جزییات تازه از قتل رومینا اشرفی؛ یک پیامک به پدرش فاجعه را رقم زد

ایران وایر :بعد از انتشار گزارش قتل فجیع «رومینا اشرفی» دختر دانش‌آموز اهل روستای لمیر از توابع تالش- منطقه حویق، افراد زیادی با «ایران‌وایر» تماس گرفتند و درباره فردی که رومینا به همراه او فرار کرده و بازداشت شده بود، اطلاع‌رسانی کردند.

به گفته یکی از این منابع آگاه، این فرد با نام کوچک «بهمن» فردی بالغ و ۲۸ تا ۳۰ ساله است: «او آدم خوب و خوش‌نامی در منطقه نیست. قبلا با دو دختر دیگر هم کاری مشابه رومینا کرده بود و خانواده‌های دخترها آن‌ها را برگردانده‌ بودند. رومینا و بهمن فقط یک ماه و نیم باهم دوست بودند. رومینا به خواست خودش با او فرار کرد اما بعدازاینکه بازداشت شدند گفته بود قصد ازدواج با او را ندارد و پشیمان شده است.» او می‌پرسد: «آیا این مرد با کودکی زیر سن قانونی وارد رابطه شده نباید تحت پیگرد قانونی باشد؟»

به گفته این فرد مطلع بعد از فرار رومینا با بهمن، پدر رومینا به منزل پدری بهمن رفته و از او سراغ فرزندش را گرفته است: «پدر و مادر این پسر مدت‌هاست باهم اختلاف دارند نه خودشان باهم حرف می‌زنند نه با پسرشان. وقتی پدر رومینا به خانه آن‌ها رفته و سراغ بهمن و رومینا را گرفته پاسخ بسیار توهین‌آمیزی از آن‌ها دریافت کرده که خشم او را از این ماجرا صدچندان کرده است.»

این منبع آگاه ضمن نکوهش خشونتی که از سوی پدر رومینا صورت گرفته، می‌گوید: «پدر رومینا معتاد نبود و مواد هم مصرف نمی‌کرد شاید این حرف‌ها را کسی زده تا بعدا بتواند در دادگاهی که قرار است برگزار شود برای او در مجازات تعزیری تخفیف بگیرد. خانواده پدری رومینا دامدارند. به لحاظ مذهبی هم آدم مومنی است و کربلا هم رفته است.»

پیش‌تر منابعی که خبر قتل رومینا را به ایران‌وایر داده بودند احتمال وجود دلایل مذهبی در بروز این قتل را رد کرده بودند. آن‌ها معتقد بودند پدر رومینا به دلیل مصرف مواد روان‌گردان دست به ارتکاب این جرم زده است؛ اما در اطلاعات تازه‌ای که به دست ما رسیده گفته می‌شود خانواده رومینا مسلمان شیعه و خانواده بهمن سنی مذهب بوده‌اند و بخشی از مخالفت‌ها در این ماجرا ریشه‌های مذهبی داشته و به همین مسئله بازمی‌گردد.

«تی‌وی‌پلاس» در مصاحبه‌ای با بهمن از قول او نوشته است که دلیل اصلی مخالفت پدر رومینا با او اختلاف بر سر مذهب بوده است. او که در این مصاحبه فردی ۳۵ ساله معرفی شده، گفته است: «کسی را برای خواستگاری از رومینا فرستاده بودم اما ازآنجایی‌که مذهب ما یکی نبود، مخالفت کردند. به همین خاطر هم دختر به من گفت که پدرم رضایت نمی‌دهد و باید فراری‌اش بدهم. همین شد که باهم فرار کردیم و پنج روزی ناپدید شدیم. بعد از این ماجرا بود که پدرش در پاسگاه حویق از من به جرم آدم‌ربایی شکایت کرد.»

او گفته از سوی پدر رومینا به «بی‌هوش کردن رومینا» و «دزدیدن طلاهای او» متهم شده است.

بهمن می‌گوید برخی وابستگان واسطه شده بودند تا این دو نفر به عقد هم دربیایند و مساله ختم شود اما پدر رومینا با پلیس به مراسم می‌آید و مانع جاری شدن صیغه عقد آن‌ها می‌شود.یکی از منابع آگاهی که با ایران‌وایر تماس گرفته است بعد از بازداشت رومینا و بهمن، آن‌ها می‌گویند که قصد ازدواج داشته‌اند. پدر رومینا او را تهدید می‌کند که اگر به خانه برگردد آسیبی به او نخواهد رسید اما اگر با بهمن بماند هر جا که این دو را باهم ببیند رومینا را خواهد کشت. رومینا به خانواده‌اش تحویل داده می‌شود و بهمن در بازداشتگاه می‌ماند.

اینکه به چه شکل بهمن از بازداشتگاه آزاد شده مورد سوال است. عده‌ای می‌گویند کلانتری در ازای دریافت یک‌میلیون تومان پول او را رها کرده و برخی هم می‌گویند این مبلغ وجه‌الضمان یا قرار وثیقه او برای آزادی تا زمان برگزاری دادگاه بوده است.

