آگهی جنجالی فولکس‌واگن را مجبور به عذرخواهی کرد+ویدیو

اعتراض گسترده به نژادپرستانه بودن آگهی نسل جدید گلف، کارخانه فولکس‌واگن را ناچار به عذرخواهی کرد.

آگهی ده ثانیه‌ای که در صفحه اینستاگرام فولکس‌واگن منتشر شده بود، دست بزرگ زنی را نشان می‌داد که با خنده مردی را مانند عروسک بازی می‌دهد. این دست سپس مرد را از یک مدل گلف دور کرده و به داخل یک رستوران فرانسوی پرتاب می‌کند که نامش "پتی کولون" است که به فارسی "کشورگشای کوچولو" ترجمه می‌شود.

حقه‌های تصویری شبیه به این در شبکه‌های اجتماعی زیاد دیده می‌شود اما معترضان معتقدند سفید بودن پوست دست و سیاه‌پوست بودن مرد، برتری نژادی سفیدپوستان را به بیننده القا می‌کند.

پس از این ویدیو عبارت "نسل جدید گلف" حرف به حرف روی صفحه ظاهر می‌شود. معترضان می‌گویند این حروف به ترتیبی ظاهر می‌شود که ابتدا کلمه‌ای دیگر را نمایش می‌دهد؛ کلمه‌ای که برای خطاب‌ قرار دادن سیاه‌پوستان از آن استفاده می‌شد و به کار بردن آن بسیار توهین‌آمیز است.

فولکس‌واگن ابتدا در برابر اعتراض‌ها مقاومت کرد و گفت نژاد کسانی که در ویدیو هستند ربطی به مضمون آن ندارد. اما با بالاگرفتن اعتراض‌ها، مدیران فولکس‌واگن در شبکه‌های اجتماعی از مردم عذرخواهی کردند.

الکه هایتمولر، مدیر برابری نژادی در فولکس‌واگن و یورگن استاکمان، مدیر بازاریابی این شرکت در بیانیه خود گفته‌اند: "ما خشم مردم را درک می‌کنیم و [این آگهی] برای خود ما هم تکان‌دهنده بود. این ویدیو توهینی به همه دستاوردهای جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان است. این [آگهی] توهینی به همه انسان‌های نجیب است."

ویدیو بخشی از مجموعه‌ای است که قرار بود در پس‌زمینه داستانی عاشقانه بین یک زن سفید‌پوست و مردی با پوست تیره، نسل جدید گلف را تبلیغ کند. مثلا در ویدیویی زن با گذاشتن پاکتی زیر برف‌پاک‌کن مرد را گول می‌زند که انگار جریمه شده است، در حالی که نامه‌ای عاشقانه در پاکت است.

