ارزیابی ارتش اسرائیل از نخستین تحولات پس از درگیری بین آمریکا و ایران / حزب‌الله، اسرائیل را موشک باران خواهد کرد

سایت رویداد 24 :ارزیابی‌های ارتش اسرائیل حاکی از آن است که هر گونه برخورد بین جمهوری اسلامی در ایران و ایالات متحده، موجب وقوع واکنشی از سوی حزب الله علیه اسرائیل می‌شود.

زهیر أندراوس در رای الیوم نوشت: در شرایطی که رئیس جمهور آمریکا در حال برانگیختن اختلافات با جمهوری خلق چین است، و در زمانی که تحلیلگران معتقدند واشنگتن به دنبال مقابله نظامی با پکن است، شبکه ۱۱ تلویزیون عبری «کان»، که وابسته به هیئت پخش رسمی جدید تل آویو است، به نقل از منابع امنیتی، نظامی و سیاسی بلند پایه در دولت جدید عبری، آورد: ارزیابی‌های ارتش اسرائیل حاکی از آن است که هر گونه برخورد بین جمهوری اسلامی در ایران و ایالات متحده در خلیج فارس یا عراق، موجب وقوع واکنشی از سوی حزب الله علیه اسرائیل می‌شود، اما همزمان، ارزیابی‌های امنیتی در تل آویو تاکید می‌کند که اقدام اسرائیل برای حمله پیش گیرانه به حزب الله نیز کاملا اشتباه است.

 این منابع در گفتگو با شبکه ۱۱ تلویزیون عبری افزودند: ارتش اسرائیل اخیرا فعالیت‌های حزب الله را در منطقه مرزی زیر نظر داشته و معتقد است حزب الله در حال تلاش برای عبور از مرزها، بویژه در مناطقی است که جزء دیوار امنیتی نیست.
علاوه بر این، گزارش شبکه ۱۱ حاکی از ان است که ارتش اسرائیل موفق به متوقف کردن عملیات قاچاق سلاح از لبنان به سمت اسرائیل شده است. با این حال، منابع نظامی صهیونیست معتقدند در هر مقابله نظامی، حزب الله تلاش می‌کند در ساعات اولیه، یک اقدام سریع انجام داده و طی حملات موشکی، اسرائیل را هدف بگیرد، بویژه آنکه ظرفیت‌های هجومی حزب الله پیشرفت زیادی داشته است.

این شبکه عبری همچنین تاکید کرد که با وجود تمام احتمالات، ارتش اسرائیل بر این عقیده است که حزب الله از حمله به اسرائیل می‌ترسد، به این دلیل که حزب در موسسات دولتی لبنان نفوذ دارد و در صورت حمله به اسرائیل، چیز‌هایی برای از دست دادن دارد. همچنانکه صهیونیست‌ها حمله نظامی به حزب در زمان فعلی را نیز نادرست می‌دانند.

در همین رابطه، در دهمین سالگرد فرار ارتش اسرائیل از جنوب لبنان و بازگشت آن به عمق دولت عبری، تحلیلگران مسائل نظامی شبکه ۱۳ تلویزیون عبری به نقل از منابع امنیتی بلند پایه در منظومه امنیتی دولت اسرائیل، از نگرانی اسرائیل در مورد اقدام حزب الله برای اشغال تعدادی از شهرک‌های اسرائیلی در شمال آن، خبر دادند، آنچه که در صورت وقوع، تاثیر بدی روی مردم اسرائیل و فرماندهان آن خواهد داشت. به همین دلیل، نیرو‌های ارتش اسرائیل تلاش می‌کنند مانع از اشغال شهرک‌ها توسط حزب الله، حتی برای چند ساعت، شوند، چرا که این اتفاق، در صورت وقوع، در تاریخ رژیم صهیونیستی ثبت می‌شود.

از سوی دیگر، عاموس یادلین، ژنرال اسرائیلی، رئیس سابق بخش اطلاعات نظامی در این دولت، تاکید کرد که جنگ سایبری، به صورت موقت، راه حل خوبی است، از این جهت که هزینه کمتری داشته و از تمرکز بالایی برخوردار است و مهمتر از همه آنکه می‌تواند پنهانی باشد و انگشت‌های اتهام را متوجه صهیونیست‌ها نکند. اما مساله نگران کننده آن است که اگر این درگیری به یک جنگ منتهی شود، در این شرایط، ایران در معرض خطر بزرگی قرار می‌گیرد، از این رو، یادلین معتقد است که درگیری‌ها در حدود اولیه باقی می‌ماند، به این دلیل که به نفع هیچ یک از طرف‌ها نیست
+11
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