ابلاغ قانون اعطای تابعیت به فرزند زنان ایرانی که همسر غیر ایرانی دارند

رادیو فردا :اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری از ابلاغ آیین‌نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به وزارت‌خانه‌های کشور، اطلاعات و امور خارجه و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور برای اجرا خبر داد.

روز سه‌شنبه نیز پایگاه اطلاع‌رسانی قوانین و مقررات کشور متن قانون تابعیت به فرزندان زنان ایرانی را که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند منتشر کرده بود.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیئت دولت نیز گزارش داده بر اساس این آیین‌نامه، هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده و در نتیجه این ازدواج، دارای فرزند زیر ۱۸ سال باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از ۱۸ سال تمام داشته باشد می‌تواند متقاضی اعطای تابعیت برای فرزندش باشد.

بر اساس برآوردهای اولیه تا سال ۱۳۹۴، حدود ۱۵۰ هزار زن ایرانی با شهروندان خارجی ساکن ایران ازدواج کرده و حاصل این ازدواج‌ها حدود بیش از ۵۰۰ هزار کودک فاقد تابعیت ایرانی بوده است.

نداشتن تابعیت ایران باعث شده تا این کودکان از امکانات مختلف مانند حقوق اجتماعی، آموزش، بیمه، یارانه، و اقامت پایدار محروم باشند.

مهرماه پارسال نمایندگان مجلس تأیید سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را به شروط اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی اضافه کردند و بدین ترتیب این لایجه از سد شورای نگهبان گذشت.

بر اساس قانون جدید، فوت مادر، پدر یا فرزند مانع از درخواست اعلام تابعیت ایرانی برای فرزند نیست و در صورت فوت مادر و نرسیدن فرزند به هیجده سالگی، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند، پس از انجام تحقیقات و گردآوری مستندات و ادله، درخواست مورد نظر را به استانداری ارائه می‌کند.

تعلق فرزند مشمول این قانون به مادر ایرانی، به موجب گواهی معتبر بیمارستان یا گواهی هریک از مراکز بهداشتی و درمانی ایرانی که فرزند در آن جا متولد شده و در صورت نبودن هریک از این گواهی‌ها یا تولد کودک در خارج از کشور، به موجب رأی مرجع قضایی (داخلی یا خارجی)، احراز می‌شود.

صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانی فرد مشمول قانون در صورت نداشتن مشکل امنیتی، مشروط به تأیید و اعلام تابعیت ایرانی فرزند و درخواست کتبی وی برای اقامت در ایران، براساس قوانین و مقررات مربوط صورت می‌گیرد.
ایران یکی از معدود کشورهای جهان بود که اعطای تابعیت از طریق مادر را به رسمیت نمی‌شناخت.

