برنج سفید در مقابل برنج قهوه‌ای؛ کدام سالم‌تر است؟

هرچند مصرف برنج سفید در سراسر جهان بسیار متداول‌تر از برنج قهوه‌ای است، اما محققان دانشگاه هاروارد می‌گویند مصرف زیاد برنج سفید، همان تاثیر قند خالص را روی بدن دارد.

به گزارش بیزینس اینسایدر؛ برنج سفید در برابر نوع قهوه‌ای، سریعتر می‌پزد و ماندگاری بالاتری دارد. در واقع چربی موجود در سبوس و جوانه باعث می‌شود که برنج قهوه‌ای سریعتر از برنج سفید فاسد شود. متوسط ​​ماندگاری برنج قهوه‌ای حدود شش ماه است.

با این حال پروفسور الیزابت ریان، محقق دانشگاه ایالتی کلرادو می‌گوید: «هنگامی که سبوس برنج از آن جدا می‌شود، بسیاری از مواد مغذی موجود در برنج از بین می‌روند؛ موادی از جمله کلسیم، چربی، فسفر، ویتامین‌های ب ۱ و ب ۳، پروتئین و منیزیم.»

تحقیقات او نشان داده است که مواد مغذی موجود در سبوس برنج می‌توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهند. سبوس سرشار از ترکیباتی به نام فیتوشیمیایی است. این ترکیبات دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضد‌التهابی هستند. همچنین برنج قهوه‌ای نسبت به برنج سفید فیبر و پروتئین محلول و نامحلول دارد، باعث افزایش باکتری‌های خوب روده شده، هضم غذا را بهتر و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

هرچند برنج سفید و قهوه‌ای هر دو حاوی کربوهیدرات هستند اما برنج سفید دارای شاخص قند بالاتری است. به طوری که مصرف یک وعده برنج سفید تقریبا همان تاثیر خوردن قند خالص را دارد. محققان هاروارد ثابت کرده‌اند خطر ابتلا به دیابت نوع دو در افرادی که در هفته بیش از پنج بار برنج سفید مصرف می‌‌کنند، بسیار بالاست. در این میان افرادی که یک سوم برنج مصرفی خود را با برنج قهوه‌ای جانشین می‌کنند، ۱۶ درصد کمتر از سایر افراد به دیابت نوع دو مبتلا می‌شوند.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