انتقادهای تُند دریادار سیاری از سپاه پاسداران دلیل حذف مصاحبه او از ایرنا بود

رادیو فردا :حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایرنا، با انتقاد تلویحی از فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی سپاه پاسداران، به مواردی از نادیده گرفته شدن ارتش در دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی اشاره کرد؛ ایرنا ویدئوی این مصاحبه را از خروجی خود حذف کرد.

خبرگزاری ایرنا ویدئویی کوتاه از این مصاحبه را هفته گذشته با عنوان «ناشنیده‌های ارتش از زبان امیر سیاری» منتشر کرد اما ویدئوی کامل مصاحبه روز یکشنبه ۱۱ خرداد ساعاتی پس از انتشار در این خبرگزاری بدون هیچ توضیحی حذف شد. حدود ۱۴ دقیقه از این ویدئو در برخی وبسایت‌ها بازنشر شده است.

دریادار حبیب‌الله سیاری در این مصاحبه از فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی سپاه پاسداران انتقاد می‌کند و می‌گوید: «اصلا به صلاح نیروهای مسلح نیست که وارد بحث اقتصادی بشوند».

وی با تأکید بر اینکه ارتش مطابق مقررات وارد فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی نمی‌شود گفت: «آیا این معنی‌اش این است که سیاست نمی‌فهمیم؟ این نیست. ما سیاست را خوب می‌فهمیم، خوب تحلیل می‌کنیم، خوب متوجه هستیم، اما وارد سیاست نمی‌شویم. چون سیاست‌زدگی برای نیروهای مسلح آسیب است.»

این فرمانده نظامی همچنین از نادیده گرفته شدن ارتش در دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی، از جمله در صدا و سیما و فیلم‌های خاص، انتقاد کرد و گفت بعد از پخش شدن اظهاراتی اشتباه درباره آب‌های سرزمینی ایران و کوتاهی ارتش، «قانونی شکایت کردم، برای رئیس صدا و سیما هم نامه نوشتم» اما کسی جواب نداد.

به گفته حبیب‌الله سیاری، این موارد نشان می‌دهد که «چیزی پشت پرده هست. در همین سیستم صدا و سیما».
حبیب‌الله سیاری از سال ۸۶ فرماندهی نیروی دریایی ارتش را برعهده داشت و در آبان ۹۶ با حکم علی خامنه‌ای، این نیرو را ترک کرد و به عنوان معاون هماهنگ‌کننده ارتش منصوب شد.

او در مصاحبه‌اش با ایرنا همچنین از غیبت ارتش در آثار تبلیغی و به جای آن قهرمان‌سازی از «یک سید و یک حاجی که با یک تیربار ژ۳ یک لشکر را در ۲۴ ساعت از بین می‌برد» انتقاد کرد و گفت: «اگر این طوری‌ست، هشت سال جنگ برای چه بود».

این فرمانده ارشد ارتش همچنین از تصویری که از ولی‌الله فلاحی در فیلم «چ» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا ارائه می‌شود نیز به شدت انتقاد کرد و گفت شخصا به کارگردان گفته است این تصویر فرمانده او نیست و این موضوع او را به گریه انداخته است.

ولی‌الله فلاحیٰ فرمانده نیروی زمینی و بعد کفیل ریاست ستاد مشترک ارتش بود و در مهر ۱۳۶۰ اعلام شد که وی به همراه چند تن دیگر در سانحه سقوط هواپیما کشته شده است.

خبرگزاری ایرنا هنوز توضیحی درباره علت حذف شدن این مصاحبه از خروجی‌اش ارائه نکرده است.

وبسایت «انصاف نیوز» می‌گوید پدرام الوندی، مدیرکل اخبار داخلی ایرنا، حاضر به توضیح در این باره نشده است.

