آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا سخنان علی خامنه‌ای در روز قدس را محکوم کردند

یورونیوز :بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز شنبه در واکنش به تهدیدات اخیر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: «کسانی که اسرائیل را تهدید به نابودی می‌کنند، خود نیز با خطر مشابهی روبرو هستند.»

علی خامنه‌ای در جریان سخنرانی خود به مناسبت روز قدس، اسرائیل را به ویروسی در منطقه تشبیه کرد و با اشاره به اینکه «امروز کرونا نیز یک واقعیت است و همه انسان‌های باشعور مبارزه با آن را واجب می‌دانند» گفت: «ویروس رژیم صهیونیستی با کمک همه جوانان این منطقه ازاله و ریشه کن خواهد شد».

علاوه بر این سخنرانی، پوستری نیز در وبسایت رسمی خامنه‌ای به زبان انگلیسی منتشر شد که روی آن نوشته شده بود: «فلسطین آزاد خواهد شد. راه حل نهایی: مقاومت تا همه‌پرسی.»

استفاده از عبارت «راه حل نهایی» در این پوستر، واکنش‌های بین‌المللی زیادی را در پی داشت؛ چراکه «راه حل نهایی» نام طرح رهبران آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم برای نابودی جامعه یهودیان این کشور بود؛ طرحی که هولوکاست را رقم زد.

صفحه توییتر منتسب به علی خامنه‌ای نیز با انتشار چند پیام توییتری، اسرائیل را غده سرطانی و بارزترین نمونه تروریسم دولتی توصیف کرد که دست به قتل عام زنان، مردان و کودکان می‌زند.

نتانیاهو در واکنش به این موضع گیری‌ها، در صفحه توییتر رسمی نخست‌وزیری نوشت: «تهدیدات خامنه‌ای مبنی بر اجرای "راه حل نهایی" علیه اسرائیل، طرح "راه حل نهایی" نازی‌ها برای از بین بردن مردم یهود را به یاد می‌آورد. او باید بداند که هر رژیمی کشور اسرائیل را تهدید به نابودی کند، با خطر مشابهی روبرو است.»

واکنش ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز به تهاجمات لفظی علی خامنه‌ای واکنش نشان داد. او نیز در پیامی توییتری نوشت: «ایالات متحده آمریکا اظهارات منزجر کننده، نفرت‌انگیز و ضدیهود رهبر خامنه‌ای را محکوم می‌کند. آنها هیچ جایی نه در توییتر و نه در هیچ شبکه اجتماعی ندارند. ما می‌دانیم که سخنان کینه توزانه خامنه‌ای، سنت تحمل مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند.»
واکنش اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا نیز سخنان علی خامنه‌ای را محکوم کرد.جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای به نمایندگی از سوی این اتحادیه اعلام کرد: «اتحادیه اروپا سخنان تهدیدآمیز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را که مشروعیت اسرائیل را زیر سوال می‌برد، محکوم می‌کند. چنین بیاناتی کاملا غیرقابل قبول و منشاء نگرانی عمیقی است. این اظهارات همچنین با هدف برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه که همواره مد نظر اتحادیه اروپا بوده، ناسازگار است. اتحادیه اروپا بار دیگر تعهدات بنیادین خود در راستای امنیت اسرائیل را تکرار می‌کند.»

از دیگر افرادی که به مواضع اخیر علی خامنه‌ای واکنش نشان دادند، می‌توان به بنی گانتس، وزیر دفاع جدید این کشور و هم‌پیمان نتانیاهو در دولت ائتلافی جدید اسرائیل اشاره کرد که ضمن اعلام آمادگی اسرائیل برای مقابله با هر تهدیدی، هشدار داد که مقامات ایران برای آزمودن عظم اسرائیل در دفاع از خود، تلاش نکند.
+38
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  بابا چی دارین میگین؟ تو ایران بعد از ٤٠ سال هنوز ستاد إجرائی فرمان اون عنتر، داره أموال مصادره میکنه. دیگه یه سری خضعبلات این مرتیکه مافنگی تریاکی با اون مغز اتروفی شده اش خیلی زور بهتون اورده؟؟
  0
  20
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  این یابو که خودشو پنهان و ایزوله کرده و یاوه گویی میکنه اصلا ارزش پاسخ گفتن نداره. مبارزه برای مقابله با کرونا بر هر با شعوری واجب است حتما منظورت خودتی که از ترست قایم شدی تو اتاقی در زیر زمین وگرنه مردم محتاج یه لقمه نون دارند تو هم میلولند. چرا کمی شرم نمیکنی قبل از اینکه حرفت را غرغره و تف کنی بیرون؟
  1
  20
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این روزها سید علی مثل سگ پاسوخته است. در سوریه آچمز شده و حدود 60 بیلیون دلار پر.پایگاه امامعلی را در مرز عراق و سوریه اسرائیلی ها با خاک یکسان کرده اند. در تلافی این ها در سیستم ابیاری اسرائیل حمله ی سایبری کردند. اسرائیل هم تمام سیستم کامپیوتری بندر چهاربهار را حک کردند. احتمال دارد در اثر این حک موشک ج ا منحرف شده و ناوچه خودی را زده است. این عقب افتاده ی داعشی هم مقبره ی استر و مردخای را اتش زده است
  0
  12
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۹
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  تنها کشوری که تاحالا عملا و قلبا علیه این نظام میجنگه اسراییل است. بقیه فقط بازی میکنند با صدور اطلاعیه و محکوم کردن های الکی.
  0
  3
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۲
  نظر شما چیست؟