نیویورک تایمز: روزی که قرار بود تاسیسات هسته‌ای ایران با بمب سی هزار پوندی نابود شود

خبرآنلاین: در اسناد سری افشا شده درباره حمله نظامی به ایران، آمده است که دولت اوباما حتی ماکت تاسیسات هسته ای ایران با ابعاد واقعی را، در صحرای غربی آمریکا ساخته بود تا برای تمرین حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران، آن را با بمب سی هزار پوندی نابود کند.

 مجله نیویورک تایمز در گزارشی اسناد سری حمله نظامی به ایران را افشا کرده است که در بخشی از آن می‌خوانیم:
 
سیاستی که دولت ترامپ دنبال می کند بسیار متفاوت از سیاست اوباماست. اوباما به دنبال ممانعت ایران از دستیابی به سلاح هسته ای بود، اما پذیرفته بود که ایران تبدیل به یک قدرت موازنه کننده در مقابل نفوذ سعودی‌ها در منطقه شود.
 
اوباما در جایی گفت: «دو کشور ایران و عربستان باید در منطقه شریک شوند». این ایده مورد تمسخر مقامات دولت ترامپ قرار گرفت. یکی از مقامات دولت اوباما با لحنی نه چندان دوستانه می گوید «تصمیم گرفتیم که با ایران همانطوری که است و نه آن طوری که ما می خواهیم باشد، معامله کنیم».
 
آنهایی که در نخستین روزهای دولت اوباما با او از نزدیک ارتباط داشتند، می گویند که او برای برقراری صلح در خاورمیانه، به دنبال یک معامله واقع بینانه بود. «تام دانیلان» مشاور امنیت ملی دولت اوباما در فاصله سالهای 2010 تا 2013 می گوید: «ما به دنبال پرهیز از جنگهای غیر ضروری، آوردن ایران به پای میز مذاکره، و دستیابی به یک توافق بی سابقه در حوزه کنترل تسلحیات بودیم». وی می افزاید: «توافق ما با ایران مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای می شد و این امکان را به جامعه بین المللی می داد تا به شکل بی سابقه ای، فعالیت های هسته ای ایران را مورد نظارت قرار دهد. تمام این اقدامات در راستای منافع وسیع ایالات متحده بود».
 
خروج ترامپ از توافق هسته ای و حوادث ماههای اخیر، بار دیگر نه تنها ترس از حمله نظامی آمریکا علیه ایران یا موافقت پشت پرده آمریکا با حمله اسراییل به ایران را به وجود آورده، بلکه موجب این نگرانی شده که طرفهای متخاصم به خاطر غرور، اشتباه محاسباتی یا غفلت وارد درگیری شوند.
 
البته حمله به ایران ممکن است به شکل محدودی باشد، اما موجب آشوب گسترده و حملات تلافی جویانه گروه های نیابتی ایران به نیروهای آمریکایی در منطقه، افزایش حمله به کشتی های تجاری و سر به فلک کشیدن قیمت نفت، حمله حزب الله به اسراییل، حملات سایبری به غرب، و در نهایت اعزام بیشتر نیروهای آمریکا به منطقه برای خاموش کردن آتش در هر جایی که ایران حضور دارد، از لبنان گرفته تا سوریه و یمن و عراق، خواهد شد.
 
اینکه این بحران چگونه درست شد، به روابط پیچیده اسراییل و آمریکا باز می گردد. داستان این بحران چیزی است که تاکنون به شکل کامل گفته نشده است.
 
اینکه چگونه از جنگی که (علیه ایران) در آستانه وقوع بود اجتناب شد و چگونه دو متحد دیرین (آمریکا و اسراییل) از یکدیگر جاسوسی می کردند و بر سر شکل دهی به سیاست خارجی آمریکا در نزاع بودند، چیزهایی هستند که مقاله حاضر بدان می پردازد.
 
مصاحبه با دهها تن از مقامات سابق و فعلی آمریکا، اسراییل و اروپا، از جزییات چگونگی طرح حمله اسراییل به ایران در سال 2012 پرده بر می دارد. احتمال حمله اسراییل به ایران تا جایی افزایش یافته بود که دولت اوباما احساس کرد که لازم است برای طرح های احتمالی نظامی، در صورت وقوع چنین حمله ای برنامه ریزی کند.
 
دولت اوباما حتی ماکت تاسیسات هسته ای ایران با ابعاد واقعی را، در صحرای غربی آمریکا ساخته بود تا برای تمرین حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران، آن را با بمب سی هزار پوندی نابود کند. آمریکا حتی زمانی که اسراییل مشغول جاسوسی از ایران بود، اسراییل را زیر نظر داشت، و ماهواره های آمریکایی از پهپادهای شناسایی اسراییل که از پایگاهی واقع در کشورآذربایجان وارد ایران شده بودند، تصاویر ماهواره ای تهیه می کردند. به علاوه، جزییات تلاش نتانیاهو برای وادارکردن ترامپ به خروج از توافق هسته ای با ایران، از مواردی است که داستان اش تاکنون گفته نشده است.
+15
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان

