قضیه آیه هاشم: قتل دردناک دختر جوان لبنانی در انگلستان

آیه هاشم - عکس از صفحه فیس‌بوک آیه هاشمایندیپندنت فارسی :آرش عزیزی
سال ۲۰۲۰ با بحران‌هایش برنامه میلیون‌ها نفر را به هم ریخته. اندکند کسانی که با وجود تمام مشکلات این سال برنامه‌های خود را مجدانه دنبال می‌کنند.

یکی از آن‌ها آیه هاشم بود، دختر ۱۹ ساله مقیم شهر بِلکبِرن در شمال غربی انگلستان. او دانشجوی حقوق در دانشگاه سالفورد بود و معاون رئیس انجمن حقوق دانشگاه. با کوشش بسیار تازه امتحان‌های سال دوم حقوق را با موفقیت طی کرده بود. عضو هیئت امنای انجمن کودکان محل هم بود. او مصمم بود که امسال هم در درس و فعالیت‌های اجتماعی‌اش موفق باشد و هم گواهینامه رانندگی‌اش را دریافت کند. خانواده و دوستان و آشنایان همه از شور زندگی آیه می‌گویند.

این زندگی اما خیلی زود به پایان رسید. یک‌شنبه گذشته، حوالی ساعت سه بعدازظهر، آیه در نزدیکی خانه برای خرید عازم فروشگاه «لیدل» در خیابان کینگِ بلکبرن شده بود که به ضرب چند گلوله از پای درآمد. در اینترنت چندین فیلم از این لحظه هولناک منتشر شده. تویوتا آونیسی را می‌بینیم که به او نزدیک می‌شود و سپس خیلی سریع می‌بینیم که این ماشین می‌رود و بدن بی‌جان آیه به زمین می‌افتد.
از جنوب لبنان تا شمال انگلستان
آیه ۹ ساله بود که به همراه خانواده‌اش از جنوب لبنان به انگلستان آمدند و در این کشور پناهنده شدند. آن‌ها از شیعیان جنوب لبنان هستند و در سال‌های اخیر منطقه زندگی‌شان درگیر منازعات منطقه شده‌ است. به نظر می‌آید پدر آیه، اسماعیل هاشم، در چند سالی که منتهی به مهاجرت‌شان در سال ۲۰۱۰ شد به نوعی درگیر نزاع اسرائیل و لبنان بوده و حتی تیر خورده.

ده سال گذشته برای آیه، فرزند بزرگ خانواده، ساده نبود. تقاضای پناهندگی آن‌ها چهار بار رد شد و تازه یک سال بود که موفق شده بودند اقامت دائم دریافت کنند. آیه با این حال توانسته بود در رشته ممتاز حقوق و در یکی از دانشگاه‌های عالی کشور قبول شود.

یکی از معلم‌های دبیرستان که او را خوب به خاطر می‌آورد در موردش می‌گوید: «خانم جوان بسیار بسیار باهوشی بود که بسیار بسیار سریع به زبان انگلیسی مسلط شد و به شدت می‌کوشید تا بهترین فردی که می‌تواند بشود.»

دبیرستان در سوگ او بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت: «آیه دوستان بسیاری داشت و از طریق سازماندهی رویدادهای خیریه در کمک به دیگران نقش بازی می‌کرد. او دختر زیبای جوانی بود که از کشورش گریخته بود و در جستجوی زندگی بهتر به بریتانیا آمده بود. در مدرسه از هر فرصتی که داشت استفاده می‌کرد و از جمله دانش‌آموزانی بود که ما چندین بار دستاوردهایش را بزرگ داشتیم.»

لاکی حسین، یکی از دوستان خانواده هاشم، از تلخی این واقعه برای خانواده‌ای جنگ‌زده می‌گوید:‌ «آن‌ها به خاطر جنگ از لبنان گریخته بودند. در آن‌جا اسماعیل را تهدید به مرگ کرده بودند. حالا در چنین اوضاعی به بریتانیا آمده و دخترش تیر خورده. تاریخ خودش را تکرار می‌کند. واقعا نمی‌توانم حال و روزش را تصور کنم.»
حادثه؟
دلیل این قتل هنوز معلوم نیست. حداقل یازده نفر تا به حال در رابطه با آن دستگیر شده‌اند و پلیس منطقه لنکشرِ انگلستان در مراحل اولیه تحقیق است. رایج‌ترین تئوری فعلا این است که آیه بداقبالی آورده و اتفاقی سر راه تیر خطای مهاجمین قرار گرفته.

