خواص برگ زیتون بر اساس مطالعات علمی و روش تهیه چای این گیاه

پیام سلامت : عصاره برگ زیتون حاوی ترکیبات دارویی قوی است که می تواند به مشکلات سلامتی کمک کند. خواص برگ زیتون عمدتا به ماده شیمیایی در آن به نام اولئوروپین باز می گردد. با استفاده از عصاره برگ های زیتون، درمان دارویی برای کاهش فشار خون، بهبود سلامت قلب و عروق و مبارزه با عفونت های ویروسی مانند هرپس در دسترستان می باشد.

عصاره برگ زیتون همچنین برای درمان عفونت های قارچی، استفاده به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی و کشتن انگل های روده ای مفید است. شما می توانید از خواص برگ زیتون با استفاده از عصاره آن در قالب پودر یا مایع بهره ببرید. شما همچنین می توانید چای برگ زیتون را درست کرده و از خواص برگ زیتون بهره ببرید.
عصاره برگ زیتون چیست؟
این عصاره از برگ های درخت زیتون (Olea europaea L.)، که عمدتا در منطقه مدیترانه و آب و هوای گرم رشد می کند، تهیه می شود.

برگ های زیتونی سبز و نقره ای هستند و طول آن ها ۱۰ سانتی متر (۳٫۹ اینچ) می باشد. برگ های زیتون قبل از اینکه پودر شوند، برای استخراج ترکیبات دارویی شان برداشت شده و خشک می شوند.

عصاره برگ زیتون شامل بسیاری از ترکیبات پلی فنولی است که اثر آنتی اکسیدانی در بدن دارند. آنتی اکسیدان های اصلی فنل در عصاره برگ زیتون هیدروکسی تیرروسول، اولئوروپین و لووتئولین گلوکوزید هستند.

محققان دریافتند که با استفاده از عصاره برگ زیتون همراه با آب گرم یا اتانول ترکیباتی به نام هیدروکسی تیروزول به دست می آید که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. اولئوروپئین جزء اصلی در فعال عصاره برگ زیتون است. تحقیقات علمی نشان داده اند که اولئوروپئین و هیدروکسی تیروزول به راحتی در بدن جذب می شوند.
عصاره برگ زیتون در مقایسه با روغن زیتون
جالب است که بدانید عصاره برگ زیتون دارای پتانسیل آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به روغن زیتون است. مطالعات نشان داده اند که ترکیبات فنلی در عصاره برگ زیتون قوی تر و غلظت بیشتری نسبت به روغن زیتون دارد.

در واقع، عصاره برگ زیتون می تواند برای افزایش خواص آنتی اکسیدانی در روغن زیتون، به روغن زیتون اضافه شود.
خواص برگ زیتون
خواص برگ زیتون عمدتا به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی زیر به وجود می آید:
  •     اولئوروپین
  •     آپی ژنین ۷-گلوکوزید
  •     لووتیولین ۷-گلوکوزید
  •     هیدروکسی تیروئول

بیایید به جزئیات بیشتر در مورد این که چگونه این مواد شیمیایی در برگ های زیتون برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و بسیاری از بیماری های دیگر مفید است؟ برگ های زیتون به طور سنتی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و افزایش مقاومت بدن برای مبارزه با موجودات مهاجم مورد استفاده قرار می گیرند.

خواص برگ زیتون برای درمان عفونت های قارچی و باکتریایییکی از خواص برگ زیتون که با استفاده منظم از عصاره برگ زیتون به دست می آید این است که این ماده دارای طیف وسیعی از خواص ضد میکروبی است.

مجله Frontiers in Microbiology در سال ۲۰۱۷ اثر درمانی اولئوروپئین در عصاره برگ زیتون را به طور گسترده مورد مطالعه قرار داد. اولئوروپئین یک عامل ضد میکروبی شناخته شده با بسیاری از کاربردهای دارویی است.

عصاره برگ زیتون حاوی پلی فنول ها (آنتی اکسیدان های طبیعی) مانند هیدروکسی تیروزول است که دارای خواص ضد قارچی می باشد. یک مطالعه نشان داد که هیدروکسی تیروزول ترکیبی (که در عصاره برگ زیتون یافت می شود) برای درمان گونه های قارچ کاندیدا آلبیکانس موثر است.

