ویروس‌شناس نامدار موسسه ووهان چین : ویروسی که اکنون شناخته شده تنها «نوک کوه یخی است»

 شی جنگ‌لی در فوریه ۲۰۱۷ در آزمایشگاهش در موسسه ویروس‌شناسی ووهانرادیو فردا :توماج طاهباز
شی جـِنگ‌لی، ویروس‌شناس نامدار چینی در موسسه ووهان، که سال‌هاست روی کروناویروس‌ها تحقیق می‌کند، و در مرکز توجهات در مورد مبدا ویروس کرونای سارس-۲ قرار گرفته، پس از مدت‌ها در یک مصاحبه تلویزیونی از تحقیقات خود دفاع کرده‌است.

اما دفاع از تحقیقات موسسه ویروس‌شناسی ووهان در این روزها که کنگره ملی خلق چین جریان دارد، تنها به خانم شی محدود نمانده‌است.

موسسه ویروس‌شناسی ووهان، مرکزی نیست که یکی دو سال اخیر مشغول به کار شده باشد، اما این روزها در مرکز توجهات قرار دارد و ظاهرا می‌رود که به یک رویارویی سیاسی جدید بین ایالات متحده و چین تبدیل شود.

شی جنگ‌لی نیز با تحقیقات سالیان سال خود در مورد کروناویروس‌ها چهره‌ای شناخته‌شده در محافل علمی، و از پژوهشگران ارشد آزمایشگاه ووهان است.

او روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه دولتی سی‌جی‌تن‌ان در چین، از تحقیقاتش دفاع کرده و گفته «به ما اجازه داده تا دلیل این سینه‌پهلوی ناشناخته را در مدت‌ زمان کوتاهی دریابیم».

اشاره این پژوهشگر به ویروسی‌ست که امروز در محافل علمی با عنوان کروناویروس سارس-۲، و در میان عموم با نام کرونا، ویروس کرونا، یا ویروس کرونای جدید شناخته می‌شود.

کروناویروس‌ها دسته‌ای بزرگ از ویروس‌ها هستند که می‌توانند عامل بیماری‌های مختلفی از سرماخوردگی تا کووید-۱۹ یعنی بیماری همه‌گیر فعلی باشند.
تحقیقات بر کروناویروس‌ها در چین
تحقیقات بر کروناویروس‌ها در چین، و البته در دیگر کشورهای جهان، سابقه‌ای طولانی دارد. اما این روزها به‌طور مشخص تحقیقات قدیمی موسسه ووهان و پژوهشگران چینی در مرکز توجه قرار گرفته است. به‌ویژه از این بابت که حتی مقام‌های دولت آمریکا نیز اتهام‌هایی را متوجه موسسه ووهان کرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی این اظهارات را مطرح کرده‌اند که ویروس جدید به‌دلیلی، یا حتی تصادفی، از آزمایشگاه به بیرون درز کرده، در ووهان و سپس دیگر کشورهای جهان شایع شده‌است. مقام‌های چینی اما می‌گویند آمریکا برای فرافکنی این اتهام‌ها را مطرح کرده و «هیچ مدرکی ندارد».

موسسه ویروس‌شناسی ووهان، زیر نظر آکادمی علوم چین اداره می‌شود و نخستین مرکز تحقیقاتی در سرزمین اصلی چین با سطح ایمنی زیستی «۴» است. آزمایشگاه‌های مختلف جهان، از نظر سطح خطرپذیری بین ۱، تا بالاترین سطح ریسک یعنی ۴ رتبه‌بندی می‌شوند.

برخی (اگر نه عمده) گمانه‌زنی‌ها، تئوری‌ها و فرضیه‌های مطرح شده در مورد موسسه ووهان مربوط به تحقیقاتی می‌شود که شی جنگ‌لی همراه شمار دیگر از پژوهشگران در گذشته منتشر کرده بودند.

برای نمونه تحقیقات شی جنگ‌لی و چویی جیه، از موسسه ووهان، در سال ۲۰۱۸ در نشریه نیچر که در مورد احتمال طغیان کروناویروس‌ها از خفاش‌ها، انواع این ویروس‌ها و مسائل دیگر نوشته شده است.

این دو پژوهشگر در سال ۲۰۱۷ این تئوری را مطرح کرده بودند که کروناویروس سارس (که در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ شایع شد) در خفاش‌هایی در مناطق دورافتاده استان یون‌نان رواج یافته بود.

