واکنش‌ سیاه پوستان به توئیت تسلیت اردوغان : «خفه شو فاشیست»

العربیه :رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در واکنش به مرگ جورج فلوید شهروند سیاه‌پوست آمریکایی، در صفحه توییترش این حادثه را «غیرانسانی، نژادپرستانه و فاشیستی» توصیف کرد ولی در پاسخ از سوی سیاه‌پوستان شنید: «خفه شو فاشیست».

اردوغان در صفحه توییترش به خانواده فلوید تسلیت گفت و حادثه مرگ او را «غیرانسانی» دانست و گفت که «روش نژادپرستانه و فاشیستی موجب مرگ او شد.»
این اظهارات اردوغان موجی از انتقادات را برای او در پی داشت و صفحه «سیاه‌پوستان سوسیالیست در آمریکا» خطاب به اروغان نوشت: «خفه شو فاشسیت».

در داخل ترکیه هم اردوغان با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد و به ویژه اینکه این اتفاق همزمان با سالگرد تهدید به قتل همسر روزنامه‌نگار ارمنی هیرانت دینک بود که در سال 2007 در استانبول کشته شد.

هزاران نفر از دنبال‌کنندگان رئیس‌جمهوری ترکیه تصاویر از پلیس این کشور در حال سرکوب شهروندان مناطق مختلف این کشور و همچنین تصاویری از کسانی که به دست ارتش ترکیه در سوریه کشته شدند، را در صفحات خود منتشر کردند.
روزنامه‌نگاری اهل ترکیه به نام سزکین قرطال در توییتر نوشت: «اردوغان عوام‌فریب است و اجازه ندارد به دیگر کشورها درس دموکراسی بدهد. او دروغ می‌گوید و دولتش بیش از آنچه پلیس آمریکایی با جورج فلوید کرد، مردم ترکیه را سرکوب می‌کند.»
این روزنامه‌نگار که در یک سازمان مردم‌نهاد محلی فعالیت می‌کند، به العربیه.نت گفت: «اردوغان هیبت و جایگاه بین‌المللی خود را به ویژه در پی جنگ سوریه از دست داده است. نقض حقوق بشری که او از زمان به قدرت رسیدن انجام داده، در داخل و خارج از کشور پذیرفتنی نیست.»

قرطال گفت که میلیون‌ها نفر در ترکیه از فاشیسمی که اردوغان از آن در توییترش انتقاد کرده، رنج می‌برند.
+183
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  اردوغان! خفه شو فاشیست!
  17
  203
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران

  جناب اینا تسلیت حالیشون نیست خودتو سبک نکن این سیاها هر جا پاشونو گذاشتن اونجارو به گند کشیدن آمریکا را هم همینا از بسن میبرن تمام زندانهاشون پر از لش و لوشای و مواد فروشهای همینان یه جوراییی به اون پلیس حق میدم تو ترکیه هم برا لش بازی میان خودتون ببینید
  167
  36
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۰
  ۳۶
  ناباور - تهران، ایران

  بدبخت اگر مسجد آدینه بسازد. یا سقف فرو ریزد و یا قبله کج آید. این اردوغان آنقدر منفور شده که اگر بگوید ماست سفید است باز هم مردم مخالفت می کنند
  8
  84
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  این کثافت تروریست هم میخواد از آب گل آلود ماهی بگیره و ادعای آدمیت بکنه. ..
  11
  103
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۲
  ۳۶
  ناباور - تهران، ایران

  بیچاره اومد خودی نشون بده ، ،.... به کاسه کوزه ش
  9
  84
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۲
  ۵۳
  seniorjesus - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  من نمیدونم این رهبرهای جنایت کار و ادم کش کشورهای اسلامی چطور به خودشون اجازه میدن بیان در رابطه با مرگ یکنفر توی امریکا که خود دولت امریکا انرا کاملا محکوم کرده نظر بدن!!! درصورتیکه همین اردوغان حرومخور و قاتل چه کشتارهای دسته جمعی در سوریه کرده.
  11
  86
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  [::Sepas - تهران، ایران::]. معلومه از جنس بسیجی یا پاسدار هستی. خیلی داغونی
  11
  82
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۱
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  تیتر غلط و اشتباهی هست،مشخصه نویسنده اصلا اطلاع نداشته جریان چیه.این گروه سیاههای سوسیالیست هستند که این پیغام رو نوشتند،از گروه های چپ گرا سوسیالی که ضد فاشیست هستند.چرا ربطش دادید به کل سیاه ها؟
  39
  12
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۶
  ۴۶
  Cyrusiii - لیدز، انگلستان

  دمشون گرم که زدن توخال.
  8
  64
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  از کجا فهمیدید این واکنش سیاه پوستاس! شنیدم اردوغان هم به دشمنان معلوم الحال تروکیه کهن گفته: خفه شدش موجوده اما براتون گرون در میاد.
  75
  11
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. افغانی تو چرا خودتو قاطی میکنی؟.
  89
  10
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خنده دار هست که خامنه ای و اردوغان فاشیست که از هر دستشان خون بیش از 1000 بیگناه میچکد حالا نگران مرگ دلخراش یک نفر سیاه امریکائی باشند. امریکائی های اغلب ازادیخواه انقدر ذلیل نشده اند که جنایتکاران اسلامی برایشان اشک تمساح بریزند.
  6
  62
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۴
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  خفه بابا تو هم. این کله قوطی تن ماهی هم میخواهد از آب گل آلود ماهی بگیره.
  7
  61
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۰
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران

  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. اتفاقا من خودم را یک امریکایی میدونم و با دولت امریکا همدردی میکنم . که با این خلافکارا چه خاکی تو سرمون کنیم فرقی نمیکنه چه تو ا یران چه در . امریکا در ضمن انگ بسیجی هم به کسی نچسبون میدونی این پورن بازا با . دخترهایی که برای نیاز به پول به اینکار وادار شدن چکار میکنن یجا باید به . این ظلم پایان داد گفتم اگر تو ایران هم بود جلوگیری باید بشه خلافکار همه . جا خلافکاره برو کلیپ جدیدشون را ببین بیکارا راننده تریلی را کتک میزنن . شما پس طرفدار حرج و مرجی . اتفاقا من خودم را یک امریکایی میدونم و با دولت امریکا همدردی میکنم که با این خلافکارا چه خاکی تو سرمون کنیم فرقی نمیکنه چه تو ا یران چه در امریکا در ضمن انگ بسیجی هم به کسی نچسبون میدونی این پورن بازا با دخترهایی که برای نیاز به پول به اینکار وادار شدن چکار میکنن یجا باید به این ظلم پایان داد گفتم اگر تو ایران هم بود جلوگیری باید بشه خلافکار همه جا خلافکاره برو کلاپ جدیدشون را ببین بیکارا راننده تریلی را کتک میزنن شما پس طرفدار حرج و مرجی
  36
  4
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  [::Sepas - تهران، ایران::]. مردک ،تسلیتی یک فاشیست ادمکشی که خون هزاران زن و بچه کرد در کردستان اشغالی توسط ترکها و در کوبانی و عفرین بدون هیچ ترحمی ریخت بخوره تو سر همه کس این بیشرف. خفه بشه خیلی بهترره از این غلط کردن است، توله خمینی مغل
  4
  34
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. مگر افغانی بد است؟ ترک مغول خوب است؟ سگ افغانی شرف دارد به مغول ها که ایران عزیزمان را ویران کردند، جانمان فدای پاره ی تن مان افغانستان که متحد همزبان و تاریخی ما علیه مغولهای داعشی است،،
  5
  14
  ‌سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
  نظر شما چیست؟