ابی: ایرانیان هنوز صدای به رگبار بسته شدن مردم در نیزارهای ماهشهر را می شنوند

العربیه :ابراهیم حامدی خواننده ایرانی که با نام هنری «ابی» شناخته می‌شود، با انتشار توئیتی همزمان با بالا گرفتن اعتراضات به کشته شدن یک شهروند سیاهپوست در آمریکا، از کشته‌شدگان اعتراضات در ایران یاد کرد و با اشاره به مردم ایران گفت که «ملت ما برای احیای ابتدایی‌ترین حقوقشان اعتراض کردند و کشته شدند.» ابی در صفحه توئیترش نوشت: «دیدن صحنه کشته‌شدن یک انسان بسیار دردناک است. ایرانیان هیچ وقت صحنه قتل نداها ستارها مصطفی‌ها و پویاها و بهروزها و هزاران گل پرپر شده، از ذهنشان پاک نمی‌شود. صدای به رگبار بستن مردم در نیزارهای ماهشهر را هنوز می‌شنوند ملت ما برای احیای ابتدایی‌ترین حقوقشان اعتراض کردند و کشته شدند.»

اشاره ابی به «به رگبار بستن مردم در نیزارهای ماهشهر»، اشاره به کشتار ماهشهر دارد که در پی اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین، در روزهای 25 تا 29 آبان 1389 رخ داد و حدود 100 نفر از مردم محلی توسط نیروهای امنیتی با سلاح‌های سبک و سنگین از جمله رگبار دوشکا و تانک به گلوله بسته شده و در نیزارهای اطراف ماهشهر کشته شدند.

اگر چه منابع مختلفی تعداد کشته‌های کشتار ماهشهر را حدود 100 نفر اعلام کرده‌اند ولی در گزارشی که سازمان عفو بین‌الملل در 31 اردیبهشت 1399 منتشر و در آن مشخصات ۳۰۴ جانباخته در جریان سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را اعلام کرد، نام 30 نفر از کشته‌شدگان کشتار ماهشهر دیده می‌شود.

نامیده شدن تعدادی از کشته‌های اعتراضات در توییت ابی و عدم ذکر نام کسی از کشته‌های ماهشهر اعتراض برخی کاربران فضای مجازی را برانگیخت و «به حاشیه‌ راندن» این قربانیان تلقی شد. کاربری در توئیتر خطاب به ابی نوشت: «بسیار خوب است که هنوز صدای گلوله‌های #کشتار_معشور از یاد نبرده‌اید ولی کاش نامی از چند تن از کشته‌های آنجا هم می‌بردید تا احساس نشود آنها را به حاشیه برده‌اید. در هر حال سپاس و درود»

ایران هیچ‌گاه آمار دقیق قربانیان اعتراضات سراسری در این کشور را اعلام نکرد ولی خبرگزاری رویترز این تعداد را بیش از 1500 نفر ذکر کرد
+48
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  dada mehrdad - تهران، ایران

  درود بر ابی عزیز و دوست داشتنی فرق هنرمندان واقعی و بزرگ با امثال چاووشیهاا....
  12
  35
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۹
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::dada mehrdad - تهران، ایران::]. ما هم هنوز داریم صدای عرعر إبی عربستانی رو از توی صحرای عرعرستان که ....خودشو بهشون فروخت داریم میشنویم
  20
  9
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. کرونا نمیگیری تو
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
  ۵۳
  seniorjesus - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  میلاد۲۰۲۰. کاملا با شما موافق هستم . ابی اقای پول هستش. ابی توی عربستان میتونست با خوندن آواز خلیج همیشگیه فارس محبوترین در دل ایرانیها باشه ولی نشون داد که پول پرست هستش نه وطن پرست.حالا اومده اینجا باز سیاه بازی کنه و از درد کشتار وحشیانه مردم با دوشکا صحبت کنه!!
  2
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۱
  نظر شما چیست؟