نمایش قدرت آتش آمریکا در آب‌های خلیج به مثابه احرازآمادگی بازدارنده

العربیه :مسئولان آمریکایی عنوان کردند که ارتش این کشور «قدرت شدید آتش» را هفته گذشته در آب‌های خلیج، به نمایش گذاشته و اقدام به رزم آیش‌ها و تمرین‌های مشترک نظامی میان اکثر یگان‌های نظامی آمریکا در منطقه خلیج کرد.

به گزارش فاکس نیوز، این اقدامات در پی اولتیماتوم ارتش آمریکا به شناورها در آب‌های خاورمیانه در مورد نزدیک شدن به کشتی‌های جنگی آمریکا تا فاصله 100 یاردی و پس از بروز رویارویی‌های تحریک آمیز با قایق‌های توپ دار ایران، انجام گرفت.

مسئولان نظامی آمریکا در بیانیه‌ای مطبوعاتی، خاطر نشان کردند که جنگنده ای سی 130 دبلیو نیروی هوایی آمریکا در فاصله 19 تا 21 مه، در رزم آیش با مهمات حقیقی در آب‌های خلیج به همراه اسکادران بالگردهای هوانیروز آمریکا و یگان‌های گوناگون دریایی، شرکت کرد.
به گفته لانس لیشر، فرمانده نظامی آمریکایی «در این رزم آیش، فرصت بسیار گران بهایی برای ادغام قدرت بسیار عالی آتش جنگنده‌ای سی 130 دبلیو در رزم آیش‌های نیروهای دریایی، دست داد که تمرینی برای انجام حملات بسیار دقیق، سریع و مرگبار علیه تهدید‌های فرضی یگان‌های دریایی بود».

لیشر در ادامه گفت: «این هماهنگی بسیار پیچیده که شامل یگان «سوکسنت»، تفنگ داران دریایی و نیروی دریایی می‌گردد، بر گسترده توان مندی‌های دفاعی ما در برابر هر گونه تهدید احتمالی در جریان فعالیت قانونی ما برای حمایت از امنیت دریایی و شرکای منطقه ای ما در آب‌های خلیج، می‌افزاید».
تمرین با مهمات حقیقی در همان روز، آغاز گردید که ارتش آمریکا، پس از مزاحمت‌های قایق‌های توپدار سپاه پاسداران برای ناوهای جنگی آمریکا در آب‌های خلیج، بشدت ضرورت حفظ فاصله 100 یاردی با شناورهای خود را گوشزد کرد.

گفتنی است که قایق‌های توپ دار ایران چندی پیش در اقدامی که ارتش آمریکا آن را «خطرناک و تحریک آمیز» خواند، مبادرت به نزدیک شدن به ناوهای جنگی نیروی دریایی آمریکا کرده بودند که به گفته ارتش آمریکا، این قایق‌ها تا فاصله 10 یاردی نیروهای آمریکایی نیز رسیدند.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سپس ضمن اولتیمانوم به ایران در توئیتی نوشت: «اگر این مزاحمت‌ها ادامه یابد، قایق ها منهدم و غرق خواهند شد».

شناورهای ایران در سالیان اخیر همواره در کار ایجاد مزاحمت برای کشتی های آمریکا در آب های خلیج و تنگه هرمز هستند که کانون عبور 20% از نفت جهان می‌باشد.

دامنه تنش میان ایران و آمریکا پس از خروج یک جانبه ترامپ از برجام در سال 2018 به شدت بالا گرفت.

