تقاضای فرجام پناهجوی ایرانی در دادگاه عالی آلمان رد شد

دویچه وله :دادگاه قانون اساسی آلمان حکم پیشین داگاه در مورد یک نوکیش مسیحی ایرانی را که تقاضای پناهندگی‌اش در آلمان رد شده است تایید کرد. این پناهجو نتوانسته است ثابت کند که در ایران به دلیل عقایدش مشمول مجازات می‌شود.

بر اساس حکمی که دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان در روز جمعه، دوم خرداد (۲۲ مه) صادر کرد، اداره رسیدگی به امور پناهندگی و مهاجرت آلمان (بامف) می‌تواند در باره میزان اعتقاد فرد به دینش تحقیق کند و پناهجو موظف است که به پرسش‌های این ارگان دولتی پاسخ دهد.

بامف تقاضای پناهدگی یک ایرانی را با این استدلال که او در صورت بازگشت به ایران تحت پی‌گرد قانونی قرار نمی‌گیرد، رد کرده بود.

معیار تصمیم‌گیری در باره افرادی که به دلیل تغییر دین تقاضای پناهندگی می‌دهند، میزان اعتقاد آنها به دین تازه است.

از قرار معلوم پناهنده ایرانی نتوانسته است در مصاحبه با کارمندان این اداره ثابت کند که گرویدن او به مسیحیت جنبه ایمانی دارد و وابستگی او به مسیحیت در حدی است که در کشورش به سبب نوکیشی دستگیر و مجازات می‌شود.

تصمیم‌گیرندگان اداره یادشده به این نتیجه رسیده بودند که پیوستن متقاضی به دین مسیحیت بیشتر جنبه اجتماعی داشته و معطوف به قانع‌کردن تصمیم‌گیرندگان به قبول تقاضای پناهجویی او بوده است..
شکایت‌های پی در پی
  این پناهجو علیه رای بامف به دادگاه اداری ایالت بادن وورتمبرگ شکایت کرده بود.

از حکم دادگاه چنین برمی‌آید که کیفرخواست برای بازنگری در حکم دادگاه ارائه نشده، بلکه به یک اصل اساسی‌تر پرداخته است: آیا یک ارگان دولتی اجازه دارد، در باره میزان وابستگی یک فرد به دین مورد علاقه‌اش تحقیق کند یا این امر تفتیش عقاید و تحدید آزادی دین به‌شمار می‌رود؟

دادگاه پس از بررسی پرونده، به نفع ارگان دولتی رای داده بود.

پناهجوی ایرانی در یک دادگاه عالی تقاضای فرجام داده و در نهایت به بالاترین مرجع قضایی آلمان در أمور اداری مراجعه کرده است.

دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان هم در حکم خود نظر قاضی دادگاه بدوی را تایید کرده است.

بر أساس این حکم، هیچ ارگانی حق ندارد اعتقادات افراد را زیر سوال ببرد، اما اگر کسی ادعا می‌کند که بر أساس اعتقادش مجازات می‌شود، وظیفه اداره مربوطه است که این ادعا را راستی‌آزمایی کند.

در ایران ترک دین اسلام و گرویدن به ادیان دیگر مجاز نیست. در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی در باره مجازات نوکیشان مسیحی منتشر شده است.

به گزارش وبسایت خبری "محبت‌نیوز" در سال گذشته میلادی در ایران ۳۴ تن از افرادی که در یک خانواده مسلمان به‌دنیا آمده‌اند، به دلیل گرویدن به مسیحیت بازداشت شده‌اند.

خبرسازترین مورد، حکم اولیه اعدام برای یوسف ندرخانی بود. او در سال ۱۳۸۸ به دلیل تغییر دین بازداشت و محاکمه شد، اما حکم اعدام او موجی از اعتراضات بین‌المللی را برانگیخت.

این نوکیش مسیحی در نهایت به ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به سیستان و بلوچستان محکوم شد.
+4
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  دهنی که ایرانیان از اسلام سرویس میکنند مثال زدنی ست و تازه این اولشه ! به جایی برسه که اسلام از دست ایرانی ها فرار کنه و به قوم اصلی خودش (لوط ) پناهنده بشه .....هههههه
  2
  15
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::vikingoslo - اسلو ، نروژ::]. و ۸۰ درصدی که خمینی گور به گور شده رو اوردن کجایی بودن؟ . اون ۸۰ درصد ایرانی بودن. این حرفایی که شما میزنین یه پارادوکسه. شما هم چی رو به ایرانی بودن ربط میدی. میدونین نتیجش چی میشه؟ نتیجش این میشه ۸۰ میلیون ادم فکر کنن هرکی مثل خودش نیست ایرانی نیست. نتیجش این میشه صدها گروه مختلف اپوزیسیون داریم همشونم میگن فقط ما ایرانی هستیم بقیه نیستن. در نتیجه تا ۱۰۰ سال دیگه ما نمیتونیم جمع بشین این نظام تروریستی رو ساقط کنیم. خوش باشین
  4
  3
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::vikingoslo - اسلو ، نروژ::]. [::vikingoslo - اسلو ، نروژ::]. تازه وایکنیگ چه ربطی به شما دارره؟ شما ایرانی نیستی. اگه بودی اسمتو وایکنیگ نمیزاشتی
  6
  2
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. اینقدر کیس دروغی مسیحی درست کردند دیگه گندش دراومده و اروپایی ها هم دیگه فهمیدن!همش هم بخاطر پول هست چون پناهنده از یه مهندس که قانونی مهاجرت میکنه خیلی جلوتر هست! پناهنده حقوق مفت آپارتمان مفت میگیره هزینه تردد نداره چون لازم نیست بره سر کار یا بره مصاحبه بده .
  2
  8
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. من یکی خوشحالم با خر نرفتم ترکیه و قاچاق نرفتم. خیلیم خوشحالم. تو همین کانادا کمتر ادمایی رو دیدم قانونی اومده باشن اما به صورتی این قضیه رو مخفی میکنن. اکثرشونم میگن مهاجرت کردیم. چون به خیال خام خودشون فکر میکنن اگه بگن مهاجرت کردن به معنی قاچاقی نیست. اما مهاجرت چه قانونی چه غیر قانونی رو شامل میشه. اکثرا میخوان باکلاس باشن.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۴
  نظر شما چیست؟