منبع آگاهی که با ایران‌وایر گفتگو کرده است می‌گوید: «شواهد نشان می‌‌دهد بعدازاینکه رومینا به خانه برگشته جو حاکم بر خانواده و خانه آرام بوده و پدر و مادر بر خود مسلط بوده‌اند چراکه دختر به خواب رفته و مادر خانواده برای شست‌وشوی لباس‌ها به حمام می‌رود. در همین فاصله از سوی بهمن پیامک، تصویر یا ویدیویی به پدر رومینا ارسال می‌شود. محتوای این پیامک هرچه بوده باعث خشم و جنون آنی پدر شده است. او در حمام را از پشت به روی مادر قفل کرده و کودک بیچاره را در خواب به قتل می‌رساند.»

یکی از اهالی آن منطقه برای ایران‌وایر نوشته که بهمن یکسری عکس و فیلم نامناسب از رومینا داشته که آن‌ها را به پدر رومینا می‌فرستاده و او را تهدید به آبروریزی می‌کرده است.

یکی از دیگر از افراد مطلع از قتل رومینا به ایران‌وایر می‌گوید: «رومینا یک برادر کوچک‌تر هم دارد. مادر و برادرش از خانه پدری او رفته‌اند. مادرش بی‌قرار است. می‌خواهد از پدر رومینا جدا شود و فقط مجازات او را از قانون می‌خواهد.»

مطابق قانون مجازات اسلامی قتل رومینا توسط پدرش مشمول مجازات مرسوم قتل عمد یعنی «قصاص» نخواهد بود. چراکه ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی می‌گوید «پدر یا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی‌شود و تنها به پرداخت دیه قتل به ورثه مقتول و تعزیر محکوم خواهد شد.»

یکی از کاربران توییتر با نام کاربری سیما که به نظر می‌رسد به شرایط قومی و منطقه‌ای تالش آشناست در رشته توییتی در صفحه شخصی‌اش نوشته است: «من در مورد مناطق دیگر کشور نظر نمی‌دهم اما بعید می‌دانم در تالش کسی قاتل یک پرونده قتل ناموسی را ستایش کند. از گذشته، دخترهای زیادی در مسایل عشقی‌ عاملیت داشتند و (خوب یا بد) از نوعی راه‌حل سنتی برای اعمال‌نظرشان استفاده می‌کردند اما چنین قتلی تا جایی که می‌دانم در این منطقه کم‌سابقه است.»
انتشار تصویر آگهی ترحیم رومینا  در فضای مجازی نیز واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است. نام پدر، پدربزرگ، برادر و عموهای رومینا در آگهی ترحیم ذکر شده است .بسیاری از  کاربران با اشاره به این که نام پدر رومینا در صدر آگهی ترحیم قرار گرفته در حالی که او دختر نوجوان را به طرز فجیعی به قتل رسانده به موضوع مردسالاری و ادعای مالکیت مردان روی زنان و حمایت از آن‌ها در قوانین جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند رضا شکرالهی در توییتر اما به  جمله دیگری در متن آگهی ترحیم توجه کرده است. در انتهای اعلامیه با رنگ قرمز نوشته شده: «ضمنا مجلس زنانه نیز همزمان و در همان مکان برگزار خواهد شد.» شکرالهی نوشته: «کلیدی‌ترین و گویاترین کلمه‌ی این اعلامیه همان «ضمناً» است که پای متن آمده. زن در کلیتِ جمهوری اسلامی و نیز بخش‌های گسترده‌ای از جامعه‌ی اسلامی، حضور و وجود و شخصیتش «ضمنی» است. و تا چنین است، #رومینا_اشرفی ها همچنان کشته یا قربانی خواهند شد.»
+15
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Freddy - فرانکفورت، آلمان

