وزیر دفاع ونزوئلا: ارتش نفتکش‌های حامل بنزین ایران را اسکورت خواهد کرد

 ولادیمیر پادرینورادیو فردا :ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت اعلام کرد که ارتش این کشور نفتکش‌های ایرانی را به هنگام ورود به منطقه ویژه اقتصادی اسکورت خواهند کرد.

ولادیمیر پادرینو این اظهارات را ساعاتی پس از هشدار خوان گوایدو، رئیس پارلمان و رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، مطرح کرده است. خوان گواید گفته بود، ارسال سوخت از سوی ایران هشداری برای ونزوئلا و آمریکای لاتین است.

صنعت نفت ایران و ونزوئلا دو کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفته است.

پیشتر یک مقام‌ دولت دونالد ترامپ گفته‌ بود٬ آمریکا در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلا است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در واکنش گفته بود که در صورت اقدام آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی، جمهوری اسلامی نیز دست به «اقدام متقابل» خواهد زد.

اطلاعات یک موسسه ردیابی حمل‌ونقل دریایی به نام «رفینیتیو ایکون» نشان می‌دهد پنج نفتکش حامل ۱.۵ میلیون بشکه سوخت ارسالی ایران به نام‌های فورچون، فارست، پتونیا، فاکسون و کلاول طی دو هفته گذشته از کانال سوئز عبور کرده‌اند.

این گزارش می افزاید، قرار است این نفتکش ها طی دو هفته آینده به ونزوئلا برسند.

وزیر دفاع ونزوئلا روز چهارشنبه گفته است، وقتی این نفتکش‌ها وارد منطقه ویژه اقتصادی ما شوند ، با کشتی‌ها و هواپیماهای نیروهای مسلح خود از آنها استقبال می‌کنیم و از مردم ایران بخاطر همبستگی و همکاری شان تشکر خواهیم کرد.

ولادیمیر پادرینو در ادامه گفته است با وزیر دفاع ایران در تماس است .

خوان گوایدو که از سوی ده‌ها کشور جهان از جمله آمریکا به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته شده است، روز چهارشنبه گفت،‌ اقدام دولت نیکلاس مادورو برای واردات سوخت از ایران سند سوء مدیریت دولت او در صنعت نفت ونزوئلا است.

ظرفیت مجموع پالایشگاه‌های ونزوئلا در گذشته حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز بود ولی به دلیل سال‌ها عدم سرمایه‌گذاری و از بین رفتن زیر ساخت‌ها٬ اکنون این ظرفیت به شدت کاهش یافته است.

خوان گوایدو همچنین گفته است حضور ایران در خاک ونزوئلا باعث نگرانی‌هایی در خصوص امنیت مردم ونزوئلا و آمریکای لاتین شده است.

خوان گوایدو اضافه کرده است: مشاوران او معتقدند که دولت ونزوئلا بهای سوخت ارسالی از سوی ایران را با طلایی که از معادن ثبت نشده در نواحی جنگلی جنوب کشور استخراج می‌شود پرداخت می‌کند.

بهره‌برداری از این معادن به خاطر آلوده کردن منابع آب منطقه و تشدید درگیری‌های مرگبار بین دسته‌های مسلح منطقه که بر سر گسترش قلمرو خود می‌جنگند از سوی مدافعان محیط زیست و فعالان حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است.

آقای گوایدو در بخش دیگری از سخنانش در یک میزگرد اینترنتی که توسط یک پژوهشکده آمریکایی برگزار شد، افزود: «دولت ونزوئلا با طلای خونینی که از این منطقه استخراج می‌شود پول بنزین و گازوئیل را می‌پردازد».
+22
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  کوری عصا کش. کوری دگر. منتظر بشیم. که این‌ها هم مثل سپاه ما. دم دم هول می‌‌شوند.و مدام. مردم خود را موشک می‌‌زنند. زبون بسته مردم این ملت. بیکاری. گرسنگی. فقر فرار کافی‌ نبود، حالا ارتش خودشان هم اضافه شد،
  12
  19
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  زور گفتن امریکا به جهان جدید نیست.امیدوارم کشورها با اتحاد جلوی یانکی ها ایستادگی کنند.هر کشور برای خودش ازاد است. درد امریکا این است که خیلی ها گوش شنوا برای انها ندارند. دم مادورو گرم.
  18
  15
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  ای والا زنده باد ونزوئلا باید جلوی انریکای خبیث ایستاد کوچکترین خطایی کردن .......... و ......... رو به رقص بندری مجبور کنین این محموله به کوری چشم دشمنان به زودی به ونزوئلا خواهد رسید و از اینکه عصبانی میشوید بشوید به ..... اسب خودم خخخخخخخ هر حرکتی علیه نفتکشهای ایرانی اقدام متقابل را در پی خواهد داشت انگلیس میدونه اقدام متقابل یعنی چی خخخخخ
  17
  13
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  مردم ونزوئلا هم گرفتار فقر و استبداد یک دیکتاتور بیسواد و بی لیاقت به اسم مادورو شدن که قبلا یک راننده اتوبوس بوده و هیچ سواد و صلاحیت سیاسی نداره.حکومت ایران هم داره از این دیکتاتور حمایت میکنه.درست مثل ایران ،در ونزوئلا هم که کشور خیلی ثروتمند و خوش آب و هوا و زیباییه،یک گروه دزد قدرت طلب حکومت رو دست گرفتن و با بقیه دنیا لجبازی و دشمنی میکنن و حامیاشون بین مردم هم در اقلیت هستن.
  4
  3
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  جمهوری اسلامی تا همین امروز به ذلت و دریوزگی افتاده و از این هم بدتر خواهد شد .ترامپ شوت علی خامنه ای و طرف دار هاش رو برا فروش چند بشکه بنزین و نفت به چیز کشی انداخته
  4
  1
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۲
  نظر شما چیست؟