«درک شووین »افسر پلیس بازداشت‌کننده جورج فلوید به قتل درجه دو متهم شد

مرگ آقای فلوید به اعتراضات گسترده در سراسر آمریکا علیه نژادپرستی و قتل سیاهپوستان به دست پلیس منجر شدهمقام های ایالت مینه‌سوتا اتهام ماموری که زانویش را بر گردن جورج فلوید گذاشته بود را به قتل درجه دو تغییر داده اند و به علاوه اتهاماتی را علیه سه مامور دیگر حاضر در جریان بازداشت که به مرگ او انجامید اعلام کرده اند.

درک شووین ماموری که با فشردن زانو بر گردن جورج فلوید، مرد ۴۶ ساله سیاهپوست، باعث مرگ او شد قبلا به قتل درجه سه (غیرعمد) متهم شده بود که حالا این اتهام به قتل درجه دو (شبه عمل) تغییر کرده است. با این حال اتهام قتل درجه سه همچنان در پرونده او می ماند.

براساس اسناد دادگاه سه افسر دیگر هم که قبلا اخراج شده بودند اکنون به دستیاری و همیاری در قتل متهم شده اند.

مرگ آقای فلوید به اعتراضات گسترده در سراسر آمریکا علیه نژادپرستی و قتل سیاهپوستان به دست ماموران پلیس منجر شده است.

بخش اعظم اعتراضات در هشت روز گذشته مسالمت آمیز بوده است اما تظاهرات در نقاطی به خشونت گرایید و در برخی شهرها مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام شده است.

اتهامات تازه را کیت الیسون دادستان ایالت مینه‌سوتا اعلام کرد و ایمی کلوبشار سناتور اهل این ایالت گفت که اتهامات تازه "گام مهم دیگری در جهت عدالت" است.

در مقابل بنجامین کرامپ وکیل خانواده فلوید به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که به اعتقاد آنها اتهامات علیه درک شووین باید قتل درجه یک باشد. او گفت به خانواده فلوید گفته شده که تحقیقات ادامه دارد و ممکن است اتهامات تغییر کند.
معنی اتهامات چیست؟
براساس قوانین مینه سوتا برای محکوم شناختن کسی در قتل درجه یک و درجه دو باید ثابت شود که نیت متهم کشتن بوده است. در قتل درجه یک در بیشتر موارد باید ثابت کرد که پیشاپیش قصدی برای کشتن در کار بوده است.

محکومیت به قتل درجه سه نیازمند ارائه شواهدی که ثابت کند متهم قصد کشتن قربانی را داشته نیست، بلکه کافی است نشان داده شود که اقدامات قاتل خطرناک بوده و حفظ جان قربانی را در نظر نگرفته است.
کیت الیسون دادستان مینه‌سوتا اتهامات را تشریح کردپیشینه
روز دوشنبه ۲۵ مه صاحب فروشگاهی در شهر مینیاپولیس با پلیس تماس گرفت تا از جورج فلوید که به دادن یک ۲۰ دلاری جعلی مظنون بود شکایت کند.

وقتی پلیس به صحنه رسید جورج فلوید در ماشین خود نشسته بود و مست به نظر می رسید. او در برابر انتقال به ماشین پلیس مقاومت کرد چون می گفت از فضاهای تنگ وحشت دارد. درک شووین ماموری که دیرتر سر صحنه رسیده بود او را روی زمین دراز کرد و زانویش را برای نه دقیقه روی گردن او گذاشت و فشار داد.

آقای فلوید به ماموران می گفت دارد خفه می شود و مادرش را صدا می کرد. با این حال حتی دقایقی بعد از خاموش شدن او، شووین همچنان زانویش را روی گردن او فشار می داد.

مرگ آقای فلوید در دست پلیس بعد از یک رشته حوادث مرگبار مشابه برای سیاهپوستان از جمله مایکل بران در فرگوسن میزوری، اریک گارنر در نیویورک و سایرینی روی می دهد که مرگ آنها در سال های اخیر به راه افتادن جنبش "جان سیاهان ارزش دارد" منجر شده است.

برای بسیاری خشم از مرگ جورج فلوید همچنین منعکس کننده سرخوردگی نسبت به نابرابری اجتماعی-اقتصادی و تبعیض است.
انکار ترامپ
همزمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا انکار کرده که جمعه شب در جریان تظاهرات ضدنژادپرستی به پناهگاه زیرزمینی کاخ سفید پناه برده بود.

او به رادیو فاکس نیوز گفت که روز جمعه برای "بازرسی" و فقط برای "مدتی خیلی کوتاه" به آنجا رفت.

