تغییر شعار «نایکی» پس از کشته شدن یک سیاه پوست ۴۶ ساله آمریکایی

عصر ایران: برند تجاری- ورزشی نایک پس از کشته شدن یک سیاه پوست 46 ساله آمریکایی با جنبش این بار "این کار را نکنید" (Don’t Do It) در برابر نژادپرستی موضع گرفت.
 
به گزارش عصر ایران به نقل از "نیویورک پست"، نایک برای اولین بار شعار تبلیغاتی "فقط انجام بده" را تغییر داد و در یک پست اینستاگرامی به طرفداران خود اعلام کرد: این بار "این کار را نکنید".
 
نایک به عنوان یکی از بزرگترین برندهای ورزشی آمریکا، برای تغییر این شعار خود دلیل خوبی داشت. این برند پس از مرگ "جورج فلوید" مرد سیاه‌پوست آفریقایی- آمریکایی و اعتراض‌های گسترده در آمریکا در یک پست اینستاگرامی طرفداران  خود را برای "انجام ندادن" برخی از کارها تشویق کرد. جورج فلوید به دلیل رفتار پلیس آمریکا در هفته گذشته میلادی در شهر "مینیاپلیس" جان باخت و باعث خشم عمومی در این کشور شد. برند ورزشی نایک در موضع نژادپرستی خود اعلامیه اینترنتی را در فضای مجازی و با شعاری درست مخالف شعار اصلی و همیشگی خود منتشر کرد/ عکس: پیج اینستاگرامی نایک نایک با درج حروف سفید روی یک پس زمینه مشکی در پست ایسنتاگرامی خود می‌نویسد:
 
"برای یک بار، این کارها را نکنید. وانمود نکنید که (این مرگ‌ها) مشکلی در آمریکا نیست. به نژادپرستی پشت نکنید. نپذیرید که جان بی‌گناهان گرفته می‌شود. دیگر بهانه نسازید. فکر نکنید چنین اتفاقاتی روی شما اثر ندارد. ننشینید و ساکت نمانید".
 
در بخش پایانی این پست اجتماعی اینستاگرامی می‌خوانیم:
 
 "فکر نکنید که نمی‌توانید بخشی از این تغییر باشید. بگذارید همه ما بخشی از این تغییر باشیم".
 
خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: این پیام نایک در حالی در اینستاگرام و توییتر منتشر شد که معترضان به مرگ "فلوید" در خیابان‌های این کشور تظاهرات می‌کنند.
 
در اتفاقی نادر برند ورزشی "آدیداس" به عنوان رقیب اصلی نایک این پیام را "ری‌توییت" (بازنشر) کرد و نوشت:
 
""با هم در این راه پیش می‌رویم. با هم می‌توانیم تغییر دهیم".
 نایک هموار با شعار "just do it" (فقط انجام بده) مردم را به ورزش تشویق می‌کرد در روز دوشنبه گذشته انتشار فیلم‌های ضبط شده توسط چند تلفن همراه از مرگ "جورج فلوید" در فضای مجازی پیچید و جهانی شد. در این تصاویر یک پلیس سفیدپوست آمریکا حدود 9 دقیقه زانوی خود را روی گردن فلوید گذاشت. این پلیس و 3 افسر همراهش به اعتراض مردم برای وضعیت این سیاه‌پوست اعتنایی نکردند. در این در حالیست که فلوید چندین بار به افسر سفیدپوست اعلام کرد که نمی‌تواند نفس بکشد.
 
نایک در شعار جدید که دقیقا متضاد شعار اصلی و جهانی برند تجاری‌اش است خود را وارد مسایل مربوط به عدالت اجتماعی در آمریکا کرد.
 
نایک در سال 2018 نیز با انتشار یک آگهی و ایجاد کمپین موجی را در حمایت از "کالین کپرنیک" و برخی از بازیکنان فوتبال آمریکایی که در حین پخش سرود ملی آمریکا ابتدای نشسته یا زانو زدند، ایجاد کرد.
 
