زارا عبید؛ توهین اینترنتی به مدل پاکستانی که گفته شده در سقوط هواپیما جان باخته است

بی بی سی : یک مدل مشهور پاکستانی که گفته شده در سانحه سقوط هواپیما در هفته گذشته کشته شده در معرض اتهام بی بندوباری و هدف توهین اینترنتی قرار گرفته است.
 
در موجی از اظهارنظرهای توهین‌آمیز در انتقاد از پوشش و سبک زندگی زارا عبید، حساب او در شبکه اجتماعی از کار افتاد.
 
به گفته دوستان این مدل ۲۸ ساله، او با هواپیمای شرکت پاکستانی پی آی ای سفر می کرد که روز جمعه ( ۲۲ مه/ ۲ خرداد) در یک منطقه مسکونی کراچی سقوط کرد.
 
این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان از لاهور به مقصد کراچی با ۹۹ سرنشین و خدمه در حرکت بود، اما تنها یک دقیقه قبل از فرود در فرودگاه کراچی به ساختمان‌های یک خیابان برخورد و در منطقه‌ای مسکونی سقوط کرد.
 
اسامی کشته شدگان این سانحه منتشر شده اما مقامات پاکستانی گفته اند که تنها دو مرد از این سانحه جان به در بردند.
به گفته رسانه‌های اجتماعی، گزارش های اولیه در این مورد که زارا عبید از این سانحه جان به در برده باعث شد تا برادرش با انتشار بیانیه‌ای از مردم درخواست کند از انتشار اخبار جعلی خودداری ورزند.
 
حساب های اینستاگرام، توییتر و فیسبوک او در حال حاضر در دسترس نیست هرچند مشخص نشده است که آیا سایت های رسانه‌های اجتماعی آنها را برداشته‌اند یا این اقدام توسط دوستان و خویشاوندانش صورت گرفته است.
 
در جامعه محافظه کار پاکستان، از زنان انتظار می ‌ود محجوب و فروتن باشند و رفتار و کردار آنهایی که در معرض دید عموم قرار دارند زیر ذره‌بین و نظارت دایم شبکه‌های اجتماعی است.
 
زارا عبید با بعضی از طراحان و تولیدکنندگان مهم و عمده پوشاک در پاکستان همکاری داشته و در ماه ژانویه سال جاری به عنوان "بهترین مدل زن" جایزه شیک پوشی "هوم" ( Hum) را دریافت کرد.
 
طراحان سرشناس لباس از رویکرد حرفه‌ای و سبک لباس پوشیدن او ستایش کرده‌اند و انتظار می رفت که اواخر سال جاری، در اولین فیلم سینمایی خود هنرنمایی کند.
 
با انتشار این خبر که به نظر می‌رسد این مدل پاکستانی در سقطو هواپیما در روز جمعه کشته شده، صدها نظر در حساب های رسانه های اجتماعی او درج شد و بنیادگرایان اسلامی دینداری و تبعیت او از مقررات دینی را به پرسش گرفتند.
 
بسیاری از ارسال کنندگان این نوع پیام ها این نظر را مطرح کردند که او در آخرت به خاطر انتخاب شیوه زندگی در این دنیا مکافات خواهد کشید.
 
تصاویری از زارا عبید در لباس هایی که در فرهنگ پاکستانی بیش از اندازه باز محسوب می شود در شبکه های اجتماعی منتشر و از آنها به عنوان نمونه هایی از "معصیت کاری" او نام برده شد.
 
یک نفر در توییتر خود نوشت: "الله پاک زنانی را که اندام های خود را در معرض دید قرار می دهند دوست ندارد و جنت از برای مردان و زنان پرهیزکار است."
 
در شبکه های اجتماعی پاکستان، زنان سرشناس با توهین و حتی تهدید به تجاوز جنسی و مرگ مواجه هستند که به نام حفظ شئونات و تقوای دینی صورت می گیرد.
 
البته در برابر تهدید و توهین به زارا عبید، بسیاری از همکارانش و همچنین طراحان لباس و بازیگران سرشناس پاکستانی به ستایش از او پرداختند و در واکنش به خبر کشته شدنش آن را "ضایعه ای برای صنعت پوشاک" در کشورشان توصیف کردند.
 