محوطه اطراف کاخ سفید در روزهای اخیر مثل خیلی دیگر از شهرهای آمریکا شاهد تظاهرات بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده بود که آقای ترامپ را محافظان شخصی او جمعه شب به این پناهگاه بردند.

آقای ترامپ گفت: "این گزارش غلط بود. من برای مدت خیلی کوتاهی آنجا بودم. و عمدتا برای بازرسی بود... چون شاید روزی به کار آید."
+27
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ببینید. تاکنون هزاران سفید پوست و مکزیکی و ایرانی و و و بدست پلیس های سیاه پوست به قتل رسیده و اب هم از اب تکان نخورده است. سفیدهای امریکا اگر فاشیست بودند به اوباما رای نمیدادند و او را تحمل نمی کردند. سیاهان امریکا خیلی فاشیست هستند و همیشه الم شنگه به پا می کنند بعد هم موضوعی را بهانه برای چپاول مغازه ها می کنند
  16
  28
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۵
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  کمه. یا قبل از دادگاه یا تو دادگاه به قتل عمد و درجه یک تبدیل میشه. کار به سیاه و سفید ندارم ولی این کیس یه قتل عمد بود و هر 4 نفر مقصرند
  4
  14
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۸
  ۵۰
  kiauk - لندن، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. جناب گفتگوگر؛ من نمیدونم این آمار هزاران نفر رو شما از کجا آورده اید ؛ اما اگر حتی توی عکس همین خبر هم نگاه کنید ؛ میبینید که اکثر کسانی که به ظلم کردن و زور گفتن پلیس به سیاهپوستان معترض هستند، خودشان از سفید پوستان آمریکا هستند. و پلاکارتهایی که دستشان هست هم نوشته که ( زندگی سیاهپوستان اهمیت دارد) . پس این المشنگه سیاهپوستان نیست. بلکه اعتراض مردم آمریکا است به یک جنایت و یک روند و روال نادرست در پلیس آمریکا .
  5
  15
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۱
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  قتل درجه ۲ و درجه یک در این موضوع انحرافى است پلیس به عمد بابا را به قتل رسانده باید محاکمه شود. متاسفانه موردى که واقعىت تلخ دارد این است که چه در امریکا یا کانادا سیاه پوست هاى زیادى در کار مواد مخدر٬ دزدى و امثال این جرائم درگیر هستند وکارشرافتمندانه برایشان سازگار نیست. پلیس هم این موضوع را خوب مى داند و به اینها به قول معروف بیشترین گیر را مى دهدو بازجوئى٬ زیاد٬ بازداشت و مسائل جنبى که بعضا مقاومت اینها و خشونت متقابل را در بر دارد. این معضل بزرگى براى یک کشور است و با توجه به محدویت ها و دمکراسى و از این قبیل که کشور ها باید رعایت کنند این جماعت خلاف کار بیشترین سواستفاده را از این منظر مى کنند و سایرین هم از جنبه عاطفى و هم خونى اینها را حمایت مى کنند. در عرصه هاى اجتماعى هم یک نوع فرهنگى را اشاعه و رواج مى دهند که خیلى از آنها خارج از عرف و روابط معقول اجتماعى است٬ میل به طغیان و عصیانگرى در اینها زیاد است خاصه در طبقات فرودست جامعه که دست خلاف کاران به آنها بیشتر نزدیک است تا مددکاران و نهاد هاى دولتى که مسئول بهبود روابط اجتماعى و ریشه کنى فقر مى باشند.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::kiauk - لندن، انگلستان::]. عزیز دلم که سوار بر تعصباتت می خواهی مو را از ماست بیرون بکشی. اولا این امار از توی مطبوعات و فیلم فارنسیک فایل که از روی وقایع واقعی تهیه شده اند و مطالعه ی دائمی بدون تعصب به روی هیچگونه نژاد و مذهبی به دست امده اند. دوما وقتی عرض میکنم هزاران نفر یعنی یا امار دقیق ندارم و یا این مولفه دائما در تغییر هست و گر نه مثلا عرض میکردم. 1283 نفر! سوما خیلی دقیق توجه فرموده اید چون اکثریت سفیدهای امریکا ریسیست نیستند و گر نه اوباما را انتخاب نمی کردند ولی اکثریت سیاهان امریکا ریسیست هستند و چون بیش از 20 سال هست در امریکا هستم و ده ها دوست سیاه پوست دارم این را از نزدیک دیده ام. مخصوصا اینکه سیاهان امریکا با تمام سیاهان دنیا فرق دارند و عجیب خودشان را متفاوت و برتر دیده و خلاف هم بین انان بیداد میکند
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷
  نظر شما چیست؟