شهروند ایرانی که در آمریکا بازداشت و زندانی شده بود، به ایران بازگشت

رسانه‌های داخلی ایران این عکس را برای خبر بازگشت آقای عگسری به ایران منتشر کرده استبی بی سی :سیروس عسگری، شهروند ایرانی که در آمریکا بازداشت و زندانی شده بود، به ایران بازگشت.

خبرگزاری‌های داخلی ایران نوشته‌اند که او صبح روز چهارشنبه وارد ایران شد و مورد استقبال خانواده و نزدیکانش قرار گرفت.

آقای عسگری، استاد دانشگاه شریف در آمریکا به سرقت اطلاعات محرمانه تجاری متهم شد. او پس از نزدیک به سه سال محاکمه، در نهایت در دادگاه فدرال و سپس دادگاه استیناف آمریکا تبرئه شد.

پیشتر احتمال آزادی آقای عسگری به دلیل ابتلا به کرونا در بازداشتگاه اداره مهاجرت آمریکا مطرح شده بود. همچنین گفته شده بود که ممکن است او در جریان مبادله زندانی با آمریکا آزاد شود و به ایران برگردد.

اما وزارت امور خارجه ایران با رد این موضوع اعلام کرد "گمانه‌زنی‌ها درباره تبادل آقای عسگری با فردی دیگر صحت ندارد و آزادی وی بر اساس تبرئه از اتهامات بوده است."

پیشتر گزارش شده بود که آقای عسگری ممکن است با مایکل وایت، زندانی آمریکایی در ایران که به دلیل شیوع کرونا در مرخصی است، مبادله شود.
سیروس عسگری کیست؟
سیروس عسگری ۵۹ ساله استاد دانشگاه صنعتی شریف است که سال ۲۰۱۷ در آمریکا به دور زدن تحریم‌های ایران و سرقت اسرار تجاری در آمریکا متهم شد.

او بعد از حدود سه سال محاکمه و در دادگاه فدرال و همین طور دادگاه استیناف تبرئه شد.

اما بعد از تبرئه هم پلیس مهاجرت آمریکا او را برای اخراج به ایران در بازداشت نگه داشت.

حدود یک ماه پیش رسانه‌ها از ابتلای آقای عسگری به کووید-۱۹ در بازداشتگاه خبر دادند. او در ان زمان به روزنامه گاردین گفت که بازداشتگاهش آلوده و شلوغ است و مقام‌ها اقدام چندانی برای پیشگیری از شیوع کرونا انجام نمی‌دهند. آقای عسگری شرایط نگهداری خود در بازداشتگاه اداره مهاجرت آمریکا را "غیر انسانی" توصیف کرده بود.

بعد از این مصاحبه آقای ظریف در توییتر خود از آمریکا خواست که ایرانیان زندانی در آمریکا را آزاد کند.

پس از آن خبرگزاری رویترز از احتمال آزادی آقای عسگری بعد از دریافت مجوز پزشکی خبر داد و گفت که آزادی او ممکن است بخشی از یک مبادله زندانی میان دو کشور باشد.

با انتشار این اخبار موضوع مبادله زندانی بین ایران و آمریکا و احتمال انجام مذاکراتی در این زمینه با وجود وخیم شدن رابطه دو کشور خبرساز شد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفت که ایران هیچ شرطی برای مبادله زندانیان ندارد و آماده است بدون میانجیگری کشور ثالث در این رابطه اقدام کند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هم گزارش مجله تایم درباره پیشنهاد آقای ربیعی برای مبادله زندانیان را در توییترش بازنشر کرد.
+4
رأی دهید
-44

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  عجب لبخند ژکوندی. این قهرمان ملی هم مثل بقیه قهرمانهای ملی بعد از مدتی برای جلوگیری از برملا شدن حقیقت و چه به ایران ارسال کرده و خدمات جاسوسی اش به جمهوری فسق و فجور چه بوده در خفا کشته خواهد شد.
  1
  33
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  با یک آمریکایی در زندانهای ایران تاخت زده شده بدون شک
  1
  32
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  این سیروسه یا ویروس؟
  1
  29
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
  ۴۶
  Kumasi - هرتسلیا، اسرائیل

  انشاالله به حول قوه الهی چنان برای آمریکا جاسوسی کنه که پشم و پیلی آقا فر بخوره....عجله نکنید اومده که یکسری دیگه از مخفیگاه های بکلی سری رو آمار بگیره.منتظرفصل ۲ سریال « گاندو » هستیم
  3
  24
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
  نظر شما چیست؟