محققان در بررسی جامع مطالعات پزشکی در زمینه استفاده دارویی از خواص برگ زیتون به این نتیجه رسیدند که این ماده دارای فعالیت ضد باکتری بالایی است.

به عنوان مثال، عصاره برگ های زیتون در برابر گونه های باکتری مانند استافیلوکوک اورئوس، E. coli و Salmonella typhimurium قوی عمل می کند. محققان دریافتند که نتایج مطالعات بر روی خواص عصاره برگ زیتون، استفاده از آن را به عنوان یک درمان طبیعی گسترده کرده است. اسهال، بیماری های پوستی و عفونت های ادراری از جمله بیماری هایی هستند که با خواص برگ زیتون قابل درمان می باشند.

تحقیقات همچنین نشان داده اند که عصاره برگ زیتون در درمان زخم معده، اثر ضد باکتری دارد. عصاره برگ زیتون برای از بین بردن عفونت های هلیکوباکتر پیلوری که باعث بروز زخم های معده می شود، مفید است.

خواص برگ زیتون برای مبارزه با تبخالمی توانید از عصاره برگ زیتون برای کمک به درمان تبخال و سایر عفونت های ویروسی نیز استفاده کنید. در واقع، ترکیبات دارویی در عصاره برگ های زیتون می توانند در درمان عفونت های دستگاه تنفسی ویروسی و عفونت های روتا ویروس موثر باشند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که عصاره مایع برگ زیتون دارای فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس ساده تبخال (HSV-1) است.

تاول تبخال توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) ایجاد می شود. به علت خواص ضد ویروسی این ماده، برخی از افراد از عصاره برگ زیتون برای درمان بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده می کنند.

خواص برگ زیتون برای کاهش فشار خونمصرف مکمل برگ زیتون می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان داد که عصاره برگ زیتون دارای اثر ضد فشار خون است. در یک کارآزمایی تصادفی، دو سو کور مشخص شد که مکمل برگ زیتون حاوی ۱۳۶ میلی گرم اولئوروپئین و ۶ میلی گرم هیدروکسی تیروزول موجب کاهش فشار خون و التهاب می شود.

در یک آزمایش دیگر مشخص شد که مصرف ۵۰۰ میلی گرم عصاره برگ زیتون برای درمان فشار خون بالا به اندازه کاپتوپریل موثر است. کاپتوپریل یک دارو محبوب برای درمان فشار خون بالا است. پس از ۸ هفته استفاده از عصاره برگ زیتون، فشار خون سیستولیک حدود ۱۱٫۵ میلی گرم جیوه و فشار خون دیاستولیک حدود ۴٫۸ میلی متر جیوه کاهش یافت.

خواص برگ زیتون برای تقویت سلامت قلبعصاره برگ زیتون می تواند بر سلامت قلب شما نیز اثر مثبت داشته باشد. تحقیقات نشان داده اند که اثر درمانی اولئوروپئین و هیدروکسی تیروزول، اثر محافظتی بر روی قلب دارد. این مواد عضله قلب را قوی می کنند.

اولئوروپئین در عصاره برگ های زیتون مقدار اکسید نیتریک را نیز افزایش می دهد. اکسید نیتریک به افزایش جریان خون و کاهش فشار خون کمک می کند. یافته ها اثر ضد التهابی عصاره برگ زیتون بر روی سیستم قلبی عروقی را نشان می دهد. بررسی های انجام شده نشان می دهد که اولئوروپئین در عصاره برگ زیتون دارای خواص محافظ کننده از قلب است.

خواص برگ زیتون برای از بین بردن انگلعصاره برگ زیتون  برای مبارزه طبیعی با بیماری های انگلی مؤثر است. تعداد زیادی ترکیبات فنلی در عصاره برگ زیتون بر روی بعضی از انگل هایی مانند لیشمانیا ماژور اثر سمی دارند. این عفونت انگلی باعث لشمانیاسی می شود و می تواند منجر به زخم های پوستی و عفونت ها شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که عصاره برگ زیتون اثر ضد انگلی دارد. پس از ۴ هفته درمان با این ماده، علائم لیشمانیوز از بین رفتند. محققان گزارش دادند که ترکیبات فنلی در عصاره برگ زیتون اثر قابل توجهی در درمان عفونت های اصلی L. دارند.

