انتقاد ترامپ از چین با لحنی تند و بی‌سابقه

ایسنا: دونالد ترامپ در آخرین موضع‌گیری خود علیه پکن، از ادبیاتی غیررسمی‌تر استفاده کرده و برای خطاب قرار دادن طرف چینی، کلماتی نظیر «ابله» و «احمق» را به کار برده است. رییس‌جمهوری آمریکا عملکرد چین را عامل شیوع کرونا در جهان معرفی کرده است.
 
به گزارش ایسنا، در توئیتی که ترامپ منتشر کرده، آمده است: یک احمقی در چین به تازگی بیانیه‌ای منتشر کرد که به جز چین همه را بابت ویروسی که اکنون صد‌ها هزار کشته برجای گذاشته، سرزنش می‌کند. لطفاً به این ابله توضیح دهید، این «بی‌کفایتی چین» بود، نه چیزی غیر از آن که این کشتار جمعی جهانی را رقم زد.
 
این که ترامپ در این توئیت دقیقاً کدام مقام چینی را مدنظر داشته است، معلوم نیست، اما احتمال دارد منظور رییس‌جمهوری آمریکا، سفیر چین بوده باشد. ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایالات متحده باید از رفتارهایش در انداختن تقصیر‌ها به گردن کشوری دیگر در دوران پاندمی کروناویروس دست بکشد و در مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل شرکت کند.
 
یک سخنگوی ارشد دولت چین نیز اخیراً اظهار کرد، باور به این که پکن با کمک به دیگر کشور‌ها در زمینه مقابله با کرونا، در حال رقابت برای رهبری جهانی است، کوته‌فکرانه و نامعقول است.
 
در هفته‌های گذشته ترامپ بار‌ها پکن را مورد انتقاد شدید قرار داده است؛ از جمله در نامه‌ای که اخیراً به سازمان بهداشت جهانی نوشته است. او پیش از این چین را عامل ارتکاب «اشتباهی هولناک» در شیوع کروناویروس جدید دانست که «تلاش کرده بر آن سرپوش بگذارد».
 
او یک بار هم در توئیتی ضمن حمله به دموکرات‌ها نوشته بود: دموکرات‌ها مثل همیشه به دنبال دردسر می‌گردند. آن‌ها هیچ کار سازنده‌ای حتی در زمان‌های بحران انجام نمی‌دهند. آن‌ها نمی‌خواهند گاو شیرده خود، چین را از بابت شیوع این طاعون مقصر بدانند. چین دارد تقصیر را به گردن اروپا می‌اندازد.
+158
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  وقتی میگم گلادیاتور ترامپ خیلی ها فکر میکنن دارم صرفا یه صفت بهش میدم. اما این صفت رو بهش میم چون واقعا گلادیاتوره. یک گلادیاتور تنها. در مقابل بی شعوری حکومتها و رسانها. در مقابل شیاطین فراماسونری و شیاطین دموکراتی لاشخور و شیاطین رسانه ها و شیاطینی مثل روس و چین و حکومت ایران. به تنهای پشم همه رو ریخته. مطمنم چین زر مفت بزنه همچین میزنه 4تا چین از بغلش دربیاد.
  18
  78
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳
  ۲۹
  خوب، بد، زشت - نیبورگ، دانمارک

  شغال بیشه مازندران را ندرد جز سگ مازندرانی, با چین باید با همین لحن صحبت کرد
  10
  78
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران

  ترلامپ زرد انبوه بالا بری پایین بیای قدرت افتاده دست ایران و چین و روسیه حالا هر چی میخوای زور بزنن تا جونت از ....... بزنه بیرون ویروس کرونا توسط خود زرد انبوت به کل دنیا صادر شد غافل از اینکه چاه کن جاش ته چاه است اون احمقهایی که بهت مشاوره میدادن فک نمیکردن ویروس برگرده یقه پمپ .......... رو بگیره خخخخخخخخخ
  79
  13
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران

  ترلامپ زرد انبوه بالا بری پایین بیای قدرت افتاده دست ایران و چین و روسیه حالا هر چی میخوای زور بزنن تا جونت از ....... بزنه بیرون ویروس کرونا توسط خود زرد انبوت به کل دنیا صادر شد غافل از اینکه چاه کن جاش ته چاه است اون احمقهایی که بهت مشاوره میدادن فک نمیکردن ویروس برگرده یقه پمپ .......... رو بگیره خخخخخخخخخ
  67
  10
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  ترامپ دوستت داریم. شاخ چین رو بشکن.
  16
  66
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰
  ۵۱
  صالح رجایی - تهران، ایران

  اینها نباید در حد لفاظی و چند چک و چانه بماند. باید فورا فیتیله چین را در هم پیچید.باید آنها را پاسخگو کرد.تا روزی که این کمونیست های جنین خواره روی کار باشند چرنوبیل هر روز تکرار می شود.بعدش هم هر نوع جنایتی انجام دهند تازه طلبکارانه هم به بقیه کشورها فحش پراکنی می کنند.ایران را که دیگر نگو.اسم چین که می آید غش می کنند.بعداز چهل سال تازه فهمیده اند چه حکومت های ناز(شما بخوان نازی) و جان جانی در دنیا وجود داشته و ما چهل سال داشتیم خمیر بازی میکردیم.باید زودتر دست به اسلحه و شاخ و شانه کشیدن و جنگ های نیابتی میزدیم.منتها نه شما عقلش را دارید، نه حدش را، نه هیچ چیز دیگری اش را. از دار دنیا یک منقل یک عدد بافور و یک عدد آینه شمعدان سرجهازتان بوده که پیشنهاد میکنم بقچه کنید چون قرار است به زودی به دریا انداخته شوید.
  7
  55
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲
  ۳۵
  kadash - استکهلم، سوئد
  [::loder - شیراز، ایران::]. معلومه از شاگردای طوسی هستی.
  3
  22
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۱
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو نمونه کامل یک ایرانی بت پرست جاهل هستی . این مردک ترامپ اینقدر چیپه و جاهل و نژاد پرست که اگه دستش روزی به توی غیر سفید برسه .
  17
  12
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::loder - شیراز، ایران::]. ایران رو از کجا اوردی!؟؟؟ 😂😂😂😂 بدبخت تو سوریه هم راهتون نمیدن! بابا چی میزنی؟ خاک اره قاطی داره
  2
  19
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۴
  ۴۳
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::loder - شیراز، ایران::]. حق با تو است، در ونزوئلا راننده خبر نگارسی ان ان ترک :جونیت اوزدمیر، ۵۴ لیتر بنزین زد، و به جای پول یک شکلات داد ان وقت ایران قدرتمند شما داره به ونزوئلا بنزین صادر میکنه ! .
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۷
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  [::kadash - استکهلم، سوئد::]. فعلا شما از مریم لچک رئیس جمبول خود ............. اطاعت امر کنین به وطن فروشیتون ادامه بدبن اخر سر یک ...... ...... مستدام باشید
  12
  0
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. فعلا که طوسی اینطور که از شواهد پیداست دنبال منافقینه میگن هر منافقی رو که میگیرن تحویل طوسی میدن....... این خبرو تایمز دیروز پخش کرد خخخخخخخخ مستدام باشید
  13
  0
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  [::golden remix - استکهلم، سوئد . تو سیاست قاطی نشو به همون پیتزا ت برس حرف سیاسی نزن بووه هست خخخخخخ
  12
  0
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا:. این قری یکی از عواملین البانی هست که تکه نانی میندازن جلوش تا تو این سایتها ......و .........کنه زیاد جدیش نگیر از مخ تعطیله اینطور که بی بی سی میگفت .... خخخخخخخخ.
  12
  0
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  در دهه های 70 تا 90 میلادی که همین تجار امریکایی بیشترین سود رو از کارگرهای بدبخت چینی بردند شما ایرانیهای چین ستیز کجا بودید؟ شما نگران امریکا نباشید هزاران میلیارد دلار از بغل اون کارگرها درآورد سی سال طول کشید اونها یاد بگیرند خودشون تولید کنند ..خاکشو خوردند حقشون هست.
  5
  2
  ‌پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::loder - شیراز، ایران::]. أی جااااااااااان! النگوهات نشکنه! معلومه زیاد .... که قهرمان و روش مجازاتت طوسی شده. حالًا ..... چه رنگی بود؟
  0
  4
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۴
  نظر شما چیست؟