آن‌‌ها به ویژه در مورد خفاش‌های نعل‌بینی چینی تحقیقات مختلفی کرده‌اند. پستانداری که گفته می‌شود به احتمال بسیار زیاد منبع کروناویروس فعلی هم هستند.

هرچند تحقیقات در مورد این خفاش‌ها و این‌که ممکن است عامل انتقال بیماری‌های همه‌گیر باشند نیز تازگی ندارد؛ برای نمونه در نوامبر ۲۰۱۵ پژوهشگران در مورد «شیوع انسانی» ویروسی شبیه سارس از طریق خفاش‌ها در آینده هشدار داده بودند. در آن زمان حتی این احتمال مطرح شد که ویروس‌هایی از راسته سارس موانع کم‌تری هم برای رسیدن به بدن انسان در برابر خود دارند.

در بهمن ماه سال پیش روزنامه ساوث‌چاینا مورنینگ‌پست مطالعات شی جنگ‌لی را نقطه عطفی در روند شناخت کروناویروس‌ها توصیف کرده بود، هرچند همان زمان نیز تاکید کرده بود او در مرکز فرضیه‌های انتقال ویروس از آزمایشگاه ووهان قرار گرفته‌است.

در حال حاضر بسیاری از پژوهشگران این موضوع که ویروس در آزمایشگاه تولید شده را رد می‌کنند. حتی نشریه نیچر در پی گسترش کووید-۱۹ بالای یکی از گزارش‌های قدیمی‌اش این توضیح را اضافه کرد که نمی‌تواند شیوع ویروس کرونای جدید را به این آزمایشگاه پیوند دهد، سندی برای تأیید این موضوع ندارد و دانشمندان همچنان بازار غذاهای حیوانی ووهان را به احتمال زیاد خاستگاه شیوع آن می‌دانند.

اما به نظر می‌رسد گمانه‌زنی‌ها و طرح فرضیه‌ها همچنان ادامه دارد. به‌ویژه که موسسه ویروس‌شناسی معروف و مجموعه‌ای که روی آن تحقیق می‌کند، خیلی هم از بازاری که گفته می‌شود ویروس از آن شایع شده، دور نیست.
اظهارات تازه شی جنگ‌لی... همزمان با کنگره ملی خلق
خانم شی روز دوشنبه به شبکه سی‌جی‌تی‌ان گفت «تاسف‌بار است» که دانش و سیاست به هم آمیخته‌اند.

او می‌گوید نتیجه سال‌ها تحقیقات او، تیم همکارانش و موسسه ووهان «به ما این امکان را داده که دلیل این سینه‌پهلوی مرموز را دریابیم».

شی جنگ‌لی افزوده سال‌ها تحقیقات روی خفاش‌ها، منبع و منشا ویروس و احتمال جهش آن بین دیگر انواع جانداران در آزمایشگاه او در موسسه ووهان، تجربه و راه‌حل‌های فنی برای مقابله با همه‌گیری را فراهم کرده است.

شی حتی هشدار داده که ویروسی که اکنون رویت و شناخته شده تنها «نوک کوه یخی است» و برای مقابله با همه‌گیری‌ها باید تلاش‌های بین‌المللی افزون شود.

پیش از او وانگ یان‌یی، مدیر موسسه ویروس‌شناسی ووهان، نیز در مصاحبه‌ای با سی‌جی‌تی‌ان گفته بود ویروسی که در تحقیقات سال ۲۰۱۸ به آن اشاره شده بود اساسا کروناویروس سارس-۲ نبود و ویروس دیگری بود.

در مجموع خانم وانگ نیز تاکید دارد که اتهام‌ها در مورد موسسه او به‌عنوان خاستگاه ویروس بی‌بنیاد است.

اما زمان پخش این مصاحبه‌ها ظاهرا اتفاقی نیست و می‌توان رد گمانه‌زنی‌ها در مورد آن را در شبکه‌های اجتماعی نیز یافت.

مصاحبه‌ها همزمان با آغاز فعالیت سالیانه کنگره ملی خلق چین پخش شده‌اند. نشست سالیانه‌ای که در آن مقام‌‌های ارشد چین، در راس آن‌ها رئیس‌جمهوری شی جین‌پینگ، از روند مقابله با ویروس کرونای جدید ستایش کرده و اعلام کردند بیماری را «کنترل کرده‌اند».

