‫فاسدترین سردار‬ جمهوری اسلامی که رئیس مجلس شد

رادیو فردا: چهل سال سابقه فعالیت نظامی، سیاسی، اقتصادی، انتظامی و مدیریت شهری دارد، اما در پانزده سال اخیر، نام او بیش از هر چیز با پرونده‌های بزرگ فساد اقتصادی گره خورده ‌است.
 
سرتیپ پاسدار محمدباقر قالیباف، اولین «سردار شهردار» پایتخت، حالا اولین «سردار رئیس مجلس» و اولین فرمانده‬ ‫سپاه است که در تاریخ ۴۲ ساله جمهوری اسلامی، ریاست یکی از قوای سه‌گانه را برعهده دارد.
 
حالا که سردار قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی شده، تقریباً قطعی است که پرونده‌های فساد اقتصادی علیه شخص او و خانواده‌اش و حتی شاید دوستان و نزدیکانش پی‌گیری نخواهد شد. هرچند، در پانزده سال گذشته هم پرونده‌های فساد علیه او‬ ‫هرگز پی‌گیری نشد و هیچگاه به دادگاه فراخوانده نشد.‬

‫اولین پرونده بزرگ فساد اقتصادی علیه قالیباف به ۱۵ سال قبل و رابطه ستاد انتخاباتی او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۴ با قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر و سوخت بر‌می‌گردد. گفته می‌شود برخی قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر و سوخت با او معامله کرده بودند: قالیباف به آزادی قاچا‬قچیان کمک کند و آن‌ها به ستاد انتخاباتی‌اش. این پرونده نه تنها رسیدگی نشد بلکه تا سال ۱۳۹۲، یعنی هشت سال بعد، توسط مقامات ارشد نظام مخفی نگه داشته شد.
 
اتهام روابط سردار قالیباف با سردمداران قاچاق مواد مخدر و سوخت فقط هنگامی علنی شد که حسن روحانی در جریان مناظره‌های انتخاباتی سال ۱۳۹۶ ‫از این پرونده به عنوان ابزار تبلیغاتی علیه قالیباف استفاده کرد. حسن روحانی گفت این پرونده در شورای عالی امنیت ملی مطرح بوده، اما او جلوی به جریان افتادنش را گرفته است.
 
عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی، نیز بارها تلاش کرد این پرونده را به شبکه‌های اجتماعی بکشاند. او حتی گفت‬ ‫برادر قالیباف در ارتباط با این پرونده بازداشت شده، اما نه خبرنگاران جرئت پی‌گیری بیشتر داشتند و نه قوه قضاییه اعتنایی کرد و حاضر شد این اتهامات را پی‌گیری کند.‬
 
‫قالیباف حتی موقعی که عیسی شریفی، قائم‌مقام او در شهرداری تهران، نیز با اتهامات اقتصادی بازداشت شد، به دادگاه احضار نشد. قائم‌مقام او سه سال است که در زندان است، اما هیچگاه دادگاهی علنی برگزار نشد تا قائم‌مقام شهردار به اتهامات پاسخ دهد. به طور طبیعی «سردار شهردار» هم به دادگاه فراخوانده نشد و به افکار عمومی اجازه داده نشد تا از نقش شهردار در پرونده فساد اقتصادی قائم‌مقامش آگاه شوند.‬
 
‫در پرونده سوم هم نه تنها قالیباف‬ ‫به دادگاه فرا خوانده نشد بلکه یاشار سلطانی، کسی که فساد اقتصادی او و اطرافیانش را افشا کرده بود، بازداشت شد؛ پرونده خانه‌ها و املاک نجومی. یاشار سلطانی به عنوان مدیر سایت معماری‌نیوز افشا کرد که شهردار به مدیران و اطرافیانش ملک‌هایی به قیمت‌های بسیار نازل داده است. بار دیگر شهردار احضار نشد و به جای او، افشاکننده فساد احضار و بازداشت شد.
 
در پرونده بعدی معلوم شد تخلفات گسترده‌ای در بانک‌های شهر و سرمایه تحت نظارت و مدیریت شهرداری صورت گرفته، اما باز هم هیچ مقام قضایی سراغ «سردار شهردار» را نگرفت.
در پرونده پنجم هم معلوم شد قالیباف به طور غیرقانونی اما با پیچیدگی و ظاهرسازی، ۶۰ میلیارد تومان به «مؤسسه خیریه امام رضا» که همسرش زهرا مشیر از مدیران آن بود، پرداخت کرده است. و این جدا از اتهامات فساد اقتصادی بود که متوجه پسرش الیاس قالیباف بود. اما شهردار باز هم احضار نشد و پرونده به جایی نرسید. ‫
 
جَستن قالیباف از تمامی این اتهامات، برای افکار عمومی سؤال‌برانگیز است، اما کمتر تردیدی وجود دارد در این‌که این «معافیت از محاکمه» می‌تواند به جایگاه قدرتمند محمدباقر قالیباف در شبکه فرماندهی سپاه پاسداران و رابطه نزدیک و قدیمی او با آیت‌الله خامنه‌ای مربوط باشد.
 
