بایدن: آمریکایی‌های آفریقایی تباری که به ترامپ رای بدهند، «سیاه‌پوست نیستند»

ماهانه بیش از ۸ میلیون نفر به برنامه رادیویی لنارد لری مک‌کلوی معروف به شارلمین گوش می‌دهندبی بی سی :جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس‌جهوری سابق آمریکا که به احتمال قوی نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود از این حرف خود که گفته بود آمریکایی‌های آفریقایی تباری که به دونالد ترامپ رای بدهند، "سیاه‌پوست" نیستند، ابراز تاسف کرده است.

آقای بایدن که به گاف دادن در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای خود شهرت دارد، روز جمعه در مصاحبه با یک مجری رادیویی سرشناس سیاه‌پوست چنین اظهارنظری کرد.

به دنبال واکنش‌های منفی در شبکه‌های اجتماعی، آقای بایدن از این اظهارنظر خود ابراز تاسف کرد و گفت هیچ فردی نباید "بر اساس نژاد و دین خود رای دهد."

ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، این اظهارات را محکوم کرده و آن را نژادپرستانه خوانده است.

رای آمریکایی‌های آفریقایی تبار برای پیروزی آقای بایدن در انتخابات ماه نوامبر و شکست دونالد ترامپ حیاتی است.
بایدن دقیقا چه گفت؟
آقای بایدن که ۷۷ سال دارد در این مصاحبه ۱۸ دقیقه‌ای بر ارتباطات قدیمی و طولانی خود با جامعه آمریکایی‌های آفریقایی تبار تاکید کرد و به خصوص بر پیروزی چشمگیر خود در رقابت‌های مقدماتی با برنی سندرز در ایالت کارولینای جنوبی اشاره کرد. در این ایالت، بیش از ۶۰ درصد رای‌دهندگان حزب دموکرات، آمریکایی‌های آفریقای تبار هستند.

آقای بایدن در این مصاحبه گفت چندین زن آمریکایی آفریقایی تبار برای انتخاب به عنوان معاون او مدنظر هستند. آقای بایدن باید به زودی فرد مورد نظر خود را معرفی کند.

در هنگام مصاحبه، یک دستیار آقای بایدن به او یادآوری کرد که مصاحبه به طول کشیده و سعی کرد به مصاحبه پایان دهد اما مجری رادیویی گفت "نمی‌توانید چنین کاری را با یک رسانه سیاهان انجام دهید."

آقای بایدن در پاسخ گفت: "من چنین کاری را هم با رسانه‌های سفید و هم سیاه انجام می‌دهم" و اضافه کرد دلیل پایان دادن به مصاحبه این است که باید به خانه نزد همسرش برای استفاده از استودیوی پخش خانگی برگردد."

آقای بایدن در مدت قرنطینه، از خانه پیام‌هایی برای مردم آمریکا ضبط و منتشر کرده است.

مجری رادیویی از آقای بایدن خواست در یک مصاحبه دیگر شرکت کند، چون سئوال‌های بیشتری از او وجود دارند.

در این قسمت، اقای بایدن گفت: "اگر بین این که به من یا ترامپ رای بدهی، سبک سنگین می‌کنی، پس سیاه نیستی."

ماهانه بیش از ۸ میلیون نفر به برنامه رادیویی لنارد لری مک‌کلوی معروف به شارلمین گوش می‌دهند.
واکنش ستاد بایدن چه بوده؟
سیمون سندرز، مشاور ستاد بایدن، روز جمعه از این اظهار نظر دفاع کرد و گفت که چنین سخنی "به شوخی" بیان شده‌ است.

خود آقای بایدن هم ساعاتی بعد گفت هیچ فردی نباید بر اساس نژاد، مذهب و پیشینه خود رای دهد و از این که چنین اظهارنظری کرده، ابراز تاسف کرد.
بایدن در میان آمریکایی‌های آفریقایی تبار محبوب استواکنش‌ها چه بوده؟
ستاد انتخاباتی ترامپ سریعا از این فرصت استفاده کرد و کاترینا پیرسون، مشاور ارشد این ستاد، اظهارات آقای بایدن را "نژادپرستانه" خواند.

