کامبیز حسینی: نژادپرستی ما علیه عرب‌های ایران «واضح و مبرهن» است

العربیه :یک مجری رادیو و تلوزیون ایرانی که در حال حاضر ساکن آمریکاست، با نوشتن توئیتی، «تحقیر نژادپرستانه» ایرانی‌ها علیه عرب‌های این کشور را «واضح و مبرهن» دانست و تغییر در ایرانی‌ها و تقویت «مسئولیت شخصی» در آنها را خواستار شد.

کامبیز حسینی، بازیگر و طنزپرداز ایرانی، امروز دوشنبه 1 ژوئن 2020 با نوشتن رشته توئیتی، تلاش کرد نشان دهد که وضعیت نژادپرستی در ایران نسبت به آمریکا خیلی بدتر است.

او افتخار به تاریخ گذشته و زندگی کردن در 2500 سال پیش را بیهوده توصیف کرد و خواستار «مسئولیت شخصی» و تغییر ایرانی‌ها شد اما تاکید کرد که هدفش از انتشار چنین مطلبی «تایید آمریکا و تحقیر کردن ایرانی‌ها نیست».
نژادپرستی اولویت نبوده و هنوز نیست
این نویسنده ایرانی در ادامه نوشت: «روشنفکرها، اکتیویست‌ها و انقلابیون ما هرگز روی نژادپرستی کار جدی نکردند. اولویت نبود. هنوز نیست».

حسینی با اشاره به عرب‌های ایران، آنها را «عرب‌زبان» خواند و تاکید کرد که «تحقیر نژادپرستانه» ایرانی‌ها علیه آنها «واضح و مبرهن» است.
عرب‌زبان خواندن عرب‌ها یک توهین است
«عرب‌زبان» خواندن عرب‌های ایران توسط حسینی مورد انتقاد برخی از کاربران قرار گرفت و باعث شد به او تذکر بدهند که به کار بردن چنین اصطلاحی خود «توهین و تحقیر» به شمار می‌آید و مصداقی از اصطلاحات نژادپرستانه علیه عرب‌هاست که عذرخواهی او را در پی داشت.

«کاوه قریشی» خبرنگار و کارشناش در امور کردها در کامنتی نوشت: «عرب‌زبان توصیف درستی نیست. آن‌ها عرب هستند، اما چون ناسیونالیست‌ها مدعی‌اند که آن‌ها به عرب تبدیل شده و پس عرب نیستند، بهشان می‌گویند: عرب‌زبان. تصدق شما».

این مجری ایرانی در ادامه بیان کرد: «ما ایرانی‌ها غرور نژادپرستانه‌ای نسبت به فارس و این حرف‌ها داریم و بهش افتخار می‌کنیم ولی اگر نمی‌دانستید بدانید که تعبیر ساده «شوخی شهرستانی» تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه است».
عقبه ایرانی‌ها یکی از نژادپرست‌ترین آدم‌های دنیاست
حسینی آنچه را نژادپرستی ایرانی‌ها دانست را به شدت مورد انتقاد قرار داد و نوشت: «ایرانی‌ها! یعنی من و تو عقبه‌مون شاید یکی از نژادپرست‌ترین آدم‌های دنیاست».

مجری ایرانی رادیو و تلوزیون، از ایرانی‌های ساکن آمریکا که اعتقاد دارند به علت روی دادن حادثه کشته شدن یک سیاهپوست در آمریکا به دست پلیس، فرقی میان ایران و ایالات متحده نیست، انتقاد کرد و افزود: «هر وقت شما برای دفاع از حقوق اقلیت‌های ایرانی رفتید و تظاهرات کردید و گاز اشک‌آور خوردید بیایید اینجا از این حرف‌ها بزنید. ما تا برسیم به اینکه برای اختلاف نژادی به مساوات برسیم کلی زمان داریم. ما تا برسیم به روزی که سه راه جمهوری به بالا در مخالفت با نژادپرستی حکومت با عرب‌ها و کردها و ترک‌ها و... تظاهرات کنند کلی زمان نیاز داریم».

او با انتقاد از وضعیت حقوق زنان در ایران که این روزها همزمان با کشته شدن رومینا اشرفی دختر 13 ساله با داس به دست پدرش، بار دیگر زیر ذره‌بین افکار عمومی رفته و ضرورت تغییر آن مطرح شده، اظهار کرد: «تو حق خواهر و مادرت رو از حکومت و جامعه هنوز نتونستی بگیری هموطن!»