وجود تبعیض‌های فراوان علیه ارتش ایران و جلوگیری از عرض اندام آن در مقابل سپاه پاسداران پیش از این نیز بارها مطرح شده است. هواداران جمهوری اسلامی وظیفه ارتش را «دفاع از کشور» و وظیفه سپاه را «دفاع از نظام» ذکر می‌کنند.
+74
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  از بدو تخم گذاری آخوندها که چند قرن می گذرد طی این قرنها آخوندها انواع و اقسام حیله گری شیادی و مکاری بخوبی یاد گرفته اند و هر روز هم در شیادی آپ تو دیت میشوند خلاصه آخوند میداند که ارتش همیشه تابع دستورات امیران خود بوده آخوندها به محض قبضه کردن حکومت به قتل عام امیران پاک ارتش پرداختند و بجای انها نوچه ها و دستمال بدستان خودشان را گذاشتند و اینگونه است ارتش در این 40 ساله صداش هم در نیامده و هر افتخاری هم در این مدت داشته به پای سپاه نوشته اند برای نمونه خرمشهر را ارتش ایران آزاد کرد اما افتخار آزادی خرمشهر به جساب سپاه نوشته شد در حالیکه سپاه کوچکترین نقشی در آزادی خرمشهر نداشت و اینجاست باید در برابر خواهر ساندیس خور دانمارکی مان یا فاطمه زهرا بگوییم برادر ارتشی بپا خیز از جاکن کاخهای مذهبی را
  0
  38
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  قیافه معلومه که شیره ای تشریف دارند
  41
  4
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲
  ۳۲
  KamalJHV - تهران، ایران
  {ارتش ایران صرفا یک ارتش مرده است} ببینید دوستان این قضیه هیچ مشکلی ندارد که ارتش یا هر گروه یا هر نهاد دیگری از مجموعه کارهای و دستاورد هایی که داشته است دفاع کند. منتها ببینید این کار برای یک کشور نرمال و در شرایط عادی است و زمانی است که ما مشکلات فعلی را تا حدودی کنترل کرده باشیم، حالا اگر وقت اضافه ای آمد میتوانیم نگران یادآوری خاطرات گذشته و کارهایی که در گذشته برای مملکت انجام داده ایم یاد کنیم. باز هم می گویم این برای یک کشور و ارتش نرمال و در شرایط عادی است و نه برای ارتش کشور ایران و در شرایط کنونی. مطرح کردن این حرف در این شرایط به نظر شما چه توجیحی دارد؟ وقتی که بسیار چیزهای بیشتر و پر اهمیت تری در رده ارتش برای مطرح کردن و دفاع کردن وجود دارد؟ آیا واقعا اینقدر ارتش خالی از مسئولیت شده که اکنون به دنبال یک کلام حرف در سی و چند سال پیش افتاده که آن موقع چه بوده و چه شده و نقش ما چه بوده؟ اتفاقا من بیشتر دوست دارم از نقش شما در اتفاقات خونین یکی دو سال اخیر بشنوم تا نقش یک سری از افراد که همان سال ها کشته شده اند و فتح و آزاد سازی که توسط این یا آن انجام شده باشد.
  9
  1
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
  ۳۲
  KamalJHV - تهران، ایران
  من واقعا فکر نمیکنم این ادعاها و انتقادات که به نهاد سپاه ایشان وارد دانسته نشانه امید بخش و خاصی داشته باشد. حتی این کار رنگ و بوی حمایت از مردم ایران چه در اکثریت و چه در اقلیت و منافع ملی را هم ندارد! حتی احتمالش هست ایشان از طرف خود سپاه مسئول حمله به این نهاد شده باشند. در هر حال برای ما باعث سرشکستگی است که ارتش ایران همچون مرده ای که پس از مدت ها تپیده، اکنون به صدا در آمده. آنهم نه برای منافع ملی و به نفع مردم! نه اشتباه نکنید! اینکار همانطور که از ظواهرش هم پیداست فقط