مشاور امنیت ملی کاخ سفید : ایران در ناآرامی‌های آمریکا دست دارد

ایرنا: رابرت اوبرین روز یکشنبه در گفتگو با ای‌بی‌سی نیوز با طرح این ادعا که ایران، روسیه و چین در نارآرامی‌های اخیر آمریکا نقش داشته‌اند، مدعی شد: به ایران نگاه کنید. آن‌ها قطعا در اینجا فعالیت دارند. ما ابزار‌هایی در اختیار داریم.
 
وی در ادامه افزود: ما در حال همکاری نزدیک با متحدان خود هستیم. من با همکارانم، مشاوران امنیت ملی گفتگو می‌کنم.
 
به گزارش ایرنا، مشاور امنیت ملی کاخ سفید  ادعای «مارکو روبیو» سناتور جمهوریخواه تندرو آمریکایی را درباره استفاده برخی از کشور‌های خارجی که او از آن‌ها به «دشمنان آمریکا» تعبیر کرد، از ناآرامی‌های اخیر در این کشور، تایید کرد.
 
وی گفت: مارکو روبیو ۱۰۰ درصد درست می‌گوید که دشمنان خارجی ما از بحران استفاده می‌کنند تا به بی‌نظمی دامن بزنند و به دموکراسی ما آسیب برسانند. ما اجازه نخواهیم داد این اتفاق بیافتد.
 
مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه هم از این وضعیت استفاده می‌کند، ادعا کرد: بله، ممکن است فعالان روس هم در این کار باشند، اما تفاوتی که من شاهد آن بودم این است که دیدم سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره به وزارت خارجه (آمریکا) حمله می‌کرد؛ لذا این موضوع مستقیما از سوی دولت (چین) می‌آید.
 
اوبراین بدون اینکه به پرسش مجری درباره نقش «زیمبابوه» پاسخ دهد، افزود: بله، ببینید، ایران هم قطعا در این زمینه فعال بوده است. ما ابزار‌های متعددی در اختیار داریم، اما از نزدیک در حال همکاری با متحدانمان هستیم.
 
مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت که در این هفته با همتایان خود در کشور‌های متحد واشنگتن گفت‌وگوی تلفنی داشته و به زودی درباره این موضوعات با آن‌ها دیدار خواهد کرد.
 
در پی بالا گرفتن درگیری میان پلیس و معترضان خشمگین به قتل «جرج فلوید» فرد سیاهپوست آمریکایی و دیگر سیاهپوستانی که در حبس پلیس این کشور جان باخته اند، گارد ملی آمریکا برای برخورد با این شرایط بسیج و در برخی ایالت‌ها ممنوعیت رفت و آمد وضع شد.
 
برخی نیرو‌های پلیس به این اعتراض‌ها با خویشتنداری پاسخ دادند، اما سایرین از باتون، گاز اشک آور، گلوله‌های پلاستیکی و تجهیزات دیگر برای متفرق کردن معترضان و در برخی موارد خبرنگاران استفاده کردند.
 
ویدئویی منتشر شده نشان می‌دهد که نیرو‌های پلیس در شهر نیویورک، با خودرو به طرف گروهی از معترضان هجوم می‌برند.
 
در فلوریدا نیز افسران پلیس به گاز اشک آور و اسپری فلفل برای متفرق کردن معترضان متوسل شدند.
 
پلیس بخش‌های دیگر آمریکا همچون سیاتل، دنور و لاس وگاس نیز به طرف معترضان گاز اشک آور شلیک کردند.
 
«پل بوتلر» استاد حقوق آمریکایی واکنش پلیس آمریکا به وقایع اخیر در این کشور را متفاوت از واکنش به اعتراض‌های کرونایی در میشیگان دانست و گفت: مردم غیرمسلح که بسیاری شان رنگین پوست هستند، نسبت به رفتار بی رحمانه پلیس اعتراض دارند و با بی رحمی پلیس، نارنجک، گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی روبه رو می‌شوند.
 
وی افزود:، اما وقتی معترضان مسلح و عمدتا سفیدپوست به مرکز ایالت میشیگان هجوم بردند، پلیس به آن‌ها اجازه عمل داد.
 
در پی قتل شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست یک پلیس سفیدپوست، اعتراض‌های گسترده‌ای سراسر آمریکا را فراگرفته است.
فلوید هفته گذشته (ششم خرداد) در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا به دست یک افسر سفیدپوست به نام «درک شووین» کشته شد. این افسر پلیس جمعه نهم خرداد ماه پس از بازداشت به قتل درجه سه متهم و سپس با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد.
 