یک سخنگوی فولکس‌واگن به خبرگزاری رویترز گفته است که معمولا آگهی‌ها را آژانس‌های تبلیغاتی در خارج از کارخانه می‌سازند. او همچنین گفته که کارخانه در حال تحقیق است تا ببیندکجا اشتباه شده و نتایج این تحقیق را به طور عمومی منتشر خواهد کرد.
+8
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  خون کثیفه نژادپرستی در رگ اکثر آلمانیها جاریست و تمامی ندارد. امیدوارم روزی همه رنگین پوستان جهان مقیم آلمان دست به دست هم بدن و در برابر این افکار ویرانگر با یستند.
  30
  57
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
  ۴۰
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد
  اولا که من نفهمیدم این ویدئو چیو می‌خواست تبلیغ کنه! بسیار سطح پایین بود! (نظر منِ ). دوما هر وقت سیاه پوست‌ها رفتن یه ماشین ساختن بیان همین کارو با سفید پستها کنن، در ضمن اون آقای سیاه که تو آگهی بازی کرده بهش بر نخوردهِ !!
  29
  31
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  خداییش کرونا باعث شده یه سری از روی بیکاری به چه چیزایی گیر بدن . آقاجون این فقط یه تبلیغه و میلیونها سیاه پوست و سفید پوست و رنگین پوست دارن سواره این ماشین ها میشن و بابتش پول هم میدن . کرونا جون بیا اینارو نفسشونو بگیر ببر . به قوله رائفی پور خدایا بسته دیگه . خسته شدیم دیگه .
  23
  22
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
  ۵۱
  chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ
  من کاری ندارم این تبلیغ چیش ایراد داره یا نداره ولی اینو میدونم که همه دنبال مو تو بشقاب غذا ن .. الان هر جور شده هر کاری . یعنی ببین منووو هر کاری کنی ی ایرادی برات میسازن . این کرونا خیلی ها رو که باید می کشت هنوز نکشته . مغز ها واقعا توش .... اره ...
  18
  17
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. شما اگه به این امید هستی که کشورشون رو بذارند برای شما در اشتباهی! برو خدا رو شکر کن راهت دادند بهت امکانات میدند حداقلش اینه که پول جمع میکنی توی ایران یه پاساژ میخری !! در ثانی چرا به هموطنان خودت چیزی نمیگی که با یه افغانی که هم زبان و همدین خودشون هست بدرفتاری میکنند؟ توی ایران یه افغانی حق نداره یه سیمکارت موبایل بخره!! خدائیش هیچکس باندازه ما قدرنشناس نیست با شاه هم همینکار رو کردیم نابود شد!
  37
  9
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ::]. انگشت یه سفیدپوست رو نشون میده که یه رنگین پوست رو پرت میکنه توی "پتی کولون" یا همون مستعمره کوچولو .
  34
  4
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::همایون شایان - اسلو، نروژ::]. اما مفهوم تبلیغ نژادپرستانه هستش. مثلا همین فیلمو درباره ایران میساختن شما معترض نمیشدی؟. یادمه یه تبلیغی ساخته بد سامسونگ توش اصفهان و انفجار رو به کار برده بود. خیلیا معترض شدن. قرن ۲۱ قرن دانش و علمه. تبلیغات و گرافیک یه رشته دانشگاهیه. چون ما مفاهیمی رو تو این قرن داریم که قدیم هیچوقت نداشتیم. اگه شما موافق غار نشینی هستی خب از نروژ برگردین ایران زندگی کنین. تو همون نروژ خودت خوب میدونی چقدر ضد ایرانی دارن. ضد عرب و افغانستانی یا افریقایی نیستن. خودم یه زمان برا مهاجرت داشتم تحقیق میکردم. خیلی از دوستان و کسایی که میشناختم میگفتن نروژ درسته ثروتمنده اما جو ضد ایرانی شدیدی داره.
  33
  1
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. همه جا همینه. ایران به نظر من یکی از بدترین کشورا برا بحرانای نژادیه. تو ایران چون هر منطقه یه نژاد و قوم داره درگیریها و بحرانها خیلی شدیده.حالا من افغانیا رو نمیگم. چون خارجی ان . منظورم بحران داخلی بین اقوامه. مثلا یه چیزی که خودم به شخصه باهاش مواجهه بودن ازدواج بین دو قوم بود. دیدم چطور به مخالفت و حتی دعوا رسید. چون از یه قوم نبودن. چون دختره یه قوم مثلا لر بود پسره مثلا شیرازی. ما هنوز بین خودمون قضیه ساده ایی مثل ازدواجو حل نکردیم. یعنی نخواستیم حل کنیم. بلکه هر روز که میگذره این اوام مختلف بیشتر و بیشتر گرایش به رفتارهای نژادپرستانه پیدا میکنن. تو اینستاگرام یه پستی دیدم طرف پان ترک بود و با حرفهای از زبون دانشمندای خیالی خودش هی مطلب میزاشت ترکها انسانن بقیه انسان نیستن یا انسان نما هستن . من میگم صد رحمت ب اون المانی که به تو پناهندگی داد.