نشست کنگره ملی یک واقعه مهم در پهنه سیاسی جمهوری خلق به‌شمار می‌رود و امسال در زمانی برگزار شده که کووید-۱۹ بحرانی فراگیر را سبب شده‌است؛ چه در زمینه انسانی، چه در روابط سیاسی، چه در عرصه سلامت و بهداشت و چه در سپهر اقتصادی چین و جهان.

مصاحبه خانم شی در حالی پخش شده که طی هفته‌های اخیر کم‌وبیش اظهار نظر رسمی و مصاحبه‌ای از او پخش نشده بود. یکی از واپسین موارد پیش از مصاحبه اخیر، مربوط به پیامی می‌شود که در بهمن ماه در «وی‌چت» برای دوستانش فرستاده و نوشته بود «به زندگی‌ام قسم می‌خورم که این ویروس هیچ ربطی به آزمایشگاه من ندارد».

او سپس در اردیبهشت ماه بار دیگر به شبکه‌های اجتماعی بازگشت.

هر بار که سخنی از او می‌شود موجی از فرضیه‌ها و گمانه‌زنی‌ها، انتقادها و حملات از یک سو به سوی دیگر نیز، با نام او گره می‌خورند. بازتابی که نام او بار دیگر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده حاکی‌ست ماجرا نه تنها پایان نیافته، که ما نام شی جنگ‌لی را باز هم خواهیم شنید.
+13
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  قابل توجه باورمندان که گمان میکنند یک خدای خیالی که آن بالا نشسته از فرط بیکاری آسمانها و زمین را خلق میکند و اشرف مخلوقاتش را روی زمین قرار میدهد و سپس چپ و راست ویروس خلق کرده به جانشان میندازد. شاید خدا به یک دوره طولانی روانپزشکی احتیاج دارد.
  10
  58
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۷
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان

  قابل توجه افرادی که منتظر ظهور امام زمان بوده و هستندویروس کرونا همان امام زمان چینی میباشد
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد

  اعتماد به دولت چین دقیقا مثل اعتماد به عزرائیل برای زندگی بهتره.
  3
  45
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۵
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز، خدا از نظر شما خیالی است و از نظر ما بدیهی. دین شما برای شما و دین ما برای خودمان. کارل گوستاو یونگ روان شناس مشهور سوییسی: همانقدر که نمی توان خدارا اثبات کرد ، همانقدر هم نمی توان آنرا رد کرد. در ضمن آن دنیایی که تصور می کنید هیچ بدی را نمی بایست خدا درآن خلق می کرد، بهشت می بود نه کهکشان راه شیری. و در نهایت ، همانقدر که خداباوران بایست به آتئیست ها احترام بذارند، آتئیست ها بایست به خداباوران احترام بذارند.
  29
  20
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. اینکه کسی عقیده و نظر مخالف با شما داشته باشه بی احترامی نیست. حتی اگر به خدای شما توهین بشه خدا احتیاجی به دفاع کردن شما نداره و اگر شما به عقیده خودت مطمئن باشی نظر مخالف نباید تکونت بده. ابراز بیان و حتی نشان دادن احساسات منفی و توهین به یک ایدئولوژی که باعث فلاکت و بدبختی مردم شده طبیعی و کاملا نرماله. حداقل امیدوارم این را درک کنی و الکی برای خدایی که به تو نیازی نداره جبهه نگیری
  1
  19
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. سبکبال عزیز با این مثال اصلا نمیشه ذات هستی رو نفی کرد. ذات هستی رو نمیشه یک مغز متفکر شناسوند بلکه میتونه صرفا پیوستگی جهان آفرینش باشه. یک نیرویی ما بین اجزا. وقتی شما شرافت رو بر پول ترجیح بدی یعنی یک نیروی ماورایی زندگی زمینی در وجود شماست و میتونه میل شما رو به تکامل غالب کنه. تلاش شما برای خوب بودن یعنی تلاش برای تکامل و این تکامل نمیتونه صرفا یک زندگی در کالبد این دنیا باشه. بلکه جهت نزدیکتر شدنت به اصل ذاتت هست. یک موجود زنده بدون رو شبیه یک ربات هوشمنده که از درون خودش چیزی نمیجوشه. انسانها و حیوانات در شکم مادر احساساتشون رو بروز میدن. خوب پس اگر روح داریم این روح منشا خارج از این زندگی داره و اون منشا صرفا دات هستی و خداس. البته این نظر منه و اصرار ندارم بپذیری
  15
  5
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  انسانیت و انسان بودن خیلی سخت تر از دینداری و خداپرستی هست. به همین دلیل خیلی ها از سر تنبلی و باورهایی که محیط بهش تحمیل کرده، خودش رو با اسم خدا و دینداری مشغول میکنه، در حالیکه کل روز داره سر مردم کلاه می‌زاره.
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  مثلا ابولا توی کنگو شروع شد،از همین دست ویروسهاست توی انواعی ازخفاش،اینها هم آسیا هم آفریقاهم اروپا زندگی میکنن نوع خاصی خفاشها که زندگی گروهی دارندوویروسها بین آنها می چرخه ،حتی اگه خفاش نخورند ولی ادار شون با مردم وحیوانات تماس پیدا میکنه واین چرخه انتقال تکمیل میشه
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. خب جناب بیخدا یی که بجای یک کشور کمونیستی و بهشت بشریت مثل کره شمالی . کوبا .ونزئوئلا ،چین مثل تمام توده ایها و داس و چکش کشهای زمان ان خدا بیامرز رفتی کشور شیطان بزرگ، مثلا اگر خدایی باشه یا نباشه چه مشکلی در حماقت بشر حل میکنه، اصولا شما چپیها خدا یا طبیعت هم چپول خلقتون کرده،درست مثل تودیهای ایران از همه چیز میگن خودشون را گهمه فن حریف میدونند برای اینکه بگن چیزی هم حالیشون است در هر چند جمله که بلغور میکنند میگن لنین این و گفت و استالین اون و مائو این و تروتسکی این، وقتی هم یکی میگه خب اینها همش درست که گفتی، چرا فلانی فقیر است چرا فلانی احمق و چرا فلانی دروغگو، بجای جواب منطقی شروع میکنند به جبهه گرفتن در مقابل خدا، حالا به فرض هم خدایی نباشه چه تاثیری در مورد درمان کرونا داره؟. اینشتن جالب گفته ، دو چیز بی انتها است،حماقت بشر و عالنم هستی، هرچند د مورد عالم هستی من اطمینان کامل ندارم!
  11
  1
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. من فقط یک جواب منطقی از این باند عرق شده در حماقت میخواهم ، حماقت تو چه ربطی به وجود یا عدم وجود خدا داره؟نقله برادر حاستم طایی هم برای اینکه خودش را مشهور کنه سعی کرد در چاه زم زم جیش کنه،البته به قول سعدی این مثل همان جمله سعدی است: اصطلاحاتی است مر ابدال را***که نباشد ز آن خبر اقوال را.من به هر مسلکی و دینی احترام میکذارم جز سقط پرستی و بیمنطقی!.
  5
  3
