حوله‌ بریتانیایی جوان ایرانی را در ترکیه به زندان می‌فرستد

العربیه :یک مرد جوان ایرانی که در شهر قیصریه ترکیه زندگی می‌کند، احتمالا به سه سال زندان محکوم شود، زیرا حوله‌ای که پرچم بریتانیا روی آن نقش بسته بود را روی بالکن آپارتمانش آویزان کرد.

این مرد جوان که از او با نام «محمدرضا» یاد شده، با شکایت همسایگانش توسط پلیس ترکیه دستگیر و هم‌ اینک در انتظار محاکمه به سر می‌برد. او متهم است در روز «ورزش و جوانان» در 19 می 2020 حوله‌ای که روی آن پرچم بریتانیا نقش بسته بود، را بالکن آپارتمانش آویزان کرده. 19 می مصادف با روز آغاز جنگ استقلال ترکیه در سال 1919 است و در این روز یاد آتاتورک، اولین رئیس‌جمهوری ترکیه جدید که در سال 1923 به قدرت رسید، گرامی داشته می‌شود.

هر سال در 19 می، مردم ترکیه پرچم این کشور را از پنجره‌ها و بالکن محل زندگی خود آویزان می‌کنند و آویزان شدن حوله‌ای با پرچم بریتانیا از سوی مردم شهر قیصیریه اقدامی تحریک‌آمیز تلقی شده و آنها را به تماس با پلیس و شکایت از این جوان ایرانی واداشت.

روزنامه دیلی‌میل بریتانیا در گزارشی نوشت که هنوز به طور واضح معلوم نیست این مرد جوان به چه جرمی متهم شده ولی وزارت امور خارجه بریتانیا هشدار داد که توهین به ملت ترکیه و یا پرچم ملی این کشور جرم این مرد تلقی شود.

توهین به ملت و یا پرچم ترکیه بین 6 ماه تا 3 سال زندان در پی دارد و در حال حاضر «محمدرضا» منتظر است که حکم دادگاه درباره او صادر شود.
+24
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  اینجوری میخواد دیده بشه که بلکه انگلیس بهش پناهندگی بده . آخه بگو تو رو سنه نه .ننت انگلیسیه بابات انگلیسیه . لابد الانم باهاش حرف بزنی با لهجه ی انگلیسی میگه نمیدونم حوله فارسیش چی میشه !!!!
  104
  50
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بالاخره ترکیه هم ملتی مسلمان دارد و جهان سومی هست. چه بسا این جوان بدون هیچ نظری فقط برای خشک شدن حوله را اویزان کرده است. روز استقلال امریکا من تصویر خمینی ملعون را از صد جای بالکنم اویزان کنم کسی معترض من نخواهد شد. این فرق مملکت پیشرفته و جهان سومی هست
  20
  87
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۴
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  متاسفانه ترکیه هنوز کشورآزادی نیست، هنوز گرفتار نو عثمانی گری، اسلام گرایی ، شوونیسم و نفرت افکنیه. ولی روند رو به پیشرفته. فعلا تو دوره ای که مردم ترکیه بایست از ناسیونالیسم افراطی، اسلام گرایی و فساد دولتمردان خسته شن تا بتونن درست فکر کنند. مگه نه باز پُز زوشنفکری و مدرنیسم ولی در درون جهل و موضوعات اینچنینی . چقدر روزنامه نگار به خاطر انتقاد از اردوغان به زندان افتادن؟
  15
  77
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  بعضی از ایرانیا برای پناهنده شدن از هیچ کثافتکاری دریغ نمیکنن. این پسرک بی شرف فکر نکرده با اینکار افکار ضد ایرانی ایجاد میکنه ....احمق.
  83
  26
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۶
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان

  در سال روزی که ترکها با انگلیس برای حفظ خاکشان جنگیدند تو احمق پرچم انگلیس را برای نشان دادن نفرت از ترکها چه غلطی می کنی در ترکیه. ترکیه نباید این ایرانی ها را در ترکیه مکان دهد. سالها در آنجا زندگی می کنند اما فقط نفرت از آنجا با خود می برند. بعد از زندان باید دیپورت بشه به ایران
  67
  27
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  بعضی ها فقط اسهال نظر میکنند بجای اظهار نظر؛ اولاً حوله بوده پرچم رسمی نبوده دوماً گیریم پرچم بوده نه حالا سیاستمداران ترکیه نوکری غرب و ناتو رو نمیکنند بهشون برخورده سوماً ترکیه هم شد کشور؟! اینها نمیدونند وطن پرستی چی هست همشون نوکر پول هستند بخاطر پول هر کاری میکنند چهارم صد سال پیش یک جنگی اتفاق افتاده بعد صد سال یادشون افتاده خب اگر دیگران جوک بسازند واسه یک همچین سوژه ای کار بدی کرده اند؟ .
  24
  67
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::grizzly - برلین، آلمان::]. جوک بسازید یا نسازید برای دیدن یه تورک باید بالا رو نگاه کنید. شهرستانی جماعت حرف که میزنن شناسنامشون میریزه بیرون.
  48
  15
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::grizzly - برلین، آلمان::]. شما برو توی فروشگاهها بگرد ببین چند تا حوله میبینی روش پرچم کشورهای دیگه نقش بسته باشه؟ اصلا کشورا اجازه نمیدند کسی با پرمشون تنش رو خشک کنه این خودش توهین هست. بعد هم مطمئن باش اگر بفهمند اتفاقی بوده کاریش نمیکنند اونجا مثل ایران نیست اول ببرند بعد بشمارند! ...
  41
  21
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اگر توی هیچ فروشگاهی حوله پرچمی وجود نداره پس این یارو اون حوله رو خودش تولید کرده؟!! حالا واسه این که بهت ثابت بشه حوله پرچمی وجود داره برو تو گوگل سرچ کن ببین چند تا فروشگاه از این نوع حوله ها دارند خودم یکیش رو خریده بودم حوله ساحلی با نقش پرچم آمریکا، شما چون متعصب هستید مسخره بودن کار پلیس ترکیه رو نادیده میگیری انگار تو او شهر هیچ کار خلافی نمیشه رفتند به یک بیچاره گیر دادند که حوله اش رو آویزون کرده رو طناب اگر این کار پلیس ترکیه مسخره نیست پس چیه؟
  6
  38
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  دوستان اَزیز: تمام عکس های آویزیون شده توی بالکن ایشون در سایت العربیه فارسی موجوده. که تنها حوله انگلیس نیستش, بلکه از موکت گرفته تا حوله های دیگه هم آویزونن.گیریم هم که کار ایشون عمدی باشه, که شک دارم . توی دنیای مُدرن این حرفا و دستگیری ها اَصلن معنایی نداره. خیام میگه: گویند اگر می بخوری عرش بلرزد / عرشی که به یک جام بلرزد به چه ارزد. { دولت ترکیه}. درخانه ما زیرزمینی است که در آن/ یک خُم بخوری خشتی از آن نیز نلرزد. { دنیای مدرن} امیدوارم این هموطن آزاد بشه.
  4
  73
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
  ۴۹
  صدای زن ایران - پاریس، فرانسه
  این عادت زشت ما ایرانیها ست که بدون اینکه از واقعیت امری مطلع باشیم همین طوری ابدوغ خیاری نظر میدیم و چنان با اطمینان صحبت میکنیم که انگار حرفمان حقیقت محض است. این کار درستی نیس که ادمها با پیش داوری و فرضیات یک جانه به قاضی میروند و در مورد موضوعی که راجع اطلاع ندارند قضاوت میکنند . جالب اینجاست که در مقام قاضی متهم را غیابی متهم کرده و حکم را هم صادر میکنند. حتی گاهی حکم را هم خودشان اجرا میکنند. در مورد این هموطنی که حوله حمامش خبرساز شده ما چیزی نمیدونیم. آیا اصلا این کارش عمدی بوده یا غیر عمد؟ این اقا یک مهاجر ایرانی در ترکیه هستش. معمولا اکثر مهاجرین در همه دنیا راجع به تاریخ کشور میزبان بی اطلاع هستند طبیعی هستش که این هموططراجع به رویدادهای تاریخی ترکیه هیچ اطلاعاتی نداشته باشند . احتمال زیاد داره که این اقا حوله حمامش رو در بالکنی میزاره تا خشک بشه و روحش خبر نداشته 19 می روز تاریخی مهمی برا ی ملت ترکیه است . احتمال زیاد این هموطن بدشانس ما اطلاع نداشته که 100 سال قبل اصلا کشوری به اسم ترکیه وجود نداشته و امپراتوری عثمانی شکست تلخی از امپراتوری بریتانیا خورده و
