مرگ مردی سیاه‌پوست در بازداشت پلیس سفید آمریکا؛ اخراج چهار مامور+ ویدیو

فیلم بازداشت جورج فلوید را یکی از شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی گذاشت
بی بی سی :پلیس فدرال آمریکا اعلام کرده که درباره مرگ مردی سیاهپوست که در بازداشت پلیس مینه‌سوتا جان داده است تحقیق می‌کند. همزمان پلیس مینه‌سوتا اعلام کرده که چهار پلیس دخیل در این ماجرا اخراج شده‌اند. انتشار فیلمی از پلیس که زانویش را بر گردن این مرد گذاشته، احساسات بسیاری را در آمریکا برانگیخته است.

در این فیلم، مرد سیاه‌پوست به نام «جورج فلویپ» که به نظر می‌آید حدود چهل سال سن دارد، به سختی در حالی که تقلا می‌کند نفس بکشد، به پلیس سفید پوستی که وزنش را روی گردن او انداخته می‌گوید: «نمی‌توانم نفس بکشم.»

پلیسی که در فیلم دیده می‌شود از ماموران اداره پلیس مینیا‌پولیس، بزرگترین شهر ایالت مینه‌سوتا است. اداره پلیس مینه‌سوتا می‌گوید که ماموران در پاسخ به اعلان وقوع جرم به محل بازداشت این مرد رفته بودند؛ مردی که به گمان آنها مشخصات او با یک فرد مظنون به جعل همخوانی داشته است.

پلیس مینه‌سوتا تایید کرده مردی که در فیلم است روز دوشنبه در بازداشت پلیس جان داده است. به گفته اداره پلیس دلیل مرگ او «یک حادثه پزشکی» در «هنگام برخورد با پلیس» بوده است.
هشدار : ویدیو شامل صحنه های دلخراش میباشد +18
شیوه مرگ این مرد، بسیار شبیه به مرگ «اریک گارنر» در سال ۲۰۱۴ در نیویورک است.

آقای گارنر هم سیاه‌پوست بود و وقتی پلیس برای دستگیری او به گلویش فشار آورد، با آخرین نفس‌هایش تکرار می‌کرد: «نمی‌توانم نفس بکشم.»

سرنوشت غم‌انگیز آقای گارنر و جمله تاثربرانگیزش باعث شد که بسیاری از فعالان حقوق رنگین‌پوستان آمریکا مثل شعار از این جمله استفاده کنند و سعی کنند توجه همگان را به «خشونت پلیس علیه اقلیت‌های نژادی» جلب کنند.
مقام‌های محلی چه می‌گویند؟
چهار افسری که در واقعه بازداشت و مرگ این مرد سیاه‌پوست دست داشتند، پیشتر به مرخصی اجباری فرستاده شدند اما روز سه‌شنبه شهردار اعلام کرد که این افراد اخراج شده‌اند.

اداره پلیس گفته که فیلم‌ دوربین‌های متصل به لباس ماموران را در اختیار دارد و از آنها تحقیق می‌کند.

اداره پلیس مینیاپولیس همچنین از اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، خواسته که درباره نقض حقوق شهروندی مرد سیاه‌پوست تحقیق کنند.

«جیکوب فری»، شهردار مینیاپولیس، از جامعه سیاه‌پوستان ایالت عذرخواهی کرده است.

او گفت: «سیاه‌پوست بودن در آمریکا نباید به معنای حکم مرگ باشد.» آقای فری همچنین گفت که به مدت پنج دقیقه افسر سفید‌پوست پایش را بر گلوی آقای فلوید فشار می‌داده و به درخواست کمک او هیچ توجهی نمی‌کرده است. «وقتی که شما تقاضای کمک می‌شنوید، باید کمک کنید. این افسر در آزمون ابتدایی‌ترین احساس بشری مردود شد.»

صدای شاهدان عینی در فیلم‌هایی که از این واقعه در دسترس است شنیده می‌شود که به مامور پلیس می‌گویند بهتر است به آقای فلوید اجازه تنفس بدهد. شاهد دیگری به پلیس می‌گوید که از بینی آقای فلوید خون می‌آید. دیگری می‌گوید که بهتر است پایش را از روی گردن او بردارد.

بعد از پنج دقیقه آقای فلوید بی رمق می‌شود. او را به بیمارستان می‌برند و در آنجا جان می‌دهد.