شهروندان خشمگین آمریکایی با وجود تهدید‌های دونالد ترامپ رییس جمهوری و هشدار‌های مقام‌های ایالتی در اعتراض به نژادپرستی و قتل فلوید سیاهپوست، در چند روز اخیر تظاهرات کردند که در برخی شهر‌ها به صحنه‌های اعتراضی و درگیری با نیرو‌های امنیتی منجر شد.
 
با آغاز موج جدید اعتراض‌ها در آمریکا، بعضی شهر‌ها قانون منع آمدوشد به اجرا گذاشتند و در برخی مناطق نیز از جمله مینه‌سوتا، جورجیا، اوهایو، کلرادو، یوتا، دنور، کنتاکی و منطقه کلمبیا که شهر واشنگتن مهمترین بخش آن است، درخواست اعزام گارد ملی شد یا این گارد را برای کمک به نیرو‌های محلی در مقابله با معترضان فعال کردند.
+62
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۰
  خداوند - آسمان، ایران

  همون اول گفتم خود ترامپ هم اصلش بچه آبادانه ،. از حرف زدنش معلوم بود : )
  9
  43
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  توهم شاخ و دم نداره!
  9
  32
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران
  مشاور امنیت ملی کاخ سفید : ایران در ناآرامی‌های آمریکا دست دارد !! هه هه ، ایران ، آمریکا ، به قول دوستمون مموتی : نمنه !.
  5
  24
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  در واقع رابرت اوبرین با این اظهار نظرش ایران را بزرگ کرده! و ایران هم صددرصد از این اظهار نظر خوشحال شده.
  4
  30
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  این تظاهرات و اعتراضات مردم بی دلیل نیست مردم دلیل قاطعی در دست دارند که به خیابانها امده اند و بر علیه جنایت و خودکامگی پلیس دارند اعتراض میکنن . شاید هم کشتن جرج فلوید به دست ان پلیس اگاهانه بوده تا مردم اعتراض کنن و بعدا"دولت حاکم امریکا تقصیر اعتراضات را به گردن رژیم اخوندی ایران و دیگر کشورها بیاندازد!
  21
  16
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  وقتی به تمامی آقازاده ها و بسیجی ها و پاسداران به بهانه ویزای تحصیلی و سرمایه گذار و بیزینس مجوز میدهند چه اروپا چه امریکا باید این احتمال را هم بدهید که دست آنان در کار باشد .تمامی حملات تروریستی این چند سال اخیر که توسط مسلمین در اروپا انجام شده مقصر خودشان هستند که اجازه ورود این انگل ها را صادر میکنند
  19
  30
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  پس اون پلیس سفید پوست رو مورد بازجویی قرار بدید شاید از آخوندا پول گرفته!
  12
  23
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  زمانی که خمینی توسط آمریکائی ها و دیگر قدرتهای جهان را ساختند و پرورش دادند و از احساسات مذهبی مردم استفاده کردند برای سقوط شاهنشاهی ایران و آن ابلیس جلاد و ملعون خمینی را به مردم ایران تحمیل کردند باید منتظر اینروزها باشید و این احتمال را بدهید که چاقو بلاخره دسته خودش را میبرد و تروریستهای اسلامی عامل فتنه و تروریستی در سراسر جهان هستند و
  15
  42
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  دشمن دشمن به اونجا هم سرایت کرد؟! تو این سال ۲۰۲۰ کسی به فیلم و سینما احتیاج نداره !!
  3
  28
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  ای جاهلان آن چیزی که مشخص است همه چیز طبق نقشه داره جلو میره و به حکومت جهانی آقا امام زمان عج بسیار نزدیک هستیم. اجرتان با آقا امام زمان عج ♥♥♥اللهم عجل لولیک الفرج ♥♥♥ ·
  37
  5
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  شورش در مناطق فقیر و سیاهان امریکا پدیده جدیدی نیست ، در دهه ۹۰ میلادی هم بعد از قتل ردنی کینگ شورش عظیمی در لوس انجلس شد ، هزاران مغازه غارت شد ، خصوصا به مغازه کره ای ها و چینی ها ، دل خوشی از جمهوری کثیف اسلامی نداریم ، اما انتصاب شورش به ایرانیان ساکن امریکا درست نیست ، هر چند که این رژیم لذت خاصی از این مسایل میبرد
  3
  11
