فروش اطلاعات بیشتر از ۵ میلیون مشترک شرکت «رایتل» در ایران پس از هک شدن

معاون وزارت ارتباطات ایران هک شدن رایتل را تایید کردهگزارش‌ها از ایران حاکی از هک شدن مرکز داده‌های شرکت خدمات ارتباطی رایتل و لو رفتن اطلاعات ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک است.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده که ظاهرا این اطلاعات شامل اسم، کد ملی، شماره تلفن، آدرس و کد پستی مشترکان می‌شود و در اینترنت برای فروش قرار گرفته است.

شرکت رایتل سومین اپراتور بزرگ شبکه تلفن همراه در ایران است.

حسین فلاح جوشقانی، ‏معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی در ایران در توییتر خود به نقل از یک نهاد دولتی هک شدن و درز اطلاعات مشترکان رایتل را تایید کرده و گفته شرکت در برابر این رخداد مسئول است.

این مقام دولتی در توییتر خود گفته "اطلاعات لو رفته متعلق به ۴سال پیش بوده و توسط عامل انسانی رخ داده است."

در صورت صحت اظهارات مقام ایرانی، این گفته به معنی آن است که هکرها به مدت ۴ سال است که مشخصات هویتی و نشانی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک رایتل را در اختیار داشته اند و مقام های دولت و شرکت رایتل در صورت اطلاع در این مدت، با پنهان نگه داشتن موضوع زمینه کلاهبرداری‌های متنوعی را فراهم کرده اند.

معاون وزیر ارتباطات ایران درباره لو رفتن اطلاعات میلیون ها کاربر رایتل گفته "به هر حال رایتل مسئول حفاظت از داده‌ مشترکین است و باید برخورد مسئولانه‌ای از خود نشان دهد. طبق ضوابط پروانه برخورد جدی خواهیم کرد".

درز اطلاعات کاربران شبکه های تلفن همراه در ایران پیش از این هم سابقه داشته است.

چهار سال پیش نیروی انتظامی در ایران هک و انتشار اطلاعات ۲۰ میلیون مشترک تلفن شبکه ایرانسل را تایید کرد و گفت به دنبال یافتن عامل یا عوامل آن است اما تاکنون گزارشی درباره مجازات عاملان آن یا راه های مقابله با تکرار هک راکز داده های تلفن تاکنون منتشر نشده است.
+2
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