برای منافع داخلی خودشان بوده چون دیدند سهمی ندارند و سالها تو سری خورده اند و تحقیر شده اند، حالا از یک نهادی به دل گرفته اند. من در این حرف های اینها هیچ رنگ و بویی از انسانیت یا حمایت از عدالت نمیبینم و فقط خودبینی و عقده حقارت ناشی از چندین و چند سال از حرف هایشان پیداست. دوستان خاطره باز خواهشا نیایند از فلان اقدام و فلان کار ارتش حرف بزنند. اگر هم کاری شده بر حسب وظایف بین المللی هر ارتشی در هر جای دنیا بوده. اما ارتش در خانه خودش قصور کرده و به خاک مالیده شده.
  6
  2
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
  ۳۲
  KamalJHV - تهران، ایران
  خود من هم دلم میخواهد که فکر کنم ارتش و نیروهای مسلحی در ایران هستند که به فکر مردمند. اما هر کسی که در ظاهر حرفی علیه سپاه مطرح می کند(که هم اکنون دیگر کارها و اقدامات مخربش از هیچ شخصی پوشیده نیست) به این معنی نباید باشد که او را بزرگداشت کنیم. ارتش اتفاقا با این حرف هایش تیر خلاصی به این طرز فکر زد.هیچوقت به فکر حال و منابع حال و آینده ایران و مردم ایران نیستند و پس از چندین قرن هم که صدای ازشان در آمده ناراحت سی چهل سال پیش هستند. باز رفت تا سی چهل سال دیگر که بیایند از وقایع این روزها حمایت کنند و بگویند نه ما در خیابان ها بودیم و زودتر مردم را به گلوله بستیم،سپاه بعد ما آمد! آن روزها که مردم علنا در کوچه خیابان شما را صدا میزدند کجا بودید؟ حالا هم که حرف از منافع داخلی و شخصی خودشان شده عده ای خوشحال شده اند و کف میزنند چون باز مجددا نمایش جدید به دستور از بالا آغاز شده برای یک دور جدید سرگرمی و سرکار گذاشتن ملت. باز هم می گویم {ارتش ایران یک ارتش مرده است}.
  6
  0
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  ۳۶
  samani32 - تورنتو، کانادا
  باز مثل سال 92 که روحانیو آوردن یکیو گیر آوردن که سابقه سیاسیش البته فعلا پاک باشه و الان هم علاوه بر اینجا و توییتر و خیلی جاهای دیگه دارن زور میزنن ازش قدیس بسازن که اینو بدونن نه به هیچ عنوان اینو کسی باور نخواهد کرد.اینم یکی از اونایی که توی آب نمک خوابونده شده بوده برای روز مبادا حالا خودشونم میدونن مردم نیاز به یه دستاویز و دلگرمی دارن الانم چه چیزی بهتر از ارتش همیشه در خواب که آسوده خوابیده چون سپاه بیداره.
  7
  1
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
  ۲۷
  Kamyab90 - کرج، ایران
  بابا تو را به همه دار و ندارتان کاری کنید.باور کنید به جز شما ما هیچ کس دیگری امید نداریم.ارتش به داد ملت برس مگر نمیبینید چهل سال است که ملت را از بالا تا پایین آبستن کرده اند و خاک مملکت را هم فروخته اند.چرا میگویید ارتش از سیاست سر در میاورد اما دخالت نمی کند!دیگر اینان زهر خودشان را بیشتر از این بریزند؟دیگه دردمون رو‌ به کی بگیم من حتی امیدم به ارتش رو هم از دست دادم اینها از قصد مارا وا گذاشتند تا نابود بشویم این انصاف و مروت نیست.بلند شوید و‌حجت را تمام کنید.من که دیگه چیزی نمیفههم یعنی واقعا ارتش هم امیدی بهش نیست؟ بعد از چهل سال فقط یه انتقاد کوچولو؟که اونم نیست و نابودش کردن.دیگه ما به کی پناه ببریم آخه.
  1
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۵
  نظر شما چیست؟