بر اساس قانون جدید افراد در صورت نداشتن سوءپیشینه کیفری و نیز نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه) به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.
+6
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در گذشته که تعداد نفرات خیلی مهم بود مذاهب از دیگر اقلیت ها عروس می گرفتند تا تعداد عددی مذهب یا قبیله خودشان بیشتر شود و معمولا دختری را به خارج از دایره ی قدرتشان به دیگران نمیدادند و اگر به هر دلیل دختر به غیر خودی ها شوی کرده بود او را طرد میکردند. دلخوش باشیم که حداقل یک قانون قرون وسطائی در ایران تغییر کرد
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هروقت توی شناسنامه ایرانی یا روی سنگ قبر نوشتیم فلانی فرزند (أسم پدر) و فرزند (اسم مادر) تازه میشه گفت داریم از قرون وسطی میایم بیرون. هنوز توی شناسنامه و قومها مینویسن فلأنی فرزند (اسم پدر). انگار مادر هیچ. الان هم نقل این قانون هست. تا قبل از این شما ایرانی نیستی مگر اینکه پدرت ایرانی باشه.
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  در هر صورت مبارک باشه.
  3
  1
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  یادمه چند وقت پیش یه پسر افغان با دختر ایرانی عروسی کرده بود یکی اومده بود میگفت دختره رو باید تو اسید حل کرد تا درس عبرت بشه. ولی به نظرم مردم و ملت ما به درس عبرت نیاز ندارن. بریدن سر یه دختر ۱۴ ساله تو شمال همه چی رو نشون داد. البته اگه ادمای متوهمی که فکر میکنن همه چی بهشته بخوان از خواب بیدار بشن. اون شخص با حرف گفت دختری که با غیر ایرانی عروسی کنه رو باید تو اسید حل کرد ولی مردم خودجوش واقعا رفتن سر دختر خودشونو بریدن. هنوز خیلی خیلی مونده به کشوری مثل هند برسیم که تابعیت رو حتی بعد ۵ سال زندگی تو هند به طرف میدن. دلخوش به این مقدار نباشین کاری کردن حتی اذربایجان تو این مسائل صدهاسال جلوتر از ماست. تو اذربایجان شما با یه تبعش ازدواج کنی بعد چندسال تابعیتشو میگیری. فرزندی که متولد بشه خودکار تابعیت میگیره. بلوچستان خیلی از ادماش تابعیت و شناسنامه ندارن. چون حتی زمان شاه نرسیدن به خیلیاشون شناسنامه بدن. راه ها سخت بود و اداره امار تنبلی کرد و عمدا پشت گوش انداختن. زمان شاه میخواستن بدن اما گفتن اول به شهرها و مناطق نزدیک بدیم بعدش میریم سراغ غونجا
  15
  2
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  مردم سیستان خیلی نامه نوشتن به ثبت احوال زمان شاه که به کار ماها مثل بقیه رسیدگی کنین چون بی شناسنامه بودن سخته و حتی اداره ها کارمونو راه نمیندازن. این انقلابیون مذهبی حتی شعارشون این بود ما کار این مردم رو سریعا انجام میدیم. اما بعد انقلاب حتی حاظر نشدن یه اکیپ ثبت احوال بفرستن کپر نشینها و اونا رو ثبت کنن. فکر کنم حدود ۱۵۰ هزار نفر تو سیستان هنوز تو این گرداب گیر افتادن و حتی تو این جمهوری اسلامی که شعارشون برا دستگیری اونا بود نتونستن ثبت بشن. بدبختی امروزه اکثر مردم فکر میکنن اینا پاکستانی یا اتباع افغانستانن. اما خیر. شما یه سر بهشون بزن. اکثرشون جداندر جد اونجا زندگی میکردن و حتی عکسهای قدیمی رو دارن که اگه یه روزی ملت جهل زده و خرافاتی دلشون سوخت و یه اکیپ ثبت احوال فرستادن یه سندی چیزی داشته باشن نشون بدن که این ماییم. متاسفانه تباه شدن ۱۵۰ هزار زندگی تو بلوچستان حتی شده مایه ی خنده و جوک.
  15
  3
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. در گذشته هرچی بود و نبود به امروزه ربطی نداره. اگه شخصی میگه گذشته اینطور بودیم پس الان مثل سابق زندگی کنیم بهترین جواب براش اینه که سوار خر بشه و گوشی و موبایلشو بندازه تو اشغالدونی.
  15
  1
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۲
  ۵۰
  kiauk - لندن، انگلستان
  همین که تا الان این موضوع قانونی نبوده ؛ هم بی ارزش دانستن جایگاه زن در کشور بوده و هم ظلم به مهاجرین . اما این تاییدیه اطلاعات سپاه دیگه چه صیغه ای هست؟ این یعنی اینطور نیست که مثلا وزارت کشور از این سازمان استعلام کنه؛ اما تصمیم گیرنده خود وزارت کشور باشه؛ بلکه اطلاعات سپاه تصمیم گیرنده است. و حالا چرا اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات نیست؟ . .. در اصل انگار سپاه کودتا کرده و کشور داره توسط نیروی نظامی کنترل میشه و دولت هم مترسک سپاه هست.
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۸
  نظر شما چیست؟