سناتور تیم اسکات جمهوریخواه نیز از چنین سخنانی انتقاد کرد و آن را از روی تکبر دانست.

اظهارنظر آقای بایدن با واکنش هواداران حزب دموکرات نیز مواجه شد.

کیت بویکین، دستیار سابق بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در توییتی گفت بایدن، "گزینه بهتری برای سیاه‌پوستان است تا ترامپ نژادپرست"، "اما سفیدپوستان نباید به سیاه‌پوستان بگویند سیاه چیست. بایدن هنوز باید برای رای ما تلاش کند."
چرا بایدن در میان آمریکایی‌های آفریقایی تبار محبوب است؟
برای بسیاری او هنوز معاون باراک اوباما، اولین رئیس‌جمهوری آفریقایی تبار آمریکا است.

آقای اوباما ماه پیش حمایت خود را از آقای بایدن اعلام کرد و گفت او "دارای تمام کیفیاتی است که در یک رئیس‌جمهوری نیاز داریم."

در یک نظرسنجی که ماه پیش منتشر شد، ۸۱ درصد جامعه آمریکایی‌های آفریقایی تبار از آقای بایدن حمایت کردند. تنها ۳ درصد طرفدار آقای ترامپ بودند. بقیه، هنوز مردد بودند.

آقای بایدن به جز این اظهارنظر خود با اتهام آزار جنسی مواجه است. اوائل ماه جاری میلادی تارا رید، آقای بایدن را به آزار جنسی در ۲۷ سال پیش متهم کرد و خواهان آن شد که او عرصه رقابت را ترک کند.

آقای بایدن اتهام‌های خانم رید را رد کرده است.
+4
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  این خانم تارا در طی ۲۷ سال گذشته ایا یکبار در مورد ازار جنسی نامبرده اظهار نارضایتی کرده بود؟!؟ چطور حالا یادش امده!! این اتهام ازار جنسی (مشابه مفسد فلعرض محاربه با خدا ج.ا )همه جا استفاده میشود.
  8
  16
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  دموکرات ها برای رسیدن به حکومت بجای ارائه برنامه ی صحیح به مسائل بی اهمیت جانبی توی اقلیت ها می پردازند. دموکرات ها برای ترامپ استورمی دانیلز فاحشه را رو کردند و حالا او هم دارد مقابله به مثل میکند.
  0
  7
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  امریکا از اون کشوری که ساترن ۵ ساخت رسیده به چنین کشوری. کشوری شده چین داره ازش جلو میزنه . یه فیلم میدیدم میگفت امریکا خیلی وقته کشوری که توش تلاش کنی به همه چی میرسی نیست. این موقعیت الان برعکس شده. اسکاندیناوی کانادا اروپا ژاپن شده مهد تلاش و کوشش. برا اولین بار تو تاریخ کسایی که برا لاتاری اقدام میکنن دارای میانگین skill خیلی خیلی پایین هستن. چون خیلی از حرفه ایی ها دیگه به امریکا به چشم اون بهشت مهاجرت سابق نگاه نمیکنن. چون نیست. حالا این سیاستمدارای خرفت جمهوری خواهان و دموکراتها کی از خواب بیدار بشن خدا میدونه. کشور رو کردن اندازه انگولا
  6
  5
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
  ۳۹
  Zir o Roo - اوترخت، هلند
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. البته اروپا هم مثل شاید قبلنها نیست. ژاپن خوبه ولی با خارجیها خوب نیستند
  1
  5
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Zir o Roo - اوترخت، هلند::]. [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. اصولا هیچ جای دنیا مثل قبل نیست و علت را در افزایش بی رویه جمعیت ببینید و افزایش مهاجرین در همه جا
  0
  3
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
  نظر شما چیست؟