قالیباف در واقع همشهری آیت‌الله ‬خامنه‌ای است. او اهل طرقبه در نزدیکی مشهد است و رهبر جمهوری اسلامی هم متولد مشهد. در محافل خبری و سیاسی معروف است که قالیباف اولین نفری بوده که عبارت «آقا» و «حضرت آقا» را برای خطاب قراردادن علی خامنه‌ای در دوران ریاست‌جمهوری‌اش در دهه ۱۳۶۰ و پیش از رسیدن او به مقام رهبری استفاده کرده و به ترویج آن کمک کرده است.
 
آیت‌الله خامنه‌ای هم در تمام دوره ۳۱ ساله رهبری خود تا امروز نشان داده که به این فرمانده همشهری خود توجه و عنایت ویژه‌ای دارد. در سه دهه گذشته، قالیباف همیشه با حکم مستقیم رهبری یا با تأیید او، در سمت‌های ارشد نظامی و سیاسی و انتظامی فعال بوده است.
 
قالیباف که در دوران جنگ ایران و عراق فرمانده‬ ‫تیپ ۲۱ امام رضا و لشکر پنج نصر دو یگان اصلی خراسانی‌ها در جنگ بود، با تأیید خامنه‌ای به فرماندهی لشکر ۲۵ کربلا و قرارگاه نجف انتخاب شد و سپس با شروع رهبری خامنه‌ای در سال ۱۳۶۸، سمت‌های ارشد دیگری با حمایت مستقیم رهبر دریافت کرده است.
 
قالیباف نخست با تأیید آیت‌الله خامنه‌ای به جانشینی فرمانده بسیج منصوب شد، ‫سپس در سال ۱۳۷۳ به عنوان فرمانده قرارگاه اقتصادی خاتم الانبیای سپاه منصوب شد و تا سال ۱۳۷۶ در این سمت باقی ماند.
 
ارتقای قالیباف به سمت‌های ارشد نظامی در سال ۱۳۷۶ وارد مرحله تازه‌ای شد و علی خامنه‌ای او را به فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انتخاب کرد.
 
دو سال بعد که دانشجویان معترض در قضیه کوی دانشگاه تهران در تیر ۱۳۷۸ به خیابان‌ها ریختند و برای نخستین بار در تظاهرات گسترده خیابانی علیه رهبر شعار سر داده شد و علی خامنه‌ای دیکتاتور خوانده شد، قالیباف و ۲۳ فرمانده ارشد سپاه در دفاع از رهبر نامه‌ای انتقادی به محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، نوشتند و او را تهدید کردند که سپاه آماده دخالت برای سرکوب معترضانی است که در حمایت از دانشجویان معترض به خیابان‌ها آمده‌اند.
 
حسن روحانی، رئیس‌جمهور کنونی، نیز در هنگام رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶، در برابر‬ ‫دوربین‌ها و مردمی که نظاره‌گر مناظره‌های انتخاباتی بودند، فاش کرد که قالیباف در سال ۱۳۸۲ نیز که دانشجویان در سالگرد وقایع ۱۸ تیر ۱۳۷۸ تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، خواستار شدت برخورد با دانشجویان و «حملات گازانبری» به آن‌ها شده بود.
 
‫قالیباف که یک سال بعد از حمله لباس شخصی‌ها و نیروی انتظامی به کوی دانشگاه تهران، در سال ۱۳۷۹ با حکم مستقیم آیت‌‌الله خامنه‌ای به فرماندهی نیروی انتظامی منصوب شده بود، در یک سخنرانی که فایل صوتی آن منتشر شده تأیید کرد که نامه سال ۷۸ به خاتمی را نیز او نوشته و سوار بر موتور و همراه قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس، در خیابان با چوب به سرکوب معترضان پرداخته و به گفته خودش، کف خیابان از بیت رهبری دفاع کرده است.
 
