یک مقام قضایی با تشریح جزئیات قتل دختر تالشی: پرونده به‌طور ویژه رسیدگی می‌شود

یورونیوز :جان احمد آقایی، معاون دادگستری گیلان گفت که به پرونده قتل دختر ۱۴ ساله تالشی به‌صورت ویژه رسیدگی می‌شود.

رومینا اشرفی، دختر متولد سال ۱۳۸۵ در روستای سفید سنگان لمیر از بخش حویق تالش بود که پدرش در تاریخ یک خرداد ۱۳۹۹ با ضربات داس وی را کشت. او دلیل قتل دخترش را اختلافات خانوادگی و فرار وی از خانه عنوان کرده است.

با این حال معاون دادگستری گیلان در شرح جزییات بیشتری از ماجرا گفت: «در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه این دختر به همراه پسری ۲۹ ساله متواری می‌شود و یک روز پس از آن پدر این دختر شکایتی تحت عنوان آدم ربایی در دادسرای شهرستان آستارا مطرح می‌کند و پرونده جهت بررسی در دستور کار دادسرا قرار می‌گیرد. پس از دستگیری پسرجوان، وی به مدت ۲۴ ساعت بازداشت می شود.»
چرا دختر نوجوان تحویل خانواده‌اش داده شد؟
وی درباره اینکه چرا دختر تحویل خانواده شد، گفت: «بازپرس با مشاهده اینکه پدر از روی مهربانی و گذشت از اشتباه دختر چشم پوشی کرده است؛ وی را تحویل خانواده می‌دهد. پدر دختر با مهربانی که از خود نشان می‌دهد، اعتماد بازپرس را جلب می‌کند و به همین دلیل بازپرس از تحویل وی به خانواده اطمینان خاطر داشته است.»

طبق نوشته رسانه‌های محلی رومینا به دلیل حفظ امنیت جانی خود و آشنایی با خلقیات پدرش، تمایل به بازگشت به خانه نداشته است.
قتل چگونه رخ داد؟
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در تشریح چگونگی قتل گفت: «پس از اینکه فرزند تحویل خانواده می‌شود آن‌ها شب را در منزل یکی از بستگان در آستارا ساکن می‌شوند و شرایط کاملا معمولی و طبیعی بوده است، ولی فردای آن روز به روستای خود مراجعت می‌کنند و مشخص نیست آنجا چه اتفاق غیر عادی‌ای افتاده است که در هنگام غروب و وقتی دختر در خواب بوده، پدر، دختر خود را به قتل می‌رساند.»

وی با بیان اینکه این دختر، قربانی خشونت خانوادگی شده است، افزود: «فارغ از انگیزه پدر در به قتل رساندن دختر خود، چنین جنایتی به هیچ عنوان از نظر قانون قابل پذیرش نیست و این پرونده به‌صورت ویژه رسیدگی خواهد شد.»
دو پرونده در دادسرا
طبق گفته این مقام قضایی ایران پدر دختر در حال حاضر در بازداشت است و پرونده ای نیز درباره رابطه نامشروع و آدم ربایی در دادسرا در حال رسیدگی است.

از روز گذشته که پس از گذشت پنج روز، ماجرای این قتل به رسانه‌ها راه پیدا کرد، واکنش‌های بسیاری نسبت به آن صورت گرفت.

معصومه ابتکار، معاون امور زنان رئیس جمهوری ایران در توئیتی نوشت: «‏قوانین محکم در قبال جنایات بازدارنده هستند. کاش تلاش دلسوزان زودتر نتیجه می داد. با پیگیری و درخواست دولت و مجلس لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در آخرین مراحل است.»

اما در واکنشی متفاوت کبری خزعلی، عضو شورای‌عالی انقلاب ‌فرهنگی در توییترش رومینا اشرفی را نوجوانی توصیف کرد که به بلوغ زودرس رسیده است و مقصر این ماجرا را فضای مجازی و آموزش‌های نامناسب عنوان کرد: «خون رومینا اشرفی ها بر گردن مسئولانی است که با آموزش های نامناسب(۲۰۳۰) و رها کردن فضای مجازی باعث شده اند نوجوانان به بلوغ جنسی زودرس برسند!»

از سوی دیگر این خبر با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و برخی آن را با قتل ناموسی به تصویر کشیده شده در فیلم خانه‌پدری ساخته کیانوش عیاری مقایسه می‌کنند. فیلمی که به‌اتهام سیاه‌نمایی سال‌ها توقیف بود.