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. شما میتونی به هر چیزی میخواهی باور داشته باشی،اما فکر نکن توجیهی داره.به یه روح یا موجود خیالی که اون بابا نشسته و زلزله و سیل و رعد و برق میفرسته تا آدمها رو‌تنبیه کنه! و دارو دسته اش نشستن حرکات آدمها رو کنترل میکنن و یادداشت میکنن تا بعد از مرگ تصمیم بگیره تو آتش شکنجه اشون کنه یا بفرستتشون بهشت خانم بازی و لواط با غلمان و شراب خوری.هندیها هم‌ هزارها خدا دارن.بعضیهاشون شکل ماهی هستن،بعضی ها موش و بعضی ها زن ۴ دست یا مردی که سرش سره فیل هست ! اینها هم آزادن این قصه های بچه گونه رو باور کنن درست مثل شما.منکه فرقی بین تخیلی و مسخره بودن قصه هاتون نمیبینم! بعضی ها هم فکر میکنن خدا سه بخش داره ! یه بخشش که پسرش هست فرستاده و بعد زجر کشش کرده و بعد دوباره زنده! و حالا قراره یه روز برگرده!! خلتصه از این قصه های ابلهانه زیاده!
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. همسایت گرامی، قصد و حتی بنیه بحث کردن را ندارم و فقط یک سوال ساده میپرسم و شما سعی کنید با مراجعه به وجدان خود در نهایت صداقت پاسخ آن را به خودتان بدهید و لزومی هم نمیبینم که پاسختان را اینجا درج کنید. من از شما میپرسم که اگر شما قدرت خدا رامیداشتید آیا دنیا را بهشت خلق میکردید و یا با خلق کهکشان ها از جمله راه شیری که اشاره کردید، لابلای خلقیات تان بدی و زشتی و فلاکت هم حواله مخلوقاتتان میدادید؟
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. امیر خان گرامی، تلاش من برای خوب بودن و رسیدن به تکامل نه بخاطر این هست که در آرزوی زندگی ابدی در بهشت موعود، خودم را از سوختن در جهنم نجات میدهم. من تلاش میکنم که انسان خوبی باشم تا با خوب بودنم نقشم را در بهشت ساختن دنیا و زندگی فعلی ایفا کرده باشم. اعتقاد شما به وجود روح که من آنرا غریزه و وجدان مینامم باعث میشود که در بروی شارلاتانیزم و وعده های دروغین برای زندگی پس از مرگ باز بماند و البته تاریخ گواه آنست که همیشه یک تعداد معدود با سو استفاده از این تفکر زندگی را بر اکثریت حرام کرده اند. اگر در دوران پهلوی هنوز به دین و اعتقادات مذهبی توجه میشد بخاطر این بود که تازه میخواستیم از جهالت ۱۴۰۰ ساله خارج شویم و قدمهای اول را در روشن کردن افکار عموم بر میداشتیم. مثل تغییر مبدأ تاریخ از هجری به شاهنشاهی و ده ها اقدام ریشه ای مشابه. از اینکه کامنت اول من را لایق اظهار نظر دانستید متشکرم.
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::ordak - بن، آلمان::]. شما لابد کامنت های سابق من را نخواندید که من را چپی و کمونیست تصور میکنید. حالا از بحث وجود خدا پرهیز میکنیم، اما یک نکته آخر از کامنت شما که نقل قولی از انیشتن بود من را خیلی کنجکاو کرد. نوشتید که به گمان شما عالم هستی انتهایی دارد، لطفاً توضیح بیشتری بدهید. آیا منظورتان اینست که روز قیامتی در راه است و آنرا انتهای عالم هستی تصور میکنید؟
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. از اینکه بدون غرض و با ذهنی روشن، همزمان با ابراز اعتقادتان از نظر من نیز حمایت کردید سپاسگزارم.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. با توجه به اینکه سگها موجودات بسیار فهمیدت و باوفا هستند آیا حیواناتی مثل سگها هم برای تکامل یافتن آفریده شده اند؟
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۴
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. بله کاملا موافقم، من همیشه به خداناباوران چه در دنیای مجازی و چه حقیقی توهن نکرده ام ولی اونها هستند که تا می خواهی چیزی بگی می گن، کجاست خدای شما و یا کجایند خداباوران .
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. واقعا کجاست؟؟؟این توهین نیست. من خودم به خدا اعتقاد دارم البته خدای خودم نه خدای مسلمانها و این یک باور قلبی است ولی در عین حال عملا من و شما نمیتوانیم چیزی را ثابت کنیم. بود یا نبودش ، دنیای پس مرگ یا نیستی و چکونگی اش عملا اثبات نشده.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. استاد گرامی هدف من هم مثل شما روشنگری است وباید دست به دست هم دهیم تا مردم از این خواب دینی بیدار شوند.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آش با جاش - سیاهکل، ایران::]. وجود خدا هیچ ارتباطی به دین و دینداری نداره. ادیان و مکاتب جمیعا ساخته تفکر و احساس بشر هستن. واقعا خیلیها هنوز باور به وجود خدا و ذات هستی رو برابر با دینداری میدونن.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. دیپلمتو گرفتی میخوای دیگران رو روشنگری کنی؟.