کامبیز حسینی، سابقه حضور در صداوسیمای جمهوری اسلامی دارد. او در 10 سالگی به مدت سه سال در برنامه رادیویی «غنچه‌های انقلاب اسلامی» حضور داشت اما پس از مهاجرت به آمریکا یکی از منتقدان جدی جمهوری اسلامی شد و با تهیه برنامه‌های طنز به نقد این حکومت پرداخت.

عمده شهرت حسینی به دلیل اجرای برنامه تلویزیونی پارازیت بود که از سال 2009 تا 2012 از بخش فارسی صدای آمریکا پخش می‌شد. از کارهای دیگر او می‌توان به اجرای برنامه پولتیک و در ساعت 5 عصر نام برد که هر دو از رادیو فردا پخش می‌شدند. او در حال تولید و اجرای یک پادکست هفتگی به نام پارادوکس است که از رادیو فردا پخش می‌شود.
+29
رأی دهید
-86

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  آقای حسینی: ناف ِ ما رو با تیغِ نژاد پرستی و برتری کاذب و توهین به بقیه آدما بریدن. چرا نباید رُک تر صحبت کرد. به اَعراب فُحش میدیم, شاید یک توجیح اَلکی باشه, که اسلام رو توی پاچه امون کردن. ولی تُرکها, اَفغانها ,هندی ها, و پاکستانی ها, و بقیه چکارمون کردن؟ حالا ترامپِ شارلاتان و بی تدبیر رو ببین, بجای اینکه این شلوغیها رو بخابونه این درگیری هارو با تهدید شعله ور میکُنه. خام فکر های ایرانی هم این سرکوب ها و اخلاق نژادپرستی رو تایید میکنن. چون عقیده دارن ترامپ قهرمانِ ملی اشون هست. واقعن استعداد و قبول بیشعوری درمانِ ما نیست؟
  130
  35
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  کامبیز خان این حرفها رو من بیش از 10سال در سایتها در گوش یک عده ....گفتم و دریغ از ذره ای تاثیر و تغییر. تا وقتی چرت و پرتهایی مثل واژه عاریایی رو عده ای بلغور میکنن اوضاع همینه. فکر کن افغانیها هم با این اوضاع زاقارتشون زدن تو کار نژادپرستی. البته بنیاد نژاد پرستی رو در ایران انگلیس و اسراییل گذاشتن. این حکومت میخواد همه رو فارسیسم-شیعه کنه. اسکلن دیگه پول ملت رو خرج کارهای بی فایده میکنن.
  122
  26
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۴
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  دری وری ،مزخرف. شک دارم کسی نسبت به عرب‌های محدوده ایران حس بدی داشته باشه و بر عکس. کجای ایران رو سراغ دارید که از ابادان یا اهواز یا شادگان بد کفته باشد، جک هم که باشه جک های طرفدار گونه هست اما بله تمام صحبت بر سر عرب‌های همسایه ایران است که سر به تن ایرانی نمیخواهند، هشت سال جنگ عراق با حمایت اعراب یادتون هست؟
  19
  135
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۱
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  این کامبیز حسینی هم دیگه برای ما آدم شد و اراجیف تحویل میده، برو بشین قربون عمو ترامپ نژاد پرستت بشو، حماقت هم حدی دارد که شما بالاترین سطح حماقت و مدال آن را گرفتید جناب فیلسوف... اول اینکه ایرانیها به خاطر تاریخ چند هزار ساله و فرهنگ غنی که دارند مثلمأ باید ابراز وجود و افتخار کنند یا اینکه این شخص بی هویت به بی هویتی خودش و امثال خودش بیشتر اهمیت میده... در ضمن اگر مردم خوزستان را ایرانیان عرب زبان ندانیم پس باید حتمأ بهشون بگیم عرب‌هایی که سرزمین ایران رو اشغال کردن؟ ترکهای آذری ایران هم ایرانیهای ترک زبان هستند و کردها هم ایرانیهای کرد زبان... کجا نوشته شده که فارسها فقط خودشون رو نژاد برتر می‌دانند؟ سواد نداری برو مطالعه کن... همه ایرانی با زبانهای مختلف هستند......
  27
  125
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۲
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  این کامبیز حسینی یکی از مواجب بگیرهای آمریکا و اسرائیل است که فقط در راه اهداف آنها اخبار جعل و کامنتهای ضد ایرانی منتشر میکنه.. خائنین به ایران به هر شکلی درآمده اند