خواص برگ زیتون برای مدیریت دیابتاگر دچار دیابت هستید، کپسول های برگ زیتون می توانند برای شما مفید باشند. ترکیبات درمانی عصاره برگ زیتون به کاهش سطح قند خون و کاهش اثرات استرس اکسیداتیو کمک می کنند.

به عنوان مثال، مجله PLoS One گزارش داد که رژیم غذایی حاوی عصاره برگ زیتون می تواند به درمان دیابت کمک کند. مکمل های برگ زیتون دارای ۵۱٫۱ میلی گرم اولئوروپئین باعث افزایش حساسیت به انسولین در بزرگسالان دیابتی می شود. محققان همچنین متوجه شدند که مصرف این عصاره در یک دوره ۸ هفته ای، سطح گلوکز خون را تثبیت و میزان چربی خون را کاهش می دهد.

یک آزمایش دیگر نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی اولئوروپئین باعث کاهش عوارض ناشی از استرس اکسیداتیو می شود. در این تحقیق مشخص شد که  عصاره برگ زیتون اثر ضد هیپرگلیسمی دارد. محققان نتیجه گرفتند که “اولئوروپئین ممکن است در پیشگیری از عوارض دیابت همراه با استرس اکسیداتیو مفید باشد.”
خواص برگ زیتون برای کاهش وزنعصاره برگ زیتون می تواند به کاهش وزن کمک کند؛ زیرا منجر به افزایش متابولیسم بدن و کاهش چربی خون می شود. عصاره برگ زیتون اثر منفی چاقی را در بدن کاهش می دهد.

دانشمندان بر این باور بودند که عصاره زیتون حساسیت به انسولین و فشار خون را در بزرگسالان کاهش می دهد. شرکت کنندگان روزانه ۲۰ میلی لیتر عصاره برگ زیتون مصرف کردند. در پایان آزمایش، مشخص شد که نشانگرهای التهابی مربوط به چاقی در بدن این افراد کاهش یافت.

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف یک محصول طبیعی حاوی عصاره مرکبات و عصاره برگ زیتون باعث بهبود متابولیسم چربی می شود.

تحقیقات روی موش ها نشان دادند که رژیم غذایی حاوی عصاره برگ های زیتون اثر ضد چاقی دارد. در این تحقیق دو گروه از موش ها با رژیم غذایی حاوی چربی بالا تغذیه شدند. موش هایی که از عصاره برگ زیتون نیز استفاده می کردند، افزایش وزن کمتری نسبت به موش هایی که عصاره این برگ استفاده نمی کردند، تجربه کردند.

خواص برگ زیتون بر روی عملکرد مغزتوانایی ترکیبات موجود در عصاره برگ زیتون برای از بین بردن رادیکال های آزاد به این معنی است که می توانید از مکمل های این ماده برای تقویت قدرت شناختی نیز استفاده کنید.

بررسی خواص برگ زیتون نشان داد که اولئوروپئین اثر محافظت کننده از نورون ها دارد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که خواص آنتی اکسیدانی اولئوروپئین می تواند به پیشگیری یا کم کردن اختلالات شناختی مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک کند.

خواص برگ زیتون برای تقویت استخوان هاپلی فنول در عصاره برگ زیتون می تواند به جلوگیری از پوکی استخوان و کاهش درد و التهاب در مفصل کمک می کند.

تحقیقات نشان داده اند که ترکیبات موجود در عصاره برگ زیتون مانند هیدروکسی تیرروسول، تیروزول و اولئوروپئین دارای اثر ضد التهابی هستند. در یک کارآزمایی بالینی، عصاره زیتون به جلوگیری از کاهش تراکم استخوان کمک کرد. در این مطالعه اثر ضد التهابی عصاره برگ های زیتون باعث افزایش جذب کلسیم شد. مطالعات دیگر نشان داده اند که اولئوروپئین به محافظت از مغز استخوان کمک می کند.