کوپرنیک در سال 2016 برای اولین بار در حین پخش سرود ملی آمریکا در اعتراض به وضعیت زندگی سیاه‌پوستان این کشور روی نیمکت نشست. در سال 2018 و پس از تبلیغ و کمپین نایک تعداد دیگری از بازیکنان فوتبال آمریکایی در حین خواندن سرود ملی این کشور به جای ایستادن در اعتراض به وضعیت زندگی سیاه پوستان و تبعیض نژادی زانو زدند.
 
اعتراض کپرنیک و طرفداران فوتبال آمریکایی به خشونت پلیس آمریکا علیه آمریکایی- آفریقایی‌تبار بود.
+51
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  به همین دلیل است که نباید گول تبلیغات رو خورد، هر کسی که از دور به آمریکا نگاه میکنه فکر میکنه چون یکبار رئیس جمهور آمریکا یک فرد سیاه پوست دورگه بوده یا فلان ژنرال ارتش سیاه پوست است یا فلان سناتور پس خشونت و تبعیض علیه رنگین پوستان وجود نداره و یا در بعضی کشورهای اروپایی یک لچک بسر را شاغل میکنند پس آنجا مهد آزادی مهد دموکراسی مهد حقوق بشر مهد انسانیت مهد شرافت و از اینجور مزخرفات است، ولی این آتش زیر خاکستر منتظر حرکتی است تا همه جا رو به آتش بکشه
  21
  30
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  بکی، پس منظور# نایک هموار با شعار "just do it" (فقط انجام بده) مردم را به ورزش تشویق می‌کرد# ورزشه!! من تا بحال یجورای دیگه برداشت میکردم!
  49
  11
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  و فراموش هم نکن. توله بسیجی‌. طرف زد یکی‌ را کشت. ۴ تا همکار اخراج. پلیس را دست گیر و به جرم قتل محاکمه. رهیس جهمبور هم هیچ کاری نمی‌‌تواند انجام دهد.و باید به دستور دادستان گوش دهد. توی مملکت شما. یکی‌ با موشک می‌‌زند. ۲۰۰ نفر بی‌ گناه را در هواپیما می‌‌کشد. می‌‌شود. سردار سپاه و مدال شجاعت می‌‌گیرد.قبل از زر زدن. یک کمی‌ گذشته خودمان را نگاه کن. زیاد هم دور نرو. ۴۰ سال پیشکش ریش مقدس آقا. همین ۶ ماه گذاشته
  7
  34
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  برو توی منطقه نوکلن برلین. یا کروزبرگ. بگرد دنبال راسیسموس. توی نوکلن کی‌ به کی‌ زور میگه. آلمانی‌ جهرت داره. با مینی جوپ. توی نوکلن قدم زند.؟ توی خیابان زوننن الی‌ برلین. چی‌ بیشتر است؟ مسجد. کباب اسلامی. باقلوا فروشی بیشتر است؟ یا سوسیس فروشی؟ کجا آلمانی‌‌ها راسیست هستند ؟ بجز چند درصد حزب ا ف‌ د؟ اون لچک بسر که می‌‌گوهی، مگر تو را از بحران کرنا سالم بیرون نیاورد. تا شما نه مشگل کرایه داشته باشی‌. نه مشگل حقوق. نه مشگل پزشگی دارو. از دست نان بخوری. و دست را گاز بگیری همین است
  9
  20
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. و صد البته میله های اتوبوس در تایید عرایض شما شهادت میدهند.
  3
  23
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  بعضی ها دو کلمه فارسی نوشتن بلد نیستند اومند اینجا با دستمال ابریشمی واسه آلمانها و آمریکایی ها و اروپایی ها چاپلوسی میکنند، اونهم به خاطر یک لقمه نون کثافت که مثل ....جلوشون پرت میکنند تا از گرسنگی نمیرند! اینها اینقدر بی سواد هستند که حتی مقایسه کردن هم بلد نیستند و چیزهایی رو باهم مقایسه میکنند که مرغ پخته هم خنده اش میگیره!! شماها برید کاسه اروپایی ها رو لیس بزنید و دم در خونه هاشون بایستید و دم تکان بدهید شاید بهتون دو لقمه بیشتر بدهند