  لعنت به این افراطی بودن دینی که پدر بچه نازنین خودشو بکشه. بابا والا به خود خدا قسم هیچ جای قرآن ننوشته بچه نازنینت را سر ببر . تا کی میخواهید خر و احمق بمانید.
  1
  47
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  کلا تو خیلی شهرستانها ازدواج زیر سن قانونی پذیرفته هست و از طرف مردم انجام میشه برای همین از طرف حکومت هم عمدا پوشش گذاری میشه
  2
  20
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۵
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  پدر که فقط نام پدر رو یدک می بره، موجودی نفهم و زبونه ، اون تا آخر عمر در آتش درون خواهد سوخت اما چه سودی برای رومینا ی پرپر شده داره. و همینطور مادر تا ابد داغدارش. اما زبون تر از پدر، همون شیطان صفت سنی مذهب ،مردی که با نوجوانان هوسرانی می کرد، و در نهایت با نهایت رذالت با ارسال چیزی پدرش رو به قتل برمی انگیزه. مطمئن باشید او که شیطان اصلی ماجراست، از قانون به سادگی رهایی پیدا می کنه.
  3
  24
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  در ارومیه هم بیشتر اراذل و مزاحمان دختران از جنس تهدید و ارعاب و یا فریب ، از اقلیت سنی مذهب هستند. ماجرای قتل وزنده زنده آتش زدن پسر مهابادی توسط سه همکلاسیش به خاطر یک دختر را دو سال پیش یادتون هست. این جماعت استعداد عجیبی به جانی شدن و فراموش کردن احساسات و عواطف انسانی دارند. نمونه بارز اونها داعش که در اروپا هم عضو یا جلاد می گیره، طالبان، وهابیون عربستان، جماعت اسلامی پاکستان، گروه ریگی در ایران، بعثی های عراق،چچنی ها و نمونه فریبکارش اردغان و آک پ ترکیه. لعنت خدا بر همه اشون.
  7
  19
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  یه چیزی رو بعضیا نمیفهمند اونهم فرهنگ دهات هست. توی دهات زود برای آدم حرف درآورده میشه شما زنت با یه مردی سلام علیک کنه یکی ببینه فردا صبح میبینی کسی باهات حرف نمیزنه همه میگن این زنش خرابه . اینرو هم درنظر بگیرید اون پدر چه بلایی سرش اومده اون دختر رو دیگه همه بعنوان خراب میدیدن و مردهای دهات همه میخواستن ترتیبش رو بدند..فرهنگ کثیف خودمونه یه زن بدبخت شوهرش معتاد باشه طلاق بگیره هرجا بره بخواد زندگی کنه فورا حتی مردهای زن دار تا میشنوند جلوی زن خودشون میگن جون یه زن بیوه خوشکل چه موقعیتی...بعضی از زنهاشون هم اصلا ناراحت نمیشند که بره با یه زن دیگه هم یه حالی بکنه...تا فرهنگمون این هست این مسائل هم هست
  0
  28
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. شهر شما رو نمیدونم ولی در کل سنی ها از شیعه ها مردم منطقی تری هستن جون دینشون مثل شیعه احساسی نیست حسین حسین بزن توی سر خودت نداره....برای اونا محرم سال نو هست و هیچوقت لباس سیاه نمیپوشند زیاد هم دور قبر مرده ها نمیرند بپلکند
  12
  13
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. ما شیعیان حاضریم مشهد ، کربلا و قم و نجف سامراء بریم و زیارت کنیم و حسین حسین بگیم، حتی اگه برای خدا فرق نداشته باشه، ما رو که آدم می کنه و همین مذهبی بودن نمی ذاره که گناه کنیم و عاطفیمون می کنه، - این همون پراگماتیزم در علوم سیاسی مکتب غربه- و همون سنی هایی که به قول شما منطقی هستن ،داعش، بعث، النصره و اخوان المسلمین هستند که راحت سر می برند، چقدر مسیحی در مصر، احمدی در پاکستان، و یزیدی در عراق، شیعه در عربستان سر بریدند یا کشتند.
  6
  9
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
  ۵۴
  ali-Dk - لونگبو، دانمارک
  این حـ... بی شرف خلافکار چون در روستا به گفته شاهدان پرونده خوبی نداشته و خلافکار بوده به گفته شاهدان به غیر از رومینا این بلا را سر ۲ دختر دیگر آورده اگر اینترنت این بی شرف را بررسی کنند شاید بیشتر از اینها دختران را اغفال کرده باشد بی شرفی از قیافش می بارد هم این حـ... و خواهرش دروغ می گویند که پدر رومینا معتاد بوده بعد از اینکه رومینا را از چنگ این لی شرف بیرون کشیده عکس یا فیلمی مه نباید پدر رومینا مشاهده می کرده برای پدرش ارسال می کند که اگر رومینا را به این حـ... ندهند آبرو ریزی می کند پدر رومینا از ناراحتی و چه عکس یا فیلمی بوده دست به قتل می زند البته با کار پدر رومینا هم موافق نیستم دختری که ۱۴ سال دارد هنوز چیزی از زندگی نمی داند به قتل برساند به گفته شاهدان پدر و مادر این حـ... هم با هم حرف نمی زدند اگر من قاضی بودم این حـ... و خواهرش را به اعدام محکوم می کردم که دیگر کسی غلط کند دختر کسی را که زیر سن قانونی هست پنهان کند .
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. اون که میگی مذهبی بودن خرافی هست برای همین هم ثباتی نداره ولی اهل سنت ایمانش بر اساس کتاب و سنت رسول هست و واقعی هست برای همین خیلی کم ازش عبور میکنه شما دوروییی رو توی شیعیان میبینی مخصوصا تقیه که اصلا قانون شیعه هست! در مورد گروههای وهابی نوشتی اونها اقلیت هستند و اکثریت اهل سنت اونطوری نیستند و ضمنا وهابی واکنش به همین شیعه شماست وهدفش درگیری با شیعه هست و ربطی به اهل سنت نداره
  8
  6
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. نه قم خوبه نه کاشان لعنت بهر دو تا شان
  1
  15
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
  نظر شما چیست؟