با این حال کیانوش عیاری، درباره قتل رومینا با طعنه به ایسنا گفت: «این اتفاق‌ها در ایران رخ نمی‌دهد. من این شایعات را باور نمی‌کنم.»
+9
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  من اینجا بس دلم تنگ‌ست. و هر سازی که می‌بینم بدآهنگ‌ست. بیا ره‌توشه برداریم،. قدم در راه بی‌برگشت بگذاریم،. ببینیم آسمانِ "هر کجا" آیا همین رنگ‌ست؟
  1
  41
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  سینه چاکان آقا و شرکا کجاید؟ بیائید اینجا ببینم چی‌ دارید بگید؟ بیاید از خط آقاتون دفاع کنید. اگر شرف دارید توی چشمهای رومینا نگاه کنید و کامنت بگذارید...بیاید از قانون مجازات اسلامی که قصاص برای پدر قائل نیست دفاع کنید د بیاید دیگه
  2
  41
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  بازپرس باید طبق اظهارات رومینا؛ پی به شیطان صفتی آن قاتل میبرد و آن دختر را تحویل بهزیسیتی میداد.بازپرس هم در این قتل شریک است
  1
  32
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  قانون مجازات اسلامی (شما بخونید قانون مجازات وحشی ها): اگر پدر یا جد پدری دختر رو بکشه قصاص نمیشه. حالًا اگر کسی غیر از پدر یا جد پدری دختر رو بکشه برای قصاص کردن قاتل، خانواده مقتول باید نصف دیه قاتل رو بدن، چون زن نصف مرد حساب میشه. اونوقت میگیم یک میلیارد و نیم دیوانه داریم توی دنیا که صبح تا شب ١٧ بار باسن رو به هوا میکنن خیلی ها رگ گردنشون باد میکنه.
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  کدام محاکمه؟ مگر در اسلام عدالت وجود دارد؟ از قبل تمام زن ها برده و محکومند. اینجا هم پدر مالک دخترش تلقی شده و بعد از چند ماه از زندان ازاد میشود. در هیچ مذهبی مثل اسلام زن زار و خفیف نیست
  2
  31
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  قصاوت این پدر از حد تصور بیرونه. من جون دادن و زجه یک حیوان را نمیتونم تحمل کنم و این نامرد سر دختر خودشو مثل خربزه بریده. نفرین بر تو و غیرت پوچ تو و مذهب تو
  2
  35
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::senator x - تهران، ایران::]. جنابان بازپرس و پلیس و همه تب شیعیگری داشته و چون طرف سنی هست باید توی سر دختر بزنند.
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  [::aarian - تهران، ایران::]. کاربر عزیز کاری به آقا و ماقا نداره!!! باور ما ایرانی‌ها در خرافات دینی و حتی بیشتر آیت مه بهش میگویند تعصب . در ایران و‌ همه کشورهایی که دارای تعصبات فرهنگی، مذهبی، نژادی هستند این جنایات اتفاق می افتد. مشکل ایرانیان اینه که کتعصب و زیادرو هستنددر همه چیز وگرنه با توجه به تاریخ و دوران رنسانس باز ایرانیان نباید به دام مذهبیون می افتادند. پس مشکل ما هستیم خود ما. پرمدعا و فیلسوف دهر ولی در اصل احمقانی هستیم که باید خودمان تجربه کنیم نه اینکه از تجربه دیگران استفاده کنیم.
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  باز هم نکته ی بسیار عجیب در تصویر مرگ این دختر بینوا. نام ۵ مرد فامیل نوشته شده بعنوان بستگان مقتول..زنان فامیل جزو بستگان نیستند. نام اول اسم پدر قاتل است با پیش درامد...پدر گرامی رومینا..عجببببببببببب
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  مرگ بر افراد متعصب وحکومت اپارتاید و پشتیبان بیشعوری
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. نفرین بر پدر او و غیرت او ولی نه بر مذهب او بلکه بر مذهب مرد شیطان صفتی که با نوجوانان ارتباط عاطفی و عشقی می گذاشت.
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶
  ۳۵
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
  با اینکه مردم امریکا به اصطلاح ما بی غیرتن ولی چندین بار دیده شده که یه شهروند معمولی به قدری از شنیدن چنین وقایعی یا حتی کمتر از این به شرف و مردونگی ش برخورده که بلند شده رفته خودش طرف رو کشته بعدم به پلیس گفته نمیتونستم بشینم و ببینم این جانی نفس میکشه. زندانشم رفته . اگه چیزی به اسم غیرت وجود داشته باشه اینه نه اون کثافتی که زورش به دختر بچش میرسه. یه مرد پیدا نمیشه ...
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. تند نرو. دقیقًا مذهب پدر که نگاهش به زن همینه.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۸
  نظر شما چیست؟