  25
  8
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. دوست گرامی، جناب آقای ...، ایشان نحوه نوشتنشان به همین صورت است. اگر با دقت بخوانید متوجه عرایضشان خواهید شد.
  1
  14
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  چرا یک دفعه اینقدر داغ کردی.؟با یک قلم از ۸۰ میلیون آلمانی‌ راسیست کردی. گفتم خیر. اینجوری نیست .دو تا محله هم اسم بردم. که بروی نگاه کنی‌. مگر برلین نیستی‌؟ آدرس بدم؟ "خط ۷. هرمان پلتز". بعد هم گفتی‌. لچک بسر. منظور مرکل بود.لچک به سر. بختیاری و لر می‌‌گوید.وقتی‌ می‌‌خواهند. کسی‌ را تحقیر کنند. معنی آن می‌‌شود. تو آدم نیستی‌.لچک بسری مثل زن هستی‌. بعد شما خودتان دیگران را به راسیست بند می‌‌دهی‌؟ تا حالا یک آلمانی‌ دیده. که موقع دعوا بگوید. تو آدم نیستی‌ .زنی‌؟ چاپلوسی آلمانی‌ را هم که نمی‌‌کنی`میشود بگوهید. توی برلین چگونه زندگی‌ می‌‌کنید؟ حکومت مستقل تشکیل داده؟ با پلیس. سوزیال. مترو اداره اینجا اصلا کاری ندارید؟ اخر عزیز. لچک بسر هم شد سخن؟ لچک مرکل را را که با عمامه آقا مقایسه. انگشت به دهان .لچک کجا .عمامه کجا؟
  3
  14
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  گیرم نهایت بی عدالتی در مورد کسی صورت گرفته است که بالاخره قانون و دادگاه وجود دارد. اما قتل و غارت و چپاول را کجای دلم بگذارم؟ ایا زشتی با زشتی بیشتر درست میشود!؟ رهبر سیاهان امریکا مارتین لوترکینگ که این را نمی گفت و نتایج مافوق عالی هم گرفت. ادمیان ذاتا خلاف بهانه ای برای اغتشاش و غارت یافته اند و مفتخوران حزب دموکرات هم بنزین روی اتش می پاشند تا اگر در لیاقت سالاری جایگاهی ندارند با شلوغی (مثل انقلاب اایران) باج ستانی کنند.
  2
  9
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. تا مرد سخن نگفته باشد علم و هنرش نهفته باشد، نحوه نوشتن این از بی سوادی و نادانی خودشه، من آدم اجنبی پرست بی سواد پاچه خار زیاد دیدم اما این یکی نوبرشه! اصلاً انگار نوکر درخونه کلفت مرکله!! البته این مرضیه که اکثر خارجی ها گرفتارش هستند
  9
  3
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  حالا چرا فقط مرد سخنش نگفته است، تا هنرش نهفته باشد. این را دیگر از کجا پیدا کردی؟ اجنبی. مرد. لچک بسر. چرا وقتی‌ مچ می‌‌گیرند داغ می‌‌کنید؟ ولی‌ نگفتی کدام منطقه برلین زندگی‌ می‌‌کنید.؟ شما تهمتن. مرد با هنر. که سخن نهفته دارد.اجنبی هم که نیستید. از لچک بسر زن هم که متنفرید .
  2
  2
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  کجا هستی‌؟ نگفتی کجای برلین زندگی‌ می‌‌کنی‌؟ آخر خورزه مار. توی آلمان زندگی‌ ؟ هنوز لچک بسر گفتن ؟ این را ۸۰ سال پیش، بختیاری‌ها می‌‌گفتند." هی‌ لچک بسر .آائ مردی بیا جلو" زمان جنگ بین دو قبیله. ولی‌ اجنبی که گفتی‌. دیگر امیدی نیست. فحش میخوای به مرکل بدی. بده. ولی‌ نگو لچک بسر. نمی‌‌دانم از کجا هستی‌؟ ولی‌ راست هستی‌. که به فاطمه زهرا هم نمی‌‌گویند. لچک به سر. اگر چپی. به روزا لوگزامبورگ هم نمی‌‌گویند. لچک به سر.به قول امام .خدا شما را آدم کند.
  1
  2
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۸
  نظر شما چیست؟