تابستان گذشته نیز صحنه یک سری حملات فزاینده علیه نفتکش‌ها و دیگر مراکز در منطقه خلیج بود که نقطه اوج آن در ژانویه گذشته بود که آمریکا طی عملیات پهبادی در بغداد، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه را به قتل رساند.
+36
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  امریکا چون جلوی کشتیهای نفتکش نظام اخوندی را نگرفت پیش از رسیدنشان به ونزئلا , امریکا به دنیا نشان داد که نیروهای نظامی امریکا ان نیروهای دلیر و پرقدرت ساله های گذشته نیستن.
  41
  23
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۴
  ۳۳
  persianfighter - لندن، انگلستان

  خلیج فارس ...خلیج فارس. خلیج همیشگی فارس ... خلیخ ایران ...چون تمام ساتراب های ایران (کشورهای عربی خلیج فارس ) جز حیطه تمدنی ایران و خاک گذشته ایران و خاک اینده ایران هستند
  4
  36
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۳
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  منظور البیخ العربیه از "خلیج", خلیج خوکهاست یا خلیج همیشه فارس؟ یکی ممکنه اینو بهشون تفهیم کنه که کیشمیش دم داره؟
  2
  28
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۹
  ۳۱
  mosyiran - کرایستچرچ، نیوزلند
  بعد از قضیه نفت کش ها که به ونزوئلا رسید ابرویی برای ارتش امریکا نمونده. این رزمایش ها و خط و نشون کشیدن ها خیلی تکراری و مسخره هست دیگه کسی شما رو باور نمیکنه. از وقتی احمدی نژاد (ترامپ) تو امریکا رئیس جمهور شده به شدت مواضع مقامات امریکایی پراکنده شده.به طور مثال یک هفته قبل از اومدن نفت کش ها به کارائیب گفتند اجازه نمی دهند ایران تحریم ها رو دور بزنه بعدش ناو جنگی فرستادن اخرش هم با همراهی ناوهای امریکایی بار جمهوری اسلامی رسید و جمهوری اسلامی اعتماد به نفسش بیشتر شد. امریکا متاسفانه الان در وضعیتی هست که حتی جمهوری اسلامی به کاخ سفید هم حمله کنه امریکا جوابی نخواهد داد.
  10
  11
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  العربیه یِ المَلَخیه (( دور از جونِ عرب زبان های عزیز ایرانمون )) شاخابِ پارس یا همون خلیج فارس خودتون یعنی خلیجِ همیشگیِ فااااااااارسسسسسسس .
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۳
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  تیم ترامپ مثل تیم اوباما نیست لازم باشه بمب اتم هم میزنه . این تیم مثل اخوندا از جنس کقتاره فقط دریدن بلده. منعفتش در اون بوده که نفتکشها رو نرنه اگر نیاز بود همه اونا رو غرق میکرد .
  13
  10
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۳
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  مطمئنا همه کارتن تام و جری را دیده اید مثل روابط ایران و امریکا میباشد
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  mosyiran - کرایستچرچ، نیوزلند دوست عزیزم بنظرت جواب دیوونه ها را باید با دیوونگی داد ؟؟ امریکا راحت میتونست نفکش ها را میخ کوب کنه اما اون هوشیارتراز آخوندا و دارو دسته هاش هستند اونا به موقع خود عمل می کنند
  3
  7
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶
  ۳۶
  امیددانا - کانادا، کانادا
  العربیه سعودی چقدر متعصب هست نمینویسه خلیج فارس و فقط مینویسه خلیج. شاهزاده رضا دیبا و ابی هم میگن دیگه نمیگیم خلیج فارس تا عربا ناراجت نشن.
  2
  0
  جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۸
  ۳۶
  امیددانا - کانادا، کانادا
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. به مالیدن و ماله کشی مشغولی!. چه کارمندی هستی با پشتکار و بدون خستگی دائم اینجا از آمریکا و عربستان دفاع میکنی
  4
  2
  جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  امیددانا - کانادا، کانادا. شما هم همان ماله کش رزیم هستی هرچه آخوندا بهتون گفتند چشم بسته قبول میکنید دنیا عوض شده مردم بیدار شدند و شما همچنان در خواب . بخواب عزیزم بخواب که ایران ما نیازی به بیداری شما و امثال شماها ندارد مردم بیدار و هوشیار هستند
  2
  3
  جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶
  نظر شما چیست؟