پدر پویا بختیاری با انتشار شعری در معرض اتهام «عرب ستیزی» قرار گرفت

العربیه :در پی انتشار اشعاری از سوی منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، موجی از جدال در فضای مجازی بر انگیخته شد زیرا برخی این اشعار را برخی «نژادپرستانه و فاشیستی» و برخی دیگر «عرب‌ستیزانه» توصیف کردند، هر چند چند ده هزار نفر از ایرانیان بدون در نظر گرفتن متن شعر زیر پُست او لایک گذاشته‌اند.
شعر بادکوبه‌ای در صفحه منوچهر بختیاریمنوچهر بختیاری پدر پویا بختیاری از قربانیان اعتراضات آبان ماه گذشته در صفحه اینستاگرام خود شعری از مصطفی بادکوبه‌ای، شاعری که اشعار عرب‌ستیزش مشهور است، منتشر کرده که واکنش‌های انتقادی گسترده‌ای در پی داشت.
پویا بختیاری از قربانیان اعتراضات آبان 98 در بخشی از این شعر آمده است: «خیز و از پاکی سیاوش برخوان ... جز فریدون و بجز پور و پشن هیچ مگو///دل من نیز سرای موهوم عرب ...بگذر از تازی و از رنج و مهن هیچ مگو».

روزنامه‌نگاری به نام امیر ابتهاج درباره این اشعار در صفحه تویئترش نوشت: «متنی که منوچهر بختیاری، پدر زنده‌یاد پویا بختیاری در اینستاگرام نوشته، سراسر فاشیستی‌ست. خیلی ساده و صریح تقسیم‌بندی افراد به نژادشون و برتر دونستن نژاد خود، نژادپرستانه‌ست.» کاربر دیگری به نام سیاوش حسام هم نوشت: «پست جدید آقای منوچهر بختیاری، پدر جان باخته پویا بختیاری، نمونه کامل نژادپرستی ‌و #ناسیونالیسم کور منحط است که نهایتش فاشیسم است، پویا بختیاری یک جان باخته است، مانند هزاران جان باخته و‌ سربدار دیگر نه به فاشیسم نه به نژادپرستی، نه به نژادپرستی و عرب هراسی و تنفر از عرب !»
منوچهر بختیاری پس از آن وارد فضای شبکه‌های اجتماعی شد که پسرش پویا بختیاری در 25 آبان 1398 در مهرشهر کرج کشته شد. منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری پس از مرگ پسرش تلاش‌های زیادی برای زنده نگاه داشتن یاد فرزندش و دیگر کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه 98 انجام داد و بارها از سوی نهادهای امنیتی ایران تحت فشار قرار گرفته و بازداشت شد. برخی کاربران عرب اهوازی و دیگر فعالان قومیت‌های ایرانی نیز به شدت به این پست عکس‌العمل نشان داده، ضدیت با هرکدام از نژادها را در تضاد با برابری قومیت‌ها در ایران و در تناقض با آن دانستند.

منوچهر بختیاری که خود از قومیت بختیاری است، پیشتر مطلبی در ضدیت با نژادها یا قومیت‌های دیگر منتشر نکرده است، او اما هنوز نسبت به اعتراضات به شعر عرب ستیز بادکوبه‌ای واکنش نشان نداده است.

شورای ملی ایران نیز بدون در نظر گرفتن مضمون «عرب‌ستیز» آنچه را آقای بختیاری منتشر کرده، آن را باز نشر کرده است.
عرب‌ستیزی در ایران
با اینکه چند میلیون از شهروندان ایرانی در استان‌های ثروتنمد جنوبی، عرب هستند و کشورهای عربی از غرب و جنوب در همسایگی این کشور قرار دارند، با این همه هر از چندی اشعار، شعارها و برنامه‌هایی تلویزیونی با مضامینی «عرب‌ستیز» رواج پیدا می‌کند که از مصادیق واضح نژادپرستی است.