از جمله مظنونان دستگیر شده سه برادر به نام‌های فیروز، سهیل و ندیم سلیمان هستند که مغازه‌ای تایرفروشی به نام «آر وان تایرز» در بلکبرن دارند. آن‌ها خصومتی با یک کارواش داشته‌اند و یک تئوری این است که قصدشان شلیک به این کارواش بوده و آیه تصادفا سر راه گرفته. در فیلم‌ها می‌بینیم که کارواش «کوئیک تایر اند کوئین شاین» در پس‌زمینه حادثه قرار دارد. به علاوه پنج مرد به سن‌های ۲۸، ۲۹، ۳۱، ۳۵ و ۳۹ و سه زن به سن‌های ۱۹، ۲۶ و ۲۹ دستگیر شد‌ه‌اند که تعداد کل را به یازده نفر می‌رساند. نشریات جهان عرب پر از تئوری‌های مختلف در مورد دلایل احتمالی کشته شدن آیه هستند که هنوز هیچ یک به اثبات نرسیده‌اند.

او در روستای قلیله در استان صور جنوب لبنان به خاک سپرده شد و مادرش در مراسم تشیع‌جنازه حرف دلش را زد: «قلبم سوخته. ای کاش کشورمان اوضاع خوبی داشت و دخترم نمی‌رفت تا در کشوری خارجی کشته شود.»
شیعه‌هراسی دلخراش در بریتانیا
کشته شدن یک دختر مسلمان محجبه، آن هم در روزهای ماه مبارک رمضان، باعث ایجاد احساسات بسیار در جامعه مسلمان بریتانیا شد و به سرعت به یاد او کمک‌های مالی مختلف جمع‌آوری شد. در این میان اما شاهد پدیده زشت شیعه‌هراسی بودیم. وقتی خبر شیعه بودن آیه به تایید رسید برخی مسلمانان سنی خواهان پس گرفتن کمک‌های خود شدند. یکی از نوجوان‌ها که چندین هزار پوند جمع کرده بود گفته بود اگر این کمک‌ها به نام فردی شیعه جمع شود او «باید در روز قیامت جواب پس دهد.» یکی دیگر گفت: «ما حق داریم از رافضی‌ها [عبارتی توهین‌آمیز که افراطیون در مورد شیعیان به کار می‌برند] متنفر باشیم.» این حادثه در واقع بهانه‌ای شد تا اختلافات فرقه‌ای-مذهبی و مشخصا شیعه‌هراسی غالب در بعضی جوامع مسلمان برملا شود. همین باعث شده این موضوع بحث‌های داغ جامعه مسلمانان باشد و بسیاری به این اشاره کنند که شیعیان هم مسلمان هستند و در ضمن باید از قتل ناعادلانه هر انسانی مستقل از دین و مذهبش سوگوار شد.

مثلا یکی از کاربران در توئیتر قصه‌ای از پیامبر اسلام نقل می‌کند: وقتی تابوت مردی یهودی را می‌آوردند، پیامبر به احترام ایستاد. یکی گفت: «اما او یهودی است.» پیامبر پاسخ داد: «مگر انسان نیست؟» همین کاربر در ادامه نوشت: «در این فکرم که پیامبر راجع به خواهر جوانی که با زبان روزه این‌ طور به قتل رسید چه می‌گفت؟»

فعالان نژادپرستِ مسلمان‌ستیز و جناح راست افراطی در بریتانیا نیز از این واقعه سوءاستفاده کرده‌اند. مثلا کیتی هاپکینز، یکی از بدنام‌ترین نویسندگان این جناح، در توئیتی به این ماجرا پرداخته و به کل جامعه مسلمانان حمله کرده.

آیه هاشم اما به نظر در مرگ خود نیز باعث ایجاد اتحاد شده. او با گشودن بحث شیعه و سنی در خیلی جوامع مسلمان باعث شده خیلی‌ها مقابل فرقه‌گرایی که افراطیون هر دو طرف به آن دامن می‌زنند بایستند.