  27
  123
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  این آقای حکومتی حداقل باید اضافه میکرد که عربها از نژاد فارسها و ایرانیان کاملا .....
  25
  120
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::] رفیق: تنها چیزی که همیشه توی ما شناوره , همین تعصب ها و خود گول زدن ها هستش. همیشه علاقه داریم که چهره کاذب از خودمون داشته بایم. که نتیجه اش همین خود بزرگ بینی ها هستش. اَصلن مارو چکار به تاریخ چند هزارساله. چه چیزمون بوی تمدن و فرهنگ درست میده؟ حکومتمون, برخوردهای اجتماعی امون, رعایت حقوق زنان ,احترام به محیط زیست و طبیعت وحقوق حیوا نات ! ما حتا زبون انتقاد رو بر نمی تابیم. تا یکی بهمون میگه آقا با همدیگه مدارا باشیم. فورا آسِ فرهنگی و تمدنی رو میکنیم. که ما اینم و اون. موضوع تنها اعرابِ ایران نیستن. ما تُرک, کرد و بلوچ ولُر و غیره رو عددی حساب نمیکنم. مگه چند وقت پیش توی عسلویه اعلام نکردن, از دادن منزل اجاره ای به بلوچها خودداری بکنن؟ این اَگه نژاد پرستی نیستش پس چییه؟ داشتم داشتم معیار نیست .حالا چی هستم؟ مولانا میگه: صورت زیبا نمی آید به کار٬/ حرفی از معنی اگر داری بیار.
  143
  31
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. فقط مشکل اینه فاشیسم فارسیسم در مقابل اصالت نیمی از ملت ایران یعنی ملت بزرگ تورک ایران عددی نیست و کاری به جایی نمیبره لذا تمام زحمتاشون ..... این حکومت هم به زباله ددونی خواهد رفت.
  86
  4
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. در ضمن نوع حکومت و سیاست‌های غلط و نداشتن مدیریت و گره زدن قوانین انسانی با دین به فرهنگ. ربطی ندارد.. اگر مرتجعین در ایران حقوق زن و اقلیت را زیر پا می‌گذارند به فرهنگ و قومیت ایرانی نقد نمی‌شود کرد چون این افراد امیال سودجویانه و مستکبرانه ای را دنبال می‌کنند که بر علیه ملت ولی به سود آنهاست. من به این افراد که متاسفانه در سرتاسر دولت دیده می‌شوند خائن می‌گویم.... خائنینی که در راه نابود کردن فرهنگ ایرانی و ایران قدم برمی‌دارند....
  9
  79
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  1- دوستانِ اَزیز: بنده دست تک تک کسانی رو که بهم رای منفی دادن با رعایت فاصله کرونایی میبوسم , و با پوزش متن خودمو به این صورت تصحیح میکنم. ۱- دوستان: اخلاق و شعور کوروشی ما با بهترین حالت, پس از ۲۵۰۰ سال اکنون مورد تحسین خاص و عامه و حالا ما مردمان ایران زمین بهترین و بافرهنگ ترین آدمای روی زمین هستیم ۲- حکومت کنونی ما بر گرفته از اساس و اصول کوروش کبیره ۳- واژه نژادپرستی در جامعه ما اَصلن جایی نداره ۴-تمام اقوام ایرانی بدون تبعیض حکومتی دارای حقوق یکسانند ۵- ما با تمام مردمان دنیا بخصوص اعراب, ترکها, افغانها و غیره بدون تحقیر و دوستانه برخورد میکنیم.۶-حقوق زنان بطور مساوی تو سط ما مردسالاران رعایت میشه.
  79
  20
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  ادامه) ۷- بحث انتقاد و پرسش و پاسخ بر موازین دمکراسی خط و مشی ماست. ۸- خودخاهی و غرور کاذب که منشاء ان از توهم و نادانی هستش با ما بیگانه است ۹- خط و مشی کردار نیک و گفتارنیک, پندار نیک در تمام امور ما ایرانیان حالا زبانزد جهان شده ۱۰- کامبیز حسینی غلط میکنه که بحث نژاد پرستی رو مطرح میکنه. ۱۱- مرگ بر تمام سیاه پوستان دنیا, بخصوص امریکا.۱۲- هزاران هورا بر ترامپ قهرمان
  79
  19
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. خدا حواله تو جای دیگه بده، تو هم یه تجزیه طلب اردوغانی دیگه هستی... ترکهای ترکیه همون مغول‌ها بودن که قتل و غارت کردن و سرزمین‌های ایران رو جدا کردن و تو هم خودتو بچسبون بهشون شاید از نواده های چنگیز یه فرهنگی بهت برسه
