انتشار یک پوستر در سایت رسمی رهبر ایران جنجالی شد

پوستر منتشر شده در وب‌سایت رهبر ایرانبی بی سی :استفاده از عبارت "راه حل نهایی" در پوستری که وب‌سایت رسمی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به مناسبت روز قدس منتشر کرده، باعث بحث‌ و جنجال شده است.

این پوستر به سه نسخه عربی، انگلیسی و فارسی منتشر و در آن نوشته شده "راه حل نهایی: مقاومت تا همه‌پرسی".

استفاده از این عبارت، به طور خاص در خصوص یهودیان، حساسیت‌زا بوده است.

راه حل نهایی طرح رهبران آلمان نازی برای کشتار جمعی یهودیان بود. شش میلیون یهودی در دوران جنگ جهانی دوم کشته شدند.

روزنامه جروزلم پست این پوستر را "ضد یهودی" خوانده و نوشته رهبر ایران از عبارت آلمان‌های نازی برای نابود سازی یهودیان اروپا استفاده کرده است.

مقام‌های ایران بارها اظهارنظرهایی در باره محو اسرائیل داشته‌اند که بیان آنها در بسیاری موارد با واکنش گسترده و محکومیت جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد همراه بوده است.

ایران مشروعیت دولت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد اما مقام‌های ایران می‌گویند محو اسرائیل، به معنای محو یهودیان اسرائیل نیست.

آقای خامنه‌ای در سخنانی در آبان سال گذشته گفت: "ما طرفدار مردم و استقلال فلسطین هستیم؛ ما یهودستیز نیستیم."

او در این سخنرانی گفته بود "مردم فلسطین، چه مسلمان چه مسیحی و چه یهودی که صاحبان اصلی آن سرزمین هستند باید بتوانند خودشان دولت خود را انتخاب، و بیگانه‌ها و اراذل و اوباشی مانند نتانیاهو را بیرون و کشورشان را اداره کنند که البته این اتفاق خواهد افتاد."

محو اسرائیل از صفحه روزگار از سخنان آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی است و در سال‌های پس از انقلاب این جمله به کرات از زبان مقام‌های جمهوری اسلامی بیان شده است. این گفته آقای خمینی به یکی از ارکان سیاست خارجی ایران تبدیل شده و در مناسبت‌های مختلف تکرار شده است.

اسرائیل با استناد به چنین سخنانی از زبان مقامات ایران، این کشور را به تلاش برای تهدید موجودیت اسرائیل متهم می‌کند.

اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران در دوران ریاست‌جمهوری‌اش در مورد هولوکاست (کشتار ۶ میلیون یهودی در دوران جنگ جنگ جهانی دوم به دست آلمان نازی) با محکومیت گسترده جهانی مواجه شد. آقای احمدی‌نژاد، هولوکاست را "افسانه‌ای" آمیخته به "دروغ" و نوعی "عملیات روانی" خوانده بود که به گفته او، برای زمینه سازی تأسیس کشور اسرائیل مطرح شد.

شش سال پیش رهبر ایران با اشاره به این مساله گفته بود "در کشورهای اروپایی کسی جرات نمی‎کند راجع به هولوکاست حرف بزند. که معلوم نیست اصل این قضیه واقعیت دارد یا اگر واقعیت دارد به چه شکلی بوده."

وزارت امور خارجه ایران در دولت حسن روحانی، هولوکاست را 'جنایتی فجیع' و 'نسل‌کشی' خوانده است، اگرچه اسرائیل چنین موضع‌گیری‌هایی را "غیرصادقانه" خوانده و رهبران ایران در این مدت بارها مواضع ضد اسرائیلی خود را تکرار کرده‌اند.
+16
رأی دهید
-118

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  صالح رجایی - تهران، ایران

  اینها نه تنها خواستار محو اسراییل هستند بلکه خواستار محو ایران نیز هستند.ببینید در طی این چهل سال با جای جای مملکت ما چه کردند و به قول خلخالی گفته بود اولین کلنگ خرابکاری را میزنیم تا شروعی باشد بر خرابکاری.واقعا هرچه از خرابکاری در مخیله بشر نمیگنجد از جمهوری اسلامی بر می آید.فلطسینی ها هم بدانند این یک شیره دیگری است که میخواهد به سرشان برود. 70 سال با اسراییل مناقشه دارید؟جمهوری اسلامی بیاید 70 سال آینده را باید صرف پناه بردن به اسراییل از دست شر مطلق جمهوری اسلامی کنید همانطور که در ایران به سوراخ موشی هم رحم نمی کنند و مملکت مارا نابود ساخته است.
  10
  54
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
  ۵۱
  صالح رجایی - تهران، ایران

  بعدشم اینا میخوان به فلسطین کمک کنن آزادشه؟ فلسطینی ها باید به ما کمک کنن از دست این شیاطین دم بریده آزاد بشیم.
  12
  55
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  قاسم کتلت کُجایِه؟ - عکسش که اون بالایِه - ایشالا بمب بعدی - گاو رهبر بزایِه!
  10
  49
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
  ۵۱
  صالح رجایی - تهران، ایران