  لازم نیست غار تاریک قرون وسطایی عربی رو بمب باران کنید . بزرگترین و سهمناک ترین و خطرناک ترین صلاحی که مانندش نبوده و نیست الان اونجاست که انچنان تخریبش کرده که در زیر اوار قرون گذشته مانده و در نهایت فلاکت هست . چه بمبی بدتر از اسلام و تفکر ارتجاعی ضد انسانی ملا اخوند مولوی و مولانا های عصر حجری .
  13
  56
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مجله ی نیویورک تایمز طرفدار دموکرات ها هست و این خبر را در جهت جلب ارا یهودیان امریکا نوشته است اما درصد بالائی وجود دارد تا اگر ایران به بمب اتمی نزدیک شود تاسیساتش را زیر و رو کنند و شخم بزنند
  29
  34
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
  ۴۹
  rood120 - منچستر، انگلستان

  بابا نزدیک ۵۰سال سال هست این رژیم فاسد هر کاری خواسته کرده شما هم بجز تحریم هیچ غلطی نکردید و مردم را سر کار گذاشتید، حسین اوباما هم میلیاردها دلار داد به همین فاسد ها. اگر راست می گوئید خوک زاده ها را از کانادا و آمریکا بریزید بیرون .
  6
  49
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  ایران مگه افغانستان هست بمب بارون شه هیچ کاری نکنه، لبنان ، عراق نیروهاش راحت می‌تونن به نیرو‌های آمریکا ضربه بزنن، خلیج فارس ۲ تا موشک بخور برج دوبی نفت می‌شه ۳۰۰ دلار، خر تو خر می‌شه واسه این آمریکا هم چین کاری نمی‌کنه. فشار اقتصادی و ناراضی کردن مردم تنها کاری هست که می‌تونن انجام بدن
  31
  40
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  خنده دار وقتی نامردا بلوف میزند و میگن :قاسم سلیمانی تا اتاق خواب مقامات ارشد اسرائیل دسترسی داشت. ای ریق تو بگی‌ ما باور کنیم.
  5
  28
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
  ۴۵
  شهلای من - بروکسل، بلژیک
  من به عنوان یک ایرانی افتخار میکنم کشورم خوار چشم دشمانش هست و خواب را از چشم عربستان امریکا و اسراییل ربوده خودشان اخوند را اوردند تا کشور پیشرفته و قدرتمند را نابود کنند و به این خواسته خود رسیدند و ملاها کشور را به ۳۰۰ سال عقب بردند
  15
  29
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. عزیز دلم از خود گنده بینی و قپی آمدن خسته نشدی!؟
  26
  17
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۹
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::شهلای من - بروکسل، بلژیک::]. شهلا خانم ضدو نقیض می‌نویسید... اتفاقأ بر خلاف نوشته شما ایران در 40 سال گذشته 40 برابر بیشتر از زمان شاه پیشرفت کرده...اگر چیزی. نمیدونید لطفأ الکی جوک ننویسین
  24
  7
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. شوخی میکنی عزیز دلم!؟
  3
  16
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  فیلم عمر مختار را تگاه کنید ومی فهمید که حسین آقا اوباما بازی میداد همه دنیا و وقت میخرید برای ایران وحکومت خودش البته چون حکومت مورثی مثل ایران نیست حسین آقا میخواست در تاریخ اسمش شمر دوم نشود خلاصه روزایه خوبی بود البته برای حکومت اسلامی مطلقه.
  1
  4
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. باز قرصهات رو پشت و رو خوردی؟؟ لابد مثلا میخوای بگی زمان شاه موبایل نبود ولی الان همه دارن
  4
  15
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::ادوینو - گوالف، کانادا::]. اوباما برنامه اینارو ریخت که پول نفت زیاد بیاد طرفشون حسابی بخور بخواب بشند بعد خودش چاهای خودش رو کند یه دفعه نفت رو کشیدند پائین حالا آخوندایی که چاق و تنبل شدندبچه ها رو امریکا فرستادند یه دفعه بخورن به دیوار ارزش پولشون صفر بشه
  1
  5
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. به خدا راست میگی!. زمان شاه مرتجع کارگرا فوق فوقش میتونستن اتومبیل پیکان مدل ۱۹۷۹ بخرن!. با اخوندا بعضیا میتونن حتی مدل ۲۰۲۰ بوگاتی بخرن!. فقط فرق سال مدلها رو ببین! یا علییییی.
  2
  5
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. میلاد چی گفته مگه؟ من هرچی میگردم نمیبینم چیزی نوشته باشه
  1
  0
  دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اینو: شهلا خانم ضدو نقیض می‌نویسید. اتفاقأ بر خلاف نوشته شما ایران در 40 سال گذشته 40 برابر بیشتر از زمان شاه پیشرفت کرده...اگر چیزی. نمیدونید لطفأ الکی جوک ننویسین
  2
  1
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ایران نسبت به امکاناتش هیچ پیشرفتی نکرده ...اگه صنایع دفاع رو دیده باشی میفهمی من چی میگم ماشین آلاتی که ارتشبد طوفانیان آورده بود همه در حد استاندارد روز ...کی میگه فناوری نمیدادند؟ خط تولید کامل ژ3 و آرپیجی رو آورد که تمام زمان جنگ اینا ازش استفاده میکردند! حساب کن همون جنگ نمیشد چه آبادانی بود توی مملکت ! اینا صدام رو تحریک کردند هرروز از سربازای عراقی میخواستند شورش کنند صدام میگفت بابا شما تازه تاسیس هستید اینکارا رو نکنید!!
  0
  3
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ....... وقتی ...کاری دیگه نمیشه کرد، وقتی نمی‌فهمم یآذرمیانه چی نوشته باید همه بدونن شماها چه نابغه هایی هستین. هاهاها
  0
  0
  جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۷
  نظر شما چیست؟