز بودن ایران در حرکت علمی است. او برای این ادعای خود هیچ آماری مطرح نمی‌کند.

این موضوع پیش از این نیز مطرح شده است و در واقع، با استناد به مقالات علمی منتشر شده بیان می‌شود. در حالی که بر اساس یک بررسی، در میان ۵۰۰ مرکز علمی معتبر دنیا، نامی از مراکز علمی ایران نیست. هم‌چنین جایگاه ایران در نوآوری علمی، در رتبه ۶۰ دنیا قرار دارد و در میان ۱۰۰ مرکز علمی معتبر پزشکی دنیا، هیچ مرکز ایرانی قرار ندارد.
 سابقه هزار ساله ولایت فقیه
رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گفت: «البته مسایل ولایت فقیه هزار سال بین فقها وجود داشت و مطرح می‌شد اما هرگز چون این امید وجود نداشت که ولایت فقیه تحقق پیدا کند، هرگز به جزییات و مسایل آن پرداخته نمی‌شد. امام این را وارد مسایل اصلی فقهی کردند.»

او هم‌چنین گفت که روش آیت‌الله خمینی در وارد کردن موضوعات دینی به سیاست،  کاملاً روشمند و قانونمند بوده است: «یعنی طبق همان -به تعبیر امام- فقه جواهری است؛ یعنی بدعتی در فقه نیست. یک استفاده صحیح از موازین متعارف فقهی است که در اختیار فقها است.»

در تبلیغات جمهوری اسلامی، دروغ‌های زیادی درباره باور مراجع تقلید گذشته به ولایت فقیه مطرح شده است در حالی که حتی مراجع تقلید شاخص معاصر نیز اعتقادی به ولایت فقیه به شکل کنونی نداشته‌اند.

«محسن کدیور» در مطلبی درباره کتاب «عبدالکریم حائری یزدی»، موسس حوزه علمیه قم نوشته است: «]آقای خمینی[ برخلاف رأی روشن استادش (عبدالکریم حائری یزدی) و برخلاف نظر استوانه‌های فقه امامیه شیخ انصاری در مکاسب و آخوند خراسانی در حاشیه بر مکاسب در انکار ولایت فقیه، به ولایت فقیه متمایل شد.»

او نوشته است که آیت‌الله خمینی ولایت مطلقه فقیه را از استاد فقه و أصول خود فرا نگرفته بلکه آن را از استاد عرفان خود، «آقامحمدعلی شاه‌آبادی» وام گرفته است.
+79
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  مردم وارد جزئیات نمیشن تا موشکافی کنن ببینن دروغ چیه راست چیه. خیلی از راستها تبدیل به دروغ شده و همینطور خیلی از دروغها تبدیل به راست شده،
  7
  37
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  پس فکر می‌‌کنید. چرا دماغ جهانگیری معاون حسن روز به روز بزرگتر میشود. ؟ این دروغ می‌‌گوید. دماغ جهانگیری مثل پینو کیو بزرگ می‌‌شود. حالا یکی‌ بگه.آقا معجزه ندارد
  4
  61
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  من فکر میکنم که برای اثبات صحت فرمایشات امام خامنه ای باید یکی از افسران پلیس تهران زانوی خود را روی گردن مبارکِ آقا مدتی فشار بدهد تا ببینیم ریقِ حضرت امام از بدنش خارج میشود یا خیر.
  5
  43
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
  ۴۰
  اسپیسر - لندن، انگلستان

  چقدر حال و حوصله دارید می شینید پای حرف این که ببینید چی میگه چی نمیگه.
  4
  35
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  خمینی و همدستانش با دروغ توانستن قدرت در ایران را تصاحب کنن خاطر جمع باشید هرکس دیگر هم از اخوندها بجای خامنه ای رهبر شود او هم باید با دروغ و وعده های واهی رهبری کند. اخوند یعنی مکتب دروغ و حیله گری !
  4
  19
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  یه پیرمرد خرفت ۸۴ ساله روضه خوان ۲ زاری پوشک به پا برای سرزمین پارس و ۸۰ میلیون آدم مهمل و اراجیف می بافد و تصمیم میگیرد همچون همپالگیش قالی باف. اف به این چرخ روزگار.
  4
  19
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  تشیع تنها مذهب و باور دنیا هست که تقیه و دروغ زشت بر شمرده نمیشود و ایشان هم رهبر شیحیان جهان هستند
  4
  18
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::Chokam - ری، ایران::]. در شرف ظهور منجی انشاالله همه چیز تبدیل به راست میشه.
  32
  4
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  همین چرندیات در زمان شاه فقید هم بود متاسفانه به خطر ان واقف نبودند غرب بخصوص انگلیس می دانست چگونه از این چرندیات استفاده کند به این نکته واقف بود که مخالفان شاه یا مارکسیستهای اسلامی هستند یا اکثریت ملایان همفکر خمینی ولی بهر حال قانون حکمفرما بود در دوره ی مد دامن کوتاه. مینی ژوپ. در اکثر شهرها دختران با خیال راحت این پوشش را داشتند و مایو دو تکه در سواحل شمال. چرا این کثافتکاریها نبود چون با دیدن رفته رفته معمولی می شد بهر حال به نظر من منهای خیانتکاران داخلی چپولها و مجاهدین یک نکته ی مهم وجود داشت.نفت. ذخایر معدنی و طمع غرب و این شد که جانوران متعفن نژاد عرعر ۱۴۰۰ سال پیش به قدرت برسند حال شانس اوردیم نود در صد خارجیها از عمق جهالت مثل چاه تمرگیدن امام زنده با صدها هزار زایر و دیگر چرندیات که بعد از عنقلاب هزاران برابر شد خبری ندارند وگرنه تقاضا می کردند تصویر لوحه ی کورش از ورودی سازمان ملل حذف شود.
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  در سومین تصویر. دو جانور اطراف این جنایتکار به درک واصل شدند کی نوبت این سوسمار می شود شیطان خیالی می داند نه ما.
  3
  19
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::اسپیسر - لندن، انگلستان::]. مثلا تو اگر صحبتهای این نباشه صحبتهای انیشتین باشه می خونی؟دیگه نهایتش رو گفتم انشتین ، اما فرقی نداره،باز از رسانه ایرانی نباید خوند، خبر رو باید از اصل انگلیسی خوند، تازه آنهم هم کدوم یه کم خودش به خبر ذهنیت میده ، پس ازمنابع متضاد باید بخونی ، تا این وسط شاید بتونی به اصل خبر نزدیک بشه که اگه چنین کاری هم بکنی این مردم از تو قبول نمی کن چون عادت به خبر فیک کردن
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. جو نگیردت ! بزرگترین دروغ جهان همون امام زمان خیالیه ته چاه هستش .
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۶
  نظر شما چیست؟