تلاش برای جمع‌آوری کمک مالی به نام او نیز همچنان ادامه دارد. از جمله ۳۶ هزار پوند که برای ساختن مسجدی در نیجر در آفریقا جمع‌ شده. آرزوهای این دختر جوان با چند گلوله به پایان رسید؛ اما نامش اکنون در سراسر دنیا به یاد خواهد ماند: از شمال قاره اروپا تا غرب قاره آفریقا.
+11
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  ایرانی و عرب و پاکستانی و ...همه این کشورا یه زمانی یه تعداد کم میرفتند توی غرب اونجا لابلای جمعیت دیده نمیشدند ولی وقتی تعداد زیاد میشه وضع فرق میکنه و مقاومت بوجود میاد..حداقل بهت میگن تو اینجا چی میخواهی برو کشور خودت رو درست بکن ...مخصوصا برای ایرانی بد وایمیسته با این حکومت بهش میگن تو که کشور خودت ادعای ابرقدرتی داره اینجا چی میخواهی ابر قدرت؟ واقعیت تلخ!!!
  98
  23
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۴
  ۵۰
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  شیعه یا سنی بزنین تو سر هم دیگه ببنین که به کجا میرسین.
  12
  128
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۶
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان

  شیعه بود انهم لبنانی، بگو ادمکش اندر ادمکش بود و خیافش مثل دلار مفت و چاهای نفت ایران است!
  87
  22
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  قتل این زن حوان مشکوک است. خود فعالان نژادپرستِ مسلمان‌ستیز و جناح راست افراطی در بریتانیا این قتل رو ترتیب دادند و حال دارند بین مسلمانان اختلاف می اندازند تا قضیه رو ماست مالی کنند.
  31
  70
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. بعید نیست! از سفیدپوستها هر کاری برمیاد! غرب هم سالهاست با جنگ سنی و شیعه در خاورمیانه نون درمیاره.
  12
  75
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  کاری به کشته شدن این زن ندارم،فقط میتونم بگم گور پدر جامعه مسلمانان انگلستان چه شیعه چه سنی.مشتی عقبمونده و سود جو و بی انصاف .باید پناهنده شدن افراد مسلمان تا وقتی مقید به حجاب و ریش و اعتقادات خرافی و رسومات وحشی اسلامی هستن ممنوع بشه و بر عکس هر کسی از اسلام فرار میکنه و نفرت داره و میخواد آزاد و امروزی زندگی کنه (از هر نژاد) اقامت پناهندگی داد.
  4
  73
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. سفارت انگلیس مصاحبه میکنه ..خوب وقتی میبینه طرف نقاب داره یا حزب الهی هست ریش بلند داره راه نده !! لابد خودشون میخوان و یه دلایلی پشتش هست که اینها رو میارند. مگه ترزا می نمیاد آیه قرآن میخونه؟ مگه ملکه تون نمیره با روسری توی مسجد؟ اینا رو درنظر بگیر
  60
  8
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  تو خارج کشور شیعه ها مثل بهایی های داخل هستن. خودم ایرانی ام و به صورت پیش فرض شیعه بودم ولی الان اتئیستم. اما وقتی اینجا تو کانادا یکی منو میبینه میگم ایرانی ام میگه اوه شیعه. بعدم با یه صورت اخمو دور میشه. برا من اوایل عجیب بود این رفتار. اما کم کم دیدم این یه رفتار فقط برا من اتفاق نیوفتاده. ایرانیای زیادی بودن. دلیلشم برمیگرده به اینکه مسلمونا میگن ابوبکر عمر عثمان علی به ترتیب خلفای اسلامی ان. اما چون شیعه ها ابوبکر عمر عثمانو قبول ندارن خیلی ادمای بدی ان. اونقدر بد که جنگجوی مشهور مسلمان جنگهای صلیبی به اسم صلاح الدین ایوبی میگه اول باید شیعه ها رو نابود کرد تا بتوان دنیا رو مسلمون کرد. چون صلاح الدین ایوبی میشه گفت مبارز شماره ۱ دنیای اسلامه خیلیا سرلوحه قرار دادن. حالا یه نقل قول جالب از عراق تو کامنت بعدی میگم شاید باورتون نشه
  61
  4