مرگ آقای فلوید در ایالت مینه‌سوتا در زمانی روی داده که نتیجه تحقیق درباره مرگ مردی سیاه‌پوست به دست چند مرد سفیدپوست در ایالت جورجیا هنوز مشخص نشده است.
+57
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  البته کار این پلیس ها غیر انسانی هست ولی تعداد خلافکار در بین سیاه پوستان امریکا خیلی زیاد هست
  75
  35
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این پلیس ها خیلی اگاهانه این جنایت وقیح را جلوی چشم مردم نشان میدهند تا ترس و وحشت در جامعه وجود داشته باشد . وقتیکه پلیسها در روز روشن بدین شیوه جان یک انسان را میگیرند , هزار رحمت به ان جنایتکاری که مخفیانه قتل را انجام میدهد.
  6
  92
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  من مخالف دموکراسی آمریکایی نیستم، ولی این صحنه ی غم انگیز، ان روی دیگر وحشی گری پنهان را در جامعه ی آمریکایی نشان می دهد، که همه ی ما علت انرا می دانیم
  2
  84
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  یک مظنون به جعل رو طوری دستگیر می کنند که انگار جانی سریالی رو گرفتند. امیدوارم عدالت اجراء شه .
  2
  75
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
  ۳۳
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج

  اگر دوربینی نبود الان این چهار نفر تو دفتر کاری قهوه میخوردن شب هم برا فامیل تعریف میکردن و میخندیدن ، قاضی هم داشت قر کمر میداد که شواهدی نیست و آدمهای حاضر هم بر حس نژادی شهادت داده اند . .
  1
  95
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸
  ۳۰
  Vj1919 - بالتیمور، ایالات متحده امریکا