  35
  3
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۲
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. تا حدی درست میگید، ولی این دلیل نمیشه ما خودمونو برای اروپائییها یا آمریکائیها کوچک کنیم! نوع اومدن مهم نیست بلکه نوع زندگی مهمه خیلیها دانشجویی اومدن و موندن. پناهنده ها هم در حین کار همون مالیاتی را میدن که بریتیها یا آلمانیها پرداخت میکنند. پس حق دارن مثل اونها هم باهاشون برخورد بشه. اتفاقا افغانیهای در ایران هم همون اشتباه را میکنند که ایرانیها در اروپا و آمریکا میکند و اجازه میدن کوچک و ناچیز دیده بشن. یک ایرانی اگه با یک اروپایی صحبت میکند انگار با خداش صحبت میکنه و تا آخر مکالمه ذوق را در ٣٢ دندانهاش میبینی. ولی اگه با یک همزبون صحبت میکنه انگار..... بله شاه اگه بود حالا همه ایران بودیم، و اروپا و آمریکا را به چشم قرقیزستان میدیدیم. ولی بود بود هم درد ما رو دوا نمیکنه. شاه رفت که رفت و نباید هی منتظر یک چوپان دیگه باشیم که بیاد جم کنه مارو. ما باید خودمون از خودمون شروع کنیم. و یاد بگیریم غیر خدا مطیع هیچ بنی بشری نباشیم و اجازه به هیچ بنی بشری ندیم که کمتر از خودش مارو نگاه کنه! چون ایرانی هستیم!
  8
  9
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. در مورد افغانیها توی ایران مشکل قانونی وجود داره. جدای از رفتار مردم قانون اجازه خیلی چیزها رو نمیده. ...در مورد آلمانیها مسئله فقط اعتماد بنفس نیست درکل نژاد سفید مسیحی خیلی چیزا ساخته و نژادها و دینهای دیگه میخوان خیلی ساده با یه عبور از مرز اونرو صاحب بشند خودت هم باشی بهت زور میاد!
  31
  3
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. افغانیا بحثمون نیست چون خدمتی که کارگرای افغانی برامون کردن رو هیچکی نکرد. فکرشو بکن تو ۳۰ سال جمعیت مملکت دوبرابر بشه چقدر نیاز به ساخت و سازه. حالا شما المانی ببین با ۱ درصد اضافه شدن جمعیت چقدر ساخت و ساز میشه و چقدر بودجه باید تصویب کنن اما ما تو ایران این چیزا رو نداشتیم چون مهاجرای افغان رو عمدا جلو پیشرفتشو گرفتیم. شاید باورت نشه اما ایران ۶ میلیون مهاجر عراقی داشت. هنوز خیلی از پاساژای اصفهان مال عراقیاس. چون خودم دوستای عراقی داشتم. ایران به عراقیا مثل المان پول ولفیر یا کمک هزینه دولتی میداد. اما بحث من اینه که ما هنوز مشکلات بین اقوام رو تو ایران داریم و متاسفانه به طور مثال دختر ندادن به یکی دیگه یه افتخار شده. یا مثلا دعوا با یه قوم دیگه که تو استان دیگه زندگی میکنه یه افتخاره. نوجوونی و اوایل جوونی میشناختم کسایی که میرفتن استان همسایه فقط برا اینکه دعوا کنن.
  33
  2
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. اگر افغانستان همسایه آلمان بود الان آلمان هیچ مشکلی نداشت چون میتونست اولا کمبود جمعیتش رو جبران بکنه ثانیا با آموزش این کارگرها میتونست قیمت محصولات صنعتیش رو از چین پائیینتر بیاره و صادراتش ده برابر بشه!! منتها ما ایرانیها عادت کردیم به غر زدن . خودمون بیست سال هیچ کار نمیکنیم همه پارکها مخروبه میشه تا افغانی میاد درست میکنه گیر میدیم که موقعیت شغلی من رو خارجی گرفت!! حالا یه آلمانی که از همه جا هند و ژاپن و همه کشورا میان شغل میگیرند هیچ چیز نمیگه ولی ما که دنبال حشیش و ورق هستیم اهل کار نیستیم سر و صدا میکنیم!!!
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
  نظر شما چیست؟