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  امریکاییا وقتی عراقو ازاد میکنن میبینن تو خیلی از بمبگذاریها به صورت عجیبی فقط شیعه ها کشه میشن. میبینن اکثر کسایی که سنی هستن قبل منفجر شدن بمب از بازار یا خیابون دور میشن. برا همین گروه های رکانیسنس یا شناسایی میان شماره تلفنای اکثر مردم رو دسته بندی میکنن بر اساس مذهب. چون اکثر کسایی که بمب میزاشتن همون اسلامیستای افراطی و داعشیا و القاعده و سمپاتهای بعثی بودن. اینا یه سیستمی ایجاد کرده بودن کدهایی ایجاد کرده بودن که به مردم اهل سنت عراق قبل منفجر شدن بمب اخطار میدادن. مثلا تلفنایی که صاحبشون سنی هست اگه یهویی از یه جایی دور میشن اینا متوجه میشن اونجا قراره بمب منفجر بشه یا عملیاتی صورت بگیره. اتفاقا این فرضیه شون درست در میاد و اینطوری بعد دو سه سال موفق میشن اکثر بمبها رو قبل منفجر شدن خنثی کنن. یادمه یکی از این روزنامه های امریکایی یه گزارشی نوشته بودن چطوری یکی از خنثی کننده هاشون موفق شده حدود ۵۰۰ تا بمب رو تو مدت خدمتش تو عراق خنثی کنه. قضیه این بوده که موبایلها رو کنترل میکردن. به همین راحتی تونسته بودن شناسایی کنن
  61
  4
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  از خداوند متعال هر روز درخواست میکنم که این اذن قیام را به امت شریف ولایت عطا بفرماید تا هر چی عمریه، بندازن تو همون عرعرستان، جایی که بهش تعلق دارند. اینها بزرگترین دشمنان ما هستند. ایرانی عمری نیست، عمری ایرانی نیست.
  6
  32
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  خدایا اگر تو عالم بحقایق بودی و میدانستی با آفریدن این همه پیامبرهای ریز و درشت و بخاطر اختلاف مذهبی این همه کشتار و دریائی از خون جاری میشود,چرا آنان را آفریدی؟چرا آدمیان را کامل نیافریدی که نیاز بآموزش دینی نداشته باشند؟بطور مثال تو ,موسی را آفریدی با دین یهود,چند هزار سال بعد عیسی را آفریدی با دین مسیحیت.چند صدهزار سال بعد محمد را آفریدی با دین اسلام. هر کدام از این ادیان هم یکی چیز میگویند و عقایدشان یکی نیست.خداواند اصلا خودت میدانی از این بندگانت چی میخواهی؟فکر نمیکنی با این همه ادیان آدمیان را گیج و بلاتکلیف کردی؟
  1
  18
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. من ایرانی هستم خیلی هم برای حضرت عمر احترام قائل هستم دوستام هم همینطور. حالا برو ...رو گم بکن رافضی قبر پرست مرده پرست بدبخت.
  24
  3
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. اقا به ریش ما کاری نداشته باش خواهش. من یکی پوستم یکم تیرس وقتی ریشامو میزنم یکم زشت میشم. من و همسرم بی خداییم . باشه؟ به ریش ما کاری نداشته باش پس. بعدم مسئله اینه که کشورای دموکراتیک کلا رو عقاید ملیت نژاد رنگ پوست و غیره توافق کردن که یه چیز خصوصی هست و نباید فرد رو بر اساس اون قضاوت کرد. خب نمیشه یکی بیاد بگه مذهب رو از لیست حذف کنیم و بقیه رو بزاریم. چون یکی دیگه میاد میگه اگه مذهب رو میشه خط زد پس ملیت رو هم باید بشه خط زد پس خط بزنیم و بعدش انسانها رو بر اساس ملیتشونم قضاوت کنیم. خب نتیجه این میشه که یکی دیگه میاد میگه هرکی ایرانی هست نباید بهشون پناهندگی یا ویزا داد حتی اگه واقعا طرف کشته بشه. یکی دیگه میاد میگه پس رنگ پوست رو هم بشه باید خط زد. پس افرادی که مثلا از یه حد سیاه تره مثل اکثر ما ایرانیا ورودشون ممنوع بشه فقط به این علت که پوستمون خاورمیانه اییه. مشکل اینه. چون تو همین کانادا یا بریتانیا حتما میدونی ملی گراها چه حسی نسبت به پوست ما و خاورمیانه و ایران و اقوام ایرانی دارن.
  18
  1