  آهان این یعنى خشونت که متعستفانه هر روز تو آمریکا رقم میخوره و تک و توک بعضى هاش دیده میشه. پلیس ایران غلت کنه بتونه همچین کاره بکنه ، از پلیس آمریکا وحشىتر نداریم وسلام
  12
  41
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۱
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  وقتی ترامپ نژاد پرست رییس جمهور باشه پلیس و مردم هر غلطی بخواند میکنند.
  17
  43
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  زود قضاوت نکنید. در این مملکت قانون حکمفرماست. فعلاً این چهار پلیس اخراج شده اند و محاکمه آنها مشخص خواهد کرد که تا چه حد به قانون احترام گذاشته میشود و اگر چنانچه بدلیل نژاد پرست بودن هیئت ژوری تبرئه بشوند آنگاه انفجاری بزرگتر از گذشته را شاهد خواهید بود که تا چندین روز شهرهای بزرگتر این مملکت را به آتش کشید. در ایران شاید بخاطر بی تفاوتی ما سپاه جنایت میکند، اما در آمریکا حتی اکثر سفید پوست ها حامی قانون هستند و با چنگ و دندان از حقوق شهروندی همه دفاع میکنند.
  38
  14
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۱
  ۳۰
  Vj1919 - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  تصاویر گویاى همه چى هست احتیاجى به ژورى نیست[::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::].
  4
  23
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  درواقعاکثر آمریکایهای نژاد پرست همان نسل آلمانیها هستند که سالها پیش به آنجا مهاجرت کردند. ایالتهایی هم که اکثرا به ترامپ رای دادند همان ایالتهایی هستند که جمعیت آلمانی تبارها بیشتر است. نقشه انتخاباتی ایالتهای آمریکا را با نقشه ایالتهای آلمانیتبار را مقایسه کنید متوجه میشوید. حتی ترامپ با افتخار یک بار گفت که خون آلمانی در رگهای خود من است. کلا نوع نژادپرستی آلمانی با نژادپرستی های دیگر فرق میکند. آلمانها بسیار سیستماتیک و عقیدتی کار میکنند و دست خودشان هم نیست، کلا خود را برتر میدانند. حتی بزرگترین بانک پشتیبان ترامپ دویچه بانک آلمان بود. و در حال حاضر هم خود ترامپ بزرگترین پشتیبان حزب راست افراطی آلمان آ اف دی است. سفیدپوستها ی دیگر فقط نقش نژادپرست را بازی میکنند وگرنه مثل آلمانیها عقیدتی نیستند.
  7
  16
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. کاملا درست فرمودید. قضاوت های مردم اکثرا سطحی هست. در ذهن خودشان در کسری از ثانیه کسانی محاکمه کرده و طرفین محکوم یا تبرئه میشوند! پس قوانین به چه دردی می خورند؟ باید دید شرایط قبلی چی بوده است. مثلا چقدر طرف خطرناک بوده است. ایا بمب انتحاری داشته است؟ زیر ماشین چه میکرده است؟ ایا یک قاتل بی رحم هست. ایا موضوع تبعیض نژادی و یا اتفاقا رنگ ها متفاوت هست من قضاوت نمیکنم. صدها نفر از طرفین طی ساعت ها محاکمه میشوند و مو را از ماست میکشند و تازه ممکن هست فقط نصف عدالت اجرا شود. ضمنا سیاهان امریکا خیلی بیشتر از سفیدها نژاد پرست هستند.
  9
  15
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Vj1919 - بالتیمور، ایالات متحده امریکا::]. قانون حکم میکند که حتی با وجود شواهد غیر قابل انکار، محاکمه صورت بگیرد و ژوری تصمیم نهایی را اعلام کند.
  6
  6
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. در بین هر قومی متعصب هم هست. یاد بگیریم که انسان عادل بودن را الگو قرار بدهیم.
  5
  9
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. شما لطف دارید. ما ملت اگر راحت جوگیر نمیشدیم و با خوردن یک مویز دچار گرمی نمیشدیم، امروز گرفتار آخوند نمیبودیم.
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  این نتیجه گزینش غلط افرادی با اختلال شخصیتی حاد و گماردن ایشان به مناصب حساس ضابطین اجتماعی است، پلیس خاطی دچار چنان اختلالی است که حتی همکاران او از اینکه مانع او شوند وحشت دارند! اگر عدالت بدرستی اجرا شود، این پلیس باید بعد از اخراج در یک آسایشگاه روانی مورد درمان قرار بگیرد. نکته مثبت در این فیلم ( در مقایسه با ایران) این است که مردم و رهگذران آزادانه اعتراض میکنند و فیلم میگیرند بدون اینکه بطور جدی مورد تعدی قرار بگیرند، بر خلاف آنچه در مملکت ما اتفاق می افتد.
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸
  ۶۰
  داریوش شیرازی - تهران، ایران
  نامش را گذاشته ارین بوی انوقت از نژادپرستی المانی ها میگه دادا این المانی ها بمانند ایرلندی ها و انگلیسی ها هلندی ها و و و دیگه المانی نیستند ده ها نسل گذشته . انگار سال ۱۹۴۵ هست اینها از المان نازی امدند
  4
  3
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  اینجاست که باید به رهبر لبیک بگویید. «اینها ظاهرشان اتو کشیده و کراوات زده و ادکلن زده و اینهایند اما همان باطن وحشی‌گری‌ای که در تاریخ وجود داشته هنوز هم در اینها هست. نژادهای اروپایی راحت آدم می‌کشند وخونسرد جنایت می‌کنند.» (آمریکایی اصل سرخپوستا هستند، اینا از اروپا رفتن اونجا)
  7
  7
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
  ۵۴
  Techlife - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  از این امریکاییها وحشی تر خودشونن. بسیاررر ملت خودخواه و کثیفی هستند فقط کافیه همین امریکاییهای بظاهر متمدن تو شرایط ایران با اینهمه مشکلات اقتصادی و تحریم قرار بگیرند، همدیگه رو پاره پاره میکنند
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۶
  ۵۴
  Techlife - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  از این امریکاییها وحشی تر خودشونن. بسیاررر ملت خودخواه و کثیفی هستند فقط کافیه همین امریکاییهای بظاهر متمدن تو شرایط ایران با اینهمه مشکلات اقتصادی و تحریم قرار بگیرند، همدیگه رو پاره پاره میکنند
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۶
  ۵۴
  Techlife - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  جالبه که همه دارن اه و ناله میکنن راجع به مرگ رومینا که وای ما تو بدترین کشور دنیا زندگی میکنیم، اینجا تو خیابون پلیس جلوی چشم مردم یکیو نفله میکنه و هر روز هم داره تکرار میشه
  2
  9
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  این پلیس و همکارش عمدا مرتکب این قتل شدند و آن شهردار حـ... هم شریک جرم است.احمق ,پلیس یک سیاهپوست را در حضور همگان بقتل رسانده و تو فقط عذرخواهی میکنی؟مگه پلیس پای آن مرد را لگد کرده؟ پلیس آمریکا خشن ترین وبی رحم ترین و خودخواه ترین پلیس دنیا است و برخلاف ادعای (بشردوستانه) قانون آمریکا از این خشنود طرفداری میکند
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷
  ۵۴
  Techlife - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  [::senator x - تهران، ایران::]. دقیقا! عمدی بود برای اینکه زهر چشم بگیرند. تمام ادعاهای بشردوستانه!!! امریکا هم مزخرفی بیش نیست خودشون از همه بهتر میدونن. شکل اینجاست که با ادعاهای دروغین و ظاهرسازی چهره دیگه ای از خودشون به مردم دنیا از جمله ایرانیان داخل ایران نشون دادن. طوری که مردم ایران نشستن این وحشیا که به خودشون رحم نمیکنن بیان نجاتشون بدن
  1
  4
  جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۰
  نظر شما چیست؟