«پدر رومینا چون ولی دم است قصاص نمی‌شود!»

عصر ایران: حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی نماینده مجلس با اشاره به حادثه قتل رومینا اشرفی و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر برخورد با کسانی که در این حوزه به حقوق زنان تعدی می کنند گفت: قوانینی برای جلوگیری از خشونت عیله زنان در کشور وجود دارد  و این قوانین کافی است اما گاهی اوقات اتفاقات عجیب و غریبی می افتد که قانون در اصطلاح "در آنها می ماند" و باید فکری به حال اینها کرد.
 
نماینده بم، ریگان و فهرج در مجلس یازدهم در گفت‌وگو با عصرایران درمورد اینکه آیا در این موارد سکوت قانون وجود دارد یا خیر ادامه داد: سکوت قانون نداریم. گاهی اوقات جنایات و اتفاق‌هایی می افتد نادر است و شاید برای اولین بارباشد که اتفاق می‌افتد و برای همین قانون می ماند.
 
رئیس دادگاه‌های انقلاب استان تهران در پاسخ به اینکه قتل های ناموسی در کشور همواره وجود داشته‌اند و اینگونه نبوده که اولین بار باشد که اتفاق افتاده و آیا نباید برای این مسئله تا کنون قوانین بازدارنده وضع می شد گفت: مجازات برای اینگونه موارد وجود دارد. دربحث قصاص اگر پدر دست به قتل فرزند بزند چون ولی دم است  قصاص نمی شود اما مجازات حبس دارد و این مجازات حبس بازدارنده است .
 
غضنفرآبادی تاکید کرد: درواقع ما در کشور مجازات برای اینگونه اقدامات داریم که اتفاقا جنبه بازدارنده هم دارند اما برخی از اتفاقات که می افتد این احساس بوجود می آید که باید قانون شدیدتر باشد،البته باید توجه داشت که حتی اگر قوانین شدیدتر هم برای اینگونه مجازات ها وضع شود بازهم  این اتفاقات می افتد ،قانون وجوددارد و حل این مشکلات و معضلات را باید در جاهای دیگر جستجو کرد.
 
این نماینده مجلس افزود: ریشه این گونه اقدامات غیرانسانی را باید در مشکلات اقتصادی، روانی، کمرنگ بودن مذهب، ضعف فرهنگی ونبود عاطفه در افراد جستجو کرد. گاهی اوقات فردی دست به این موارد می زند که شرایط را درک نکرده است نه اطلاعی از قوانین شرع و اسلام  دارد و نه قرآن و اخلاق را فهمیده است، قطعا باید در این موارد آگاهی های در جامعه  افزایش داشته باشد .اگر پدری دارای احساسات پدرانه باشد قطعا اقدام به چنین عملی یعنی قتل فرزند باید خود به خود و از جنبه احساسی و وجدانی وی را نابود کند .
 
وی در پاسخ به این سوال که بسیاری از محارم افراد نظیر پدر که دست به این قتل ها زده اند بیان کرده اند که" فرزند خودم  بود وصاحبش خودم هستم و تشخیص دادم که نابودش کنم و قانون هم با من کاری ندارد" ،اگر این فرد  متوجه باشند که مجازات سنگین در انتظارشان  هست شاید دست به چنین اقدامی نزنند گفت: معتقدم که قانون در این موارد وجود دارد و شاید افراد متوجه این مجازات ها نباشند که البته شاید برای این موارد نادر نیز نیاز به قانون محکم داریم که بازدارنده باشد که اگر دولت دراین رابطه یعنی بحث منع خشونت علیه زنان لایحه ای به مجلس ارائه دهد ما در مجلس در چارچوب قوانین، شرع و عقل تمام همکاری خود برای به سرانجام رساندن آن را انجام می دهیم ،البته ما نمی توانیم پدری را که مرتکب چنین جنایتی شده است را اعدام کنیم چون برخلاف قوانین اسلام است و فقط  می توانیم  قوانین در حوزه مجازات حبس را تشدید کنیم.
+2
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  بابای زنده یاد رومینا خیلی غلط بیجا کرد. پس هر کس پا شه بچشو بکشه چون حق و اختیار تام داره. به بهانه های واهی که مثلا مخارج زندگی بالاست و از عهده اش بر نمیاد. خودش زندگی کنه در حالیکه جون یکی دیگه را بگیره. مملکت بی صاحب امام زمانی که هیچوقت وجود خارجی نداره. این ابلهان براساس توهمات و سنتهای عشایر عرب بربر ۱۴۰۰ سال پیش زندگی میکنند. خب تکنولوژی برای چی میخواهید مثل همون ها هم زندگی کنید برگردید به غارهاتون.
  1
  19
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بفرما تازه میخواهند این بربریت را که نامش را کذاشتن اسلام به دیگر کشورها صادر کنن اون هم درقرن21خوشبحال اون کشورها .
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۰
  نظر شما چیست؟