محققان خاطر نشان کردند که مصرف مکمل حاوی روغن زیتون و عصاره برگ زیتون می تواند به جلوگیری از پوکی استخوان در زنان یائسه کمک کند.

خواص برگ زیتون برای کاهش علائم آرتروزمصرف مکمل عصاره برگ زیتون می تواند برای سالمندان مفید باشد زیرا اثر آنتی اکسیدانی آن می تواند از التهاب دردناک در مفاصل جلوگیری کند.

آزمایشات بالینی بر روی عصاره های زیتون که حاوی مقادیر بالایی از اولئوروپئین هستند، نشان دادند که آنها توانایی درمان علائم استئوآرتریت را دارند. مصرف روغن زیتون یا عصاره برگ زیتون باعث کاهش التهاب می شود و میزان کاهش کلاژن در مفاصل را کم می کند.

مصرف ۵۰ میلی گرم عصاره برگ زیتون حاوی هیدروکسی تیروزول، باعث کاهش درد در بزرگسالان مبتلا به استئوآرتریت زانو می شود. در این افراد پس از مصرف یک دوره ۴ هفته ای از این ماده، درد شبانه و درد پس از پیاده روی به طور قابل توجهی کاهش یافت.

خواص برگ زیتون برای جلوگیری از سرطانمصرف مکمل برگ زیتون می تواند مقدار زیادی از آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدن را تامین کند و باعث جلوگیری از رشد برخی سرطان ها شود.

مطالعات انجام شده بر روی استفاده از عصاره برگ زیتون در درمان سرطان نتایج مثبتی را نشان داده اند. به عنوان مثال، چون عصاره برگ های زیتون حاوی غلظت بالایی از پلی فنل ها است، می تواند در درمان سرطان قدرت زیادی داشته باشد. محققان همچنین دریافتند عصاره برگ زیتون حاوی ترکیبات ضد سرطانی (لووتیولین و آپیگنین) هستند که در روغن زیتون یافت نمی شوند.

تحقیقات بالینی نشان داده اند که آنتی اکسیدان های قوی عصاره برگ زیتون می توانند سرطان هایی مانند سرطان پانکراس، سرطان پستان، سرطان پروستات، سرطان کولورکتال و لوسمی را از بین ببرند.

البته به تحقیقات بیشتری در مورد راه های استفاده از عصاره برگ زیتون برای درمان سرطان نیاز می باشد. با این حال، بسیاری از مطالعات به این واقعیت اشاره می کنند که عصاره برگ های زیتون حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که دارای خواص ضد سرطانی می باشند.

اثر جانبی ناشی از مصرف عصاره برگ زیتونبه طور کلی، مصرف مکمل های عصاره برگ زیتون به صورت پودر، مایع یا به صورت چای ایمن هستند. البته، مهم است که دستورالعمل های تولید کننده را در مورد دوز مناسب مصرف دنبال کنید.

عصاره برگ زیتون به کاهش فشار خون و کاهش قند خون کمک می کند. بنابراین، اگر می خواهید از عصاره برگ زیتون برای خواص دارویی آن همراه با داروهای دیابت یا فشار خون بالا استفاده کنید، با پزشک مشورت کنید.

اگر به گرده آلرژی دارید، احتمال دارد که به عصاره برگ زیتون نیز آلرژی داشته باشید.

روش تهیه چای برگ زیتوناگر به درخت زیتون دسترسی دارید، می توانید چای این گیاه را در خانه تهیه کنید. پس از چیدن این برگ ها باید آن ها را در فر با دمای کمتر از ۱۵۰ درجه فارنهایت (۶۵ درجه سانتیگراد) خشک کنید. وقتی برگ ها خشک شدند، ساقه هایشان را جدا کنید.

سپس ۱ قاشق چای خوری برگ های خشک را در یک فنجان آب گرم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم کنید و سپس آن را صاف کنید. می توانید سه فنجان در روز از این چای مصرف کنید. این چای خیلی تلخ است بنابراین با عسل آن را شیرین کنید. این چای را بعد از هر وعده غذایی بخورید تا از تحریک معده جلوگیری شود.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