مشاور ارشاد خراسان رضوی یک مسجد اهل سنت زاهدان را «خانه فساد» نامید

دویچه وله :محمدباقر طباطبائی، مشاور اداره ارشاد استان خراسان رضوی در حساب توییتری خود مسجد مکی زاهدان، بزرگترین مسجد اهل سنت ایران را "خانه فساد" نامیده و خواستار تخریب آن شده است. او بعد از اعتراض‌های زیاد توییت خود را حذف کرد.

اظهارات تحریک‌آمیز مشاور اداره ارشاد خراسان رضوی در آستانه عید فطر اعتراض پیروان اهل سنت ایران را براانگیخت. این مقام ایرانی در واکنش به اعتراض‌ها و به خاطر "آرامش میهن"  مجبور شد نوشته‌اش را از حساب توییتری حذف کند.

طباطبایی می‌نویسد: «پیامی گذاشتم در توییتر که اشتباه بود موجب آشفتگی خاطر بعضی هموطنان شد به احترام آرامش میهن و به احترام سربازانی که پاسدار آرامش میهنند، آن را حذف کردم.» در توییتی که مشاور اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی حذف کرده مسجد جامع مکی زاهدان، از بزرگترین مساجد اهل سنت ایران و جهان "خانه فساد" خوانده شده است. او می‌نویسد: «یکی از خانه‌های فسادی که باید تخریب شود، اینجاست. مسجد مکی.»

طباطبایی در ادامه توییت خود در پاسخ به واکنش‌های کاربران، به معماری مسجد مکی هم اشاره کرده و توضیح داده است: «صورت بنایشان هم که از غاصبان آناطولی گرفته‌اند!» مسجد مکی یکی از بزرگترین میراث فرهنگی و دینی است که در سال ۱۳۵۳ قبل از روی کارآمدن جمهوری اسلامی، در زمان محمدرضا شاه پهلوی در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان ساخته شد. نمای بیرونی این مسجد یادآور مساجد دوره عثمانی ترکیه و درون آن یادآور مسجد النبی مدینه است.

طراحی بنای مسجد و معماری داخلی دستاورد هنرمندان ایرانی است. مردم بلوچ داوطلبانه و بدون دریافت دستمزد در ساخت این بنا همکاری کردند و نهادهای دولتی در تاسیس آن هیچ نقشی نداشتند.
وضعیت ناگوار اهل سنت در جمهوری اسلامی
اهل سنت ایران پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران در تاسیس مساجد و مراکز دینی خود با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند.

در تهران، پایتخت بیش از یک میلیون سنی‌مذهب ساکن هستند و رهبران اهل سنت ایران بارها درخواست احداث مسجد کرده‌اند اما با گذشت بیش از چهار دهه از روی کار آمدن جمهوری اسلامی نهادهای "فراقانونی" اجازه ساخت آن را نداده‌اند.

علاوه بر تهران در کلان‌شهرهایی چون مشهد که سنی‌ها در اقلیت زندگی می‌کنند برخی از نمازخانه‌های آنان تخریب شده‌ است.

نمازخانه اهل‌سنت تهران معروف به "نمازخانه پونک" چند سال پیش توسط نیروهای شهرداری، با پشتیبانی نیروهای انتظامی و امنیتی بدون اطلاع قبلی تخریب شد. این اقدام با انتقاد شدید مردم و روحانیان اهل سنت مواجه شد.

علمای اهل سنت از جمله مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با ارسال نامه‌هایی جداگانه به رهبری و رئیس جمهور به تخریب نمازخانه پونک اعتراض کردند.
حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستانادامه توهین و تحقیر اهل سنت
حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان که بارها در مسجد مکی حضور داشته و سخنرانی کرده به دویچه وله فارسی می‌گوید مسجد مکی زاهدان مهم‌ترین مرکز دینی اهل سنت و مولوی عبدالحمید مطرح‌ترین فرد اهل سنت در ایران است.

حسن امینی درادامه تاکید کرد که اظهارات توهینآمیز تازگی ندارد و افراد توهین‌کننده نیز بدون مجازات می‌مانند.

