بازداشت فرزندان مقام اطلاعاتی فراری از عربستان + تصاویر

خالد جبری (سمت چپ) می گوید برادرش عمر و خواهرش سارا گروگان گرفته شده اندفرارو: خانواده یک مقام اطلاعاتی سابق عربستان سعودی از بازداشت دو فرزند او در این کشور خبر داده اند.
 
به گزارش بی بی سی، بر این اساس، یک پسر و یک دختر دکتر سعد جبری که سه سال پیش به خاطر نگرانی از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی از این کشور به کانادا گریخته بود، در بازداشت هستند.
 
دکتر جبری افسر رابط سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی با سازمان های اطلاعاتی غربی مانند ام آی ۶ بریتانیا بود.
 
خانواده جبری می گویند سارا و عمر جبری در بیست و ششم اسفند در ریاض بازداشت شدند.
 
خالد جبری، پسر ارشد جبری به بی بی سی گفته است که حدود ۵۰ مامور امنیتی با ۲۰ خودرو به خانه جبری در ریاض رفتند تا این دو را که ۲۱ و ۲۰ سال سن دارند، بازداشت کنند.
 
سارا و عمر جبری تفهیم اتهام نشده اند و از زمان بازداشت با خانواده شان هیچ تماسی نداشته اند.
 
خالد جبری بازداشت خواهر و برادرش را "اراذل بازی عیان حکومت عربستان" عنوان کرد.
 سعد جبری در این عکس در سفر به بریتانیا به همراه وزیر کشور عربستان سعودی دیده می شود خالد جبری به بی بی سی گفت خانواده اش در ابتدا تلاش کرده اند بدون اعلام این اقدام به رسانه ها، برای آزاد کردن خواهر و برادرش با مقام های سعودی مذاکره کنند ولی تلاش آنها موفق نبوده است.
 
خالد جبری گفت:‌ "نشانه هایی وجود دارد که دکتر سعد با مجموعه گسترده ای از تهدیدها مورد هدف قرار گرفته و مقام های کانادایی به طور جدی این موضوع را بررسی می کنند."
 
سعد جبری کیست؟ سعد جبری از دانشگاه ادینبورو در اسکاتلند دکترای هوش مصنوعی دریافت کرده است.
 
او عضو سابق کابینه وزیران عربستان سعودی و دارای رتبه سرلشگری بود.
 سارا جبری مانند برادرش عمر از زمان بازداشت با خانواده اش صحبت نکرده است از جبری به عنوان دست راست شاهزاده محمد بن نایف، ولیعهد سابق نام برده می شود که نقش اساسی در مبارزه با گروه القاعده داشته است.
 
تلاش های او باعث شد تا سازمان های اطلاعاتی غربی بمب کار گذاشته شده به وسیله القاعده در یک هواپیمای ترابری را در سال ۲۰۱۰ کشف کنند.
 
این هواپیما راهی شیکاگو بود و ماموران اطلاعاتی بریتانیایی توانستند با کمک اطلاعات به دست آمده بمب را داخل یک جعبه جوهر پرینتر شناسایی کنند.
 
به گفته ماموران اطلاعاتی غربی، به خاطر اطلاعات دریافت شده از جبری، جان صدها نفر نجات پیدا کرد.
 
با قدرت گیری محمد بن سلمان و بازداشت خانگی محمد بن نایف در عربستان در سال ۲۰۱۷، آقای جبری از این کشور گریخت.
 
جبری برخلاف نظر محمد بن سلمان از مخالفان مداخله نظامی عربستان سعودی در جنگ یمن بود و کشورش را فاقد استراتژی خروج از این جنگ می دانست.
+12
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  ظاهرا این ولیعهد جدید عربستان محمد بن سلمان برای خیل از مفت خورها و چپاولگرها شده لقمه گلوگیر و میخوان به هر طریقی که شده سربهنیستش کنند، اول با اون مردک قاشقچی و نامزد مغلش خواستند ازش باجخواهی کنند نشد و حالا یکی دیگر را دارن بزرگ میکنند، یاد خدابیامرز شاه ایران میافتم که اول خرده میگرفتند چرا ازادی نمیده، وقتی خواست که مملکت را کمی بازتر کنه ،بهش پیله کردند چتاغ سبز به شوروی نشون میده جلوی کمونیستها را تو ممکت نمیگیره، جلوی کمونیستها که ایستاد، دادش بلند شد ءحقوق بشر را نقض میکنه....
  5
  5
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶
  نظر شما چیست؟