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  بیشعور,این بلائیکه سرتان آمده بدلیل سیاست احمقانه خودتان هست.در 5 سال اخیر این چندمین بار است که پلیس آمریکا دست بکشتار سیاهپوستان زده؟ و این جنایت اخیر, با فیلمهای متعددی که گرفته و پخش شده کاملا مشخص شده که آن مرد پلیس و همکارانش عمدا مرتکب این قتل شدند.چندین با مردمیکه در حال فیلمبرداری بودند به پلیسه گفتند که آن مرد سیاهپوست قادر بنفس کشیدن نیست و به پلیس گفتند از دماغش خون میآید,ولی پلیس و همکارانش در صحنه هیچ توجه ائی نکردند, و من از این قیام مردم آمریکا بسیار خوشحالم و امیدوارم بنتیجه ومطلوب برسد
  2
  8
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  تمامی این آشوب ها زیر سر چپی های ضد ترامپ هست
  9
  5
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  این آتش زدنها و خرابکاری ها و غارت مغازه ها توسط و به رهبری چپی های آنتی فا انجام میشه
  7
  5
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  هر حکومتی که از مردم و قانون اساسی کشورش فاصله بگیره برای موندن و توجیه اشتباه و خطا های خودش به یه دشمن نیاز داره .
  1
  8
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  مردم امریکا سیاسی نیستن آمارشان روگوگل کنین نصف اصلا توی انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمیکنن.اما بیشترین انتخابات محلی درسطح جهان رو دارندومشغول همان هستن .الان اعتراضات سیاه پوستان ،چون قبلاهم باترامپ مشکل داشتن ،ترامپ ظاهرا نشون نمیده ضدسیاه پوسته اما توی شرکتش باسیاه پوست نقش نمیده و کار به شکایت سیاه پوستهاعلیه شرکتش هم کشیده بود .
  1
  2
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. توهم نیست حقیقت دارد با کمی صبر و تحقیق خواهید فهمید که حرف مشاور امنیت ملی کاخ سفید بی ربط نیست و پای نایاک و لابی گر های رژیم اسلامی در این قضیه را خواهید دید .شاید الان برای همه قابل باور نباشد ولی حقیقت دارد اگر رابطه آقای کیت الیسون با نایاک را پیدا کنید و اینکه این آقا مسلمان هم هست و اینکه این آقای الیسون از گروه تروریستی آنتی فا حمایت میکند و این گروه بیرحم ترین و خشن ترین گروه تروریستی ست و تمامی این آتش زدنها و تخریب و کتک زدن مردم و کشتار همه و همه بدست این گروه تروریستی ست
  6
  8
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. شما که خودت در آمریکا زندگی میکنی و خیلی راحت میتوانی رابطه قتل فلوید که در همان مطنقه ای که آقای الیسون دادستان آن است اتفاق افتاده و این آقای الیسون که از دشمنان ترامپ هست را سرچ کنید و بفهمید .این گروه تروریستی تحت حمایت این آقای الیسون دقیقا همانند رژیم اسلامی عمل میکنند و همان سناریوهای رژیم مثل آتش زدن سینما رکس که به گردن شاه انداختند و آتش زدن مسجد جامع و دیگر جنایات آخوندها که به گردن شاه انداختند اینها را که بیاد دارید و فراموش نکردید و حالا این گروه آنتی فا هم همان جنایات را میکنند و به گردن ترامپ میاندازند چون اینها دشمنان ترامپ هستند و از انتخاب دوباره ترامپ در هراس هستند و دارند او را خراب میکنند
  6
  8
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. یا کشتار میدان ژاله را که میدانید توسط چه کسانی انجام شد نقش فلسطینی ها در کشتار میدان ژاله را که میدانید و نیازی به گفتن ندارد
  5
  9
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  بعضی ایرانیای مقیم امریکا نمیدونند با دامن زدن به این شکاکیها و حتی اسلام ستیزی خودشون رو توی مخمصه میندازند. یه روزی میان میگن چه کسانی نزدیکترین ارتباط رو توی این کشور با ایران و اسلام دارند؟ جوابش هم معلومه : ایرانیای مقیم امریکا!!
  4
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  پیوند آخوند مسالمان با کمونیست همینه آخوند پولهای زیادی به چپیهای اروپا و آمریکا میده که آنها این تشکیلات هارو راه اندازی کنند،در پاریس جیلقه زرد هارو دیدید به همین راحتی‌ از چپ‌ها استفاده میکنند.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
  نظر شما چیست؟