او درباره اظهارات مشاور اداره ارشاد خراسان رضوی می‌گوید: «این فرد می‌خواهد بین مردم ایران تفرقه درست کند و میان اهل تشیع و اهل سنت اختلاف ایجاد کند. این گونه اظهارنظرها تازگی ندارد و در سال‌های پیش نیز در ایران این گونه توهین‌ها مطرح شده است و به عنوان اقلیت اهل سنت در ایران همه جانبه مورد هجوم هستیم و بوده‌ایم و به این گونه مسائل اکنون عادت کرده‌ایم.»
+7
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  نه قم خوبه، نه کاشون، لعنت به هر دوتاشون!
  4
  24
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  درود بر شما محمدباقر طباطبائی. پرچمتون اینجا بالاست. حرف دل من رو زدید. اینایی که میگن توهین!!! خلیفه شما مگر نگفت که پیامبر ص هذیان می‌گوید؟ با امیرالمؤمنین ع به نبرد برخاستید! بنت رسول‌الله ص را به شهادت رساندید!! چی میخواین از جون ما؟ برگردید تو همون شن‌های داغ و سوزان سوسمار خیز عرعرستان. ایرانی عمری نیست ، عمری ایرانی نیست.
  38
  7
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  به اون اعتقاد انگلیسی زاده رافضیت! به اون چرت و پرتهای شیعه ات به اون امامات و مرده پرستیت! به اون عمامه خمینی و خامنه ایت! به اون رساله های زیرکمریت
  1
  20
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  چی این طباطبای میترسه رو دست دکه رضا عرب مسجد مکی زاهدان بلند شه، اسمش را خانه فساد گذاشته، چون برخلاف مابقی معابد سقت پرستی خوکدونی نشده که پر از عکس خمینی و خامنه ای و مابقی مشرکها و ادمخورها دزدها هستند. شاید هم میگه خانه فساد چون قرار بوده خانم بچه ها را بفرسته اونجا ولی بهش اسدرس کربلا و نجف و معبد خمینی را دادند!
  1
  16
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  خانه فساد بتکده "خم می نی [ خم و می - نوشیدنی مست کننده و نی- الت موسیقی ]" است. در روایات است که در روزگاران قدیم دو ایل دزد سر گردنه وجود داشت که همواره برای همدیگه و مردم شاخ و شانه می کشیدند. مردم فریب خورده جاهل ان مناطق که دختران خود را زنده بگور میکردند و از مغز تهی بودند همواره در تیر راس کشتار این "قم [قوم]" عاصی و با سلب امنیت شان مواجه بودند. و همواره از ترس و نادانی بایستی جز یکی از این دو فرقه های ظاله می بودند که اگر نبودند بدست دیگر قوم راهزن تحت نام کافر قلع و قمع میشدند. پس از گذشت ۱۴۰۰ سال این قصه هنوز سر دراز دارد و از حوصله این کامنت خارج. خدایا یه عقلی به مردم سرزمینم بده و چند گونی پر پول به کودکان کار, زباله گردها, گور خوابها و محتاج های مملکتم که کلیه و بچه هاشون را از روی فقر و نداری میفروشند عنایت کن. باشد که رستگار شویم. از ما که گذشت هر چه سعی کردیم مردم خفته را بیدار کنیم (بخدا این گور که شما روش گریه میکنید مرده ای توش نیست دنیا را آب برده ملت, شما را خواب ). و خداوند سرزمین پارس را در پناه خویش نگه دارد.
  1
  8
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  شیعه و سنی فرقی ندارند هر دو فرقه عامل فساد و فحشا و جنایت هستند
  3
  12
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اسمش را فاحشه خانه نگذارد پس اسمش را چه چی بگذارد؟
  0
  1
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  فساد آخوندی زبانزده شده در حق بجانبی از سعید طوسی در نیا خودتان را درآینه دنیا نگاه کنید البته اگر حیاء دارید.
  0
  1
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  همچین گفت خانه فساد من فکر کردن محل فروش برده جنسی و فاحشه خونس. میگه دزدان آناتولی! آخه بوزینه آناتولی یک واژه تورکی به معنی گهواره مادری یا سرزمین مادریه. حالا اگه نگی ترکیه یا همون تروکیه کهن و بگی آناتولی ارث ....میشه؟
  0
  1
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  وقتی دین اسلام که ادعا میشه محصول ذهن زیبای خداست از دین برگشتگان را مرتد و جایز گردن زده شدن میدونه و انسانهای غیر مسلمان را نجس میشماره اونوقت از این کفتار گرسنه چه انتظاری میره. دین با غیر سازش بلد نیست در نتیجه دینداران دین فروش همیشه مثل کفتار پاچه میگیرن
  0
  2
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  به قول جانی دپ شرور بودن چهره های متفاوتی دارد اما هیچ کدامشان به خطرناکی نقابی از تقوا و پرهیزکاری نیست .سنی شیعه که هر دو فرقه مسلمان هستند و مسیحی و یهودی و همه ادیان شرور و فاسد و جنایتکار هستند
  0
  0
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱
  نظر شما چیست؟