  2
  19
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  من یکی شک ندارم عمدا این کار رو کرده برا چی؟ چون منتظر جواب یو ان هستش. اینطوری فکر کرده جوابش زودتر میاد. طفلک نمیدونه یو ان حتی اگه قبولی بده کشور مقابل قبول نمیکنه تا کارونا تموم نشده. کانادا چندتا رو تو افریقا قبولی یو ان داده اما به خاطر کرونا نیاورده.گفتن بعد کرونا اولین ادمایین میاریمشون. خبرشو ۱ ماه پیش خوندم. دوستای کانادایی حتما خبرشو دیدن. فکرشو بکنین یه عراقی تو روز ۳۱ شهریور که روز رسمی جنگ تحمیلی هستش پرچم عراق اونم پرچم بعث عراقو بیاره . خب شما چه فکری میکنی؟ شما چه برخوردی میکنی؟ من یکی تا اخرش میرم تا طرف اول از همه ۱۰ سال زندانو بکشه بعدم مثل خر پرتش میکردم. نظر دومم اینه ایرانیا اکثر قد هستن. قد یعنی لاتایی که سینه جلو میدن احساس قدرت میکنن. تو همین کانادا خودم دیدم بارها ایرانیایی رو نظرات سخیف و غیر انسانی درباره مردمای فرست نشن first nation میدن. یه ادمی بود شدیدا معتقد بود مردم first nation رو باید تو یه محیط بسته مثل اردوگاه نگهدارن و نباید بزارن وارد شهر بشن. یه مهاجری که انگلیسی سطح نیوکامر رو نتونسته پاس کنه اینو گفته بود.
  97
  6
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::صدای زن ایران - پاریس، فرانسه::]. مثل اینکه تو هم خبر نداری کشور کهن تروکیه 100سال پیش کل متفقین رو که به ترکیه حمله کردن در جنگ توپ قاپی شکست داد و نیم میلیون نفر اونها رو کشت؟
  47
  10
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. چرا هست. از سایت ویش حوله و دستمال خریدم. حوله حمومم عکس ملانیا جونه، دستمالم هم عکس‌های تر انپ زردنبو.
  1
  28
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۹
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  از تعصب پان ترکیسم خوشم نمیاد ، اما نباید فراموش کرد که در ترکیه توهین به اتا تورک و پرچم جرم حساب می‌شود ، لذا باید هشیار بوده و رعایت کرد ، در مجموع بریتانیا در فروپاشی امپراطوری عثمانی نقش فعالی داشت و تازه به هدف نهایی هم نرسیدند ،چرا که قرار بود ترکیه کنونی باز هم کوچکتر بشه و بخش های کرد نشین هم از آن جدا بشه ، با انقلاب روسیه طرح انشعاب در ترکیه و ایران کنار گذاشته شد ،
  0
  21
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. اینا که اون موقع اومدن عربها رو از ترکیه جدا کردن و بر حسب طایفه های عرب کشور ساختن کاش همون موقع کردها رو هم مستقل میکردن حداقل الان انقدر سر این موضوع جدل نبود. الانم دیر نیست. البته کردها باید بدونن کشور هم بشن مدت کوتاهی خواهد بود چون پیشبینی من اینه ایشالا در نیمه اول همین قرن مرزهای سیاسی از بین میره و فقط نام منطقه ای میمونه و ملتها. حکومتها برچیده میشه و دنیا تحت یک قانون و سنای جهانی اداره میشه. بیسش هم وقتی گذاشته میشه که جنگ بزرگی در بگیره و البته چین و روس فنا بشه. این مدل زندگی بشر با توسل به حکومتها خیلی وقته تاریخ مصرفش گذشته. فقط داره انرژی کره زمین زایل میشه. من بر حسب تجربه فکر میکنم بشر با این مدل زندگی حکومتی داره 5برابر بیشار از مقدار لازم انرژی تلف میکنه. چرا 5برابر چون ماکزش اینه. بیشتر از این امکان تلف کردن انرژی نیست والا بیشتر تلف میکردن. یعنی با این سیستم اداره دنیا که الان هست و حکومتهای محلی هست دنیا 5برابر زودتر نابود میشه.
  10
  5
  یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۶
  نظر شما چیست؟