ما ذلیل و ضعیف و حقیریم. خواهش می‌کنیم ما را کم‌تر سانسور کنید

فرج سرکوهی : خواست و محتوای ذلت‌بار  و زبان و لحن حقیر و ذلیل نامه اخیر برخی فعالین تئاتر ایران به وزیر ارشاد اسلامی، حتا برای کسانی که به سقوط آزاد و همه‌گیر ارزش‌های انسانی و اخلاقی و هنری در فضاهای مجاز سانسورزده فرهنگی جمهوری اسلامی باور دارند، تکان دهنده است.
 
زمانی را به یاد می‌آورم که بسیاری از هنرمندان و نویسندگان در همین جمهوری اسلامی و به رغم بگیر و ببند و حذف فیزیکی و فرهنگی و زندان و مرگ و تبعید و..، به هر نوع سانسور(ممیزی) اعتراض کرده و برخی با اعتراض و برخی با همراهی نکردن با سانسور حرمت خلاقیت آزاد هنری و ادبی را پاس داشته و شان هنری و انسانی خود را رعایت می‌کردند، زمانی را به یاد می‌آورم که حتا سازشکارترین چهره‌های هنر و ادبیات ایران نیز گرچه به سانسور اعتراض نمی‌کردند اما حداکثر در این باب سکوت می‌کردند نه همراهی.انگشت‌شمار بودند چهره‌های به واقع هنری و فرهنگی پای‌بوس سانسورچیان و دست‌بوس قاتلان فرهنگ و..
 
اکنون اینان در نامه خود تاکید می‌کنند که «این نامه درباره‌ کلیت ممیزی نیست» که  «ما در همه‌ کارهای خود، پیش از تولید، به این ممیزی فکر می‌کنیم و رعایتش می‌کنیم». پذیرفته‌اند که «نگاهِ همکارانِ سینمایی شما(سانسورچیان فیلم در وزارت ارشاد اسلامی) با توجه به اعتقاد به لزوم ممیزی – کاملن صحیح است» و فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیون به دلیل «طیف گسترده‌ مخاطب» باید که حسابی سانسور شوند «اما موضوع تئاتر کمی فرق می‌کند.». تئاتر«مخاطبان گسترده» ندارد و «از خیره‌کنندگی‌های تکنیکیِ سینما برخوردار نیست» «لذا ما هنرمندانِ تئاتر خواهشمندیم با سختگیری و ایجادِ ممیزیِ جدید برای پخش آنلاینِ تئاترها، تئاترها را کم‌خاصیت و کم‌مایه نکنید و..»

ما به سانسور اعتراض نمی‌کنیم، سانسور فیلم و .. هم «کاملن صحیح» است اما ما مخاطبان کم‌تری داریم، ضعیف هستیم پس «خواهش می‌کنیم» ما را کم‌تر سانسور کنید
 
درونی شدن نظام اسلامی در روان شناسی فردی و جمعی سنجش محتوا و زبان این نامه با به مثل متن ۱۳۴ نویسنده یا مقاله‌ها، یادداشت‌ها، اطلاعیه‌ها و مصاحبه‌های نویسندگان، نقاشان، سینماگران، هنرمندان عرصه تئاتر و.. در نشریاتی چون آدینه و تکاپو و.. اگر از سقوط اخلاقی، همذات‌پنداری با جمهوری اسلامی و درونی شدن نظام ارزشی جمهوری اسلامی در روان‌شناسی فردی و جمعی و شعور جمعی ما خبر نمی‌دهد پس از چه خبر می دهد؟
 
اغلب امضا کنندگان این نامه هنرمند تئاتر نیستند، نان سانسور و حذف هنرمندان واقعی را می‌خورند و از این منظر دست در همان کاسه خون استبداد جمهوری اسلامی دارند. از اینان بگذریم.
 
از آدمی مثل رضا کیائیان و..، با سابقه همکاری با دستگاه لاجوردی در زندان اوین و دلالی و کلاه‌برادری  و.. ، از فلان به اصطلاح کارگردان بی‌هنری که از انحصار حق طلاق در دست مردان دفاع می‌کند، از چند سلبریتی رانتی بی‌مایه، از کسانی که هنر خود را در بازار داد و ستد رانت‌ها مایه دلالی کرده‌اند و.. نیز انتظاری بیش از این نیست اما من که از کارنامه پربار هنری آدمی مثل هادی مرزبان خبر داشته و کارهای خوب او را دیده‌ام، من که شاهد و مشوق اجراهای خوب آدمی چون قطب الدین صادقی در نخستین سال‌های فعالیت او بودم، من که از کارنامه پرثمر تئاتری کسانی مرضیه برومند، گلاب آدینه باخبرم و..، از دیدن چند نام از این دست در نامه‌ای چنین حقیر و ذلیل تکان خوردم. چه شده‌است که اینان نیز با امضای چنین نامه‌ای نه تنها آزادی خلاقیت هنری که حرمت انسانی و شان شخصی و هنری خود را نیز نادیده گرفته اند؟
تبصره : این احتمال نیز هست، و من این امید را در دل دارم که برخی هنرمندان جدی امضای این نامه را تکذیب کنند.
+58
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خاک بر سر کاسه لیستان.
  0
  56
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  همتون مایه ی ننگ و شرمساری هستید
  1
  28
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  ۳۲
  antislam2500 - قم، ایران
  تنفس در کشور تحت سلطه رژیم خائن سفله پرور ، همه را مسموم کرده است.
  2
  11
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  کاربران عریز مگه ما ملت ایران پشت هم هستیم. چند تا مدافعان حقوق بشر و حامی حقوق ملت در زندانهای رژیم سفاک خمینی در بند هستند و حتی در شرایط روحی و روانی و جسمانی وخیم بشر میبرند!!!! ما چکار کردیم براشون !؟ اونها برای ما با این رژیم در افتادند تا حقوق اولیه ملت ایران را از رژیم بگیرند!!! تنها کاری که ملت برای این عزیزان کرده آمد ، دشنام و نفرین و ناسزا بوده به خامنه ایی و رژیم خمینی هندی تبار !! پس خرده نگیرید از این هنرمندان !!! برای کی!؟ و برای چی باید بجنگند!؟ رژیم حذفشون میکنه و از نون می اندازدشون!!! کی خرجیشون را می ده!؟ تو‌که داری بهشون دشنام می دی!؟ اگه ما ملت بدبخت خودراضی پر مدعا پشت هم ‌بودیم هیچوقت سرنوشتمثن و مملکتمان اینطور به باد نمی رفت. بیاید آدم‌ باشیم و وطن پرست. همه وطن فروشیم چرا که وطن را ول کردیم و رفتیم برای رسیدن به آرزوهایمان. با هم‌بودن می تونستیم وطنمون را بسازیم. همیشه گفتم که ایران از داشتن چنین مردمی همیشه شرمنده تاریخه. کاش مردمی با وجدانتر و قدر دانتر در ایران زمین زندگی می‌کردند . متاسفم برای کشورم برای ایرانم که ما ملتش هستیم. شرم بر ما باد
  0
  18
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  همش برای یک لقمه نونه
  0
  0
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  نظر شما چیست؟