۱۰ سال بعد از حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۸، در سال ۱۳۸۸ نیز که اعتراضات گسترده مردمی‬ ‫به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، تهران و بسیاری از شهرها را فرا گرفت، محمدباقر قالیباف که شهردار شده بود، امکانات شهرداری را در خدمت سرکوب چندماهه اعتراضات مردمی گذاشت.
 
‫داستان شهردار شدن او در سال ۸۴ هم با حمایت مستقیم بیت رهبری رقم خورده بود.‬ ‫قالیباف در آن سال فکر می‌کرد نامزد مورد حمایت بیت رهبری برای انتخابات ریاست‌جمهوری است، اما در آخرین روزها و با چرخش بیت رهبری به سوی حمایت از محمود احمدی‌نژاد غافلگیر شد و در انتخابات شکست خورد. برخی شواهد نشان می‌دهد که این نخستین دخالت جدی مجتبی خامنه‌ای، فرزند آیت‌الله خامنه‌ای، در انتخابات بوده است.‬
 
‫احمدی‌نژاد که از شهرداری به ریاست‌جمهوری رسیده بود، تلاش کرد یکی از نزدیکانش را شهردار کند، اما قالیباف آن‌چنان‌که خودش در یک فایل صوتی گفته، با حمایت بیت رهبری شهردار تهران شد.
 
قالیباف در آن فایل صوتی می‌گوید در حالی که همه‌چیز چیده شده بود که یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد شهردار شود،‬ ‫محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبری، به او زنگ زده که همراهش به جلسه شورای شهر برود و در آن‌جا او به عنوان رئیس دفتر رهبری ابراز تمایل به شهردار شدن قالیباف را اعلام می‌کند و شهرداری او قطعی می‌شود؛ سمتی که ۱۲ سال ، یعنی تا سال ۱۳۹۶، در اختیار او باقی ماند؛ سالی که قالیباف برای بار سوم در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرد‬ ‫اما در نهایت مجبور به کناره‌گیری به نفع ابراهیم رئیسی، دیگر نامزد اصولگرا، شد.‬
 
با چنین پرونده‌ای از روابط درهم‌تنیده قالیباف با رهبری و فرماندهان سپاه و نیز شبکه شخصی قدرتمندی که او برای خود ساخته، بعید است از این به بعد نیز به نقش او در پرونده‌های متعدد فساد اقتصادی رسیدگی قضایی شود. ممکن است بسیاری‬ ‫او را با چنین پرونده‌هایی «فاسدترین سردار» بدانند، اما این سردار که حالا رئیس مجلس هم شده، بعید نیست بار دیگر هوس ریاست دولت نیز به سرش بزند‬.
+113
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  freedom of the press - تهران، ایران

  جای تعجب نداره و ارزش مقاله نوشتن در مورد اینها نداره. هر وقت شنیدید که یک انسان سالم با سابقه سیاسی اجتماعی مفید دارای مقام کلیدی در این رژیم فاسد شد آنوقت تعجب داره و ارزش نوشتن مقاله . در رژیم فاسد خمینی هر چه فاسدترین باشی سمت و بالاتری داری و ارج و قرب بیشتری داری نزد سران فاسد رژیم چون از زیر و بم هم بیشتر خبر دارند و نمی خواهند دستشون رو بشه پی بهم زیاد باج می دهند و سمت
  5
  82
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  (فاسد ترین سردار سپاه رییس مجلس شد)جای تعجب ندارد،در نظام فاسد اسلامی اگر یک فرد سالم رییس مجلس میشد جای تعجب داشت.البته در مجلس اسلامی بعنوان نمونه حتی یک فرد سالم هم وجود ندارد
  2
  76
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
  ۳۳
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان

  فاتحه باید خواند
  3
  57
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  از اول معلوم بود که قالیباف جنایتکار فاسد را ریس مجلس میکنن تا نفس نماینده های که همه مهره ریز و درشت نظام اخوندی هستند را بیشتر بفشارند و کسی که دربین این نماینده ها کمی از خود جرات و درایت نشان دهد که از مردم دفاع کند در برابر تمام ظلمهای که از طرف نظام اخوندی بر مردم میرود را زود نفسش را قطع کنن.
  3
  43
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  ۳۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  از این فاسدتر لاریجانی بود که امروز رسما مشاور رهبر شد. ولی عیبی ندارد، این را به فال نیک باید گرفت! چون فساد دسته جمعی شروع سرنگونیه هر حکومتی است. که احتیاجی به شورش هم ندارد، پایین میریزد. باید صبر کرد و دید.
  2
  42
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  یادتان هست که این 3 نفر مثلا مخالف یکدیگر و ملت برای رای دادن به کلیدساز بنفش صف کشیده بودند!؟ در صورتیکه تمام این ها هنرپیشگان و کارگزاران نمایش های یک حکومت هستند و به تناوب باید رل ادم خوبه و بده را بازی کنند و گر نه همه از دل یک خمره بیرون امده اند و همگی سر و ته یک کرباسند.
  1
  42
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  احتمالاً از این به بعد قالیباف عمامه و ریش روحانی رو میکشه روحانی هم پشت سر هم پس گردنی و تو سری به کله کچل قالیباف میزنه
  2
  22
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. مردمی که بشینه یا بذاره بره خارج به این امید که سیستم خودبخود بریزه پائین فاتحش خونده هست! حالا فرض کن این سیستم ریخت پائین شماها که هیچ کاری نمیکنید بجاش چی میخواهید قرار بدید؟ یه دیکتاتور دیگه یا یه شاهزاده که خارجی براتون میاره؟
  13
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان
  دکتر مهندس خلبان سردار گازانبر فاسد اختلاسگر مجرم, قاتل آدمکش کشتار دهه ۶۷ فرزندان ایران , و روباه بنفش [ که قصه این خود سر دراز دارد] که هیچ فرقی با پدر زنده یاد رومینا اشرافی نداره که طبق خاطرات اکبر کوسه اینهم پسرش را بضرب گلوله کشته. مملکت پارس دست این قوم فاسد تبهکار افتاده بقیه ماجرا بماند. اینها همان هایی نبودند که در رقابت رییس جمهوری پته همو انداختن رو آب؟ روسیاهان تاریخ.
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  ۶۲
  samak - پاریس، فرانسه
  البته اینرا باید دانست که استفاده از صفت مطلق"ترین"،در مورد این خودنامیده گان"سردار"، ممکن است به بقیه سرداران بر بخورد.
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
  ۵۱
  shirzan - برلین، آلمان
  خوب فاسد داریم تا فاسد اگر کسی فاسد باشه اما خاله اش زن رهبر باشه فاسد ژن خوبه . بقول نویسنده مزرعه حیوانات : همه حیوانات برابرند اما بعضی حیوانات برابرترند.
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::samak - پاریس، فرانسه::]. جدی می‌‌فرماهید ؟ اگر فراموش نکرده دست در دست همین سرداران . پاسبان سرا کوچه را به جرم جاسوس امپریالیست ترور می‌‌کردید. البته محل آموزش فرق می‌‌کرد. بعضی‌‌ها می‌‌رفتند پیش یاسر عرفات یاد می‌‌گرفتند. بعضی‌‌ها پیش جرج حبش. زرنگ بودند. این برادران دیگر. همه حلوا را برای خود. سر شما کلاه گذشتند. حالا هم که دست از همه جا بسته. فحش به مسیح علی‌ نژاد. نتان یاهو.آمریکا. سردار است دیگر. همان سال ۵۵/۵۶/۵۷ بودند. حالا سردار خودی .شما سردار بی‌ خودی
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
  ۳۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. آزاده جان من به دنیا نیامده ام که حکومت هارو سرنگون کنم. اصلا به دنیا اومدنم هم به دست خودم نبوده. حالا هم که اومدم میخوام آزادانه زندگی کنم و آزادانه نظراتمو بگم و آزادانه هم بمیرم. به خاطر همینه از ایران رفتم. واقعیت تلخ این است که تا آمریکا و انگلیس نخوان انقلاب آینده ایران هم اتفاق نخواهد افتاد. همانطور که سال 57 هم با میل آنها سریع اتفاق افتاد (پیشنهاد میکنم مصاحبه های مستند شاه را قبل انقلاب نگاه کن). همانطور که برای کشورهای عربی هم در سالهای اخیر اتفاق افتاد. این را هم مطمئنم جایگزین جمهوری اسلامی ایران یا خود جمهوری اسلامی ایران خواهد بود یا یکی که سرتا پا چشم و گوش آمریکا و انگلستان باشه. که متاسفانه متاسفانه متاسفانه تنها گوش و چشم آمریکا در حال حاضر مجاهدینه که اونم صد برابر از نظام ج ا غیر قابل تحملتره. و من شخصا به هیچ جوانی هم توصیه نمیکنم که برای آزادی کشورت بجنگ. چون با این کار بهش خیانت کرده ام و جنگ او فقط تبلیغی برای نگه داشتن اسم چهار حزب و سازمان خواهد بود.
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان
  [::shirzan - برلین، آلمان::]. اینجا باید بگی همه لاشخورها برابرند اما بعضی لاشخورها برابرترند
  1
  12
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.