  11
  84
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  درود بر حَکر های ولایت فقیه! نه میبخشین, درود به دوستانِ حکری خودمون. ☠️🥀🌹
  49
  18
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. انقد ماشالا خوب تاریخ رو در یک جمله به خودتون وصل میکنیذد که خدا هم نمیتونه. اساسا کسانی که کمبود و عقده خود کم بینی دارن انقد بر تبل نژادپرستی میکوبن. در ضمن سلام منو به همه شهرستانی های فارس برسون. چون مثل مور و ملخ در مباحث رفع عقده هاشون فعالن.
  47
  5
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. این منفیهایی که میبینی مفت خوران حکگومت فاشیسم فارسیسم و ارتش سایبری پلاس و الاف حقوق بگیر جمهوری اسلامی هستن. جدی نگیر. این الدنگها هیچوقت از خواب بیدار نمیشن چون الکی خودشونو به خواب زدن. این خر به دنیا میان و گاو از دنیا میرن. اینها باید یه روزی تو سرشون خوره تا شاید آدم بشن.
  48
  16
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. من نمیدونم تو لری فارسی کردی تورکی چی هستی اما همین که در این حوزه شعور داری بدون انسانی. چون خودتو به خریت نزدی با مزخرفات و سرکوب حقوق دیگران خود ارضایی کنی. تورکها در ایران زیاد هستن و عمرا فاشیسم فارسیسم بتونه غلطی بکنه. بهت قول میدم در حدود ده سال آینده اقوام در همه دنیا از سیاستهای انگلیسی و روسی رها شده و با فرهنگ و زبان خودشون زندگی خواهند کرد. تهش جنگه دیگه.
  50
  17
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۶
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] رفیق : همانطور که چند وقت پیش اشاره کردم. من هیچ تعلق قومی و ملیتی خاصی ندارم. یعنی من هم چینی ام, هم فارس, هم ترک ,هم بلوچ ,کرد, و,لُر عرب ,ترکمن ,و هم کولی, و هندی و افغان و غیره. با آدمای تنگ نظر و خودشیفته و پرروی ملیتی که فکر میکنن برترن, آبم توی یک جو نمیره. دنیایی که بنده برای خودم دارم ,دنیای هارت و پورت و منم منم نیستش . بلکه منشاء و اساس اون رو عدالت اجتماعی , برابری آدما بدور از جنسیت مذهب و نژاد هستش. آدمای ناسیونالیسم و افراط گرا رو در هر گونه شکل و شمایلش یک بیمارِ عقیدتی و لاف زنِ بیسواد میدونم.
  34
  20
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. این منفیا دو حالت داره یا مزدوران حکومت دادن یا شعور اکثریت همینه که میبینی و با حرفای کاملا انسانی تو مخالفن. البته میدونم تعدادی احمق عقده ای تو این سایت میان و کمبود دارن.
  19
  13
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  دوستان ِ خوبم : در جوامع امروزی بی سوادها رو به ۲ گروه تقسیم میکنن. گروه سیاه و گروه سفید. ۱- گروه سیاه: یعنی کسایی هستن که نمیتونن اسم خودشون و هم بنویسن. ۲- گروه سفید کسایی هستن که قادرن مطلبی رو بخونن یا چیزی رو بنویسن یعنی شماها. سوالم از شماها اینه, حالا آدم از کی بترسه از مزدورانِ حکومتی یا از شما ها؟ دقیقا از شماها چون مدعی هستید که قادر به خاندن و نوشتن هستید! چون تزلزل مرام و خیال دارین . شعورتون اَخته شده. خودشیفته هستین. بر طبل خودخاهی و غرور و نژادپرستی و مَنم مَنم می زنید. یاد بگیرید تحمل نظرات مخالف خودرو داشته باشید. بیاید با هم بحث کنیم. به اخلاق و رفتار سایبری و حَکری پناه نبرین.
  18
  7
  ‌پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
  ۴۹
  siavash25 - ناکجاآباد، استونی
  و همچنین نژادپرستی عرب‌ها ضد ما. اصولا کسانی دنبال نژادپرستی می‌رن که غیر از توهم چیزی ندارن. ما و عرب‌ها هم تا بخواهید متوهم تشریف داریم.
  0
  0
  شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
  نظر شما چیست؟