انتشار جزئیات تازه‌ از سقوط هواپیمای اوکراینی به دست سپاه

دویچه وله :رییس پزشکی قانونی اوکراین گفته که اجساد مسافران پرواز تهران-کیف بدون صندلی پیدا شده و این یعنی مسافران کمربند ایمنی را باز کرده و از جای خود بلند شده بودند. او این را نشانه وجود وحشت در کابین پیش از برخورد موشک می‌داند.

رییس پزشکی قانونی اوکراین و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی این کشور گفته که بر اساس شواهد به دست آمده، مسافران پرواز PS752 تهران-کیف پیش از برخورد موشک به هواپیما از صندلی خود بلند شده بودند.

الکساندر رووین در مصاحبه با یک روزنامه اوکراینی گفته است: «وقتی هواپیما بلند می‌شود، همه مسافران باید کمربندهای ایمنی را ببندند. این قانون از ارتفاع دو هزارمتری تا زمانی که هواپیما به ارتفاع هشت هزار متری می‌رسد باید اجرا شود و در نتیجه تا رسیدن به ارتفاع هشت هزار متری همه مسافران باید کمربندهایشان را ببندند.»

این هواپیما پیش از رسیدن به ارتفاع هشت هزار متری ساقط شد.
رییس پزشکی قانونی اوکراین ادامه داده است: «این در حالی است که اجساد مسافران این هواپیما بر روی زمین همه بدون صندلی بود. روشنتر بگویم اگر مسافران کمربندهایشان را بسته بودند، بایستی با صندلی به بیرون پرتاب می‌شدند. درست همان چیزی که در پرواز MH17 مالزی [پروازی که بر اثر شلیک موشک بر فراز اوکراین سقوط کرد] روی داد. اما آن چیزی که ما در ایران دیدیم نشان می‌دهد که پیش از برخورد موشک به هواپیما داخل کابین وحشت و تشنج بوده است.»

بنا بر برداشت الکساندر رووین، به دلیل وحشت و اضطرابی که در کابین وجود داشته، مسافران کمربند ایمنی را علیرغم چراغ قرمز بسته‌ماندن کمربند، باز کرده و از صندلی خود بلند شده بودند. او می‌گوید که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد داخل کابین آتش‌سوزی شده بوده و دود سیاه از منافذ به بیرون آمده بوده است.

به گفته این مقام اوکراینی، بلافاصله پس از سقوط هواپیما و زمانی که هنوز مردم اجازه داشتند وارد منطقه سقوط هواپیما شوند، نیروهای ایران تمامی تکه‌های هواپیما را از محل سقوط جمع کردند. او اضافه می‌کند که تمام گوشی‌های موبایل و لپ‌تاپ‌های ۱۷۶ مسافر این هواپیما که در اختیار تیم اوکراین بوده از سوی ایران پس گرفته شده است.

مقامات اوکراین پیشتر گفته بودند که ایران در طی تحقیق اولیه و خیلی زود "شروع به پنهانکاری کرده" و محل سقوط را بر روی تیم خارجی بسته است.

رییس پزشکی قانونی اوکراین می‌گوید: «ما نتوانستیم قسمت تحتانی هواپیما را پیدا کنیم، ما فقط چهار صندلی پیدا کردیم در حالی که این پرواز ۱۶۷ مسافر داشت به اضافه خدمه.»
تهدید اوکراین به شکایت به دادگاه بین‌المللی
پس از انتشار این مصاحبه در روزنامه اوکراینی تنش بین اوکراین و ایران بالا گرفت. اوکراین تهدید کرد که اگر ایران در تحقیقات پیرامون علت سقوط این هواپیما همکاری نکند، اوکراین به دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) در لاهه هلند شکایت می‌برد. وزیر خارجه اوکراین روز ۱۸ مه گفت: «اگر مذاکرات ما به نتیجه نرسد ما مجبور خواهیم بود به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت ببریم و این فقط شامل اوکراین نخواهد بود بلکه کانادا، بریتانیا، سوئد و افغانستان نیز در کنار اوکراین خواهند بود.»

اینها کشورهایی هستند که شهروندانشان در پرواز تهران-کیف حضور داشتند.

وزیر خارجه اوکراین ابراز امیدواری کرد که ایران به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و جعبه سیاه این هواپیما را تحویل دهد. او در عین حال تاکید کرد که ایران هنوز این پرونده را نبسته است "اگرچه کشوری که در آن سانحه اتفاق می‌افتد باید بلافاصله جعبه سیاه را بازخوانی کند یا آن را به یک کشور سوم تحویل دهد".

در تاریخ ۱۸ دیماه گذشته پرواز مسافربری ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین که از تهران به مقصد کیف در پرواز بود، شش دقیقه پس از بلند شدن از فرودگاه بین‌المللی "امام خمینی" در پی شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی سرنگون شد. ۱۷۶ مسافر و خدمه این پرواز کشته شدند. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تا سه روز پس از این واقعه می‌گفتند که سقوط بر اثر نقص فنی بوده است.

پس از انتشار مصاحبه رییس سازمان پزشکی قانونی اوکراین و فاش کردن این که پیش از شلیک موشکی احتمالا در هواپیما آتش‌سوزی رخ داده بوده، برخی از خانواده‌های بازماندگان و نیز کاربران فضای مجازی از احتمال شلیک موشک دیگری سخن گفته‌اند.
+56
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  چیز تازه ای نبود.دو موشک با فاصله به هواپیما اصابت کرده است با برخورد موشک اول هواپیما سرنگون نشده است پس مسافران وحشت زده کمربندها را باز کرده اند.چه بسا موشک دوم زده میشد هواپیما بزمین می نشست.ج.ا قصد سرنگونی کامل هواپیما را داشته است
  3
  78
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  ده تا موشک هم می زد اوکراین کاری نمی کرد فقط کمی تهدید میکنه اما با تجارت با اخوندها حل وفصل میکنن ،همه دولتها مثل هم هستن اهل تجارت فی مابین،
  3
  75
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  یک شلیک عمدی توسط فاشیست های هرم اهل تشیح که بعلت اعتقاد به ظهور یک دیو از ته چاه و باور عمیق این مزخرف از هیچگونه جنایتی رویگردان نیستند
  5
  40
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  حق دارند از دادگاه لاهه شکایت کنند ولی مسئله حقوقی میشه که ایران باکی نداره. حاکمیت ایران حاضره دو یا سه برابر عرفش غرامت و خسارت بده ولی حقایق رو کتمان کنند. اوکراین برای سیاسی کردن به جای حقوقی کردن مسئله بایست به شورای امنیت شکایت کنه نه لاهه.مگه اینکه به پول راضی باشه و نه جعبه سیاه و در واقع حقایق. حقایقی به سود حاکمیت ایران نخواهد بود چون هم آبروریزی بیشتر و همدردی بیشتر مردم جهان با غربانیان میشه و هم نشانگر افتضاح بیشتر سپاه و قساوت اونهاخواهد بود.
  3
  37
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  جمهوری اسلامی در کلش و طرفداران اون در هر شکلش حیوان زادگانی هستند که دشمن آزادی و خوشبختی ایرانی هستند . و دقیقا میدانند که دشمن جمهوری اسلامی چیزی نیست مگر ملت ایران .
  1
  24
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  کشورهای بلوک شرق هم مثل حکومت ایران فاسد هستند و به جان مردمشون اهمیتی نمیدند اتفاق خاصی نمیافته شاید هم اینا سیبیل مسئولین اوکراینی رو چرب کنند بره
  0
  2
  شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۲
  نظر شما چیست؟