بادکوبه‌ای که منوچهر بختیاری شعر او را در صفحه اینستاگرامی خود بازنشر کرده بیشتر با شعر «خدای عرب» بی‌محابا اعتقادات عرب‌ستیز خود را در قالب شعر منعکس کرد.
بادکوبه‌ای در کنار پرچم شیر و خورشید و پرچم حزب پان ایرانیستدر این شعر آمده است: «مرا به قعر جهنم ببر خدای عرب به شرط آنکه نیاید در آن صدای عرب». این شعر با واکنش شدید عرب‌های اهوازی رو‌به‌رو شد.
+24
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  یه سری تاریخ رو نمیدونن اینکه ایران قبل از اسلام هم عرب داشته دوم اینکه ایران ساسانی مردمش همه ناراضی بودند چون یه دیکتاتوری بدی بوده خسروپرویز 20 تا بچه های خودش رو و خیلی از امیرهای ارتش رو میکشه ..و مردم توی شهرهای مرزی خودشون درها رو برای ارتش اسلام باز میکنند از بس از خودشون ناراضی بودند ....داستانش طولانیه درکل اسامی خسرو و فریدون و اینا دردی از ما دوا نمیکنه
  25
  10
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۱
  ۴۲
  رک و راست - لندن، انگلستان
  بازم سر و کله روزنامه نگار و روشنفکر و یه عده که سرشون پر از ......پیدا شد و در مملکتى که فرهنگ و اعتقادات و مال و مکنت و سیرت نیک و . توسط اعراب به غارت رفته، پرچم ضد نژادپرستى بر افراشتند. امثال همین عقده اى هاى بى سواد که فرق احیا کردن فرهنگ و هویت یه تمدن غارت شده، به دست اعراب تازى، رو با نژادپرستى نمیدونند پایه گذار عنقلاب ٥٧ به سرکردگى اعراب و مسلمین مهاجر از هند و عراق و لبنان و فلسطین بودند. لازم به توضیح نیست که تنها رمز موفقیتشون بهره بردن از عقاید و خرافات ایرانیان عرب پرست نسبت به ائمه وحشى و بیابانگرد و تشنه به خون آریایى بود. پس شماهایى که زنده کردن غرور ملى و حس تمامیت خواهى فرهنگ اصیل ایرانى و هویت تاریخى و . رو به نژاد پرستى تشبیه میکنبد همانا هیچ فرقى با دروغ سرایان دزد عنقلابى به اصطلاح روشنفکر سال ٥٧ ندارید.
  9
  22
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  چهارده قرن تخریب تمدن فرهنگ قتل غارت جنایت دزدی اسارت بندگی بردگی و در این چهل سال هم فرزندان همان مهجران مهاجم اشغالگر متجاوز وحشی بدوی . تازی صفت تازی پرست برو تاریخ بخوان و خوب دقت کن بعد ببین فاشیست ریسیست دگر ستیز و دشمن انسانیت کی هست . عربی بیاموز و خوب به رادیو و تلوزیون اعراب نگاه کن و ببین در موردت چی میگن . تو ورزشگاهها فرودگاه وووووووو ببین برخورد عرب چی هست در موردت . چهارده قرن عرب به نام الله ادم کشته یا دگری . این همه جو گیر نشو عرب صدات میکنه کلب یعنی سگ . با سر بلندی و شادمانی دشمن اسلام و اسلامگرا هستم .
  9
  26
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  شورای ملی ایرانیان و پان ایرانیست ها صرفا یک گروه محدود و ناشناخته و شاخه ای از حکومت جمهوری اسلامی هستن. شعارها و قوانینشون هم با جمهوری اسلامی مو نمیزنه. پدر پویا بختیاری ندانسته در دام اونها افتاده. جالبه مادر و پدر پویا تورک هستن و از افکار فاشیستی و فارسیسم پان ایرانیست ها و شورای ملی الافان وصل به جمهوری اسلامی خبر ندارن.
  16
  4
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
  ۴۰
  sorosh azadi - تهران، ایران