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. تو که هنوز نمیدونی آفرینش موجودات بر چه مبنایی هست و نمیدونی بین ارزش آفرینش سگ و حیوانات و انسانها تفاوتی نیست و همه از ثمره های نظام هستی هستن چطوری میخوای دیگران رو روشنگری کنی؟ باوفایی سگ و مهربانی سگ از نظر تو تکامله. کسی نگفت مهربانی و باوفایی نشانه تکامله. در ضمن از نظر من تکامل یافته ترین حیوان گربه و کلاغه . پس اینجا تبلیغ سگ نکن. حیوانات روحی از جنس انسانها دارن. فقط این روح محصور به کالبد حیوانیشونه. همونطور که روح ما محصور به کالبد انسانیه. من گفتم اعمال درست انسان رو به سمت تکامل میبره. در ضمن همه حیوانات مهربون هستن. فقط اونایی که مستقل هستن نیازی به مهربونی و وفا به انسان ندارن. سگ به دلایل نیازهاش به انسان وابسته میشه. والا چه دلیلی داره سگها به پستترین و کثییفترین انسانها وفا و محبت میکنن. تحلیلت خیلی بچگونه بود.
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. سبکبال جان ما نمیتونیم بحث وجود خدا و ذات هستی رو به مباحث دینی و مذهبی و بهشت و جهنم وصل کنیم. اصلا شما فکر کن خدا یا ذات هستی صرفا یک نیروی محیط بر آفرینشه که روحی که در کالبد اجسامی مثل انسان و حیوان هست از این نیرو نشات گرفته. این نیرو نیازی نیست با دین و مذهب مقیاس بشه. بحث ما وجود یک سرمنشا و نظم در جهان آفرینشه که برای ما ناشناخته هست اما اثرات و نشانه هاش وجود داره. شاید روح ما در حصار این جسم و کالبد و این دنیا در عذابه و تکاملش برگشتن به منشا خودش هست. روح ما اگر تکامل پیدا کنه انگار کدهای برگشت به منشا خودش رو پیدا میکنه و اگر تکامل پیدا نکنه سرگردان خواهد ماند تا در کالبدی دیگه شاید تکامل پیدا کنه. بسیاری از معیارهای ذاتی ما خارج از زندگی دنیایی هست.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ما جز خیلی کوچیکی از این آفرینشیم و در توهم چرندیات ادیان و مکاتب و شاعرها و نویسنده ها خودمون رو مرکز ثغل آفرینش و اشرف مخلوقات میدونیم و این اشتباه و توهم باعث شده فکر میکنیم نظام هستی باید بر وفق مراد ما پیش بره. نظام هستی بر اساس یک نظم پیش رونده و تغییرات در حرکته و اتفاقات زندگی ما و تولد و مرگ ما هم در این سیر هست. سیل و زلزله و بدبختی که جز خیلی واضح و روشن اینم حرکت و تغییرن.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. میبینم شما آگاهی کامل از آفرینش موجودات مختلف را دارید!! واقعا دکترین خداشناسی و آفرینش برازنده شماست!! دانستن اسرار آفرینش موجود تکامل یافته ای مثل شما را ساخته!
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. سگ نسخه ضعیفتر گرگ هست بادخالت انسان اهلی شد وباقی موند وگرنه منقرض میشد
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. فقط میتوانم اظهار امیدواری کنم که اعتقاد به وجود روح، ذات و نظم آفرینش و نیروی ناشناخته باعث نشود که در های بیشتری بروی خرافات باز شوند و عده ای سودجو که خود را رابط بین این نیرو و بشر معرفی میکنند، دار و ندار ما را به توبره بکشند.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اصلا هیچ اتفاق مستند و معتبری از تواناییهای ماورایی انسان در این جسم نه دیده شده نه ثابت شده و تا حالا همش کلاهبرداری بوده. تنها ارتباطی که بین یک روح خارج از جسم و داخل جسم میتونه اتفاق بیوفته چیزهایی شبیه به خواب. چیزی مثل ارتباط ذهنی. اینکه فیلم میسازن و مردم رو سرگرم میکنن دلیل بر این اعتقادات نیست. من شخصا قول میدم هیچوقت خرافاتی نباشم و اتفاقا خیلی برعکس هستم و زیادی در مقابل خرافات از جمله ادیان بی خیال و بی توجه هستم. حتی از بچگی. یه بار سر کلاس جلوی یک مسیحی به آخوند استاد اخلاق گفتم از نظر قوانین آفرینش ممکن نیست مریم بدون اینکه همسر یا دوس پسر یا نفهمیده در خواب رابطه ای داشته باشه بچه دار بشه. خود لقایی فقط در گیاهان هست. اتفاقا طرف که مسیحی بود خندید گفت چه میدونم.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. متشکر از توضیحتون. مهم همین هست که خرافه را ترویج ندهیم و حتی اگر عقاید و باور هایمان متفاوت هستند، با دید روشن و بدون اغراض با هم برخورد بکنیم. سلامت و پاینده باشید.
  0
  2
  جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. مخلصم سبکبال عزیز
  0
  0
  جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
  نظر شما چیست؟