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::senator x - تهران، ایران::]. شما گول خوردی. نه خدایی هست نه پیامبری. کشتار فقط برا مسلمونا و بین مسلمونا نبوده. حتی تو همین کانادا قبایل و مردم first nation از قدیم باهمدیگه میجنگیدن. اصولا جنگ همیشه و از اولش بوده. انواع قبایل هندی که اصلا جزو ادیان ابراهیمی نیستن باهم میجنگیدن. بین پاگن های اروپایی قبل از مسیحیت جنگ بوده. بین وایکینگها جنگ بوده. بین کالچرهای مختلف تو عصرهای مختلف تاریخی همیشه جنگ بوده. اصولا برا همینه که تو غرب نژاد مذهب ریشه پیشه رنگ پوست وغیره رو خنثی قرار دادن .
  16
  1
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. بله خیلی کار میشه توی غرب که به مردم اینرو بگند که جمع بندی نژادی نکنید. ولی یه مسئله ای جدید رخ داده همین درگیری با تمدن اسلامی هستش که باعث شده نظر مردمش نسبت به خاورمیانه ایها که معمولا چشم درشت ابروهای پرپشت و پوست سبزه دارند عوض بشه و وقتی این قیافه رو داشته باشی خودبخود رفتارها با تو فرق میکنه مثلا توی خیابون میری یه دختر از فاصله دوری تورو میبینه مسیر عوض میکنه ...البته یه دلیلش هم این آواره های افغانستان و عراق و سوریه هستند که همه تقریبا شبیه ما هستند ...دقیقا تو اروپا این رفتارها رو دیدم مثلا رفتم چیزی پست کنم دختره توی پستخونه یه جور رفتار کرد انگار من یکی از اون پناهنده ها هستم بعد بهش گفتم من توریست هستم ...البته اینقدر ایرانیها هم خراب کردن پناهندگی گرفتند با افتخاری نمیتونی بگی من یه توریست ایرانی هستم!! چون توریست ایرانی خیلی کم هست استاد دانشگاهش هم ویزای یه سمینار رو بهش میدند میره برنمیگرده!!! کلا اوضاع خرابه !!
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۹
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. نه تو ایرانی نیستی. فقط زبان ما رو یاد گرفتی. ایرانی ابولولو رضی‌الله‌عنها هستش، نه امثال تو. این رو تو یوتیوب نیگاه کن: پیروزی تاریخی علامه اللهیاری و اثبات«کفر ابوبکر و عمر» در مناظره با مولوی طاهری نژاد. شماها وقتی کم میارید شروع میکنید به فحاشی. ولی ما شیعیان حیدر صفدر، سوسکتون میکنیم.
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. بدبخت اینجا دنبال راه انداختن درگیری شیعه سنی هستی که سرگرم بشی ...برو کار کن هی نشین سوسیال دانمارکی رو که از تو اصلا خوشش نمیاد بگیر ! من ده برابر اون علامه تو تاریخ اسلام رو میدونم لازم نیست برم به بحث دو تا کودن مثل تو گوش کنم ببینم کدوم برنده میشه هردوشون بیخود میگند. برو قمه بزن تو فرقت!
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. کسی که شیعه امیرالمؤمنین ع است از خوشبخت‌ترین هاست. شماها همانند خفاش که نور کورشان می‌کند از باب تعصب به عمر و ابوبکر لعنت الله، کور و حقایق را نمی‌بینید. تو که پشه‌ای بیش نیستی. اگر کل جماعت عمری رو هم بیاری بازم سوسکین.
  3
  1
  ‌چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. اینهمه منفی میگیری فحش میخوری بعد هم استدلال درست حسابی نداری سواد نداری آخه چرا هی میایی پرت پلا مینویسی؟ مریض هستی برو خودتو درمان کن ...سوسیال زیادی خوردی برگرد کشورت یه خدمتی بکن این پول حروم سوسیال مغزت رو از کار انداخته
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. منفی گرفتن و فحش خوردن دلیل بر ناحق بودن نیست. پیامبر ص در اوایل بعثت تمامی این مراحل را گذراند. همون کلیپ یوتیوب اثبات رسیدن دین شما را که بر اساس دروغ و کذب بنا شده، نمایان می‌کند.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. والله تا جایی که میدونم سومین ملت اواره دنیا خودمونیم. سوریه افغانستان ایران. دقیقا رتبه ها پشت سر همه. حالا اون دوتا کشورشون جنگه. ما چی؟. ما رو بیشتر مسخره میکنن تا اونا رو. چون ما حداقل اونقدر بخار نداشتیم بجنگیم
  0
  0
  دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۴
  نظر شما چیست؟