  این آقای بادکوبه ای پرونده اش سرشار از تناقضات هست و در جهت ماموریت سخیف سیستم امنیتی جمهوری اسلامی برای ایجاد تفرقه در بین قومیتهای ایرانی قدم بر میدارد. با نگاهی گذرا به رزومه این فرد به راحتی این تناقضات دیده می‌شود. ایشان تحصیلات حوزوی دارند و دو نمونه از تالیفات ایشان به عنوان های زیر است: ۱. تصحیح و اعراب‌گذاری مفاتیح‌الجنان. ۲. نگاه قرآنی به حافظ! دوستان تنها هدف سیستم امنیتی از برپا داشتن چنین جنجال مضحک بی حرمت کردن پرچم ملی ایران، بی اعتباری مبارزات مدنی، و ایجاد تفرقه در قومیتهای ایران هست. ایران با وجود تمام قومیتهایش ایران شده است. یکایک ما باید پاسدار حرمت قومیتهای ایران باشیم. هم میهنان عرب ما در طول فراز و تشییب های تاریخی همیشه دل در گروی مام میهن داشته اند. شاهد آن هم حفظ تمامیت ارضی این سرزمین در کرانه نیل گون شاخاب پارس در برابر سیاست های نادرست و زیاده خواهانه برخی کشورهای عربی همسایه مانند چشم داشت به سه جزیره ایرانی این پهنه آبی می باشد. آگاه باشیم تا دوباره در دام بازی های نخ نما شده این حکومت جهل و فساد نکردیم.
  6
  14
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::رک و راست - لندن، انگلستان::]. شما برای احیای تمدن گذشته خودت نیازی به حمله به هویت کنونیت نداری همینطور که یه یونانی نیاز نداره زبان امروزی یونان و دینش رو بکوبه برای اینکه یونان باستان رو احیا بکنه...چقدر شما زبان فارسی قدیمی رو احیا کردید؟ چند نفرتون میتونن خط میخی بخونند و بنویسند؟ چرا دارایی خودت رو وقف نمیکنی توی ایران یه ساختمون بخری تبدیلش کنی به مدرسه ایران باستان ؟ چند میلیون باستانی طلب هستید؟ نفری صد دلار بذارید هزارتا مرکز باستان درست کنید خوب...مگه آخوندا میتونن بیان جلوی اتحاد شما رو بگیرند؟ شما که حتی توی خارج نمیتونید با هم یه سمینار راه بندازید !!! اگر میتونستید همون پلیس آلمان یا کشور دیگه مامور میفرستاد کسی نتونه اذیتتون هم بکنه !!!چند تا کلاس زبان پهلوی رو که همین چند وقت نوشته بود این آخوندا براتون درست کردند؟
  13
  7
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان::]. شما ایرانی شیعه چهل ساله اومدی گفتی میخوام کشورای عربی رو بگیرم حکومت واحد تشکیل بدم معلومه باید در برابرت موضع بگیرند!! اونهمه به عثمانی خیانت کردید داغون شد کسی براحتی فراموش نمیکنه.
  14
  9
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  ۴۲
  رک و راست - لندن، انگلستان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. کدوم هویت کنونى؟ مشکل اینجاست که ما هویتمون رو از دست دادیم، همون هویتى که فردوسى بزرگ براى احیا کردنش ٣٠ سال و خاندان شریف پهلوى ٥٠ سال براش زحمت کشید ولى من مطمئنم شما هنوز هم وضو میگیرى و قرآن می خونید. با تمام عرایضم بنده و خیلیهاى دیگه خارج کشور عضو هیچ گروه سیاسى و سمینارى نیستیم هر چند شاهزاده رضا پهلوى با توجه به لیاقت و شایستگیهاشون تنها کسى هستند که توانایى اداره ایران به نحو شایسته اى رو دارند. اگر کوچکترین اعتراضى به گفته بنده بکنى معلوم که حتى نمیدانید یک فرد لایق و توانا براى اداره ایران چه خصوصیاتى باید داشته باشد "عرب هر که باشد مرا دشمن است". همانطور که هنوز معنى این گفته رو نمیفهمید.
  0
  0
  یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
  نظر شما چیست؟