بعضی هم گفتند که چهره برنزه او عامل بازتعریف معیارهای رایج زیبایی در پاکستان بوده است. در پاکستان، مانند بسیاری از کشورهای جنوب آسیا، پوست روشن نشانه زیبایی محسوب می شود و مورد تحسین قرار می گیرد.
+14
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  من با اینکه دینی ندارم نمی توانم لجنزار اخرین را با دو دین دیگر یکی بدانم وقتی هر سه دین را یکی می دانید پرده ی استتاری به جنایت و عقب ماندگی اخرین. در مسیحیت افسانه ی زنده ماندن رهبرش این قابل مقایسه با جنایت دزدی و پدوفیلیا اخرین است نه. پاکستان و ۹۰ در صد کشورهای اسلامی همه جهنمی برای زنان. ایا در اسراییل چنین چیزی است و در کشورهای مسیحی..نه . پس به جهنم ۱۴۰۰ ساله در ایران اشغال شده بپردازید نظر شخصی من است منفی هم..باد هوا
  69
  20
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  متشرعینی که در گردنه ها برای کارآئی ترمز اتوبوس ها صلوات می فرستادند حالا حتما عقیده دارند که بعلت بی بند باری این خانم، الله عرب از سرنشینان یک هواپیما انتقام گرفته است!
  3
  15
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  باید خدا را اعدام کرد که چنین لعبتی را خلق کرد!
  3
  17
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
  ۷۰
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  « در شبکه های اجتماعی پاکستان، زنان سرشناس با توهین و حتی تهدید به تجاوز جنسی و مرگ مواجه هستند که به نام حفظ شئونات و تقوای دینی صورت می گیرد.». تمام دغدغه این پیروان اسلام ناب تو همین «تجاوز جنسی» خلاصه میشه! چون طرف لباسش یخورده بدن نماست بگیریمش و بهش تجاوز کنیم! اینجوری به وظیفه شرعی مون عمل کردیم!
  1
  9
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  پاکستانی ها از ایرانی های متعصب هم دیوونه ترن . آقا یک کلام ختم کلام» اسلام محل رشد و نمو خر مذهبی ها و دیوونه بازیها .
  3
  54
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. تعصبات جنسی در این کشورهای عقب افتاده به دین مربوط نیست این غیرتها رو در همون پاکستان و افغانستان و ایران و. در بین پیروان ادیان دیگر هم میبینی!! نمونش خود هند که اندازه کل کشورهای اسلامی جمعیت داره و هندوهاش اینقدر تعصب جنسی دارند یه دختر رو توی اتوبوس گرفتند گروهی بهش تجاوز کردند وقتی راننده دید اونهم اومد تجاوز کرد تا دختر مرد! جرمش این بود که مینی ژوپ پوشیده بود!! شما در کشورهای عقب افتاده مسیحی امریکای جنوبی هم بری همین سیستم هست ! یهودیهای ارتدکس که از همه بدتر هستند میخواهی بازنت حال کنی باید پارچه سوراخ کنی بندازی وسط و حق نداری از جاهای دیگه بدن زن هم بهره ببری ....تعصبات جنسی قبل از اسلام بیشتر بوده برای همین دختراشون رو زنده بگور میکردند چون نقش مفعولی رو بد میدونستند و نقش فاعلی رو خوب میدونستند . اسلام اتفاقا این تعصبات رو در زمان خودش کم کرده...توی جامعه خودمون خیلیها که عرقخور هستند تعصب جنسی بیشتر دارند تا نمازخون!
  54
  15
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  در اسلام تو میتونی با دختر نه ساله ازدواج کنی اسلام دین شکم و زیر شکم
  3
  11
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::همایون شایان - اسلو، نروژ::]. نه اتفاقا. اگه بهم منفی نمیدن بگم که چندتایی رو تو دانشگاه میشناسم و موقع استراحت حرف میزنیم. خیلیاشون تو حرف شاید بگن. نهایتا برا مادر دختر و همسرشون حجاب اجباری بخوان اما برا بقیه خیر. بلند نشدن انقلاب کنن تا دنیا رو مسلمون کنن. کاری که ما ۵۷ کردیم. نه تنها خودمون بلکه دنبال این بودیم و هستیم دنیا رو انقلابی مسلمون کنیم. اتفاقا صد رحمت به پاکستانیا و هندیا. فکرشو بکن هندیا بیان انقلاب کنن چون خداشونو میخوریم. شما میتونستی جلوشونو بگیری؟.
  66
  5
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. اول وقت صبح فردا به تیمارستان روانی شهر پراگ زنگ بزن خودشون میان بهت لباس سفید برعکس می پوشونن میبرن نگران نباش هاهاها
  15
  59
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. سرباز صفر اخوندی که از دولتی سر باباجان ملای صد پدر سوسمار قاتل شدی جناب سرطان ...شخصیت امثال تو مثل روز روشن. حال اگر تعدادی بیرگ عرعر ساکن ایران بتو در کامنت محبت می کنند انها هم چون تو مزدور و جیبشان پر از پول ملا برای جاسوسی و پنهان داشتن جنایات... ساکن اروپا.پا اندازی دین و ملا جزو ذات شماست.
  29
  10
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۳
  نظر شما چیست؟