  جمهوری اسلامی لازم نکرده از راه حل نهایی صحبت کنه.40 ساله داره از گردنه های سخت و پیج های تند عبور میکنه و به قول خودش این آخریشه. آقای خامنه ای میدونی چرا این گردنه های سختت هیچوقت تمومی نداره؟ چون جهالت آدمی بی نهایته. به قول انیشتین گفته بود دو چیز در دنیا بی نهایت است یکی عالم هستی و دیگری جهل انسان که البته از بی نهایت بودن عالم هستی مطمین نیستم. تو میخوای بروی کشور های دیگر را برای رضای خدا ازاد کنی حالا؟برگرد پشت سرت یه نگاهی به خرابه آبادی که تحویل نسل بعدی دادی نگاه کن.تو اگر خدا سرت میشد دشمن یا دژمن خونی خانه و آبادانی مملکت خودت نمیشدی.تو خودت مستقیما یا زیردستانی که تعیین کردی که آنها هم زیردستانی تعیین کردند همگی در خرابی ایران نقش به سزایی بازی کردید.نه تنها خودت و آن قوم لوطت(سپاه) چهره خودشان را نشان دادند بلکه حالا که آخر کارتان است داری از ایران چهره بد به دنیا معرفی میکنی مثلا پوست خربزه بندازی زیر پای ما.افرادی مث تو حتی جنازه توی گورشان هم فلاکت بار است و برای همه بد یمنی می آورد. تا لحظه آخر هر سنگی که در اطرافت هست به سمت ایران و ایرانی پرتاب میکنی.لعنت به تو.
  9
  33
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸
  ۴۱
  دو کلمه حرف درست - کرج، ایران

  چرا ما باید کاسه از آش داغتر باشیم. با هزار بدبختی و فقر در ایران غصه کسانی رو باید بخوریم که ما را اجنبی و نجس میدانند. شیخ های عاقل عرب عشق دنیا میکنند و لی جوانان ایران باید هلاک بشوند و ثروت این ملت باید نابود بشود.
  7
  40
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  شتر در خواب بیند پنبه دانه. یک روز یعنی در 1400 سال قبل وحوش جنایتکار عربستان با قمه بر سر ایرانیان و یهودیان توفیدند و همه جا را به گند کشیدند. امروزه سخن علم هست و شمشیر ان وحوش کار نمی کند. اسرائیلیان سرزمین اجدادی و تاریخی خودشان را از جنایتکاران و وحوش مسلمان پس گرفته اند و ایرانیان هم بزودی اسلام زشت قرون وسطائی را به زباله دانی تاریخ خواهند فرستاد. دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد
  5
  32
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  من نمیفهمم چرا سایت این مردیکه قاتل چلاق دست رو نمیبندن؟؟؟؟؟ چرا ایرانیها مخصوصآ ایرانیهای خارج از کشور اعتراض نمیکنن که سایت این مردیکه باید بسته بشه!!!!!!
  7
  31
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  کامیون لیلاند شهرداری اونجا چکار میکنه؟ ضمنا چرا جیپ امریکایی زدید جیپ سفیر خودتون رو میزدید!!! خخخ
  6
  28
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  انکار هولوکاست رو توی چند کشور جرم اعلام کردن اما بیشتر اروپائیها مثل انگلیس جرم نیست
  3
  9
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  [::صالح رجایی - تهران، ایران::]. فلسطینیها همون وحشیهایی هستند که زمان صدام از اون بر علیه ایران حمایت میکردند و هیچوقت هم میونه و علاقه ای نه به ایران داشتن نه به ایرانی.(دقیقا بر عکس اسراییل و یهودیها) همون بهتر اسراییل خوب رامشون میکنه.
  6
  35
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک::]. ممنون از اینکه کامنتت خودش تبلیغی است برای دیدن و زیارت سایت رهبر معظم انقلاب. کاشکی چند کلیپ از شرح حدیث آقا رو هم اینجا خبرش رو بزارند. ولی با مراجعه به سایت خودتون میتونید دنبال کنید.
  22
  1
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::صالح رجایی - تهران، ایران::]. حاجی بدت نیاد ولی یه ضرب المثل چینی میگه کمتر بلغور کن همیشه بلغور کن یعنی عیدت رو اینجا کردی نوروزت رو برو جای دیگه نمیخواد ترهات بلغمی تفت بدی در ضمن هلندو پرتغال و انگلیس و روسیه دویست و سی چهل پنجاه سال عین همین کارو میکردن یعنی میرفتن کشورهایی مثل اندونزی(هندهلند) و فیلیین و برزیل و آفریقا جاهای دیگه جای پاشونو سفت میکردن بعد زبونشون رو اونجا رواج میدادن و بعد ادعای مالکیت و بعدش غارت منابع اون کشورها. والا تو صالح نبودنت که شکی نیست اون رجایی هم که چه عرض کنم رجوی بهت بیشتر میاد
  18
  0
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۴
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::صالح رجایی - تهران، ایران::]. البته علیبرت انیشتین اینم گفته که آدم غازچرون هم بی نهایت زیاده فقط باید ببینی غاز چه کسی رو داره میچرونه. غازهای مریم رجوی به کفر ابلیس هم نمی ارزن.
  14
  1
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۸
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  اینها روش شون مثل همون یهودیهای دوران جنگ جهانی هست اون موقع المانیها رکود اقتصادی شده بودن یهودیهای بانک دار هم وام با بهره بالا می دادن به المانیهای بدبخت. هیتلر نه بخاطر مذهب یهود بلکه این فرهنگ یهود با انها مخالف بود . حالا اینها هم همینطور مثل همون فرهنگ یهود ی همه جور وام می دن ملت رو با انواع بدهی مشغول کردن
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران
  برای اسراییل راحتتره و بهتره که با ایرانیها که مهد آزادی هستن کنار بیاد تا فلسطین چلپاس خور حالا تا آخرشو خودتون بخونید
  1
  1
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۵
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  اینکه نوشته رفراندوم ! حالا چرا اون عبارت راه حل نهایی رو چسبیدن؟
  0
  0
  جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳
  نظر شما چیست؟